PDA

Zobacz pełną wersję : Jak dobrze zaizolować taką ścianę kolankową



Wawrzont
09-02-2012, 11:46
Witam,

muszę zaizolować ścianę kolankową na poddaszu starego domu. Mur ceglany, gruby na 60 cm, w nim zaparta murłata. Oto możliwe warianty izolacji (przy skanowaniu pomarańczowy kolor wełny zlał się z żółtym styropianu, ale fachowiec się połapie):

Wariant 1
99836

Wariant 2
99837

Wariant 3
99838

Wariant 4
99839

Cele: 1. Zaizolowanie wnętrza przed mrozem i przedmuchami 2. Ochrona murłaty przed wytrącaniem wilgoci. Sam optuję za wariantem 1 albo 2, ale czy murłata się nie zapoci w tej wełnie?

Pytanie dodatkowe: co zrobić, jeśli przesmyk w miejscu oznaczonym literą "A" jest tak mały, że wsadzona tam wełna niewiele da? Wsadzić styropian? A może w ogóle tam najgłębiej dawać inny materiał niż wełnę?

Wawrzont
09-02-2012, 22:28
Nikt nie odpowie? A takie konkretne pytania...

.ajk
10-02-2012, 18:47
wariant 1 jest imo najbardziej optymalny, wełna mineralna przepuszcza parę więc nie ma ryzyka zapocenia pod warunkiem zastosowania folii paraprzepuszczalnej

Wawrzont
10-02-2012, 23:00
wariant 1 jest imo najbardziej optymalny, wełna mineralna przepuszcza parę więc nie ma ryzyka zapocenia pod warunkiem zastosowania folii paraprzepuszczalnej

Ale paroprzepuszczalnej w ktorym miejscu? Pod pokryciem dachowym?

Wawrzont
11-02-2012, 11:03
Jak to nie ma znaczenia dla poddasza? Izolacji brakuje na poziomie poddasza.

jwak
12-02-2012, 07:18
Wykonaj izolację jak pokazałeś na rysunku 1.
Przymocuj do murłaty np. takerem folję paroizolacyjną i wypuść na strop.
Następnie otul wełną jak na rys.1 ścianę kolankową i wypuść na strop.
Przykryj folją paroprzepuszczalną, do poziomu murłaty.
Ewentualne ciepło które przedostanie się ze stropu odparuje.
Będzie OK.

jwak
12-02-2012, 07:19
Wykonaj izolację jak pokazałeś na rysunku 1.
Przymocuj do murłaty np. takerem folję paroizolacyjną i wypuść na strop.
Następnie otul wełną jak na rys.1 ścianę kolankową i wypuść na strop.
Przykryj folją paroprzepuszczalną, do poziomu murłaty.
Ewentualne ciepło które przedostanie się ze stropu odparuje.
Będzie OK.

Wawrzont
12-02-2012, 10:35
Czyli maja byc dwie folie: parizolacyjna i paroprzepuszczalna? A gdzie ta druga?
Drugie pytanie: czy welna ma spoczywac bezposrednio na wylewce, czy mam podlozyc pod spod folie?

Wawrzont
13-02-2012, 19:47
Czy może mi ktoś powiedzieć, jak mam poprowadzić folię paroizolacyjną?
1. Po murłacie do wylewki, na mur dodatkowa wełna i na to jeszcze jedna folia, żeby się nie zawilgociła
2. Dodatkowa wełna na goły mur, na to dopiero paroizolacja
A) podwinięta pod spód wełny w kierunku muru
B) zakończona na wylewce, czyli spód wełny bezpośrednio na wylewce.

Odruchowo zrobiłbym jak w punkcie 2, ale czy punkt rosy nie przeniesie mi się w wełnę? A jeśli podwinę folię pod wełnę, to czy pod spodem nie będzie kałuż?

Redakcja
16-01-2014, 14:53
Nasza podpowiedź w temacie trudności wykonawczych ze ścianką kolankową. Film z serii Muratora "Stan surowy bez błędów". Zapraszamy do obejrzenia:

815