PDA

Zobacz pełną wersję : Dom 220m2 – dobór wkładu z DGP ( Jotul / Edilkamin )



tdo
07-02-2012, 22:34
Witam wszystkich,

Jestem na etapie wyboru wkładu kominkowego + DGP. Dom p.u. 220 + garaż, ogrzewanie gazowe, kominek jako ogrzewanie alternatywne lub generowanie oszczędności (jesli będzie czas palić często).

Kominek zamontowany będzie w salonie o pow. 30m2 na granicy z otwarta przestrzenią (hol, kuchnia, jadalnia) o łącznej pow. 45m2 (czyli razem ok. 75m2 otwartej przestrzeni) i dodatkowo pokój za ścianą kominka 18m2. DGP rozprowadzone na poddaszu 3 duże sypialnie, hol + łazienka – razem ok. 90m2.

Na razie otrzymałem dwie oferty z różnych firm:
1. Jotul I 570
2. Edilkamin Airfire

Nie rozumiem jednego, dwaj różni sprzedawcy mają zupełnie rozbieżne wizje dotyczące wkładu do mojego domu (Jotul, duży wkład 14KW żeliwny; Airfire 10KW raczej mniejsze gabaryty stalowo-szamotowy). Który ze sprzedawców ma racje? Będę wdzięczny także za info na które wkłady jeszcze powinienem zwrócić uwagę (przy założeniu że nie chcę wydać więcej niż 6.500 na sam wkład, a chętnie mniej, wkład z szybą prostą). Jaki system DGP polecacie i na co zwrócić uwagę (szczególnie producent i rodzaj turbiny, rodzaj kanałów, fitr/bez filtra itd.)?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

Forest-Natura
07-02-2012, 22:57
Witam.
Palenisk jest dużo. Zacznij od tego jak będzie wyglądał Twój kominek. Na wybór wkładu przyjdzie czas ...
Pozdrawiam.

tdo
07-02-2012, 23:01
Witam.
Palenisk jest dużo. Zacznij od tego jak będzie wyglądał Twój kominek. Na wybór wkładu przyjdzie czas ...
Pozdrawiam.

Jestem w trakcie wymyślania zabudowy, to przyjdzie z czasem … ale sam wkład powinien być nie szerszy niż 70-75cm i mieć szybę płaską (oba wspomniane wkłady pod tym względem mieszczą się w tym kryterium).

Forest-Natura
07-02-2012, 23:05
Witam.
"Oba" i kilkaset innych ... :rolleyes:
A Twój kominek ma być w jednym egzemplarzu ... i od jego wyglądu, technologii wykonania, zastosowanej w nim techniki m.in. będzie zależał wybór konkretnego paleniska.
To trochę jak samochód - najpierw decydujesz się na konkretny model a potem na to jaki w nim będzie silnik.
Pozdrawiam.

tdo
07-02-2012, 23:08
Ok. chodzi generale o obranie właściwej drogi np. o parametry techniczne vs wielkość domu i cel. Może zadam pytanie wprost – opcja 1 czy 2 ?

Jeśli chodzi o wygląd to przyjmijmy że będzie to bardzo prosta forma np taka:

M***ki
08-02-2012, 04:24
Witam.
Palenisk jest dużo. Zacznij od tego jak będzie wyglądał Twój kominek. Na wybór wkładu przyjdzie czas ...
Pozdrawiam.

Forest rozczarowujesz... Na pierwszym planie stawiasz WYGLĄD kominka :o:o:o ?
Znaczy to tylko tyle że przeszedłeś na "ciemna stronę mocy ":P
Przedkładasz wygląd nad odpowiedni dobór parametrów technicznych kominka ??
Takie podejście jest charakterystyczne dla POCZĄTKUJĄCYCH wykonawców kominków oraz architektów ..

M***ki
08-02-2012, 04:41
Jestem na etapie wyboru wkładu kominkowego + DGP. Dom p.u. 220 + garaż, ogrzewanie gazowe, kominek jako ogrzewanie alternatywne lub generowanie oszczędności (jesli będzie czas palić często).



