PDA

Zobacz pełną wersję : Okna fakro przemarzaja



greg_25
02-02-2012, 07:56
Witam,

Nie wiem, czy to norma, ale podczas ostatnich mrozow w dolnych rogach FAKRO przy szybie zrobila sie warstwa lodu. Przerabial juz to ktos?

prezes413
02-02-2012, 21:04
jaki typ okna ?

edde
02-02-2012, 21:19
"ostatnie mrozy" to mało precyzyjne okreslenie, u jednego to -10 a u innego -28, a to duża różnica, nie wiemy też jakie okno, jak obrobione, jaka temperatura w pomieszczeniu i jak ogrzewane, czyli poza fakro i lód nie wiemy nic ;)
ale ogólnie to temat znany, niestety std okna dachowe to termoizolacyjnie jeden z najsłabszych chyba punktów domu...

monikach
03-02-2012, 12:01
Niestety u mnie podobnie:(
Okna Velux, nasza druga zima w nowym domu i pierwszy problem... W nocy temp. w okolicy -20-25, wilgotność 50-55%, 19-20 st. w pomieszczeniu. Od kilku dni dolne rogi okna mocno oblodzone, ościeże w śnieżnych kwiatach, które w ciągu dnia spływają strużkami wody do samej podłogi:( Gdzie leży problem? I jak go rozwiązać? Może ktoś wie?

Wiola.1980
03-02-2012, 12:32
Witam
Ja mam to samo , podejrzewam , że uszczelki słabo trzymają ... takie mrozy to co się dziwić ..

Nefer
03-02-2012, 12:35
Niestety u mnie podobnie:(
Okna Velux, nasza druga zima w nowym domu i pierwszy problem... W nocy temp. w okolicy -20-25, wilgotność 50-55%, 19-20 st. w pomieszczeniu. Od kilku dni dolne rogi okna mocno oblodzone, ościeże w śnieżnych kwiatach, które w ciągu dnia spływają strużkami wody do samej podłogi:( Gdzie leży problem? I jak go rozwiązać? Może ktoś wie?


Powodów może być kilka :
złe obsadzenie okna
złe ocieplenie wokół okna
brak kaloryfera pod oknem
niewydolna wentylacja pomieszczenia.

monikach
03-02-2012, 13:02
Powodów może być kilka :


Witaj Nefer!:) a Ty jak zawsze w pogotowiu;)
No właśnie najgorsze jest to, że powodów może być kilka i tak naprawdę nie wiadomo, gdzie uderzyć:( Okna dachowe mam w dwóch pokojach, a przemarzają tylko w jednym...skończy się rozpierduchą, bo trzeba z tym coś zrobić.
Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam.

finlandia
03-02-2012, 13:21
Powodów może być kilka :
złe obsadzenie okna
złe ocieplenie wokół okna
brak kaloryfera pod oknem
niewydolna wentylacja pomieszczenia.

Dodam jeszcze jeden - temperatura niższa niż -20 st nie jest codziennością i po prostu standardowa stolarka ma prawo okazywać słabość wobec takich warunków.

Nefer
03-02-2012, 13:59
Może i tak ..choć u mnie Veluxy przeżyły -32 i nic się nie działo...

finlandia
03-02-2012, 14:16
Ooo.. ? Ale może masz wersję 3szybową z ciepłymi ramkami.. ? A jak nie to powiedz coś więcej o warunkach wewnątrz i sposobie montażu (może się przyda budującym a i tym po fakcie uświadomisz, co mogło być lepiej.. )

tedasss
04-02-2012, 10:41
Powodów może być kilka :
złe obsadzenie okna
złe ocieplenie wokół okna
brak kaloryfera pod oknem
niewydolna wentylacja pomieszczenia.

A ja uważam podobnie jak edde, że przedewszystkim jakość i termoizolacyjność okien dachowych to lipa.
U mnie zrobione wszystko zgodnie z instrukcją, ocieplałem sam dokładnie. Kaloryfera pod oknem nie mam, bo wydawało mi się, że po 3 kaloryfery w pokojach to trochę za dużo:). A wentylacja pomieszczenia? Rozumiem kuchnia czy łazienka, ale w pokojach, przy dużej kubaturze wentylacja nie jest niezbędna. Poza tym jak przemarzają tylko okna dachowe a 10 normalnych nie to chyba wentylacja jest ok.
Myślę, że dachowe mają to do siebie.

Na szczęście mam tylko 3:)

monikach
04-02-2012, 19:56
Dodam jeszcze jeden - temperatura niższa niż -20 st nie jest codziennością i po prostu standardowa stolarka ma prawo okazywać słabość wobec takich warunków.

