PDA

Zobacz pełną wersję : W co dziś zainwestowałbyś robiąc WM



rosomakx4
12-02-2012, 19:11
Stoję przed wyborem rekuperatora i całego systemu ,liczę na opinie osób które używają WM i mogą się autorytatywnie wypowiedzieć za i przeciw różnych koncepcji.
Wiadomo, teoria teorią, a wiedza z doświadczenia jest znacznie cenniejsza
Ściślej - pytam Was-użytkowników w co dziś zainwestowałbyś robiąc instalacje WM i dlaczego.
Z czytanych opini wychodzi że dobry wybór to np reku JanGaz, warto inwestować w droższe ale i oszczędniejsze silniczki, upieram się nad GWC, prawdopodobnie będzie to rurowiec 2xfi160 ok 60m bieżących
Ogrzewanie PC- podłogówka i troszkę ścienne, 274 m po podłogach, kubatura 1070m3
Jestem z okolic Gliwic i powoli rozglądam się za rozsądnym wykonawcą

tomek131
12-02-2012, 20:56
Pogadaj z miki ,indianą albo Adamem
Osobiście GWC z uwagi na fakt,że powietrze będzie napływać jakąś tam rurką do domu ,wykluczam.Zawsze może jakiś syf się zrobić ,a ja będę musiał nim oddychać.
Dodatkowo - ile masz zamiar zapłacić za reku,ile przyniesie oszczędności i kiedy się zwróci.Liczyłeś?A ma się zwrócić.Odzyskuje ciepło ,nic innego nie robi,więc po co on potrzebny jeśli się nie zwróci.
A może WM i do tego GGWC zamiast reku

nydar
12-02-2012, 21:39
WM to też rurki a więc syf.GWC rurowe to najkorzystniejszy stosunek PLN do pozyskanej energii.Reku nie musi się zwrócić.Niektórzy tak mają,że chcą komfortowo,bo ich na to stać,i dobrze bo instalatorzy mają pracę.

tomek131
12-02-2012, 21:56
A jaki komfort daje reku.Albo inaczej - jak podnosi komfort dolożenie reku do instalacji wentylacji mechanicznej

nydar
12-02-2012, 22:25
GWC,czy GGWC to to samo,tyle,że w drugim wypadku dochodzą dodatkowe dwa urządzenia które mogą się zepsuć i wymagają konserwacji.Dodatkowo należało by powietrze z tych urządzeń podgrzać do tmp. zbliżonej do tmp.wewnątrz,czyli następne urządzenie.Rekuperator w domkach 100-140m2 nie ma sensu ale w domu o kubaturze prawie 1100m3 a i owszem.

tomek131
12-02-2012, 22:43
Różnica między GWC a GGWC jest taka ,że przy GGWC powietrze wpada zawsze świeże,nie idzię rurką w ziemi.
A po co dogrzewać dodatkowo.Wziąść tyle ile da GGWC i już

adam_mk
13-02-2012, 08:39
Co daje sprawna i w pełni regulowana wentylacja?
- Daje komfort klimatyczny (w połączeniu z systemem grzewczym), zdrowy i trwały dom i oszczędności paliwa/energii.
Co daje GWC (w dowolnym wykonaniu)?
- Daje gratisowy wkład ciepła/chłodu dokładnie wtedy, gdy najbardziej tego potrzeba.
Co daje rekuperacja?
- Jeszcze wyższy komfort i odzysk części energii wpędzonej w grzanie domu i z konieczności usuwanej z domu systemem wentylacyjnym.
(częściowy odzysk strat wentylacyjnych).

Co się opłaca?
Opłaca się mieć górę kasy, leżeć bykiem i nic nie robić!

Co się "zwróci"?
NIC!!!
W sensie liczenia kasy - same wydatki i zero jej zysków.

Ale....
Nie budujemy już dziś szałasów, aby tylko jakoś dotrwać w nich do wiosny, kiedy będzie cieplej i będziemy mogli pod byle daszkiem jakoś tam egzystować...
Staramy się zbudować miejsce, które nam zaoferuje komfort i wygodę odpoczynku i bytowania.

Dlatego opłaca się nawet złoty kran i wanna za 100 tysięcy!
Kafle po 500zł/m2 i wieeeelki telewizor!
- i też się jednym zwrócą a innym - nie.

Adam M.

tomek131
13-02-2012, 09:33
Adam, z kaflami, jeśli ładne obcuję na co dzień -patrzę na nie.Lubię ładne rzeczy.To coś absolutnie nie przystającego do rekuperatora.To zamysł twórczy , design,najczęściej coś w zasadzie trudno policzalnego.
Rekuperator to URZĄDZENIE DO PRZYNOSZENIA OSZCZĘDNOŚCI.To nie piękne kafle,wielki plazmowy telewizor z systemem muzycznym i masą bajerów czy piękne auto.Powtarzam - to jest wyłącznie urządzenie do przynoszenia oszczędności ,jeśli ich nie przynosi ,czyli nie spełnia swej funkcji ,nadaje się na śmietnik
CO do WM zgoda.Budujmy nowocześnie ,zapewnijmy właściwą wentylację i dającą się w zależności od potrzeb regulować

HAL9000
13-02-2012, 09:57
Człowiek oprócz zmysłu wzroku używanego do podziwiania kafelek po 500/m2 ma także inne zmysły jak np węchu do zachwycania się świeżością powietrza w domu :-)

homecactus
13-02-2012, 12:07
Koszt rekuperatora (urządzenia) niezłej klasy dla domu o w miarę typowej pow. użytkowej 160m2 to powiedzmy (oczywiście można taniej, można drożej) około 6-8 tys zł.
Na prawdę się nie zwróci?
W szczególności, że przy samej w. mechanicznej bez odzysku, koszt urządzeń (wentylatorów) też jest niezerowy.

KrzysztofLis2
13-02-2012, 13:29
Rekuperator to URZĄDZENIE DO PRZYNOSZENIA OSZCZĘDNOŚCI.
Nie tylko, to też urządzenie do poprawy komfortu i nawiewania powietrza o temperaturze +15*C zamiast 0*C.

rosomakx4
13-02-2012, 13:37
adam-mk jak zawsze rozwala mnie swoimi wywodami, oczywiście in plus
Ale poważniej Panowie , liczę na sugestie oparte doświadczeniem- np reku opcja minimum ,średnio(pewnie najbardziej opłacalna) i max w zestawie ze złotymi
klamkami i kranem ;)

Jak pisałem ogrzewać będę PC z systemem chłodzenia pasywnego ,dom pełna podłogówka

Dareckyy
13-02-2012, 21:35
Jeśli rekuperator w opcji minimum to na pewno z nagrzewnicą wstępną. Przez ostatnie trzy tygodnie solidnych mrozów wydajność WM z reku bardzo mi spadła. Wilgotność względna w domu oscylowała w przedziale 50-60-65%. Nagrzewnicę zakupiłem, czeka na montaż. Lepsze opcje to na pewno połączenie reku z GWC. Mnie podoba się to rozwiązanie http://www.tora-wentylacja.pl/index.php/gruntowny-wymiennik-ciepa/berluf ale nie mam aktualnie wolnej dychy ...

adam_mk
14-02-2012, 10:24
tomek131
Cały kłopot z Tobą polega na tym, że pomijasz wszystko, czego oko nie widzi!
Mamy jednak i inne zmysły.
Słusznie zauważył KrzysztofLis2 że to przede wszystkim komfort w porywach do luksusu bytowania.
To o ten komfort tu walczymy w pierwszym rzędzie a nie o oszczędność wiaderka zrzynów czy dwóch starych palet, które "zastosujemy" w naszym kotle jak przymrozi mocniej!
Tylko...
Tego się nie WIDZI!
To się tylko CZUJE.

Adam M.

orko
14-02-2012, 10:54
Jeśli WM to oczywiście razem z reku. W przeciwnym razie będzie wiało chłodem zimą co nie jest zbyt przyjemne.
GWC nie wystarczy do podgrzania powietrza.

jasiek71
14-02-2012, 11:06
Jeśli WM to oczywiście razem z reku. W przeciwnym razie będzie wiało chłodem zimą co nie jest zbyt przyjemne.
GWC nie wystarczy do podgrzania powietrza.
założymy sie...

na zewnątrz -17*
GWC 7,8*
woda w sieci ( 1m nad GWC ) 5,9*

przeglądam zapiski z tamtego roku...
dn. 3,03 2011
GWC 7,1*
woda w sieci 4,8*

zapraszam do mnie i pokaż mi gdzie wieje ?
;)
dokręcę do tego kolektor powietrzny jako czerpnia zimowa i możemy porównać Ty "zyski"... , a Ja "straty"...

Sławek...
14-02-2012, 13:35
Jak pisałem ogrzewać będę PC z systemem chłodzenia pasywnego ,dom pełna podłogówka

jeśli będziesz miał PC to znaczy, że będziesz miał dolne źródło (pewnie glikolowe) pod ręką, a od tego już tylko mały krok do glikolowego GWC za nieduże pieniądze...
daruj sobie wszelkie nagrzewnice wstępne i temu podobne wynalazki, nie słuchaj mądrych, którzy twierdzą, że w domku jednorodzinnym wentylacja z odzyskiem się nie opłaci bo za wentylację bez odzysku też musisz zapłacić, za darmo jej nie dostaniesz, w ogóle nie słuchaj tych co zaczynają swoje argumenty od zdania: to się nigdy nie zwróci....
po prostu kup przyzwoitą jednostkę (np tej firmy której nazwę wymieniłeś), wykorzystaj dolne źródło PC do GGWC i ciesz się fajnym klimatem w domu i wszystkimi plusami jakie uzyskasz dzięki GWC oraz oszczędnościami, które na pewno przy okazji się pojawią...
a chcesz żeby kasa się zwróciła to nie zaczynaj budowy tylko wpłać wszystko na lokatę ;)

tomek131
14-02-2012, 19:16
jasiek71 napisał:
założymy sie...

na zewnątrz -17*
GWC 7,8*

O tym myślałem.Komfort podobny,więc reku ma się zwrócić.To jego podstawowe zadanie.Kiedy je spełni przy cenie 8tys.
Byłem w wielu domach z WG ,w takich za ponad 1mln grubo też.NIe widzę żadnych niekomfortowych objawów.Zaproście mnie do domu z WM ,bo póki co wydaje się ,że wydając tyle kasy to zwyczajna głupota

adam_mk
14-02-2012, 19:26
:lol:
Wolisz siedzieć przy koksiaku ubrany w kożuch w budzie na grabie?
Tak jest najtaniej!
Kaska na lokacie pracuje....
:lol:
Przecież znowu będzie lato!
:lol:
Adam M.

miloszenko
14-02-2012, 19:30
No w tych domach za milion to raczej obojetne czy a opal wydaje sie 2, 3, czy 8 tysi. Jelsi uwazasz, ze Wg i Wm daja taki sam komfort to nie ma o czym dyskutowac.