Nie rozumiem jednego, dwaj różni sprzedawcy mają zupełnie rozbieżne wizje dotyczące wkładu do mojego domu (Jotul, duży wkład 14KW żeliwny; Airfire 10KW raczej mniejsze gabaryty stalowo-szamotowy). wkład z szybą prostą). J.

To zaproponuje jeszcze inne rozwiązanie : wkład stalowy korpus , szamotowe palenisko i deflektory ,żeliwny czopuch oraz dwie szyby w tym jedna niskoemisyjna [ samoczyszcząca ;)] Moc regulowana w zakresie 4-16kW .
Wkład może być instalowany w kominkach wentylowanych / konwekcyjnych oraz tzw hypokaustum / grzejące obudową .

tdo
08-02-2012, 06:05
To zaproponuje jeszcze inne rozwiązanie : wkład stalowy korpus , szamotowe palenisko i deflektory ,żeliwny czopuch oraz dwie szyby w tym jedna niskoemisyjna [ samoczyszcząca ;)] Moc regulowana w zakresie 4-16kW .
Wkład może być instalowany w kominkach wentylowanych / konwekcyjnych oraz tzw hypokaustum / grzejące obudową .

Bardzo dziękuje za odpowiedz. A czy podsunie Pan konkretne modele wkładów abym mógł się bliżej przyjrzeć?

rumunezz
08-02-2012, 06:17
Forest rozczarowujesz... Na pierwszym planie stawiasz WYGLĄD kominka :o:o:o ?
Znaczy to tylko tyle że przeszedłeś na "ciemna stronę mocy ":P
Przedkładasz wygląd nad odpowiedni dobór parametrów technicznych kominka ??
Takie podejście jest charakterystyczne dla POCZĄTKUJĄCYCH wykonawców kominków oraz architektów ..

Teraz to to już przeginasz Miszczuniu, nie każdy chce budować klocki takie jak Ty (teraz to może ja przeginam). Wygląd i estetyka, to właśnie to o co chodzi w dzisiejszym nurcie kominkowym.
Na rynku materiałów zduńskich, czy palenisk jest (oferta romotopa w tej sferze jest dość uboga porównując z brunnerem czy sparthermem a własnie do tej dwójki starasz się porównywać swoje romki) bogata oferta dzięki której to parametry można dostosować pod wygląd. Zadaj sobie pytanie poco klientowi super wyrafinowana maszyna do grzania kiedy będzie jej używał sporadycznie i w dodatku będzie koliła oko swojego właściciela. Z całym szacunkiem do Ciebie/ Was panowie Bielawscy, ale przestańcie wojować ze wszystkimi branżystami na forum bo staje się to niesmaczne. Parafrazując "Nie samą reklamą" człowiek żyje ale i dobrą "radą"...

eniu
08-02-2012, 06:25
Teraz to to już przeginasz Miszczuniu, nie każdy chce budować klocki takie jak Ty (teraz to może ja przeginam). Wygląd i estetyka, to właśnie to o co chodzi w dzisiejszym nurcie kominkowym.
Na rynku materiałów zduńskich, czy palenisk jest (oferta romotopa w tej sferze jest dość uboga porównując z brunnerem czy sparthermem a własnie do tej dwójki starasz się porównywać swoje romki) bogata oferta dzięki której to parametry można dostosować pod wygląd. Zadaj sobie pytanie poco klientowi super wyrafinowana maszyna do grzania kiedy będzie jej używał sporadycznie i w dodatku będzie koliła oko swojego właściciela. Z całym szacunkiem do Ciebie/ Was panowie Bielawscy, ale przestańcie wojować ze wszystkimi branżystami na forum bo staje się to niesmaczne. Parafrazując "Nie samą reklamą" człowiek żyje ale i dobrą "radą"...