Wszystko ok. tylko dlaczego na 2 okna, przemarza 1? A te zmrożone wzory na ościeżach k-g cudne:)...ale nietrwałe;)

edde
04-02-2012, 23:12
te przeamrzajace moze być na płnocnej czy wschodniej stronie domu, inne na zachodzie czy południu, poa tym jesli masz na bocznych obróbkach KG szron czy malunki mrozowe to na bank nie masz tam pod kg izolacji

monikach
05-02-2012, 11:17
Okna są od północy...znalazłam zdjęcia, na których widać, że okno 70x140 wychodzi między krokwiami -znaczy, że jest tylko płyta k-g bez docieplenia! Wczoraj zajrzał fachowiec od k-g i stwierdził, że cieśla miał rozsunąć krokwie, żeby to porządnie obrobić. W tej chwili nie wie, co z tym zrobić:( Pewnie po jakimś czasie w przemarzniętym miejscu wyjdzie grzyb i będę miała spory problem, bo córka jest uczulona na grzyby i pleśnie:( Jakieś sugestie?
Pozdrawiam.

Nefer
05-02-2012, 13:34
Ooo.. ? Ale może masz wersję 3szybową z ciepłymi ramkami.. ? A jak nie to powiedz coś więcej o warunkach wewnątrz i sposobie montażu (może się przyda budującym a i tym po fakcie uświadomisz, co mogło być lepiej.. )

U mnie w dzienniku widać jak :):) A każdy przedstawiciel handlowy Veluxa ma to w małym palcu. Okna mam zwykłe GGL M06. Wątpię, żeby mi "dorzucili " cokolwiek ekstra o czym nie wiem :)

Monikach :) Ja zaczęłabym od zaproszenia pana z Fakro - niech podjedzie i popatrzy., Być może to uszczelka, być może regulacja. Jeśli powód jest bardziej skomplikowany - niestety bez "odkrywki" się nie obędzie, bo nikt nie ma rentgena w oczach. Ale na okrywkę poczekałabym aż się nieco ociepli. Bo to oznacza demolę.

Nefer
05-02-2012, 13:38
A ja uważam podobnie jak edde, że przedewszystkim jakość i termoizolacyjność okien dachowych to lipa.
U mnie zrobione wszystko zgodnie z instrukcją, ocieplałem sam dokładnie. Kaloryfera pod oknem nie mam, bo wydawało mi się, że po 3 kaloryfery w pokojach to trochę za dużo:).
No i masz odpowiedź. W przypadku Veluxa nie masz gwarancji. I po zawodach.

Mam u siebie 10 okien dachowych, w pokojach, w łazienkach i nad antresolą- żadne z nich nie przemarza. Więc to nie "ich uroda"

Nefer
05-02-2012, 13:41
Okna są od północy...znalazłam zdjęcia, na których widać, że okno 70x140 wychodzi między krokwiami -znaczy, że jest tylko płyta k-g bez docieplenia! Wczoraj zajrzał fachowiec od k-g i stwierdził, że cieśla miał rozsunąć krokwie, żeby to porządnie obrobić. W tej chwili nie wie, co z tym zrobić:( Pewnie po jakimś czasie w przemarzniętym miejscu wyjdzie grzyb i będę miała spory problem, bo córka jest uczulona na grzyby i pleśnie:( Jakieś sugestie?
Pozdrawiam.

Ałaaaaa ...
Monika, ale okna na ogół są między krokwiami. Czy masz ocieplenie położone NA krokwie czy nie ?

https://lh4.googleusercontent.com/-nPfHp8H9E5k/Ty6JKbmMryI/AAAAAAAAC18/GOo7ZejKxLg/s640/IMG_0754.JPG

Parkiet
05-02-2012, 15:14
Niestety u mnie podobnie:(
Okna Velux, nasza druga zima w nowym domu i pierwszy problem... W nocy temp. w okolicy -20-25, wilgotność 50-55%, 19-20 st. w pomieszczeniu. Od kilku dni dolne rogi okna mocno oblodzone, ościeże w śnieżnych kwiatach, które w ciągu dnia spływają strużkami wody do samej podłogi:( Gdzie leży problem? I jak go rozwiązać? Może ktoś wie?

Przy tak niskiej temperaturze zewnętrznej prawidłowo działająca wentylacja stworzyłaby wilgotność wewnątrz pomieszczeń znacznie poniżej 50%. Jeżeli jest powyżej to nie wina okien a wentylacji - wymiany powietrza. Pozdrawiam.

Nefer
05-02-2012, 16:50
warto przejrzeć kamerą termo

https://lh4.googleusercontent.com/-hMXubcBjnuY/S4A2yGY3HOI/AAAAAAAAI6U/D6OpI0sQwr4/s320/IR_0399.jpg?gl=PL

monikach
06-02-2012, 09:29
Ałaaaaa ...
Monika, ale okna na ogół są między krokwiami. Czy masz ocieplenie położone NA krokwie czy nie ?


