PDA

Zobacz pełną wersję : Remont starego domu doradźcie



marzenaipiotr
10-02-2012, 08:43
Witajcie
Jesteśmy z mężem nowi na forum i chcelibyśmy się poradzić ludzi którzy mają już większe doświadczenie.
Otóż sprawa wygląda następująco: kupiliśmy z mężem działkę rolną z możliwością zabudowy około 50 arową.
Na działce jest dom, budynki gospodarcze, podłączony prąd i woda oprócz tego jest studnia.
Dom jest murowany z białej cegły, parterowy, dach dwuspadowy, strych, piwnicy nie ma, w środku okazało się że dom był drewniany tylko go ktoś obmurował,w akcie notarialnym, który uzyskaliśmy od osoby sprzedającej ( jest to stary akt darownizny) jest napisane że budynek mieszkalny w zlym stanie technicznych przewidziany do rozbiórki, której koszt przekorczy wartość odzyskanego materiału, natomiast w pismie ze Starostwa Powiatowegoktóre zostało wydane teraz w 2012 roku do sprzedaży tego gospadarstwa jest pozycja kartoteki budynku i tam jest wpisane finkcja budynku: budynki produkcyjne, usługowe i gospodarcze dla rolnictwa liczba kondygnacji 1, rok zakończenia budowy 1950 materiał budowy: murowany!!!! I tu się zaczyna szereg moich pytań do Państwa, dodam jeszcze, że mąż jest z rodziny budowlańców, więc doświadczonych rąk do pracy nam nie zabraknie.
Jak mogę intepretować te pisma? nie chcę wyburzać tego domu, naszym zdaniem jest on w niezłym stanie, dlaczego w pismie ze starostwa nie widnienie że jest to budynek mieszkalny? i że murowany? jak w środku jest był to dom drewniany tylko obmurowany?
Proszę też z góry o wyrozumiałość ale mamy taki plan: chcielibyśmy w środku poprostu pozbyc się tego drewna i wstawić pustak, mury na zewnątrz chcemy pozostawić,ocieplić rozkład pokoi pozostawić, w jednej ścianie chcielibyśmy wyburzyć otwór na szerokie drzwi balkonowe, a tak to żadnych otworów okiennych nie zmieniać, aha dom ma jeszcze taki jakby ganek, co do poddasza to chcielismy wymienić całkiem dach ( jest eternit) podnieść poddasze o 3 pustaki i zrobic zamieszkalne poddasze, proszę mi napisać jak to wygląda od strony prawnej? i wogóle co mogę zrobić bez pozwolenia? podniesienie poddasza to wiem ze napewno musze miec pozwolenie, dziwi nas że budynek widnieje jako murowany i dlatego chcemy to wykorzystać i pozbyć się tego drewna tak jak pisałam wcześniej, aha budynek nie ma planów bo kiedyś były budowane bez planu, proszę mi doradzić, aha i jezeli do domu chce podłączyć prąd ( już był ale został odłączony to jak wygląda procedura podłączenia go spowrotem) w domu są gniazdka ,
pozdrawiam

homecactus
10-02-2012, 09:34
Jak czytam opis zmian które chcecie zrobić, to nie wiem, czy remont nie oznacza kosztowo stawiania praktycznie nowego domu.
Nowe ściany, nowe ocieplenie, nowy dach, pewnie nowe okna. Praktycznie wszystko do wymiany, a uzyskany efekt będzie daleki od tego, co moglibyście sobie wymarzyć.

Nie wiem czy nie lepiej było by wyburzyć całe ściany i wymurować (może nawet na istniejących fundamentach) nowy dom.
W szczególności nie wiem, jak będize wyglądać rozbiórka ścian drewnianych od środka - to pewnie one sa podporą dla sufitu/stropu i dachu,

elka51
10-02-2012, 09:57
obowiązujące w PL Prawo budowlane:

remont - to wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a nie stanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

To co chcesz zrobić to:
1. zmiana sposobu użytkowania - na mieszkalny
2. przebudowa i wyburzenia - wymagane zatwierdzone projekty i nadzór nad robotami.

marzenaipiotr
10-02-2012, 14:28
witam ponownie
dzowniłam dzisiaj do Starostwa i dowiedziałam się że tamte budynki to nie dotyczyły domu, oprócz tego jest w kartotece budynku budynek mieszkalny rok budowy 1953 materiał budowy murowany!!! czyli jednak ten budynek jest naniesiony tylko był budowany bez planu ( bo kiedyś przecież nie było to potrzebne) i jest wpisany jako budynek murowany w Starostwie ( widocznie nikt tam nie wie że jest on drewniany, obmurowany)