Pozdrawiam

tomek131
14-02-2012, 20:46
NIe wiem, nie byłem w domu z WM.Bywałem w marketach...
Ale nadal nie odpowiedzieliście mi ,jak pozbyć się problemu zamarzania reku.
Robiąc tyle urządzeń ( bo się domyślam ,że reku pociągnie za sobą GWC ,co będzie odpowiedzią na zamarzanie reku) i tak potwornie komplikując ten prosty proces funkcjonujący w milionach domów od wielu ,wielu lat i wydając kupę kasy powinno się mieć wątpliwości.Do tego trzeba brać pod uwagę ustawianie,konfigurację ,serwisowanie ,wymianę filtrów pamiętanie o tym wszystkim.Jaki to komfort myślenie a czy kanały czyste,a kiedy filtr wymieniałem,a czemu tu się skrapla ,a czemu tam zamarza ,a czemu buczy itp itd.MACIE NA TO CZAS? Może to hobby .Ok.ALe nie każdy ma takie.Moja pamięć na co dzień jest już przegrzana.Mam w firmie dzisiątki urządzeń o których muszę pamiętać i ciągłe problemy z nimi.A to stycznik, a to kabelek, a to łożysko , wentylator , klapka,blaszka,potencjometr,cewka,kondensator co chwila coś.I jeszcze to samo w domu.Dziura w oknie i komin - i o niczym nie myślę.

miloszenko
14-02-2012, 20:54
Tomek131, demonizujesz wiele zagadnien. Ustawienie reku w wiekszosci przypadkow to pare minut, serwisowanie nie jest tu jakies trudne, o brudnym filtrze reku przypomni Ci sam, ale to nie jest najwazniejsze. Caly problem bierze sie z tego, ze te miliony domow iles lat temu to byly sita z przeciagami niezlymi, a wegiel czy olej byly wielokrotnie tansze. Dzisiaj typowy dom to juz dosc szczelny termos, i to, co dzialalo kiedys bezwiednie dzisiaj powoduje grzyba czy zaduch.

Jesli uwazasz, ze obsluga WG konczy sie na montazu okien i komina to wytlumacz nam prosze, czemu tyle osob ginie z zaczadzenia, czemu w wiekszosci domow/mieszkan ludzie zatykaja kratki wentylacyjne, czemu przy wiekszym gotowaniu uchyla sie okna, itd ??

Pozdrawiam

kangaxx
14-02-2012, 21:04
NIe wiem, nie byłem w domu z WM.Bywałem w marketach... to sporo wyjaśnia

kangaxx
14-02-2012, 21:09
... i tak potwornie komplikując ten prosty proces funkcjonujący w milionach domów od wielu ,wielu lat i wydając kupę kasy powinno się mieć wątpliwości. pytać rzecz wskazana, ale idzie za tym słuchanie odpowiedzi, wm to jest komplikacja ale spokojnie do opanowania, równie dobrze możesz narzekać że auto pcha do przodu jakiś kawałek żelaza a nie koń napędzany owsem

Dziura w oknie i komin - i o niczym nie myślę. i masz do tego prawo tak samo jak specyficzne jednostki lubią spać pod mostem

tomek131
15-02-2012, 09:40
Nie obrażcie się ,ale takie argumenty to jest naganiackie pierdzielenie

miloszenko
15-02-2012, 09:45
Nie obrażcie się ,ale takie argumenty to jest naganiackie pierdzielenie

To przyjedz, dotknij, pomacaj, przenocuj w domu z WM przy zamknietym oknie, potem tak samo zrob w domu z WG, zakmnij okno, przymknij drzwi, zobaczysz roznice (cos tu niektorzy maja jakas manie przesladowcza z tym naganianiem).

A na koncu w domu z WG wytlumacz ludziom, ktorzy wydali nascie/dziesiat tysi na super szczelne i cieple okna czemu ten wywietrznik musi byc otwarty bo z niego -25 stopni wieje, a tym co nie maja wywietrznika wyjasnij skad ta woda na oknach, zaduch a czasem grzyb w rogu sciany.

W nowym domu z WG nie wszystko widac od razu, za to po dobrych 5 latach dom z WM jest swiezy, a wiele domow z WG ma jakis taki dziwny zapach ...

Pozdrawiam

Teves
15-02-2012, 11:59
zainwestowałbym w ... rekuperator z odzyskiem wilgoci.

adam_mk
15-02-2012, 12:04
Pójdź dalej!
Zainwestuj w system odzysku wszelkiej wilgoci, jak w stacji kosmicznej.
Wiesz ile tego leci w kiblu i w zlewie?
Odzyskać i abarot do obiegu!

Mnie się systemy odzyskiwania wody z wentylacji NIE PODOBAJĄ!
Dla mnie tam jest zbyt ciepło i zbyt przewiewnie a filtry są raczej EU3...
Adam M.

Teves
15-02-2012, 13:11
Tematem kibla też się zająłem :)

A co do wentylacji za za skarby nie potrafię utrzymać wilgotności na poziomie 40%, i właśnie zajeździłem chyba już trzeci nawilżacz punktowy. Wentyluję niezbyt mocno, a nawet chwilo wyłączam WM.
Jak masz jakiś dobry pomysł jak to ustabilizować to słucham.

tomek131
15-02-2012, 14:45
miloszenko napisał:
To przyjedz, dotknij, pomacaj, przenocuj w domu z WM przy zamknietym oknie, potem tak samo zrob w domu z WG, zakmnij okno, przymknij drzwi, zobaczysz roznice (cos tu niektorzy maja jakas manie przesladowcza z tym naganianiem).

A na koncu w domu z WG wytlumacz ludziom, ktorzy wydali nascie/dziesiat tysi na super szczelne i cieple okna czemu ten wywietrznik musi byc otwarty bo z niego -25 stopni wieje, a tym co nie maja wywietrznika wyjasnij skad ta woda na oknach, zaduch a czasem grzyb w rogu sciany.


Co ty pierd..isz bo już nie umiem inaczej.Dlaczego mam porównywać zamknięte okna w WM i WG. W WG pełnią rolę (mikrouchył albo nawiewniki ) taką samą jak czerpnia w WG.TO raz
Dwa - po raz setny - powiedz tym ludziom ,którzy wydali kasę na 30cm styro ,latali z piankę i uszczelniali każdą dziurkę,że teraz muszą wywalić tam dziurę jak w dupie ,żeby mogło wpadać powietrze.To taki sam argument jak twój z oknami i ich rozszczelnianiem lub montowaniem nawietrzników.Którędyś powietrze musi wejść -albo przez dziurę w ścianie ,albo przez dziury w oknach.
Fakt przy WM można bardziej tym powietrzem sterować ,ale jest to okupione innymi wadami

orko
15-02-2012, 14:56
założymy sie...

na zewnątrz -17*
GWC 7,8*
woda w sieci ( 1m nad GWC ) 5,9*

przeglądam zapiski z tamtego roku...
dn. 3,03 2011
GWC 7,1*
woda w sieci 4,8*

zapraszam do mnie i pokaż mi gdzie wieje ?
;)
dokręcę do tego kolektor powietrzny jako czerpnia zimowa i możemy porównać Ty "zyski"... , a Ja "straty"...

Właśnie o tym piszę - marne 8oC z anemostatu oznacza chłód i żaden kolektor tu nie pomoże

adam_mk
15-02-2012, 16:13
Teves
Spróbuj obadać problem.
Wyłącz w diabły WM.
Jak masz dojście - zatkaj wyrzutnię (lub kanał do niej prowadzący)
Zobacz czy nie wlatuje co czerpnią!
POTEM (jak wlatuje, co podejrzewam) szukaj KTÓRĘDY wylatuje.
Czyli - obrzęd gromniczny!
Kominek masz?
Popętaj się ze świeczką przy nim...

Adam M.

tomek131
15-02-2012, 16:52
Przeca to taki komfort.Maybach normalnie.A tu suchoty.
NIe może być WM do bieda domku watą krytego.
Ale takich domków jest 90%.
To zróbmy możliwie szczelny ten bieda domek
Ale ile z 90% budujących te domki to zrobi ?10%?
Już o tym było.
Ależ ja jestem, jak ten komar nad uchem

Sławek...
15-02-2012, 16:59
tomek a jakie konkretnie wady WM masz na myśli?
i skąd ma się wziąć w domach z WG taki idealny klimat i wilgotne powietrze skoro zimą za oknem jest sucho jak pieprz a z tego co mi wiadomo to wymiana powietrza przy WG jest o wiele bardziej intensywna niż przy kontrolowanej przez WM więc i przesuszenie powietrza w domu duże...

jasiek71
15-02-2012, 17:08
żaden kolektor tu nie pomoże

szczególnie kiedy przez połowę okresu grzewczego w ciągu dnia na nawiewie będzie więcej niż w domu;)

pblochu
15-02-2012, 17:54
Zacznę tak
Dom 142,5m2 reku + GWC rurowy użytkowany 3 sezon
Co bym zmienił - głębokość położenia rur GWC - położyłbym je płycej lub w układzie z dodatkowym pionem odwadniającym mniej więcej w połowie długości. Dlaczego - bo nikt nie jest w stanie przewidzieć zmienności położenia poziomu wody gruntowej a niestety żadne rury nie zapewnią 100% szczelności po całkowitym ich zalaniu. Wierzcie nie ma nic bardziej upierdliwego niż wypompowywanie wody co kilka dni. Poprzedniego lata tj 2010 poziom wody gruntowej skoczył o ponad metr tak że moja prywatna pseudo pustynia pokryła się w końcu zielenią. Podobnie tego lata (2011) z tą różnica że wody tym razem opadły przed pierwszymi mrozami. Ale dzięki temu mogę porównać zasadę działania reku z GWC i bez niego
Po pierwsze pomimo -20 recu bez gwc (odcięte bo całkowicie zalane) nie zamarzał a powietrze wydobywające się z anemostatów nie było aż tak zimne jak tu niektóry insynuują. Wystarczyło ograniczyć jedynie poziom wentylacji (bieg 1 zamiast 2). Po drugie w lecie Reku +gwc rzeczywiście mocno obniża temperaturę pomieszczeń i to jest największą zaletą takiego układu . Po trzecie bez nawilżacza w pomieszczeniach i przy mrozie rzędu -10 i więcej ciężko liczyć na wilgotność powietrza w pomieszczeniach większą niż 40% ( to akurat plus dzięki temu żona zaakceptowała 2 akwaria) Kolejną rzeczą którą bym lepiej rozplanował to położenie anemostatów nawiewowych w pomieszczeniach względem mebli i ciągów komunikacyjnych - w pokoju dziecka anemostat wyszedł niefortunnie nad biurkiem i w efekcie dłuższe siedzenie przy nim nie jest zbyt przyjemne (powinno instalować się je raczej w obszarach w których nie przebywa się zbyt długo) Tyle na wstępie

tomek131
15-02-2012, 18:10
Sławek takie właśnie wady-zamarzanie ,wylewnie wody z GWC ,filtry ,kanały ,czerpnie,siatki ,wyrzutnie itp.Ludzie.A tu tylko mniej czy bardziej rozszczelnić okno.

orko
15-02-2012, 18:31
szczególnie kiedy przez połowę okresu grzewczego w ciągu dnia na nawiewie będzie więcej niż w domu;)
No nie wiem jak ty tam to liczysz ale przez większość okresu grzewczego dzień jest krótki, słonka tyle co nic, więc jeśli cokolwiek ci podgrzewa to powietrze to na pewno nie kolektor a raczej straty ciepła z domu.

kangaxx
15-02-2012, 18:31
jakieś śrubki, linki, cięgła, rurki, tajemnicze machawidła, paski, wajchy, dekle, kable, płyny jakieś trzeba lać, o mamusiu...
faktycznie kobyła lepsza, owies wystarczy i też jedzie...

orko
15-02-2012, 18:34
Sławek takie właśnie wady-zamarzanie ,wylewnie wody z GWC ,filtry ,kanały ,czerpnie,siatki ,wyrzutnie itp.Ludzie.A tu tylko mniej czy bardziej rozszczelnić okno.
zapominasz o ciągu wstecznym "czyszczącym z mikrobów" kanały wentylacyjne WG. A to czyszczenie odbywa się za pomocą płuc domowników.