Kurcze patrząc na zdjęcie moje okno jest w takim samym położeniu - tuż przy krokwiach...z tym, że facet stwierdził ,że najprawdopodobniej bezpośrednio do krokwi przykręcono k-g bez docieplenia, bo nie było miejsca...i stąd to przemarzanie. Nefer czy mogłabyś bardziej "łopatologicznie" wyjaśnić w jaki sposób u Ciebie docieplono krokwie? No bo skoro u Ciebie "się dało", to w czym problem? To, że czeka mnie rozpierducha, to wiem, ale gość podłamał mnie stwierdzeniem, że nie bardzo wie co z tym zrobić...

Nefer
06-02-2012, 11:07
Tak wygląda po obrobieniu :

https://lh5.googleusercontent.com/-UsiBRhlQxcM/SZtgzxMyuGI/AAAAAAAAAqA/uYP8ihiNLZs/s640/IMG_0992.JPG

Jak widzisz szerokość kg jest sporo większa niż szerokość krokwi. Od "czoła" krokwi też jest wełna.

danielw
06-02-2012, 12:04
Nefer Tak z innej beczki, ile u Ciebie jest od posadzki do nadproża ? Da się podejsć do okna nie uderzając czołem o nadproże i o skrzydło okna?

Nefer
06-02-2012, 12:21
NIe wiem - nigdy nie liczyłam. Ja podchodzę swobodnie :)
Tak po wykończeniu : http://lh6.ggpht.com/_O2ApINdcJzQ/S1WQpHYYy3I/AAAAAAAAIEs/-2gKR_hdFNg/s512/IMG_1965.JPG

http://lh5.ggpht.com/_O2ApINdcJzQ/S1VvOYbSQnI/AAAAAAAAID4/EwKBZYtHN-4/s512/IMG_1964.JPG

Amelia 2
10-02-2012, 12:05
Z tych zdjęć nie wynika że krokwie są ocieplone, u mnie jest płyta bezpośrednio na krokwiach i tyle samo ramy okiennej widać:eek: ile by mogło być tej wełny- pół cm, centymetr? jak przymocowana do krokwi? Myślę że te okna nie przemarzają bo jest pod nimi duży kaloryfer, który na pewno w duże mrozy aż bucha. Z której strony świata są te okna bo to też ma znaczenie? U siebie mam 2 okna dachowe od północy i 3 od południa, pod żadnym nie ma kaloryfera. W najmroźniejszą noc pojawiła się odobina lodu w dolnych kącikach w północnym oknie mojej sypialni, zaczęłam zostawiać na noc uchylone drzwi dla lepszej wentylacji i więcej to się nie powtórzyło; w pozostałych oknach, również w drugim północnym będącym w niezamieszkałym pokoju to zjawisko nie występowało.

Nefer
10-02-2012, 12:19
Z tych zdjęć nie wynika że krokwie są ocieplone, u mnie jest płyta bezpośrednio na krokwiach i tyle samo ramy okiennej widać:eek: ile by mogło być tej wełny- pół cm, centymetr? jak przymocowana do krokwi? Myślę że te okna nie przemarzają bo jest pod nimi duży kaloryfer, który na pewno w duże mrozy aż bucha. Z której strony świata są te okna bo to też ma znaczenie? U siebie mam 2 okna dachowe od północy i 3 od południa, pod żadnym nie ma kaloryfera. W najmroźniejszą noc pojawiła się odobina lodu w dolnych kącikach w północnym oknie mojej sypialni, zaczęłam zostawiać na noc uchylone drzwi dla lepszej wentylacji i więcej to się nie powtórzyło; w pozostałych oknach, również w drugim północnym będącym w niezamieszkałym pokoju to zjawisko nie występowało.

Krokwie są ocieplone. NIe wiem skąd wniosek, że kaloryfer "bucha" :):) Jeśli nie zamontujesz kaloryfera pod oknami produkcji firmy Velux to tracisz gwarancję . - nie wiem czy tak jest w Fakro. Więc u mnie kaloryfer jest tam gdzie nie ma podłogówki. Akurat przy tych oknach. W obu łazienkach nie ma kaloryfera - bo jest podłogówka. Nie ma na antresoli - bo nie ma potrzeby i nie ma gdzie przykręcić :) - powietrze ogrzane idzie do góry (jak pisałam mam 10 okien dachowych). Okna mam na północny wschód (słońce do 7.00 rano) i na zachód: jeden pokój totalnie osłonięty drzewami, drugi nie. Łazienki totalnie zaciemnione przez wysokie, stare drzewa.

Tak jak pisałam powyżej :

Powodów może być kilka :
złe obsadzenie okna
złe ocieplenie wokół okna
brak kaloryfera pod oknem
niewydolna wentylacja pomieszczenia

i jeszcze dodam : nieprawidłowa obróbka okna gips kartonem/

Amelia 2
10-02-2012, 12:38
Krokwie są ocieplone. NIe wiem skąd wniosek, że kaloryfer "bucha" :):) /

z logiki - jeśli na zewnątrz masz-32 a w domu +25 to na pewno nie jest letni;)
Może podzielisz się z innymi sposobem ocieplenia krokwi?
Jaką masz wentylację w pokoju? nie wszyscy mają reku.....