PDA

Zobacz pełną wersję : Jaką ekipę zatrudnić do budowy?



Ew-ka
07-05-2004, 17:50
no właśnie, jaką ekipę ? domek parter.z poddaszem użytkowym 104m2
-zarejestrowaną firmę z 4-murarzami (30 tyś.za stan surowy)
-czy ekipę bez pozwolenia (inżynier budownictwa wraz z synem i szwagrem-rosjanie -efekty ich pracy widziałam-za polowe ceny )
Jeśli zdecydowałabym sie na tę drugą ekipę ,jakie kroki muszę zrobić ,aby nie wpaść w pułapkę urzędową??? Proszę o pomoc , bo być może już w czerwcu ruszam !!!!!!
:lol: Dzięki z góry za opinie

Jacekde
08-05-2004, 09:52
co to jest pułapka urzędowa?

MEDYK
08-05-2004, 09:59
Nie widzę problemu jeśli dobrze robią to bierzesz drugą, a w dzienniku wpisujesz w miejscu nazwy firmy system gospodarczy i po problemie. Równie dobrze mogłabyś wybudować sama z mężem i szwagrem, i co wtedy też byś wpadła w jakąś tajemniczą "pułapkę", choć szczerze się przyznam nie wiem o co ci chodzi z tą "pułapką", możesz to wyjaśnić.
pzdr

krzysiek___k
08-05-2004, 10:21
Moja propozycja to znaleźć:
1. Ekipę z polecenia, w której będzie kierownik budowy ze wszystkimi uprawnieniami
2. Ekipę, która na początku nie powie Ci, że nie ma gdzie spać, robić siusiu i musisz dowieźć Swoim samochodem beton na budowę. Takie ekipy to pozostałość po latach 80-tych
3. Kierownik budowy musi przynajmniej starać się działać zgodnie z prawem.

Budowa to dużo pracy, zarówno dla ekipy jak i dla Ciebie, Warto zainwestować w dobrych ludzi, bo to się po prosu opłaca. Spisz umowę, nie pomijaj nic, co wydaje się ważne, a potem wymagaj.

MEDYK
08-05-2004, 13:06
Moja propozycja to znaleźć:
1. Ekipę z polecenia, w której będzie kierownik budowy ze wszystkimi uprawnieniami

Jasne weź kierownika budowy znajomka majstrów, to przegrasz bitwę już na starcie. Nigdy w zyciu takie rozwiązanie, już lepiej żeby kierownik był twoim znajomym i dbał o twoje interesy. Reszta to prawda.

Ew-ka
08-05-2004, 13:30
źle się może wyraziłam,chodzi mi o niezarejestrowanych i niezgłoszonych do pracy ludzi!!! jednym slowem "na czarno".Przecież rzyczliwych nie brakuje ,doniesie ktoś do urzędu ,że u mnie pracują"ruskie" i mogę mieć prze...chlapane.Moje pytanie jest skierowane do osób,które wiedzą jak zrobić ,żeby było dobrze w świetle prawa.....

MEDYK
08-05-2004, 18:19
Powiesz że wujek z Białorusi przyjechał i ci pomaga.

krzysiek___k
08-05-2004, 18:37
Medyk,
ja mam gdzieś to, że kirownik mojej budowy zna majstrów i vice versa. Ja jemu płacę i od niego wymagam. Ja nie mam zamiaru gadać z majstrami, bo trzeba znać ich "język" i metody oddziaływania, a z kierownikiem jestem się w stanie dogadać. Kierownik jest odpowiedzialny za cały proces budowy po to, aby nie było, że poprzednia ekipa coś spaprała.
Inna sprawa to Inspektor Nadzoru. Teoretycznie nie trzeba takiego brać do budowy domu jednorodzinnego, ale niektórzy biorą takowego żeby kontrolował ekipy. Nie polecam takiego układu, bo inspektor tylko wychwytuje błędy, a kierownik prowadzi budowę, a to duża różnica.

