PDA

Zobacz pełną wersję : Nastawa wstępna zaworu w grzejniku - o co tu chodzi?



silencer7
02-02-2012, 06:41
Witam.
Mam do Was następujące pytanie: jak wyregulować odpowiednio zawór nastawy wstępnej w grzejniku. Pytanie pewne banalne, ale jak ktoś się na tym nie zna to problem jest i stoję w miejscu.
Zdjęcia mojego zaworu załączam poniżej.
Wiem, że trzeba obracać tą sześciokątną "śrubką" jednak czy w lewo czy w prawo i w jakim zakresie to już nie mam pojęcia.
Co gorsza jakiś czas temu był u mnie kolega, który twierdził, że mi to ustawi i chyba mi to rozregulował. Ja później próbowałem to sam ustawić metodą prób i błędów i też już zgłupiałem jak to powinno być. Mam wrażenie, że ta śrubka kręci się dookoła bez żadnego oporu w obie strony - czy tak powinno być? Do tego ten czerwony plastik był zdejmowany i nie mam gwarancji, że teraz założony jest na właściwej pozycji - jest wsunięty na zawór na takie jakby ząbki (widać to trochę na zdjęciu).
Wiem, że do ustalenia wielkości nastawy będę musiał podać bardziej szczegółowe dane, ale teraz prosiłbym o podanie odpowiedzi przynajmniej na następujące pytania:
1. Czy ten zawór ma jakiś opór tzn. min i max? Mam wrażenie, że kręci się w kółko w obie strony w "nieskończoność" ;)
2. Jak powinien być ustawiony ten czerwony kapturek nałożony na ząbki na zaworze?

W grzejniku łazienkowym sprawa jest prosta bo tam mam na tej sześciokątnej śrubce wyryte cyfry a na obudowie zaworu nacięcie więc wg tego to sobie ustawiłem.
Tu natomiast to jakaś wyższa szkoła jazdy :)

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam

silencer7
02-02-2012, 16:45
Czy znajdzie się tu jakiś hydraulik? :)

Empus
02-02-2012, 17:19
Miałem podobny problem, chciałem bez montażu głowicy termostatycznej przykręcić grzejnik aby tak mocno nie grzał i też myślałem że to tym pierścieniem się steruje. Dopiero hydraulik mi powiedział że to ten dzyngiel co wystaje, to on reguluje temperaturę, poprzez jego wciśnięcie do oporu zamyka się grzejnik, a tak jak masz na zdjęciach to masz otwarty na maxa. Dopiero głowica wciska delikatnie ten dzyngiel i wtedy można przykręcić ogrzewanie grzejnika.

goike
02-02-2012, 21:50
Nie jestem fachowcem i na pewno ktoś znający się to wytłumaczy zaraz ale wg mnie "dzyngiel" obsługuje głowica termostatyczna ale obok tego istnieje coś takiego jak wstępna nastawa która umożliwia przytłumienie lub nie przepływu wody przez grzejnik pomimo iż "dzyngiel" jest w pozycji - pełne otwarcie.

silencer7
03-02-2012, 06:31
To co napisaliście oczywiście się zgadza, tak jest i o tym wiem. Mnie jednak nie o to chodzi. Wiem, że głowica steruje tym małym bolcem do otwierania/zamykania zaworu, ale jest jeszcze właśnie coś takiego jak nastawa wstępna, którą reguluje się kręcąc właśnie tą sześciokątną śrubką - i ja właśnie o to pytam.

aLien01
03-02-2012, 08:26
Nie jestem fachowcem ale tym regulujesz przepływ wody przez grzejnik tzw. kryzowanie grzejników, 1 najmniejszy przepływ 8 największy przepływ. Im bliżej pieca grzejnik tym przepływ mniejszy a im dalej to przepływ większy.

Jarek.P
03-02-2012, 08:41
Panowie.... czy wy umiecie czytać????? :bash:
Naprawdę tak trudno zrozumieć, o co autor wątku pyta?

