PDA

Zobacz pełną wersję : Średnica komina



sherif14
01-02-2012, 15:27
Witam, w planowanym kominku średnica czopucha wynosi 250mm. Średnice przewodów kominowych są niestety o wiele mniejsze - niecałe 14x14. Co polecacie w takiej sytuacji, czy są jakieś redukcje? Czy w ogóle jest to wystarczający przekrój? Słyszałem też o rozwiązaniu o nazwie portki kominowe:)- może to będzie dobry pomysł? Czekam na wasze porady.

Kominki Piotr Batura
01-02-2012, 15:49
.

sherif14
01-02-2012, 16:22
Dzięki za zdjęcia, teraz mam wyobrażenie jak to wygląda. Ale mam jeszcze jedno pytanie : będę musiał do tych portek wykorzystać jeden z kanałów wentylacyjnych. Czy po włożeniu do niego rury ze stali wokół rury będzie wystarczający ciąg aby służył jako wentylacja pokoju (przypomnę komin 14x14cm, rura najprawdopodobniej 120mm)

Kominki Piotr Batura
01-02-2012, 18:32
Zabawa z portkami tylko z pozory wygląda na łatwą. Nie można tego
zrobić byle jak. Wymagana jest precyzja przy projektowaniu i montażu.
kąty nachylenia muszą być identyczne w obu rurach, a wszelkie odchyłki
wymagają wyczucia i doświadczenia. To kilka "morałów" na intencję
powodzenia tego co chcesz zrobić. :)

Ten pomysł z wentylacją umiejscowioną w przestrzeni pomiędzy rurą
(fi 120) a ścianką komina 14x14, z pozoru jest niedorzeczny. Natomiast
gdybyś do tego celu użył obu kanałów jednocześnie (muszą być identyczne),
jest szansa powodzenia. Musisz uzyskać takie same warunki w obu kanałach,
inaczej w jednym z nich może dojść do zakłócenia ciągu.

M***ki
02-02-2012, 21:05
Czyli w rurach ze stali będą szły spaliny do góry a wokół nich powietrze do wentylacji . Wentylacja będzie odprowadzała czy doprowadzała powietrze do pomieszczenia ?

sherif14
03-02-2012, 14:09
Wentylacja będzie odprowadzała czy doprowadzała powietrze do pomieszczenia ?
Wentylacja ma odprowadzać powietrze

M***ki
04-02-2012, 13:54
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=98673&d=1328111359


Jak czyścić sadze w takim kominie ?

Forest-Natura
05-02-2012, 01:04
Witam.
Tak jak w każdym innym.
Pozdrawiam.

M***ki
05-02-2012, 06:44
Tak jak w każdym innym.
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=98673&d=1328111359

O takich doradcach mówią "ZNA SIĘ ":D
Pomysł na "portki do góry nogami" jest stosowany przez różnych partaczy .....Skutki takich "rewelacyjnych" rozwiązań są potem opłakane .
Niedawno przerabialiśmy , dokładniej ujmujący wywaliliśmy przez okno cały kominek , taki wynalazek w który raz się paliło a raz dymiło ... Powodem było ,wykonane przez poprzedniego wykonawce ,właśnie takie rewelacyjne rozwiązanie kwestii komina

Forest-Natura
06-02-2012, 08:44
Witam.
Może po prostu powiedz że nie wiesz jak takie urządzenie techniczne zrobić by działało prawidłowo i bezproblemową była jego bieżąca obsługa ...
Nie uważam się za partacza, skoro tego typu rzeczy (nie tylko Piotr montował wielokrotnie coś takiego ...) działają znakomicie i definitywnie załatwiają problem tam gdzie jest on do załatwienia ...
Pozdrawiam.

sherif14
06-02-2012, 14:51
Wymyśliłem jeszcze jedno rozwiązanie, ale słyszałem że jest ono raczej niemożliwe, ale może ktoś z was spotkał się z czymś podobnym i jest jakaś szansa.
Jeden z kanałów jest o wiele większy i nadawał by się do kominka, gdyby nie to że jest do niego podpięty piec... Kominek byłby podłączony do tego samego kanału jakieś 2,5 m nad czopuchem pieca. Może są jakieś metody rozwiązania tego problemu? Dzięki za wszystkie uwagi

Forest-Natura
06-02-2012, 14:55
Witam.