Sławek...
15-02-2012, 20:14
Sławek takie właśnie wady-zamarzanie ,wylewnie wody z GWC ,filtry ,kanały ,czerpnie,siatki ,wyrzutnie itp.Ludzie.A tu tylko mniej czy bardziej rozszczelnić okno.

...sorry tomek, ale chyba najtrafniej Twoją wypowiedź podsumował kangaxx ;)
jak już podajesz jakieś zarzuty to przemyśl to trochę bo się zaczynasz lekko ośmieszać...
...aha... nie musisz montować u siebie WM, na razie nie ma takiego obowiązku i żyjemy w wolnym kraju...

tomek131
15-02-2012, 21:09
Nawet najprostszy proces można niebywale skomplikować ,a argument Kangaxx jest jak z marketingu obwoznego
NIe muszę robić,nie o to chodzi ,chodzi o naganianie montujących i sprzedających ,że to jedyna najlepsza słuszna koncepcja.Pozbawiona wad ,mająca same zalety.A to zwyczajnie nie prawda

adam_mk
15-02-2012, 21:10
Spieramy się tu o jakieś bzdury...
W kółko powtarzam: MYŚLEĆ! TO NIE BOLI!!!

Można postawić oborę do zimnego wychowu dla siebie i rodziny, ale nie nazywajcie "tego" DOMEM!

CZY NAPRAWDĘ tak trudno chwilę pomyśleć, zamiast lecieć i wywalać kasę?
Bo potem zaczyna się obrona swej złej decyzji - twarda jak obrona Częstochowy!

DOM MA BYĆ SZCZELNY!
MA PRZYPOMINAĆ GARNEK ODWRÓCONY DNEM DO GÓRY!!!
POTEM - powinien być ocieplony tyle, na ile nas stać.

Nie dopilnujemy - to powstaje obora...
Za trudne do pojęcia?
Dziadek takich materiałów jak my nie miał w okolicy i budował z tego, co pod nogami leżało - ale budował DOBRZE!
CZEMU teraz budujący nie chcą/nie mogą/ nie umieją - tak jak dziaduś? - Z GŁOWĄ?!!!
Tak bardzo świat się zmienił, że myślenie straciło kompletnie wartość?!

Adam M.

adam_mk
15-02-2012, 21:27
tomek131
Napiszę wprost!
W sporej części wypowiedzi BREDZISZ JAK POTŁUCZONY!!!

Zrozum! Domy ludziska budują już ponad 40 wieków!
Niektóre rozwiązania mają tyleż latek tradycji!
Są prawidłowości, które wskazują JAK budować DOBRZE!

Przeoraj to forum i ZNAJDŹ moje wypowiedzi, z których wynika, ze MOJE wytwory (to, co ja produkuję) jest najlepsze i że inne jest "BE"!.

ZAWSZE naganiałem na tym (i nie tylko) forum do myślenia - twierdząc, ze TO jest najlepsza droga do sukcesu!
Pokazywałem mechanizmy, które trzeba by minimalizować! (jak - to już sobie SAMI wybierzcie, jak sugestie tu podane do Was nie trafiają).
Pokazywałem mechanizmy, które warto wzmacniać (reszta j/w).

Często bywam pytany jak JAK bym rozwiązał ten czy inny problem.
Wiem jak, lub widziałem rozwiązanie - dzielę się wiedzą!
Zachęcam, aby to, co się da w prosty sposób wykonać - robić "tymi ręcami"!
Sporo tak robię i pokazuję jak można...
Chcesz - popraktykuj, zrób kilka próbek a potem - zrób co trzeba DOBRZE!
Nie chcesz SAM?
Zleć komuś, ale WIEDZ CO ZLECASZ!
Dostaniesz to, co kazałeś wykonać!
Obyś nie bredził, jak zlecenie komu dajesz...
Każesz głupio - zrobią jak każesz i zażądają KASY!

Zleć zbudowanie SZCZELNEGO domu!
Znajdzie się taki, co się podejmie i wystawi Ci ofertę!
Przyjmiesz lub nie - TWOJA wola (i Twoja kasa)

Adam M.

jasiek71
15-02-2012, 22:34
No nie wiem jak ty tam to liczysz ale przez większość okresu grzewczego dzień jest krótki, słonka tyle co nic, więc jeśli cokolwiek ci podgrzewa to powietrze to na pewno nie kolektor a raczej straty ciepła z domu.

podam ci mały przykład...
na zewnątrz -15 piękna pogoda
w domu +21*
temp. powietrza nawiewanego +26* bez grzałki jeno czerpnia pod blaszanym brązowym dachem

inny...
w nocy -29*
nawiew za gwc +7,6
w ciągu dnia -17-19* słoneczko...
temp. kolektora powietrznego +52*

wystarczą dwie przepustnice i sterownik...

dla przypomnienia...
początek sezonu grzewczego GWC zaczyna u mnie z 15,6*

Teves
15-02-2012, 22:41
Adam,

to co mówisz to prawda, oczywiście dla kogoś kto rozumie co mówisz, a to nie jest takie oczywiste. Pamiętaj jednak że dla większości budujących, dom to największe wyzwanie biznesowo/logistyczno/intelektualne. Większość nie pamięta/ nie rozumie niczego z fizyki na poziomie szkoły podstawowej. Jak idziesz do fryzjera i poprosisz: ładnie, albo modnie, albo krótko to tak dostaniesz i będzie to bardziej lub mniej odpowiadało Twoim oczekiwaniom. A jak powiesz poproszę wentylację mechaniczną to, co dostaniesz? I czemu ma to odpowiadać? Jakim wyobrażeniom ?

Będziesz wiedział jak zaczniesz mieszkać.
Ot i cała tajemnica. Mało wiesz, dużo płacisz bronisz Częstochowy.
Dużo wiesz jak zamieszkasz - budujesz drugi dom.

Chodzisz z gromnicą i co ? Masz zrzucić dach i wypieprzyć watę ?

Brass
16-02-2012, 06:00
I tego właśnie nie rozumiem. Polak będąc np. nauczycielem, urzędnikiem, mechanikiem, handlowcem itp... zabiera się do budowy domu i musi WIEDZIEĆ co buduje. Nie ma doświadczenia, wiedzy inżynierskiej, wszystkiego musi się dowiadywać sam (książki, czasopisma, forum). Tacy pasjonaci jak niektórzy nasi forumowicze zdobywają wielką wiedzę i można powiedzieć, że stają się specjalistami (czasami o klasę lepszymi od kierbudów) w dziedzinie nowoczesnego budownictwa. Ale niestety reszta zdobywa wiedzę niekompletną i z braku wyboru polegają na opinii majstra, kierbuda, wójka Czesia ...... Niestety każdy Polak zna się na piłce nożnej, medycynie, polityce i budowaniu. Nie ma w Polsce usług project manager dla budownictwa jednorodzinnego - człowieka, który WIE co zrobić, aby było dobrze i poprowadzi budowę od początku do końca, biorąc za swoją pracę ułamek kwoty, którą pozwoli zaoszczędzić lub dobrze spożytkować.

adam_mk
16-02-2012, 08:03
Obaj macie rację.
Ale...
Inwestorzy sami są sobie winni!
BARDZO nie lubią płacić za to, czego nie widać, czego nie dotkną i... NIE ROZUMIEJĄ!
Nie cenią wiedzy, której nie posiadają i dlatego nie chcą jej "kupować"
Wychodzą z założenia - przecież to proste! Tyle ludzi już to robiło i robi - to ja też dam radę!
ZA CO TU PŁACIĆ?
Samo życie ich później przekonuje, że było jednak warto, ale skoro już WIEDZĄ, to budują ten DRUGI dom.
Ale dopiero przy budowie tego TRZECIEGO nie popełniają kardynalnych błędów...

Adam M.

adam_mk
16-02-2012, 08:11
"Chodzisz z gromnicą i co ? Masz zrzucić dach i wypieprzyć watę ? "

Czyli - mądry Polak po szkodzie?
Ale tam jest też dalsza część:

A gdy to przysłowie stanie się "nie w modzie" natenczas nowe sobie kupi.
- Że i przed szkodą, i po szkodzie - GŁUPI!

Warto byłoby o tym pamiętać.
Warto nie budować bieda-domku lub budując go godzić się z jego niską jakością ZANIM się go postawi!

Adam M.

tomek131
16-02-2012, 08:33
Podam ci taki przykład Adamie
ojciec jest świetnym chirurgiem,ale nie ma pojęcia o budowlance i nie chce mieć bo nie ma na to czasu,bo to nie jest jego pasja ani hobby ,jest nim chirurgia.
Wiesz ilu jest takich ludzi? Wymagasz myślenia i dobrze,ale nie każdy ma hobby pt budowa domów ,wentylacja ,energooszczędność itp.
Jak wybuduje dom ,gdyby chciał nowy?Zleci ? ZLeci.I pewnie jak 90% będzie to bieda dom kryty watą i co dalej?

jasiek71
16-02-2012, 08:39
jak będzie siedział na FM to stwierdzi że ma wszystko źle zrobione i będzie chciał nowy...
jak się nie naczyta to będzie mieszkał spokojnie i cieszył się tym co ma;)

Teves
16-02-2012, 08:44
"Chodzisz z gromnicą i co ? Masz zrzucić dach i wypieprzyć watę ? "

Czyli - mądry Polak po szkodzie?
Ale tam jest też dalsza część:

A gdy to przysłowie stanie się "nie w modzie" natenczas nowe sobie kupi.
- Że i przed szkodą, i po szkodzie - GŁUPI!

Warto byłoby o tym pamiętać.
Warto nie budować bieda-domku lub budując go godzić się z jego niską jakością ZANIM się go postawi!

Adam M.

Szczerze powiedziawszy ani przez moment nie zdawałem sobie sprawy, że wata jaka by nie była nie nadaje się do ocieplania poddasza. Warta też zwrócić uwagę iż wiele rozwiązań ewoluuje na przestrzeni ostatnich lat i to w dosyć zaskakującym tempie, no może nawet "rewolucjonizuje się".

Co do project managerów to, IMHO problem leży na etapie architekta, a potem kierownika budowy. Kastowy system dostępu do zawodu powoduje iż grupa ta może świadczyć usługi o niewspółmierni niskiej jakości do ceny.

A wracając do meritum: Adam jest zwolennikiem stosowania napędów grawitacyjnych we wszelkiej maści wodnym CO, buforach etc. Miedzy innymi ze względu na zjawiska "samoadaptacji" - homeostazy czy jakoś tak.

