PDA

Zobacz pełną wersję : nawilżacz ultradźwiękowy i mgła



jasiek71
06-02-2012, 21:37
Witam
Z powodu niskiej wilgotności powietrza w domu zakupiłem i uruchomiłem nawilżacz ultradźwiękowy który pracuje na okrągło odparowując ok. 11-12 litrów wody na dobę.
Wilgotność nieco się poprawiła ale najpierw żona a potem i ja zauważyliśmy że w domu jest coś w rodzaju zawiesiny i powietrze wygląda jak lekko zamglone .
Czy może ktoś jeszcze spotkał się z czymś takim ?

osromocon
06-02-2012, 22:06
Tak. Po długim czasie działania nawilżacza da się zauważyć całkiem sporą mgiełkę.

jasiek71
06-02-2012, 22:16
Tak. Po długim czasie działania nawilżacza da się zauważyć całkiem sporą mgiełkę.

a dla czego nie podają tego w żadnej ulotce tak samo jak to że robi się taki biały proszek dookoła ...

a to czasem ten proszek nie lata w powietrzu ?

Duncan Idaho
06-02-2012, 23:18
Bo nawilżacz tak naprawdę produkuje mgłę a nie parę wodną. Para wodna jest niewidoczna dla oczu. Możesz zauważycz ją przy takim starym czajniku, który piszczał jak się gotował para występuje w tym krótkim odcinku zaraz za wyjściem z gwizdka, który wydaje się przezroczysty dalej jest już tylko mgła, czyli zawiesina kropel wody w powietrzu :).

Nefer
06-02-2012, 23:39
a dla czego nie podają tego w żadnej ulotce tak samo jak to że robi się taki biały proszek dookoła ...

a to czasem ten proszek nie lata w powietrzu ?
To kamień.

jasiek71
07-02-2012, 07:10
To kamień.

czy przebywanie w domu z taką zawiesiną nie jest szkodliwe ?

mjakob
07-02-2012, 08:13
Nalewaj do nawilżacza wody destylowanej.

Nefer
07-02-2012, 10:38
czy przebywanie w domu z taką zawiesiną nie jest szkodliwe ?
Umrzeć się od tego nie uda.

DrBUD
07-02-2012, 12:28
Witam
Z powodu niskiej wilgotności powietrza w domu zakupiłem i uruchomiłem nawilżacz ultradźwiękowy który pracuje na okrągło odparowując ok. 11-12 litrów wody na dobę.
Wilgotność nieco się poprawiła ale najpierw żona a potem i ja zauważyliśmy że w domu jest coś w rodzaju zawiesiny i powietrze wygląda jak lekko zamglone .
Czy może ktoś jeszcze spotkał się z czymś takim ?

Jesteś pewien, że nawilżacz ma pracować na okrągło? taka mgiełka to chyba nie powinna się unosić...?

Kalisa
07-02-2012, 12:44
U nas nawilżacz działa tylko w nocy, ale da się zauważyć delikatną mgiełkę. My zawsze wlewamy do nawilżacza wodę destylowaną. Trzeba pamiętać że woda zawsze musi być świeża i nawilżacz trzeba dokładnie myć, zeby nie rozpylać w powietrzu żadnych wyhodowanych grzybów.

aadamuss24
07-02-2012, 12:52
Polecam nawilżacz Venta czy Wenta, nawilża na zimno oddając ogromne ilości wody do pomieszczenia, bez żadnej mgiełki, mało prądu bierze i jest skuteczny. pozdr adam

Elfir
07-02-2012, 22:42
A ja polecam otwarte akwarium i sporo roślin w domu.

KrzysztofLis2
08-02-2012, 07:14
A ja polecam dobrze zaprojektowaną, dobrze wykonaną i dobrze eksploatowaną instalację wentylacyjną. Nie będzie problemów z przesuszaniem...

DrBUD
08-02-2012, 14:34
A ja polecam dobrze zaprojektowaną, dobrze wykonaną i dobrze eksploatowaną instalację wentylacyjną. Nie będzie problemów z przesuszaniem...

W zasadzie mogę się podpiąć. Dobra wentylacja i kwiatki w domu, to wszystko czego trzeba:)

jasiek71
08-02-2012, 18:49
A ja polecam dobrze zaprojektowaną, dobrze wykonaną i dobrze eksploatowaną instalację wentylacyjną. Nie będzie problemów z przesuszaniem...

mądry Polak po szkodzie...;)

a tak na poważnie to te wszystkie nawilżacze ultradźwiękowe to sobie można w cztery litery wsadzić...
żeby utrzymać sensowną wilgotność ok.40% to to ustrojstwo musi chodzić na okrągło...
jak do tej pory odparowałem ok.100 litrów wody i wyłączyłem to...
cały dom wygląda jak pobojowisko, wszystko pokryte białym nalotem jak by kto worek od odkurzacza wytrzepał...
zakładając że woda destylowana załatwi sprawę to trzeba by destylarnię postawić...

te wszystkie maszynki to dobre są tylko dla naiwnych, ok spróbowałem ale dziękuję nie skorzystam
trzeba skupić się nad jakimś bardziej naturalnym sposobie odparowania wody

KrzysztofLis2
09-02-2012, 08:12
Mocz firanki, zasłony, myj często podłogę.

jasiek71
09-02-2012, 08:29
Mocz firanki, zasłony, myj często podłogę.

w moim dzienniku wrzuciłem pomysł na nawilżacz kanałowy do WM
z moich obserwacji wynika że winowajcą jest kominek bo powietrze pobiera z pomieszczenia w którym się znajduje, nawet po wyłączeniu wentylacji dalej do domu wlatuje powietrze z GWC gdyż komin od kominka cały czas robi ciąg...
przy wyłączonej wentylacji jest problem z wietrzeniem łazienek (szczególnie po "nadaniu paczki";) ), tak więc wentylacja musi działać kiedy jesteśmy w domu...
trzeba tylko odpowiedni nawilżacz zabudować w kanale nawiewowym

wczoraj paliłem w kominku i po wyłączeniu nawilżacza wilgotność spadła z 31% wczoraj do 22% dzisiaj

Jarek.P
09-02-2012, 10:33
Porządne (i niestety drogie) nawilżacze ultradźwiękowe mają na wyposażeniu filtry zmiękczające, dzięki którym mogą rozpylać zwykłą kranówę. Niestety, filtry te kosztują zwykle >50zł, a żeby faktycznie nie było białego nalotu na meblach, trzeba je zmieniać regularnie. U mnie, przy dość twardej wodzie wychodziły dwa filtry na sezon grzewczy i dość szybko doszedłem do wniosku, że szkoda mi na to kasy.

J.

michmys
19-07-2015, 16:07
To może tu będzie podpowiedź: chłodzenie mgłą wodną ultramist
Niestety to sporo kosztuje. Urządzenia za kilkadziesiąt czy kilkaset złotych też pracują, ale jakość chłodzenia jest proporcjonalna do ceny,. Niestety, aby mgła nie moczyła a chłodziła, należy zastosować pompę wysokociśnieniową (70 barów) oraz dysze o przekroju 0,155 - 0,20 mm. W tanich niskociśnieniowych systemach woda nie rozpyli się tak drobno i stosuje się tam dysze 0,30 - 0,50 lub talerze obrotowe, które rozbryzgują wodę.