PDA

Zobacz pełną wersję : Plaża za domem - trochę OT



mag32
07-02-2012, 06:55
Trochę nie bardzo w tym dziale, ale trudno stwierdzić w którym, a skoro rzecz dotyczy podwórka to piszę tutaj.

Otóż, za domem, mam nieużywany, ogrodzony i strasznie zapuszczony kawał terenu. Zbliża się lato, choć to jeszcze teoretycznie daleko.
Pomyślałem, że warto by te niecałe 15 arów wykorzystać.
Teren ma 25/50m, ogrodzony jest siatką, zarośnięty bujną roślinnością trawiastą i chwastami a dookoła obrośnięty drzewkami wiśni i leszczyny.

Wpadłem na pomysł, by to posprzątać i wyrównać oraz pokryć grubą warstwą piachu rzecznego. Wkomponować tam basen, grill itp.
Taka mała sobie plaża za domem.

Jak się jednak za to wziąć?

Ziemia jest gliniasta, na głębokości około 1m - 2m znajduje się lita skała wapienna, wypiętrzenie jurajskie, teren lekko nachylony w kierunku rzeki oddalonej o około 600m w linii prostej, GPS pokazuje wysokość 230mnpm (mało istotne).

Pojawiają się pytania.
1. Jak pozbyć się roślinności dzikiej, trawa o wysokości ponad 1m, grube chwasty.
2. Jak głęboko usunąć wierzchnią warstwę ziemi.
3. Co położyć pod warstwę piachu.
4. Jak grubą warstwę piachu wysypać.
5. Jaką konstrukcję basenu zastosować.
6. Filtry wodne.
7. Jakie alternatywne źródła energii do napędzania filtrów.
8. Jakie plany, pozwolenia itp dla takiej inwestycji.
9. Czego jeszcze nie wziąłem pod uwagę.

mateusz21m
08-02-2012, 12:57
dzikiej roślinności to pozbędziesz sie przy pomocy oprysku typu Randoup. później jak to wszystkie uschnie to wygrabić czy też wykosić. Ale jeśli będziesz zbierał warstwę ziemi to z drugiej strony ten zabieg nie jest potrzebny bo koparka poradziłaby sobie z chwastami. po wybraniu ziemi dobrze byłoby położyć pod piach jakiś materiał żeby zapobiegł rozrastaniu chwastów. jeśli o warstwę to myślę że około 30cm ale to taki strzał. Ale zastanów się nad tym jeszcze. pamiętaj że taki luźny piasek gdy wyschnie bardzo łatwo jest przenoszony przez wiatr i bedziesz miał go wszędzie na schodach do domu, na samochodzie na parapetach itp.

gips
13-02-2012, 17:54
Na wsi to może być największa kuweta dla okolicznych kotów. Ja nie mogę sobie poradzić z piaskownicą 20m kwadratowych. Pomysł mi się podoba. Piach ewentualnie kopalniany.

voytas80
15-02-2012, 09:23
mag32 - nie zapomnij o palmach.

pawelm
15-05-2012, 11:27
Trochę po czasie, ale dorzucę swoje uwagi.
Ja zamiast piasku daję wokół stawku drobny płukany kamień rzeczny,
średnica ok, 10-15 mm.
Ani ja, ani małżonka nie lubimy wytrzepywać z ubrań piasku, taki żwirek jest wystarczająco "miękki", aby na nim leżeć, czy chodzić po nim.
Między ten żwirek - ok 10 cm wystarczy - a glebę kładę grubą agrowłókninę
- i też spokojnie wystarczy. Geowłóknina to już wypas.

Dokopałeś się już do tej litej skały? 2m - to wystarczy na dobry staw kąpielowy.