A może są takie rozwiązania odnośnie wentylacji domu, jakaś studnia słoneczna etc.?

jasiek71
16-02-2012, 08:49
A może są takie rozwiązania odnośnie wentylacji domu, jakaś studnia słoneczna etc.?

GWC i komin słoneczny...:yes:

ps. poczytaj też trochę o termitach i ich "domach" z went. grawitacyjną

jasiek71
16-02-2012, 10:19
więc jeśli cokolwiek ci podgrzewa to powietrze to na pewno nie kolektor a raczej straty ciepła z domu.

mam taki prowizorycznie zrobiony kolektor na podwórku do eksperymentów...
ustawienie pionowe, wolno stojący...

jest godz. 11:14
na zewnątrz -5* pada śnieg i wieje, słońca nie widać
temp. w kolektorze +6*
wystarczy że tylko przestanie sypać i będzie ponad 20* bez słońca

to na pewno czary ...;)

pblochu
16-02-2012, 11:50
Sławek takie właśnie wady-zamarzanie ,wylewnie wody z GWC ,filtry ,kanały ,czerpnie,siatki ,wyrzutnie itp.Ludzie.A tu tylko mniej czy bardziej rozszczelnić okno.

No tak - ale chyba byś zmienił zdanie jakbyś drogi Kolego zobaczył taki filtr po miesiącu pracy - czym to człowiek oddycha
Ponadto zalety wentylacji mechanicznej naw- wyw. ustawionej w ten sposób że w domu jest lekkie nadciśnienie obserwuje na co dzień w postaci minimalnej wręcz ilości osadzającego się kurzu. Ba nawet powstał u mnie fajny efekt że wszystkie tz. koty gromadzą się w jednym miejscu na korytarzu. Tak że sprzątanie to bajka
Co bym dołożył gdybym instalował system jeszcze raz
1- wykonałbym dodatkowy kanał w kominie i do niego odprowadzał wywiewane powietrze
w tej chwili wywiew wychodzi przez ścianę - w zimie te stalaktyty i stalagmity jakie powstają szczególnie po myciu podług doprowadzają mnie do szału
2- czerpnia ścienna - umieściłbym ją w takim miejscu żeby był do niej łatwy dostęp - nie macie pojęcia ile się tego szajsu osadza na kratce wlotowej szczególnie w porze kwitnienia i pylenia
3- zainstalował bym (ale chyba to jeszcze zrobię) nagrzewnicę wtórną gazową z palnikiem pośrednim tak ok 2kw - olałbym podłogówkę w okresach przejściowych

adam_mk
16-02-2012, 13:06
jasiek71
Żadne czary!
To te 46% energii Słoneczka, co w podczerwieni leci.
Chmurki są dla niej przeźroczyste...

Teves
POTRAFIĘ wyobrazić sobie układ sterowalny dla wentylacji grawitacyjnej.
Kanały TEŻ by były!
Ale...
To SEZONOWA wentylacja.
Mało twórcze, skoro kanały i tak trzeba by zamontować...

tomek131
Dupa z tatki nie chirurg, jak się w życiu i pracy logiką nie posługuje!
Piszesz - że świetny.
Zakładam więc, że MYŚLĄCY!
A jak myślący - to w ciemno kasy wyrzucał pewnie nie będzie.
Egro - co najmniej zorientuje się, jak nie wie już - co chce mieć zanim kasę wyda.
Czyli - myśleć! To nie boli!
(cbdo)

Adam M.

jasiek71
16-02-2012, 13:28
jasiek71
Żadne czary!
To te 46% energii Słoneczka, co w podczerwieni leci.
Chmurki są dla niej przeźroczyste...





ty to wiesz, ja to wiem, ale kolega orko jakoś tego jak na razie nie ogarnia:D

odnośnie sezonowej wentylacji...
myślę że komin słoneczny da radę napędzić przez cały rok...

tomek131
16-02-2012, 18:42
Wydaje mi się ,że nie wiesz o czym piszesz Adamie.Czy świetny to w sumie nie wiem ,mnie nie kroił,ludzie tak mówią.Można być dobrym chirurgiem albo muzykiem i nie miec pojęcia o budowlance.To nie kwestia samej logiki,może dla Ciebie to nie pojęte ,ale są ludzie świetni w swych dziedzinach a nie czujący ogólno rozumianej budowlanki.Zresztą to bez znaczenia.Doszła nowa kategoria dla których WM się nie nadaje,ci nie myślący i nie kierujący się logiką.
Jak odjąć od całości budów te bieda domki kryte watą i te których budowniczowie nie są logiczni i nie myślą oraz te przy budowie których budowniczych nie ma ,bo nie mają czasu,oraz te których budowniczowie nie mają kasy to zostaje tego jakieś 1-2%.To są klienci dla montujących WM.U reszty się nie da założyć WM lub się nie nadaje lub nie będzie działać poprawnie.Może to za wąski rynek ,by zawracać nim sobie głowę i z przyczyn wyżej opisanych ciężko będzie wielu na to namówić ,czy w niektórych przypadkach naciągnąć

miki121
16-02-2012, 18:51
Panowie wydaje mi się że popadamy ze skrajności w skrajność :)
Nie można 99% budynków i wykonawców wrzucić do "złej" strony tzw. naciągaczy, oszustów, partaczy.
Jest to trochę absurdalne:(
A poza tym moim zdaniem inwestor po to zatrudnia fachowców aby ci zrobili to zgodnie ze sztuką i odpowiednią jakością.
Ale często tak to jest jak hydraulik zabiera się za budowlankę, kafelkarz za ogrzewanie, malarz za pompy ciepła a fryzjer za budowlankę.
Powinno być jasno określone minimum np. techniczne wykształcenie i 3 lata doświadczenia aby otworzyć działalność w danym kierunku a nie dzisiaj piekarz a jutro fachowiec od pomp ciepła i WM.
Pozdrawiam

k62
16-02-2012, 18:53
tomek131, przeczytaj pierwszy post tego wątku.
Masz WM, że zabierasz głos? Pomożesz w czymś autorowi?

miloszenko
16-02-2012, 18:59
Wydaje mi się ,że nie wiesz o czym piszesz Adamie.Czy świetny to w sumie nie wiem ,mnie nie kroił,ludzie tak mówią.Można być dobrym chirurgiem albo muzykiem i nie miec pojęcia o budowlance.To nie kwestia samej logiki,może dla Ciebie to nie pojęte ,ale są ludzie świetni w swych dziedzinach a nie czujący ogólno rozumianej budowlanki.Zresztą to bez znaczenia.Doszła nowa kategoria dla których WM się nie nadaje,ci nie myślący i nie kierujący się logiką.


Tomek, ja Ci zadawalem proste pytanie: jak wytlumaczyc inwestorowi, ktory doplaca za izolacyjnosc okien, ze ma w tych oknach porobic dziury na potrzeby wentylacji ?? Czy przecietny myslacy czlowiek dowolnej profesji nie powinien w takim momencie zastanowic sie przez chwile co tu jest nie tak ?? Osoba myslaca potrzebuje niewiele informacji, konkretow zeby w dosc krotkim czasie cos zrozumiec i sie na cos zdecydowac. Stajesz okoniem wobec rzeczy oczywistych, weryfikowalnych, obliczalnych i namacalnych. Nie chcesz nie rob, masz konretne argumenty to je przedstaw, to porozmawiamy.

Pozdrawiam

tomek131
16-02-2012, 20:54
miloszenko ja Tobie również zadałem pytanie
Jak wytłumaczyć inwestorowi który wali 30 styro na ścianę ,lata w koło z pianką i uszczelnia każdą dziurkę ,że potem musi wywalić tam wielką dziurę jak w wielkiej doopie na potrzeby wentylacji (czyli czerpnie)???????

miloszenko
16-02-2012, 20:59
Czerpnia jest elementem systemu wentylacyjnego, a powietrze, ktore sie nia dostaje przechodzi przez wymiennik i ma znaczca rozna temperature od tej z wywietrznika w oknie. Acha, no i wieje tyle ile ja chce i tam gdzie ja chce. Jakies wieksze uszczerpki w domu sa z powodu czerpni ??

Pozdrawiam

miki121
16-02-2012, 21:05
Normalnie :)
Niech weźmie sobie wyobrazi że jego mieszkanie to termos szczelnie zamknięty :)
Nic nie wyjdzie nic nie wejdzie..
Jak myślisz po jakim czasie dojdzie do tego że bez wentylacji nie da rady normalnie egzystować w takim termosie???
Nieważne czy to będzie WM z odzyskiem czy bez albo grawitacyjna ale być musi :)
Bez powietrza nie jest nam ludziom za dobrze :)

adam_mk
16-02-2012, 21:30
" Jak wytłumaczyć inwestorowi który wali 30 styro na ścianę ,lata w koło z pianką i uszczelnia każdą dziurkę ,że potem musi wywalić tam wielką dziurę jak w wielkiej doopie na potrzeby wentylacji (czyli czerpnie)??????? "

Słabo czytasz to forum, lub świadomie pomijasz niektóre wypowiedzi!
:lol:

Tłumaczy się bardzo prosto.
Bierzesz worek foliowy na śmieci.
Zakładasz mu na łeb i taśmujesz wokół szyi.
Najdalej po 10 minutach PERFEKCYJNIE WIE po co ta dziura i wentylacja!
Pisałem o tym już nie raz...
:lol:
A jak zrobisz to w mrozy takie jak ostatnio były i na dworze, to czas perswazji skraca się do 1/3 tych 10 minut.

Jak sam nie jesteś przekonany to zrób sobie ten test na dworze.

Adam M.

tomek131
16-02-2012, 21:32
Zgadza się.Miki wycenę miałeś dać
miloszenko,adam - tak samo czerpnia jest elementem systemu wentylacyjnego jak i nawietrzniki i mikrouchył nimi są.Po prostu.Którędyś to powietrze musi wejśc ,albo dziurą w ocieplonej szczelnie ścianie ,albo dziurą w szczelnych oknach.A że można bardziej precyzyjnie nim regulować przy WM to już inna kwestia,natomiast używanie argumentu ,że w ciepłych szczelnych oknach trza robić dziurę ,jest takie samo jak używanie argumentu,że w ciepłej szczelnej ścianie trza robić dziurę.Gdzieś zawsze trzeba

miloszenko
16-02-2012, 21:39
NIc nie rozumiesz, albo nie chcesz, albo nie umiesz prznac komus racji. Jesli miedzy czerpnia a dziurami w oknach roznicy nie widzisz to musisz jeszcze wiele postow minac zanim cos konstruktywnego z Ciebie wyplynie.

To wlasnie TA regulacja reku i TO, ze z niego nie wieje co i chce i ile chce robi tu roznice. Chcesz to przyjedz i dotknij ta roznice, jak nie to pozostaje proba z workiem.