Daj spokój Rumunez . Jakbyś handlował kiepskimi wkładami w cenie
Jotula, tez byś ujadał jak kundel...

rumunezz
08-02-2012, 06:44
Eniu, czytam to forum prawie codziennie od 3 lat, ale większego ignoranta jak MZ to tu nie było. Czytam bo lubię wiedzieć, czytam bo mnie "wciągnęło palenie".
Po postach MZ nie chce mi się czytać. A pewnie miałby coś ciekawego do powiedz"enia" ale ... Ty wiesz ja wiem... szkoda gadac.

pozdrawiam
rumunezz

tdo
08-02-2012, 09:31
A kto odpowie na moje pytanie ? :)

rumunezz
08-02-2012, 09:39
Sorki tdo, z tanszych niz 6.5k to zainteresuj się nowa MILA z kratek lub PAMĄ relacja cena/jakość podobno optymalna. Na forum jest sporo opinii o tych wkładach można wyrobić sobie zdanie.

pozdrawiam
rumunezz

Edit: Co by Bohunio nie czuł się poszkodowany to jeszcze rzuc okiem na wkłady unico dragon 2.

tdo
08-02-2012, 12:43
Sorki tdo, z tanszych niz 6.5k to zainteresuj się nowa MILA z kratek lub PAMĄ relacja cena/jakość podobno optymalna. Na forum jest sporo opinii o tych wkładach można wyrobić sobie zdanie.

pozdrawiam
rumunezz

Edit: Co by Bohunio nie czuł się poszkodowany to jeszcze rzuc okiem na wkłady unico dragon 2.

Dziękuje bardzo, sprawdze ofertę wspomnianych producentów.
A czemu nie opcja 1 (jotul) lub 2 (edilkamin)?

rumunezz
08-02-2012, 13:01
bo :
moje typy na tak
1)polskie
2)stalowe + szamot
3)w miarę tanie
4)dobrze wykonane

uwaga! wydedukowane na podstawie opinii z FM.!
Żeliwniaka (jotula) bym nie kupił bo mi się optycznie te wkłady nie podobają.

pozdrowionka
rumunezz

bohusz
08-02-2012, 19:04
Edit: Co by Bohunio nie czuł się poszkodowany to jeszcze rzuc okiem na wkłady unico dragon 2.

Dziękuję serdecznie za pamięć.
Wszystko ok, ale akurat Dragonów 2, nie mam na składzie u siebie, ani aktualnie zamówionych, tak więc czas oczekiwania ok 3 -4 tygodnie...

Ale zresztą może inni niech też zarobią.

Pozdrawiam serdecznie

M***ki
08-02-2012, 20:35
Daj spokój Rumunez . Jakbyś handlował kiepskimi wkładami w cenie
Jotula, tez byś ujadał jak kundel...

Też próbowałeś handlować hurtowo,nawet kilkoma markami wkładów , ale od Ciebie nikt nie chciał kupować ... Przyjaciół w branży masz tylko na forum..
Nawet na ostatnio wklejonych zdjęciach salonu z "własnymi kominkami " widać te jak piszesz kiepskie wkłady.. Na Twojej stronie www... też są one obok |Brunnera i Spartherma :lol2:

M***ki
08-02-2012, 20:42
Teraz to to już przeginasz Miszczuniu, nie każdy chce budować klocki takie jak Ty (teraz to może ja przeginam). Z całym szacunkiem do Ciebie/ Was panowie Bielawscy, ale przestańcie wojować ze wszystkimi branżystami na forum bo staje się to niesmaczne. .

Sposób w jaki się zwracasz do mnie .. świadczy o Tobie..

Miszczuniu... mógłbyś postarać się o coś więcej niż kopiowanie stylu FN
Ciebie/Was .. tu powielasz sugestie "enia ;)" ...
Nie każdy chce budować klocki..... Czy znasz styl naszych realizacji ? Gdzie widziałeś nasze klocki ?

tdo
08-02-2012, 21:11
Panowie, jestem mocno rozczarowany… Założyłem wątek bo potrzebowałem rady (nadal potrzebuję), tymczasem jesteście skupieni na wzajemnym obrzucaniu się błotem, zamiast odpowiedzieć na moje pytania czy przedstawić własny punkt widzenia.

p.s. słowa uznania dla Rumunezz – po lekkim przyduszeniu częściowo odpowiedział na moje pytania :)