PDA

Zobacz pełną wersję : Rozmrożona rura miedziana



krzych_krak
05-02-2012, 12:28
Witam,
zamarzła mi rurka miedziana łącząca instalację CO ze zbiornikiem wyrównawczym, tworząc w ten sposób układ zamknięty. Niestety zanim zdążyłem się o tym zorientować, rurka pękła na odcinku między kolankiem, a łączeniem z inną rurką.
Moje pytanie brzmi - czy obejdzie się bez wzywania fachowca i naprawy na własną rękę? Lodu mogę pozbyć się podgrzewając rurkę opalarką, po czym użyję grubej izolacji oraz wełny mineralnej. Jeżeli jestem w stanie sam to naprawić, to jaki sposób będzie najlepszy? Podobno są jakieś blaszki, obejmy, kleje, etc... Ktoś coś doradzi?
Pęknięcie na rurce ma ok. 3 cm długości.

aadamuss24
05-02-2012, 13:49
Lepiej wyciąć, dać dwie mufy i kawałek nowej rury. Są tez takie metalowe obejmy z gumą wewnątrz, da radę tym uszczelnić. Od biedy poxilina lub inny specyfik.

1950
05-02-2012, 14:54
ciesz się że kotła nie rozwaliło,
bo byś już tam nie mieszkał,

dwie mufy i kawałek rury, polutować i po sprawie,
a tak z ciekawości, jaka masz średnicę tej rury?

krzych_krak
05-02-2012, 19:40
Do rozwalenia kotła jeszcze daleko, bo teraz jak pale (cały czas zamarznięty czyli układ zamknięty) to pilnuję, żeby nie przekraczało ciśnienie 1,3 bara (standardowo było 0,8). Dodatkowo na kotle mam zawór bezpieczeństwa czyli w najgorszym wypadku powódź w kotłowni (jest kratka ściekowa :D ). Mówicie polutować, ale do tego chyba specjalny sprzęt trzeba mieć; dobrze mówię? Preferowałbym te obejmę z gumą z posta kolegi; pytanie tylko czy będzie dobrze izolować i gdzie takie cudo dostanę?

aadamuss24
05-02-2012, 23:02
Obejma z gumą nie ma izolować tylko uszczelniać :) Możesz to kupić w sklepach instalacyjnych, Gebo to się chyba zwie lub inne firmy. pozdr