Pozdrawiam

Rupi80
16-02-2012, 22:02
tomek131 zastanów się dlaczego wodę doprowadzasz precyzyjnie rurami w domu w określone miejsce i dozujesz wedle potrzeby a następnie innymi rurami odprowadzasz. Powietrze też jest płynem wiec Ci co lubią dokładnie i precyzyjnie montują sobie WM. Ci co wyliczyli, że instalacja wodociągowa im się nie zwróci noszą wodę ze studni wiadrami.

kangaxx
16-02-2012, 22:05
jeśli kto nie rozumie czym się różni czerpnia od dziury w oknie to można próbować tłumaczyć o ile mózgu zabetonowanego nie ma,
jeśli jeszcze ten ktoś będzie usiłował udowadniać że to jest to samo to dalsza dyskusja jest poi prostu zbędna

byłem dzisiaj na imprezce, ładny nowy domek, już urządzony ale nie zamieszkały jeszcze, jak fajnie wyglądają te pozaklejane taśmą kratki...

adam_mk
16-02-2012, 22:25
Nie lubią świerzego powietrza?
To po co je zbudowali?
Nie zwrócą im się!
Adam M.

tomek131
16-02-2012, 22:46
ja byłem w innym to gośc z GWC wode wylewał,w jeszcze innym mu reku zamarzl, w kolejnym nie mógł tego poustawiać ,tam mu lało tam kapało, w jeszcze innym szumiało w kolejnym latem otwierali okna bo szkoda na prad do WM różne są domy i ich użytkownicy

miloszenko
16-02-2012, 22:53
Piszesz w taki sposob, jakbys chcial udowodnic, iz dzialajacej wentylacji mechanicznej Ci nie bylo dane widziec. Ja sie dziwie, ze Ty sie nie diziwisz, ze Ci sie w ogole komuter uruchamia, przeciez tam sie topia kondensatory, blokuja klawisze, pala piksele, dane z dysku znikaja. Nie wiem jaki masz cel w pisaniu tego co piszesz, ale jedno jest pewnie, z tematem watku to nie ma nic wspolnego, bardziej z jakas pomrocznoscia jasna.

Pozdrawiam

miloszenko
17-02-2012, 07:36
Tomku :) Daj sobie spokój. Tutaj zawsze będziesz Lordem Vader'em w siedzibie Yody ;) Dowiesz się, że użytkownicy WG to potencjalni klienci szpitali, że nie mają prawa przeżyć lata, bo latem WG nie działa, a zimą każdego gościa z domu z WG można poznać po odmrożonych 4 literach. Aż dziw, że latem po blokowiskach nie krążą grabarze, wypatrując zamkniętych okien... Nie wiem, czy pojąłeś, bo ci, którzy wątpią w WM są niegramotną, ciemną stroną :)
Uprzedzając pytania wpadłem do tego wątku, licząc na coś ciekawszego, niż klasyczny marketing. Zawiodłem się. Idę sprawdzić, czy mi kawa nie zamarzła na parapecie, bo w oknach mam kilka "czerpni".
Na FM odkryłem pochodzenie słowa re-kuperator. To "od-dupiacz", urządzenie, które nie pozwala na zamarznięcie 4 literom... pełen poświęcenia sam zamarza ;)

Widzisz OnOff, wielu na poczatku swojej historii forumowej czuje sie urazonych, ze inni na niego naskakuja i cos niby na sile wmawiaja. Chcesz to przejzyj moje poczatkowe posty na tym forum, przyznaje bez bicia, ze z wielu rzeczy nie zdawalem sobie sprawe, o wielu nie mialem zielonego pojecia i tez mi sie na poczatku mocno dostalo. Postanowilem sie edukowac, dopytywac, ogladac rzeczy na budowie, patrzyc jak dzialaja badz nie. Dzis mysle, ze wiem jak z forum korzystac, wiem, kto w czym moze mi pomoc itd.

Trzeba wiele samozaparcia i dobrej woli zeby wiedze chlonac. Trzeba chciec zrozumiec, co ludzie chca przekazac, a nie sie obrazac i uwazac, ze nikt nie ma racji tylko Ty.

Na koniec tej masakrycznie dlugiej wypowiedzi pragne Ci tylko zwrocic uwage, ze w tym watku o wiele wiecej nacisku ktos probowal polozyc na udowodnienie, iz WM jest zla, niz WG komus zrobi krzywde. Mozna dzis niewielkim nakladem srodkow i pracy miec w domu naprawde niezla wentylacje, zdrowa, sterowalna i jeszcze nieco oszczedzajaca pieniazki wydane na ogrzewanie domu. To jest wg mnie warte przemyslenia, ale stawanie okoniem i twierdzenie, ze kategorycznie nie zamyka niektorym droge do zrozumienia tego.

Pozdrawiam i zycze mniej PM10 i PM2.5 zwlaszcza w okolicy Krakowa (moj czarny filtr po tygodniu pracy cos o tym wie :) ).

Indiana_
17-02-2012, 08:59
Ale w WG nie ma filtra, więc się nie brudzi i nie trzeba go wymieniać :-) A Ty musisz dymać co miesiąc na drabinkę i przeznaczyć na to aż 15minut (z praniem filtra włącznie). Po 100 latach użytkowania okaże się, że zmarnowałeś na pierdoły 18 000 minut cennego życia :-) Do tego będzie Ci się nudzić, bo dom 40kWh/m2 można ogrzewać bezobsługowym prądem lub gazem, i cały żywot spędzisz przed TV :-)
A taki Tomek123 nie komplikuje sobie życia, z browarkiem w ręce pakuje sobie tekturę do pieca (bo na nic innego innego nie będzie go stać za kilka lat przy domu 250 kWh/m2) i będzie przeszczęśliwy, że ma zajęcie na emeryturze - zbieranie tektur zajmuje wszak pół dnia, palenie tym drugie pół :-)

miloszenko
17-02-2012, 09:02
Ale w WG nie ma filtra, więc się nie brudzi i nie trzeba go wymieniać :-) A Ty musisz dymać co miesiąc na drabinkę i przeznaczyć na to aż 15minut (z praniem filtra włącznie). Po 100 latach użytkowania okaże się, że zmarnowałeś na pierdoły 18 000 minut cennego życia :-) Do tego będzie Ci się nudzić, bo dom 40kWh/m2 można ogrzewać bezobsługowym prądem lub gazem, i cały żywot spędzisz przed TV :-)
A taki Tomek123 nie komplikuje sobie życia, z browarkiem w ręce pakuje sobie tekturę do pieca (bo na nic innego innego nie będzie go stać za kilka lat przy domu 250 kWh/m2) i będzie przeszczęśliwy, że ma zajęcie na emeryturze - zbieranie tektur zajmuje wszak pół dnia, palenie tym drugie pół :-)

Zeby nie bylo to czyszczenie filtrow w moim Brinku to max 5 minut z odkurzaczem :) jeszcze nie pralem, boje sie, ze spuchna za bardzo :P a maja juz troche, jak sie wprowadze na 100% to je wymienie bo jeszcze zaczna wylazic z reku :P

Pozdrawiam

Teves
17-02-2012, 09:07
Adam... ty się chłopie zdecyduj, chcesz gościa udusić, czy utopić w tym worku na głowie ?

Co do WM i WG to może już się wam wszystko pomyliło :)
Odzyskanie ciepła w rekuperatorze kosztuje = cena reku + cena WM + cena prądu + straty wentylacyjne . Z tego wychodzi, że za darmo to, to nie jest. Przy rozwiązaniu klasycznym = cena WG + cena dziury w oknie + cena za dogrzanie strat wentylacyjnych też za darmo to nie wychodzi.
Komfort i precyzja powiadacie – dom to nie apteka . Ale fajnie byłoby mieć jakiś system regulacji tego komfortu. Np. dla CO takim elementem będzie termostat. A dla WM co jest takim regulatorem, albo inaczej, co jest wskaźnikiem jaki, parametr. Wilgotność, stężenie CO2 , smród ? A widział ktoś domową WM z jakimkolwiek czujnikiem? No ale dom to nie apteka już uzgodniliśmy, no to dmuchamy trzy osoby po 30m^3, zgrubsza pasuje. Za sucho ???? No to zmniejszamy. Reku sprawność spadał? No o 20% jakiejś wyimaginowanej sprawności kopii nie będziemy kruszyć. Ale nic to zmniejszyliśmy do tych 60m^3 jest całkiem znośnie tyle, że sucho.
Czas iść spać. No to ile m^3 dla dwóch osób w sypialni? No trochę mało jakoś z tych 60m^3 trafia do sypialni . A gdzie reszta? Reszta wentyluje salon i kuchnię. No ale wentylować trzeba .
Acha zapomniałem dodać, że ta „małość” cały dzień przesuszała nam sypialnię. Jak tam nikogo nie było.
No to chciałbym mieć system wentylacji, który stabilizowałby się samoczynnie, a najlepiej bez wkładania energii. W sumie chciałbym mieć też CO, któro bez wkładani energii stabilizowało by temperaturę na poziomie komfortowym.
No i jeszcze lato jak wentylować poddasze/sypialnie poprzez WG? No przecież można okno otworzyć ?

miloszenko
17-02-2012, 09:18
Teves, czy Ty widziales kiedys ilosc danych dostarczanych przez elektronike w reku ?? Pomieszkales moze w domu z WM ?? To po prostu dziala, ale wiem, ze tego nie mozna dotknac, wiec niewielu wierzy. Dla mnie fakt, ze przez tydzien nie musze otwierac zadnego okna, nie jest mi duszno, nie latam i niezatykam kratek wentylacyjnych, nie kapie mi woda po oknach i nie wdycham wielokrotnie przekroczonej normowo ilosci Pm10 i PM2.5 jest po prostu bezcenny. Stac mnie bylo na taki komfort i juz, choc moglem wielokrotnie wiecej wydac na ladniejsze plytki w lazience albo inny bajer.

Pozdrawiam

Sławek...
17-02-2012, 09:18
..hehe, no tak, w dzisiejszych czasach nawet tekturę nie tak łatwo znaleźć ;)
OnOff popierasz tomka który jak na razie nie powiedział nic sensownego poza krytykowaniem tego czego pewnie nie widział i nie rozumie ;)
przecież nikt tu nie odbiera użytkownikom WG prawa do życia, ale fakt jest jeden - WM stwarza większy komfort, pełną sterowalność, jakieś tam oszczędności w porównaniu z WG.
Jest po prostu doskonalsza, taka ulepszona wersja WG...
Oczywiście za tą instalację trzeba zapłacić, tak samo jak instalację wod-kan, elektryczną, centr ogrz i inne... Jak nie chcesz, to nie płać - zawsze możesz przecież powrócić do natury czyli zamieszkać w drewniaku, chodzić po wodę do studni lub rzeki, grzać się kozą na węgiel i wentylować dziurami w ścianie a załatwiać to emaliowanego wiadra - Twój wybór....
i tak na marginesie: kiedy zwróci Ci się instalacja elektryczna? kiedy dostaniesz zwrot za rury którymi płynie woda w ścianie? a grzejniki i całą instalacja? już o ubikacji nie wspomnę? kiedy to wszystko Ci się zwróci? przecież to tylko generuje rachunki, abonamenty i inne opłaty....

orko
17-02-2012, 10:16
podam ci mały przykład...
na zewnątrz -15 piękna pogoda
w domu +21*
temp. powietrza nawiewanego +26* bez grzałki jeno czerpnia pod blaszanym brązowym dachem

inny...
w nocy -29*
nawiew za gwc +7,6
w ciągu dnia -17-19* słoneczko...
temp. kolektora powietrznego +52*

wystarczą dwie przepustnice i sterownik...