J.

aLien01
03-02-2012, 09:45
Jedno z pytań było:
"Mam do Was następujące pytanie: jak wyregulować odpowiednio zawór nastawy wstępnej w grzejniku."
Jedna z odpowiedzi:
1 najmniejszy przepływ 8 największy przepływ. Im bliżej pieca grzejnik tym przepływ mniejszy a im dalej to przepływ większy.
Oczywiście można by podać wzory (zapożyczyłem sobie z innego forum)
Dla grzejników wielopłytowych
delta p = 0,0105 x q2 kv = 3,1 m³/h
gdzie:
delta p - opór przepływu wody przez grzejnik, wyrażony w paskalach [Pa]
q - strumień masy wody płynącej przez grzejnik, wyrażony w kilogramach na godzinę [kg/h]

Przykład doboru nastawy wstępnej.
Dane:
zapotrzebowanie ciepła
Qc = 1160 Wat
różnica temperatur
delta t = 20 K (80/60C)
strata ciśnienia
Δp = 6 kPa = 6000 Pa
stała przeliczeniowa
C = 1,163

Obliczenia:
przepływ masy
q = Qc/ C *delta t = 1160/( 1,163 x 20) = 50 kg/h

Dla przepływu q = 50 kg/h i straty ciśnienia 6000 Pa odczytujemy z nomogramu wartość nastawy wstępnej 3.

ale nie o to chyba chodzi.
Dalej:
"1. Czy ten zawór ma jakiś opór tzn. min i max? Mam wrażenie, że kręci się w kółko w obie strony w "nieskończoność" "
Może nie było napisane wprost ale jak jest skala od 1-8 (u mnie jest jeszcze pozycja N) to jest min i max a ta "śrubka" będzie się kręcić w kółko

A tak na marginesie uważam, że w złym dziale zostały zadane pytania. Tam są fachowcy i mogą udzielić rzeczowych odpowiedzi:
Forum - Instalacje - wymiana doświadczeń - Ogrzewanie

Jarek.P
03-02-2012, 09:58
1. Czy ten zawór ma jakiś opór tzn. min i max? Mam wrażenie, że kręci się w kółko w obie strony w "nieskończoność"
2. Jak powinien być ustawiony ten czerwony kapturek nałożony na ząbki na zaworze?

Też jestem ciekaw odpowiedzi, bo mam identyczny problem ze swoimi grzejnikami - też mam kryzę, która po prostu kręci się w kółko.

J.

silencer7
04-02-2012, 08:31
Jedno z pytań było:
(...)
ale nie o to chyba chodzi.
Dalej:
"1. Czy ten zawór ma jakiś opór tzn. min i max? Mam wrażenie, że kręci się w kółko w obie strony w "nieskończoność" "
Może nie było napisane wprost ale jak jest skala od 1-8 (u mnie jest jeszcze pozycja N) to jest min i max a ta "śrubka" będzie się kręcić w kółko

(...)
Widzę, że muszę chyba inaczej zadać pytanie bo tylko ty zrozumiałeś o co pytam. Nie pytam o bolec, pytam tak naprawdę o to jak skalibrować ten zawór - co do dokładnego ustawienia to dalszy etap. Wiem, że 1 oznacza przepływ niski a 7 wysoki. Problem jest w tym, że ja te cyfry mam na tym plastikowym czerwonym kapturku, który tak naprawdę mogę zdjąć i założyć np. odwrotnie o 180 stopni. Czyli nie zmieniając nastawy za pomocą śrubki mogę tu gdzie była np. nastawa nr 3 usytuować nastawę 7 (zmieniając tylko położenie kapturka - tak więc tu pojawi się zmyłka) - tylko przestawiając ten czerwony plastikowy kapturek. No i właśnie tu jest problem - ten kapturek był zdejmowany i nie mam pojęcia czy założony jest dobrze.
Druga sprawa to właśnie to obracanie w "niekończoność" - załóżmy, że ten kapturek jest ustawiony dobrze - to czy pozycja np. 5 to zawsze ta sama pozycja? To znaczy - ustawione mam 5, ale robię pełny obrót zaworu o 360 stopni i znowu ustawiam 5 - czy nastawa będzie ta sama?

