PDA

Zobacz pełną wersję : Poziome pęknięcia na linii stropu



Przemolo
06-02-2012, 08:00
Witajcie!
Od niedawna jestem właścicielem segmentu szeregowego. Dom z ok. 1983 roku. Budowany głównie z cegły, stropy z tego co widzę z płyt żelbetowych.
Planuję ocieplenie ścian, więc przyjrzałem się obecnemu tynkowi i na narożniku domu zaobserwowałem pęknięcie tynku idące od narożnika ponad 1m w jedną stronę (zdjęcie p1) - po czym pęknięcie chowa się za sąsiednim segmentem.
W drugą stronę pęknięcie ma ok. 2,5m.
Mniej-więcej na wysokości pęknięcia jest płyta stropowa. Powyżej stropu jest stropodach - kryty również zbrojonymi płytami betonowymi. W środku domu pęknięć nie widać -z resztą one są raczej albo na wysokości samego stropu albo nawet powyżej - w ścianie stropodachu.
Dom znajduje się na Śląsku, a więc swoje na pewno już przeżył.

Pytanie do Was - czy i co z tym zrobić przed oklejeniem domu styropianem? skąd tak na oko to pęknięcie może być? czy wygląda poważnie?

Z góry dziękuję za odpowiedzi!

KONBET
20-02-2012, 14:02
Od niedawna jestem właścicielem segmentu szeregowego. Dom z ok. 1983 roku. Budowany głównie z cegły, stropy z tego co widzę z płyt żelbetowych.
Planuję ocieplenie ścian, więc przyjrzałem się obecnemu tynkowi i na narożniku domu zaobserwowałem pęknięcie tynku idące od narożnika ponad 1m w jedną stronę (zdjęcie p1) - po czym pęknięcie chowa się za sąsiednim segmentem.

Witam!

Poziome rysy na tynku zewnętrznym mogą świadczyć o jego zniszczeniu przez czynniki atmosferyczne (trochę lat już ma). Jeśli w środku budynku nie są widoczne pionowe rysy czy pęknięcia to nie ma obaw o naruszenie konstrukcji budynku.
Pozdrawiam

hydrogenium
24-02-2012, 06:10
Moim zdaniem:
Ad1. - poziome rysy na wysokości spodu płyty żelbetowej to klasyczny efekt pracy termicznej stropodachu z uwagi na brak dobrej izolacji termicznej pokrycia jak również błędy wykonawcze w postaci braku warstwy poślizgowej z papy pod wieńcem stropodachu
Ad.2 - jeżeli więcej pęknięć budynek nie posiada, w szczególności na wysokości nadproży okiennych piętra lub w piwnicach to z zdjęć wnioskuję że pęknięcia nie są poważne, jednak z zdjęć nie powinno się oceniać konstrukcji nie moją oglądu całego budynku
Ad.3 - przed ociepleniem nie widzę powodu aby naprawiać przedmiotowe zarysowania, proponuje skuć ewentualny luźny tynk i uzupełnić nowym; w przyszłości proponuje wykonać dobrą izolację termiczną dachu co odciąży termicznie stropodach