dla przypomnienia...
początek sezonu grzewczego GWC zaczyna u mnie z 15,6*

A ty znowu swoje. Zauważ że nie neguję działania twojego kolektora w słoneczny dzień a jedynie wówczas gdy słońca nie ma.
Niestety ta druga sytuacja jest dominująca w sezonie grzewczym i tego nie przeskoczysz.

orko
17-02-2012, 10:22
ty to wiesz, ja to wiem, ale kolega orko jakoś tego jak na razie nie ogarnia:D


A kolega orko myśli sobie że nie bez powodu masz kłopoty z wilgotnością w domu.
W dużej mierze to zasługa twego kolektora który przewietrza wełnę.

jasiek71
17-02-2012, 10:44
A kolega orko myśli sobie że nie bez powodu masz kłopoty z wilgotnością w domu.
W dużej mierze to zasługa twego kolektora który przewietrza wełnę.

dom w którym mam kłopoty ze zbyt niską wilgocią stoi raptem 300 km od tego w którym jest ten kolektor "dachowy"
;)
ten z kolektorem ma się dobrze teraz jest ok.45% wilgoci, ale ponoć taki jest do d... bo to "bieda domek" kryty watą...;)

Teves
17-02-2012, 10:52
Teves, czy Ty widziales kiedys ilosc danych dostarczanych przez elektronike w reku ?? Pomieszkales moze w domu z WM ?? To po prostu dziala, ale wiem, ze tego nie mozna dotknac, wiec niewielu wierzy. Dla mnie fakt, ze przez tydzien nie musze otwierac zadnego okna, nie jest mi duszno, nie latam i niezatykam kratek wentylacyjnych, nie kapie mi woda po oknach i nie wdycham wielokrotnie przekroczonej normowo ilosci Pm10 i PM2.5 jest po prostu bezcenny. Stac mnie bylo na taki komfort i juz, choc moglem wielokrotnie wiecej wydac na ladniejsze plytki w lazience albo inny bajer.

Pozdrawiam

Tak, widziałem. Tak pomieszkałem, dobrze ponad rok. Pomieszkałem nawet trochę w tym samym domu jak WM nie działała. Dotknąłem, powąchałem, pomierzyłem, znam się lepiej na ustawianiu regulacji niż dowolny montażysta, a przede wszystkim rozumiem to co widzę i czuje. Na maturze miałem matematykę, liczyć potrafię. Polski też miałem i nie jestem analfabetą wtórnym - wciąż czytam ze zrozumieniem. Z fizyki też całkiem dobrze u mnie wiec mogę się śmiało zapewnić, iż 99% informacji dostarczanych przez elektronikę reku nie jest potrzebna do jego poprawnej pracy. Tak, też mam ładna łazienkę, ale nie kosztem WM - padło na rolety rzymskie.

Jak pomieszkasz rok to chętnie poczytam Twoje obserwacje.

gosia@
17-02-2012, 11:18
Tomku :) Daj sobie spokój. Tutaj zawsze będziesz Lordem Vader'em w siedzibie Yody ;) Dowiesz się, że użytkownicy WG to potencjalni klienci szpitali, że nie mają prawa przeżyć lata, bo latem WG nie działa, a zimą każdego gościa z domu z WG można poznać po odmrożonych 4 literach. Aż dziw, że latem po blokowiskach nie krążą grabarze, wypatrując zamkniętych okien... Nie wiem, czy pojąłeś, bo ci, którzy wątpią w WM są niegramotną, ciemną stroną :)
Uprzedzając pytania wpadłem do tego wątku, licząc na coś ciekawszego, niż klasyczny marketing. Zawiodłem się. Idę sprawdzić, czy mi kawa nie zamarzła na parapecie, bo w oknach mam kilka "czerpni".
Na FM odkryłem pochodzenie słowa re-kuperator. To "od-dupiacz", urządzenie, które nie pozwala na zamarznięcie 4 literom... pełen poświęcenia sam zamarza ;) aja sie cieszę ze jest TOmek. Wpisałam się juz w innym watku, ja jestem z tych, którzy WG chawlili sobie bardzo. Zadnych grzybów, kapcia, braku powietrza. Ale...buduje nowy dom i muszę miec wszystkie dane, czy się nie uwsteczniam;-) FM w kwestii WM mi tego nie ułatwia. Zwolennicy WM są jak fanatycy, a przeciwników brak, bo sie boja odezwać

orko
17-02-2012, 11:34
dom w którym mam kłopoty ze zbyt niską wilgocią stoi raptem 300 km od tego w którym jest ten kolektor "dachowy"
;)
ten z kolektorem ma się dobrze teraz jest ok.45% wilgoci, ale ponoć taki jest do d... bo to "bieda domek" kryty watą...;)
No cóż wróżką nie jestem skąd miałem wiedzieć że piszesz o kilku różnych domach.

Sławek...
17-02-2012, 11:51
Zwolennicy WM są jak fanatycy, a przeciwników brak, bo sie boja odezwać

...gosia@, nikt nie jest żadnym fanatykiem, bo jeśli tak to i tomek nim jest tylko popiera fanatycznie WG a z tym się pewnie nie zgodzisz ;)
powiem jeszcze raz:
żyjemy w wolnym kraju, możesz sobie zrobić w domu co Ci się podoba, może to być też WG, jeśli zechcesz zainstalujesz WM czyli będziesz miała ulepszoną wersję WG
w sumie i w jednym i w drugim chodzi głównie o to samo: o wymianę powietrza, dostarczenie świeżego do domu i usunięcie "zużytego" na zewnątrz...
chyba nie trzeba kończyć fizyki żeby dojść do wniosku, że WM zrobi to w o wiele bardziej kontrolowany i skuteczniejszy sposób i to tyle...
a Ty gosia@ wybieraj co chcesz... to Twój wybór i nic nie musisz....

gosia@
17-02-2012, 11:55
...gosia@, nikt nie jest żadnym fanatykiem, bo jeśli tak to i tomek nim jest tylko popiera fanatycznie WG a z tym się pewnie nie zgodzisz ;)
powiem jeszcze raz:
żyjemy w wolnym kraju, możesz sobie zrobić w domu co Ci się podoba, może to być też WG, jeśli zechcesz zainstalujesz WM czyli będziesz miała ulepszoną wersję WG
w sumie i w jednym i w drugim chodzi głównie o to samo: o wymianę powietrza, dostarczenie świeżego do domu i usunięcie "zużytego" na zewnątrz...
chyba nie trzeba kończyć fizyki żeby dojść do wniosku, że WM zrobi to w o wiele bardziej kontrolowany i skuteczniejszy sposób i to tyle...
a Ty gosia@ wybieraj co chcesz... to Twój wybór i nic nie musisz....Wiem, jasne ze tak....ale o oknach mi nikt nie chce powiedziec:-( o tym moim tarasie cały dzien otwartym, czy wtedy tez mogę?

jasiek71
17-02-2012, 11:58
.ale o oknach mi nikt nie chce powiedziec:-( o tym moim tarasie cały dzien otwartym, czy wtedy tez mogę?

otwierasz kiedy chcesz ...;)

gosia@
17-02-2012, 12:03
otwierasz kiedy chcesz ...;)ale wtedy muszę wyłaczyć WM? nie mowie o otwarciu na 1h, ale na cały dzień

jasiek71
17-02-2012, 12:09
ale wtedy muszę wyłaczyć WM? nie mowie o otwarciu na 1h, ale na cały dzień

robisz jak chcesz...

w zimie dla oszczędności nie otwierasz okien tylko wentylacja, w lecie jak lubisz otwarte okna to tego nikt ci nie zabroni...
co by nie mielić powietrza bez potrzeby wentylacje można tak ustawić żeby chodziła tylko w tedy kiedy jest wzmożony ruch w łazienkach...( na ogół rano i wieczorem )

gosia@
17-02-2012, 12:11
robisz jak chcesz...

w zimie dla oszczędności nie otwierasz okien tylko wentylacja, w lecie jak lubisz otwarte okna to tego nikt ci nie zabroni...
co by nie mielić powietrza bez potrzeby wentylacje można tak ustawić żeby chodziła tylko w tedy kiedy jest wzmożony ruch w łazienkach...( na ogół rano i wieczorem ) o dziekuje pieknie, to juz jest kuszące rozwiązanie:wiggle: * lat temu chyba miałam więcej siły przy budowie;-) teraz mi juz rece opadaja, ze wszystkiego trzeba sie dowiadywac samemu bo w 80% zrobia CIe w balona..

Sławek...
17-02-2012, 12:57
... wbrew temu co mówi tomek możesz dostosować sposób pracy WM do swoich potrzeb...
jeśli chcesz mieć cały dzień otwarte okna to przecież WM się od tego nie popsuje, oczywiście największe jej zalety dostrzeżesz wtedy kiedy okna będą pozamykane...
Jeśli nie rozpoczęłaś jeszcze budowy to masz dobry czas na podjęcie decyzji i jeśli już zdecydujesz się na WM możesz zrezygnować z budowy kominów poza koniecznymi spalinowymi (piec na groszek czy kominek, jak myślisz o PC to tylko kominek)...
generalnie WM poprawi Ci komfort mieszkania, a komfort to jest coś takiego czego nie widać, nie słychać i nie czuć i w żadnym razie nie jesteś niewolnikiem tej instalacji. Tak w ogóle to jest tak proste urządzenie, że wysterowanie go polega głównie na stanach Wł/Wył więc możliwości masz dużo, może działać na sterowaniu czasowym (z reguły dostępnym w zestawie z urządzeniem) a możesz też kombinować dodatkowo, np jakieś czujki ruchu w domu, czujniki wilgotności czy czego tam chcesz, można to sprzęgać np z czujką alarmową w oknie i zadziała tak, że jak otworzysz okno to WM się wyłączy (takie "bajery" już nie w standardzie, ale można zrealizować)...
Coraz częściej w standardzie masz tzw przewietrzanie, czyli funkcję, która po naciśnięciu łącznika dzwonkowego (dowolna ilość - np. w każdej łazience, kuchni i gdzie tam chcesz) przełączy WM w trym pracy max na np 30 min po czym powróci do programu ustalonego co spowoduje wywietrzenie np łazienki po kąpieli czy ubikacji po ........ , czy też kuchni w przypadku jakiejś awarii przy garkach ;)

...i powiedz szczerze czy możesz to osiągnąć mając WG?