Jakiś porąbany jest ten zawór... W grzejniku łazienkowym sprawa jest prosta bo tam nie ma żadnego zdejmowanego kapturka tylko cyfry wyryte są bezpośrednio na tej sześciokątnej śrubce a na obudowie zaworu nacięcie więc tam nie ma możliwości wprowadzenia żadnej zmyłki itd.

pzw
04-02-2012, 09:13
Jeśli dobrze pamiętam, to na kołnierzu mosiężnym nad tą plastikową nakładką, powinien być wybity punkt w którymś miejscu ?
Oznacza on pełne otwarcie nastawy wstępnej. Zatem naprzeciw niego powinieneś ustawić największą cyfrę, lub MAX.
To będzie pełne otwarcie. Ustawiając mniejszą cyfrę naprzeciw tego punktu, zmniejszamy przepływ.
Oczywiście, aby to zadziałało, to 8-ka ze śruby regulacyjnej powinna być zegrana ze znakiem na kołnierzu.Teraz, gdy plastikowe pokrętło ustawisz też na 8, masz pełne otwarcie i możliwość regulacji.
Gdy ustawisz 1 lub min, to grzejnik powinien się wychłodzić.

nilsan
04-02-2012, 09:14
silencer

Są dwa typy kryz regulowanych krzywkowa i szczerbinkowa.
W obu przypadkach można nimi kręcić dookoła.
Nastawę wykonuje się zgrywając oznaczenie cyfrowe ze znacznikiem na nieruchomym pierścieniu wkładki termostatycznej.
W przypadku kryzy szczerbinkowej nastawę wykonuje się tylko na konkretnej cyfrze, natomiast przy kryzie krzywkowej dopuszczalne są ustawienia pośrednie np. 4,5.
W twoim przypadku masz wkładkę termostatyczną Danfoss z kryzą krzywkową. Na pierścieniu mosiężnym (kołnierzu wkładki) w bezpośrednim sąsiedztwie czerwonego pokrętła z cyframi znajdziesz półokrągły dołek. Nastawę wykonuje się ustawiając konkretną cyfrę lub wartość pośrednią na środek tego dołka.

nilsan

silencer7
04-02-2012, 09:50
silencer

Są dwa typy kryz regulowanych krzywkowa i szczerbinkowa.
W obu przypadkach można nimi kręcić się dookoła.
Nastawę wykonuje się zgrywając oznaczenie cyfrowe ze znacznikiem na nieruchomym pierścieniu wkładki termostatycznej.
W przypadku kryzy szczerbinkowej nastawę wykonuje się tylko na konkretnej cyfrze, natomiast przy kryzie krzywkowej dopuszczalne są ustawienia pośrednie np. 4,5.
W twoim przypadku masz wkładkę termostatyczną Danfoss z kryzą krzywkową. Na pierścieniu mosiężnym (kołnierzu wkładki) w bezpośrednim sąsiedztwie czerwonego pokrętła z cyframi znajdziesz półokrągły dołek. Nastawę wykonuje się ustawiając konkretną cyfrę lub wartość pośrednią na środek tego dołka.

nilsan
Ok, zaczynam jarzyć - czyli nieważne ile obrotów tą śrubką zrobię - ważne żeby zgrały się cyfry z tym wyżłobieniem tak?

nilsan
04-02-2012, 09:54
Tak.

nilsan

silencer7
04-02-2012, 10:08
Tak.

nilsan
Super, właśnie o to mi chodziło!
Dzięki! :)