Kominek byłby podłączony do tego samego kanału jakieś 2,5 m nad czopuchem pieca. Może są jakieś metody rozwiązania tego problemu?
Jest jeden bardzo prosty ... wybudować nowy komin :rolleyes:
Jak ten pomysł nie za bardzo Ci się spodoba to wróć do tego co pokazał Piotr.
Pozdrawiam.

sherif14
06-02-2012, 15:07
Nowy komin raczej odpada, ale znalazłem coś interesującego: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12.04.2003:
2. Piece na paliwo stałe, posiadające szczelne zamknięcie, mogą być przyłączone do jednego przewodu kominowego dymowego o przekroju co najmniej 0,14x0,14 m lub średnicy 0,15 m, pod warunkiem zachowania różnicy poziomu włączenia co najmniej 1,5 m oraz nieprzyłączania więcej niż 3 pieców do tego przewodu.

sherif14
07-02-2012, 18:38
Czy wiecie coś na temat tego przepisu??

Kominki Piotr Batura
07-02-2012, 19:05
Czy wiecie coś na temat tego przepisu??


Takie same przepisy obowiązują w Niemczech. W kraju, w którym kominiarz
ma uprawnienia prawie jak prokurator, łatwiej o taki montaż niż w Polsce.

Najpierw znajdź kominiarza który to akceptuje, potem możemy pogadać o szczegółach.

matess
07-02-2012, 21:19
Dokładnie, w Polsce niby można ale mało który kominiarz repektuje...

Forest-Natura
07-02-2012, 21:36
Witam.
Nowelizacja prawa budowlanego wyraźnie ten przepis do lamusa odkłada sprowadzając go tylko do pieców na paliwa płynne ... :rolleyes:
Zdrowy rozsądek natomiast każe inaczej traktować piece niż współczesne kominki z wkładem. Inne wielkości palenisk, inne temperatury spalin, inne rodzaje zamknięć (drzwiczki) ...
Pozdrawiam.

sherif14
08-02-2012, 09:21
Wszystko rozumiem, ale naprawdę nie mam innej możliwości odprowadzenia spalin więc rozważam wszelkie sposoby.
A pytając czysto teoretycznie przy sposobie położenia obu połączeń jak powyżej jest możliwe takie rozwiązanie z jednym kanałem? Jak oceniacie możliwość wystąpienia cofki- drzwiczki oczywiście będą szczelnie zamknięte, ale na przykład przez kanał doprowadzający powietrze (może jakieś przepustnice zastosowane)?
Pozdrawiam

kominiarz
15-02-2012, 22:07
Witam, w planowanym kominku średnica czopucha wynosi 250mm. Średnice przewodów kominowych są niestety o wiele mniejsze - niecałe 14x14. Co polecacie w takiej sytuacji, czy są jakieś redukcje? Czy w ogóle jest to wystarczający przekrój? Słyszałem też o rozwiązaniu o nazwie portki kominowe:)- może to będzie dobry pomysł? Czekam na wasze porady.

Zastosowanie portek może i ma sens ale raczej nie przy kominku, kiedyś, kiedyś stosowałem w przypadku kotłów gazowych w kilku przypadkach, wszystko poprzedzone obliczeniami i chodzi do dziś, przy tym małym przewodzie i tak dużym wkładzie kominkowym raczej odpuść sobie takie eksperymenty, rury stalowe jak się obkleją a jest szansa to umarł w butach, nie do oczyszczenia, a montaż na siłę kominka i późniejsza z tym związana zabawa to nic szczególnego. Zresztą czopuch DN 250 to prawie 500cm2 powierzchni, a dwie rurki 120 (bo inne raczej nie wejdą) to tylko niespełna 230cm2 nie masz nawet 50% czopucha, palić się zbytnio nie będzie, a jak na ściankach powstanie 1cm sadzy to już w ogóle się palić nie będzie. Wyjścia dwa, albo nowy porządny komin, albo kozę jakąś ładną zainstaluj.