gosia@
17-02-2012, 13:06
... wbrew temu co mówi tomek możesz dostosować sposób pracy WM do swoich potrzeb...
jeśli chcesz mieć cały dzień otwarte okna to przecież WM się od tego nie popsuje, oczywiście największe jej zalety dostrzeżesz wtedy kiedy okna będą pozamykane...
Jeśli nie rozpoczęłaś jeszcze budowy to masz dobry czas na podjęcie decyzji i jeśli już zdecydujesz się na WM możesz zrezygnować z budowy kominów poza koniecznymi spalinowymi (piec na groszek czy kominek, jak myślisz o PC to tylko kominek)...
generalnie WM poprawi Ci komfort mieszkania, a komfort to jest coś takiego czego nie widać, nie słychać i nie czuć i w żadnym razie nie jesteś niewolnikiem tej instalacji. Tak w ogóle to jest tak proste urządzenie, że wysterowanie go polega głównie na stanach Wł/Wył więc możliwości masz dużo, może działać na sterowaniu czasowym (z reguły dostępnym w zestawie z urządzeniem) a możesz też kombinować dodatkowo, np jakieś czujki ruchu w domu, czujniki wilgotności czy czego tam chcesz, można to sprzęgać np z czujką alarmową w oknie i zadziała tak, że jak otworzysz okno to WM się wyłączy (takie "bajery" już nie w standardzie, ale można zrealizować)...
Coraz częściej w standardzie masz tzw przewietrzanie, czyli funkcję, która po naciśnięciu łącznika dzwonkowego (dowolna ilość - np. w każdej łazience, kuchni i gdzie tam chcesz) przełączy WM w trym pracy max na np 30 min po czym powróci do programu ustalonego co spowoduje wywietrzenie np łazienki po kąpieli czy ubikacji po ........ , czy też kuchni w przypadku jakiejś awarii przy garkach ;)

...i powiedz szczerze czy możesz to osiągnąć mając WG? Ni ei ząnie mam watpliwosci ze nie moge. Boje sie tylko kolejnej rzeczy do obsługiwania. Miałam kominek z rozprowadzeniem. Otwierasz szybę, musisz wyłaczyć rozprowadzenie, niby nic, a upierdliwe:-( DO tego boję się że jak mi spieprzą WM, to mieszkanie zamieni się w koszmar. A WM będow nie wybacza tak jak WG:no:

Sławek...
17-02-2012, 13:21
...to jest demonizowanie tej instalacji...
obsługujesz to jak każde inne urządzenie, czyli po kilkuminutowych zabawach z konfiguracją wstępną w zasadzie zapominasz że ono istnieje...
i po to robi się tą instalację - żeby nie zwracać na nią uwagi...
co do błędów instalatorów: raczej nie da się tego tak spieprzyć żeby nie działało wcale, poza tym masz forum, na pewno ktoś podpowie na co masz zwrócić uwagę jak fachowcy do Ciebie zawitają, ta instalacja akurat nie jest najbardziej skomplikowanym dziełem ;)

kangaxx
17-02-2012, 18:26
gosia, opcja robiąca nadciśnienie w domu gdy otwierasz drzwi kominka samoczynnie (bez pamiętania) jest za darmo, tak samo stopująca wm gdy otwierasz sobie drzwi na taras, tak samo jak przełączenie wm na max gdy uruchamiasz np wyciąg w kuchni, który jest do tej wm wpięty, każdy rozgarnięty instalator potrafi takie coś uskutecznić, to wszystko jest za darmo gdy kupujesz centralkę, koszt to tylko robocizna

miki121
17-02-2012, 18:43
A tak w kwestii otwierania okien i pracy reku to można spokojnie kupić reku z opcją wyłączenia wentylatora nawiewnego i zostaje tylko wyciąg :)
W takim wypadku powietrze do domu jest z dworu a wyciąg przez reku :)
Proste ??
Pozdrawiam

gosia@
17-02-2012, 18:49
A tak w kwestii otwierania okien i pracy reku to można spokojnie kupić reku z opcją wyłączenia wentylatora nawiewnego i zostaje tylko wyciąg :)
W takim wypadku powietrze do domu jest z dworu a wyciąg przez reku :)
Proste ??
PozdrawiamDla mnie juz nic nie jest proste:-( szwagier ma i płaci 300 zł za prad za całosc, płacze rzewnymi łazami jak przychodzi rachunek za prad. Tutaj mi powiedzieli ze niemozliwe. Eeee, opadłam juz jakos z sił;-) ale musze podjac decyzje bo projekt sie robi własnie

gosia@
17-02-2012, 18:50
A tak w kwestii otwierania okien i pracy reku to można spokojnie kupić reku z opcją wyłączenia wentylatora nawiewnego i zostaje tylko wyciąg :)
W takim wypadku powietrze do domu jest z dworu a wyciąg przez reku :)
Proste ??
PozdrawiamA powiedz mi jak blondynce, ktora nie jestem;-) co to mi daje? ze w lecie jak mam okno tarasowe otwarte to wyłacza sie nawiew? ręcznie to robie? Na jak dlugo mogę wyłaczyć?

tomek131
17-02-2012, 18:57
No właśnie,a kumpel mi wciąż powtarza -daj se spokój z tymi wynalazkami bo będziesz płakał tylko gaz i wm grawitacyjna.
Gorzej jak gazu nima
300zł za prąd za co ?

miki121
17-02-2012, 18:58
Do bólu możesz mieć wyłączyć...
Daje to że wyciągi w takich pomieszczeniach jak łazienka, pralnia kuchnia działa cały czas...
Co do 300zł rachunku to bardzo dziwne bo żeby reku tyle prądu zjadło to raczej nie zdarzył mi się taki przypadek w życiu :)
Pozdrawiam

gosia@
17-02-2012, 19:00
No właśnie,a kumpel mi wciąż powtarza -daj se spokój z tymi wynalazkami bo będziesz płakał tylko gaz i wm grawitacyjna.
Gorzej jak gazu nima
300zł za prąd za co ?
ma rekuperator z gwc, dom bdb ocieplony, ok 180m2. Na prad kuchenka, swiatło no i reku. Powiedział mi nawt dokładnie ile dziennie zre mu pradu, ale wylecaiło mi z głowy. W kazdym razie są na biednych nie trafiło, a szloch jest i niemiłe zaskoczenie

gosia@
17-02-2012, 19:03
Do bólu możesz mieć wyłączyć...
Daje to że wyciągi w takich pomieszczeniach jak łazienka, pralnia kuchnia działa cały czas...
Co do 300zł rachunku to bardzo dziwne bo żeby reku tyle prądu zjadło to raczej nie zdarzył mi się taki przypadek w życiu :)
Pozdrawiam az sie go zapytam, bo to był argument na nie mojego męża głównie. Ze po cholerę skoro tyle zre pradu.Ze za taka kase to by juz wolał okna otwierac;-)

gosia@
17-02-2012, 19:07
grzałka 2 kw , to jest 300 zł miesiecznie, własnie usłyszałam. Chodzi 10 godzin. Maks odzysku ciepła 60% Entalpiczny rekuperator

miki121
17-02-2012, 19:11
grzałka 2 kw , to jest 300 zł miesiecznie, własnie usłyszałam. Chodzi 10 godzin. Maks odzysku ciepła 60% Entalpiczny rekuperator

Coś tu jest nie tak..
Entalpia 2kw grzałka 10h dziennie coś tam nabroił instalator...

adam_mk
17-02-2012, 19:13
Projekt do dupy a realizacja bez pomysłu...
Tam powinna być ciągła moc rzędu 40W.
(koszt miesięczny około 11-15zł)
ILE chcesz zaoszczędzić z tego automatyką za 2500zł aby Ci coś odłączała, pilnowała itp.?

Przyjrzyjmy się raz jeszcze tym rodzajom wentylacji.

Wyobraźmy sobie dwa identyczne domy po około 120m2 po podłogach.
Kubatura tych domów będzie rzędu 3 x 120 = 360m3.
Powiedzmy – jakieś 400 dla równego liczenia.
W jednym jest poprawnie zbudowana WG a w drugim poprawnie zbudowana WM.
W obu mieszkają rodziny typu 2 + 2.
Ponieważ to sąsiedzi, to na zewnątrz mają te Same -20stC.
Lubią mieć ciepło, to we wnętrzach „ustawili” sobie po +22stC.

POTRZEBY WENTYLACYJNE W OBU PRZYPADKACH SĄ IDENTYCZNE!
Tyle samo „generatorów wilgoci” biega po domu i mniej więcej tyle samo czasu na dobę.
Potrzeby wentylacyjne TAKIEJ rodziny zimą to około 60 do 100m3/godz.

W domu z wentylacją grawitacyjną POPRAWNIE zbudowaną, jeżeli jej nikt nie pozatykał szmatami, taśmami czy tekturami wymiana powietrza na godzinę może sięgnąć i 10 kubatur!
To znaczy, że w ciągu godziny przez taki Dom przepływa 4000m3 powietrza na godzinę, a na dobę około 96000m3.
Tyleż samo napływa tego mroźnego.
Potrzeby grzewcze takiego domu, wynikające JEDYNIE ze strat wentylacyjnych to konieczność ogrzania około 115200 kg powietrza na dobę.
Ciepło właściwe powietrza to 1020J/kg. (około)
Wydatek cieplny musi więc być rzędu 117 504 000 J.
117,5 MJ na dobę.
Po przeliczeniu to około 33kWh energii.
Ilość tego powietrza, które przepływa przez taki Dom na dobę to słup o wysokości 800m i 120m2 powierzchni po podłogach!!!!
I tu zaczynają się dwie drogi postępowania mieszkańców TAKICH domów.
Pierwsza – Wieszanie ma kaloryferach mokrych szmat, nawilżaczy (wiaderek ceramicznych z wodą), stosowanie rozpylaczy wody itp. zabiegi, ale tę wodę trzeba ODPAROWAĆ ABY WESZŁA „DO OBIEGU”
A to kosztuje bardzo wiele dodatkowej energii!!! (X)
Druga – Brak zgody na takie marnotrawstwo i zatykanie wszelkich szpar, dziur, kratek. Uszczelnianie wszelkimi metodami i za wszelką cenę chałupy.
W efekcie – wyłączenie wentylacji i zalanie domu wodą skraplającą się na każdym co chłodniejszym fragmencie ściany… Grzybek, smród i „ciężka atmosfera” i płaczące okna.
A że zimno jest, to próby grzania TAKIEGO domu kończą się czasem POGRZEBEM!
(W tym roku szczególnie często bywa, czad to cichy zabójca).

W domu z POPRAWNIE zbudowaną wentylacją mechaniczną (BEZ ODZYSKU – REKUPERACJI) wymienia się na godzinę około 100m3.
Na dobę 2400m3.
Potrzeby grzewcze na dobę wynikające ze strat wentylacyjnych to 2937600 J
2,9MJ na dobę.
Po przeliczeniu to około 8,2kWh.
Ilość powietrza przepływającego przez taki Dom to słup o wysokości 20 m i powierzchni 120m2 podłogi tego domu.
WILGOTNOŚĆ JEST STAŁA I W OKOLICY 50%.
Brak wydatku na dodatkowe odparowywanie wody….

Jest coś jeszcze….

Jak wymieniamy przez SZPARY, NAWIEWNIKI, WYCIĘTE USZCZELKI OKIEN itp. około 10 kubatur na godzinę to wprowadzamy nimi zimne powietrze w ilościach OBŁĘDNYCH!
Pizga zimnem z każdej szpary i firanki latają!!!

Jak wymieniamy 100m3 na godzinę to wymieniamy ¼ kubatury i to w taki sposób, że z nawiewników strugi „klejone” są do sufitu i po nogach nie pizga zimnem.

OBA DOMY MAJĄ STRATY CIEPŁA NORMOWE (0,3W / m2 x stK)
Jakie?
120 m2 podłogi + 120 m2 sufitu + 130m2 ścian zewnętrznych = 370m2
Powiedzmy 400m2.
Strata = 400 x 0,3 x 42 = 5040W
Powiedzmy 5kW.