MEDYK
08-05-2004, 19:16
Tylko pamiętaj że o wielu rzeczach nawet się nie dowiesz. A na 100% będą iść na skróty tak by sobie ułatwić życie. Taki jeden mój znajomy miał tak samo, a co gorsza wtym czasie gdy murowali przebywał za granicą i zarabiał na domek. po przyjeździe okazało się że ma wilgoć w piwnicy, odkopał fundamenty i co niespodzianka żywe pustaki. Także ja wolę zabezpieczyć się w inny sposób. Fakt mam emerytowanego teścia, który będzie kierownikiem, ale gdyby nawet nie to to wybrałbym takiego który nie ma układów z majstrami. Naprawdę już z wieloma inwestorami rozmawiałem.
pzdr

krzysiek___k
08-05-2004, 19:30
To nie układy z majstrami a niekompetencja wykonawcy.
Najważniejsze, aby ludzie, którzy Ci budują nie byli z ulicy, ale poleceni przez znajomych, którzy już przeszli przez budowę.
Ja tak zrobiłem, i jak na razie - nie mam większych zastrzeżeń.

PS. Jeszcze jedno - niestety wciąż trzeba być expertem w budownictwie aby Cię ktoś nie zrobił w ..., ale już powoli pojawiają się firmy, które dbają o Swój image.

MEDYK
08-05-2004, 19:36
Najważniejsze, aby ludzie, którzy Ci budują nie byli z ulicy, ale poleceni przez znajomych, którzy już przeszli przez budowę.

Krzysiu w tym momencie masz rację, ja mimo że dopiero zaczynam to jeżdżę po osiedlach i rozmawiam z inwestorami i zbieram namiary do mojego tajnego zeszytu nawet na wykończeniówkę, nie mówiąc o instalacjach.
pzdr

AldonkaS
09-05-2004, 15:10
krzysiek___k

A kto ci da wpis do książki budowlanej - może kierownik budowy?????

Podstawa to dobry inspektor nadzoru. Kierownika potrzebujesz jak Ci się nie chce samemu załatwiać wielu spraw - osobiście nie polecam takiego układu. Wielu moich znajomych tak robiło, i jak powiedzieli po czasie, kierownik budowy to kompletnie zbędna osoba - sam musisz się wielu rzeczy nauczyć - inaczej zrobią Cię na szaro.

Wakmen
11-05-2004, 19:36
krzysiek___k ...
Podstawa to dobry inspektor nadzoru. Kierownika potrzebujesz jak Ci się nie chce samemu załatwiać wielu spraw - osobiście nie polecam takiego układu. Wielu moich znajomych tak robiło, i jak powiedzieli po czasie, kierownik budowy to kompletnie zbędna osoba - sam musisz się wielu rzeczy nauczyć - inaczej zrobią Cię na szaro.
Wydaje mi się ale chyba pomyliłeś pojęcia. Kierownik jest niezbędny na budowie (nadzoruje wykonanie prawidłowe prac według prawa budowlanego) a inspektor nadzoru jest to osoba, która reprezentuje inwestora czyli Ciebie na budowie, w urzędach i jeszcze tam gdzieś.

MEDYK
11-05-2004, 19:41
krzysiek___k ...
Podstawa to dobry inspektor nadzoru. Kierownika potrzebujesz jak Ci się nie chce samemu załatwiać wielu spraw - osobiście nie polecam takiego układu. Wielu moich znajomych tak robiło, i jak powiedzieli po czasie, kierownik budowy to kompletnie zbędna osoba - sam musisz się wielu rzeczy nauczyć - inaczej zrobią Cię na szaro.
Wydaje mi się ale chyba pomyliłeś pojęcia. Kierownik jest niezbędny na budowie (nadzoruje wykonanie prawidłowe prac według prawa budowlanego) a inspektor nadzoru jest to osoba, która reprezentuje inwestora czyli Ciebie na budowie, w urzędach i jeszcze tam gdzieś.

Dokładnie tak, krzysiek_k w tym miejscu myli się.
pzdr