Dobowe zapotrzebowanie pierwszego domu wynosi wiec 5 x 24 + 33 + X = 163 + X kWh.
Dobowe zapotrzebowanie drugiego domu wynosi więc 120 + 8,2 = 128,2kWh.

Teraz zobaczmy to X, które jest koniecznością wyparowania wody, aby w chałupie była jaka taka wilgotność.
(JEŻELI w ostre mrozy z rekuperatora wypływa Okło WIADRO wody TO tyleż trzeba co najmniej wprowadzić (jak nie więcej) aby tylko wilgotność była „jaka taka”. Potrzeby realne to ze cztery wiadra na dobę, ale tego realnie NIKT nie robi!)
Wiadro wody to z 12 litrów.
Ciepło parowania wody to 2427 kJ/kg
Odparowanie wiadra wymaga włożenia 29124kJ energii ( 29,12MJ). To 8,09 kWh.

OGÓLNE dobowe zapotrzebowanie domu z WG wyniesie więc około 163 + 8 = 171kWh.

Widać wprost, że RODZAJ wentylacji przekłada się na oszczędności wydatkowanej energii rzędu 171- 128 = 43 kWh. Ale to tylko DOBA.
W skali miesiąca daje to różnicę rzędu 30 x 43 = 1290 kWh.

To dokładnie tyle ile potrzeba na ogrzanie przez 10 dni domu z wentylacją mechaniczną.
(Rozważamy, przypominam, ostre mrozy rzędu -20stC)


Podaję tu orientacyjne dane liczbowe. (kto chce może sprawdzić czy policzyć SWOJE m2 czy m3)
Nie namawiam, nie odmawiam i NIE OCENIAM!!!!!!
Ocenę zostawiam WAM!
(Ja na swoje potrzeby już oceniłem, przemyślałem, przeliczyłem i swoje decyzje już podjąłem)

Adam M.

gosia@
17-02-2012, 19:15
Coś tu jest nie tak..
Entalpia 2kw grzałka 10h dziennie coś tam nabroił instalator...Daikin rekuperator

adam_mk
17-02-2012, 19:32
Skrzywdzić się można nawet młotkiem...
Wychodzi na to, że Daikinem mocniej, drożej i bardziej pracochłonnie.
Wcale nie trudniej jak młotkiem...

Adam M.

gosia@
17-02-2012, 19:33
Projekt do dupy a realizacja bez pomysłu...
Tam powinna być ciągła moc rzędu 40W.
(koszt miesięczny około 11-15zł)
Adam zmęczona jestem i mam ograniczona zdolnosc przyjmowania info;-) to do mnie było? ze automatyki mam nie mieć?

gosia@
17-02-2012, 19:34
Skrzywdzić się można nawet młotkiem...
Wychodzi na to, że Daikinem mocniej, drożej i bardziej pracochłonnie.
Wcale nie trudniej jak młotkiem...

Adam M. Nie ma jakis skroplin, to była argument. Ale przyznam ze te 300 zł powaliło mnie na kolana miesiecznie:-(

miki121
17-02-2012, 19:38
Nawet jeżeli ma 60% odzysku to jest skopana ta instalacja...
Stare krzyżówki mistrala wraz z grzałką o wydajności około 60zł maksymalnie wciągały :)
Poza tym daikin zły nie jest :)

gosia@
17-02-2012, 19:44
Nawet jeżeli ma 60% odzysku to jest skopana ta instalacja...
Stare krzyżówki mistrala wraz z grzałką o wydajności około 60zł maksymalnie wciągały :)
Poza tym daikin zły nie jest :)ale jak mozna az tak skopac?????:wtf:

miki121
17-02-2012, 19:50
To co mogą zrobić ludzie przerasta nieraz ludzką wyobraźnię :)

adam_mk
17-02-2012, 19:52
Można tak i można ze czterdzieści razy bardziej!
(są tu opisy na forum)

ODPUŚĆ SOBIE NATYCHMIAST BUDOWANIE!!!
NATYCHMIAST ZACZNIJ NABIERAĆ WIEDZY O TYM CO TRZEBA ZBUDOWAĆ I JAK, ABY BYŁO DOBRE!!!
Sama "tymi ręcami" tego budować nie musisz umieć...

Z Twoich wypowiedzi wieje mi pełną niewiedzą o tym jak dom działa...
Szanuj swoją kasę i szukaj wiedzy, aby możliwie dużo jej w kieszeni zostawić przy PRAWIDŁOWO zrobionym domu!

Adam M.

gosia@
17-02-2012, 19:54
Można tak i można ze czterdzieści razy bardziej!
(są tu opisy na forum)

ODPUŚĆ SOBIE NATYCHMIAST BUDOWANIE!!!
NATYCHMIAST ZACZNIJ NABIERAĆ WIEDZY O TYM CO TRZEBA ZBUDOWAĆ I JAK, ABY BYŁO DOBRE!!!
Sama "tymi ręcami" tego budować nie musisz umieć...

Z Twoich wypowiedzi wieje mi pełną niewiedzą o tym jak dom działa...
Szanuj swoją kasę i szukaj wiedzy, aby możliwie dużo jej w kieszeni zostawić przy PRAWIDŁOWO zrobionym domu!

Adam M. Adam zbudowałam tymi ręcami dom 6 lat temu. genialny dom, spełniajacy moje wszystkie oczekiwania;-) Dom bez WM!!! miałam szczescie, albo nieszczescie posiadac bdb wentylację grawitacyjną. Pisałam juz grzybów, pleśni, kapcia i zaparowanych okien. Dlatego się łamię. POdjęlam decyzje na nie, ale nie udawać że nie dostrzegam plusów i to istotnych, stad wynikaja moje dylematy

Nie mam problemów z materiałem, ociepleniem i cała resztą. Wiem co chcę i to bardzo dokładnie. Przerasta mnie wentylacja i dlatego o nią pytam. Znam siebie, nie lubię komplikować sobie zycia, nie bede biegała i wyłaczała wentylacji bo otwieram okno. Dom ma byc dla mnie, nie ja dla domu. W nosie mam tez te oszczednosci 600 zł rocznie. Mam mieć komfort jak najmniejszym wysiłkiem. Miałam cudowny piec, namówili mnie na forum. Eco compact z pogodówką. Najwieksza porazka w domu. Skomplikowana automatyka powodowała ze nikt nie kumał łacznie z serwisantami jak nastawić. Wyniosłam jeden, ale istotny wniosek. Mniej czesto znaczy lepiej. Dobra koniec tłumaczenia. jestem duża dziewczynką;-) s∑iadomą tego co chcę uzyskać

adam_mk
17-02-2012, 19:56
gosia@
PYTANIE:
Na ścianie wisi hygrometr, który pokazuje wilgotność względną.
Dom normalny, przeciętny, użytkowany zwyczajowo, bez garkuchni, sklepów firm itp...
MASZ wentylację mechaniczną
ZWIĘKSZASZ JEJ WYDAJNOŚĆ (regulatorem) O 50%.
PO JAKIM CZASIE POKAŻE TO HYGROMETR?!

Adam M.

adam_mk
17-02-2012, 19:59
6 lat temu zbudowałaś obiekt "domopodobny" w rozumieniu dzisiejszych dyrektyw i norm!!!
Dziś za Chińskiego Boga nie dostałabyś odbioru!!!
Dziś MUSISZ zbudować zupełnie INNY dom!
A takiego kompletnie nie znasz...

Adam M.

gosia@
17-02-2012, 20:06
6 lat temu zbudowałaś obiekt "domopodobny" w rozumieniu dzisiejszych dyrektyw i norm!!!
Dziś za Chińskiego Boga nie dostałabyś odbioru!!!
Dziś MUSISZ zbudować zupełnie INNY dom!
A takiego kompletnie nie znasz...

Adam M.hmm, zapytam inaczej skad wiesz jaki zbudowałam dom?Zdziwi CIe swiadectwo energetyczne:-> Widzę ze tak..Nie podoba mnei sie taki ton, ok? Wmawianie ze nie wiem co chcę też. Chyba że sugerujesz że obecny projekt który robi jeden z najbardziej cenionych architektów też jest do D, że sztab branzystów tez sie nie zna. Ja nie ufam nikomu w 100%, dlatego zadaje sobie trud, zeby dopytać

Sławek...
17-02-2012, 20:08
grzałka 2 kw , to jest 300 zł miesiecznie, własnie usłyszałam. Chodzi 10 godzin. Maks odzysku ciepła 60% Entalpiczny rekuperator

...super... jak można komuś zrobić taką krzywdę i wpakować grzałkę 2 kW do urządzenia, które samo z siebie pobiera 50 W... po co???
powiedz szwagrowi żeby wyp...rzył tą grzałę w diabły bo do niczegu mu jest niepotrzebna...
WM z reku to służy do wymiany powietrza a nie do ogrzewania domu...
i właśnie na podstawie tak klasycznie zj...nych instalacji są wyciągane wnioski o całym systemie...

gosia@
17-02-2012, 20:09
gosia@
PYTANIE:
Na ścianie wisi hygrometr, który pokazuje wilgotność względną.
Dom normalny, przeciętny, użytkowany zwyczajowo, bez garkuchni, sklepów firm itp...
MASZ wentylację mechaniczną
ZWIĘKSZASZ JEJ WYDAJNOŚĆ (regulatorem) O 50%.
PO JAKIM CZASIE POKAŻE TO HYGROMETR?!

Adam M. Szczerze, a po co bym miała to robic skoro w domu miałam wilgotnosc na poziomie 55%?:rolleyes:

gosia@
17-02-2012, 20:10
...super... jak można komuś zrobić taką krzywdę i wpakować grzałkę 2 kW do urządzenia, które samo z siebie pobiera 50 W... po co???
powiedz szwagrowi żeby wyp...rzył tą grzałę w diabły bo do niczegu mu jest niepotrzebna...
WM z reku to służy do wymiany powietrza a nie do ogrzewania domu...
i właśnie na podstawie tak klasycznie zj...nych instalacji są wyciągane wnioski o całym systemie...Dziękuję, przekaże mu, że ma coś nie tak z instalacją Robiła mu firma, ma gwarancje:-(

Sławek...
17-02-2012, 20:17
...to nie jest kwestia źle zrobionej instalacji tylko beznadziejnego urządzenia ;)

adam_mk
17-02-2012, 20:22
Czyli tak jak podejrzewam - wiesz wszystko, masz dobrych architektów i teraz tylko ich tu SPRAWDZASZ!
Fajnie to brzmi...

"Szczerze, a po co bym miała to robic skoro w domu miałam wilgotnosc na poziomie 55%?"
Głęboka jest Twa wiedza...
Popytaj więc tych super architektów o odpowiedź i wyjaśnienie.

Adam M.
(nie widzisz, że nie na temat dałaś wypowiedź?)

gosia@
17-02-2012, 20:23
...to nie jest kwestia źle zrobionej instalacji tylko beznadziejnego urządzenia ;) no nic szkoda powiem mu, ale pewnie duzo zrobic sie juz nie da:-( facet ma wykształcenie techniczne. Skończył politechnikę i...też go wydymali jak widać, brzydko mówiąć.

gosia@
17-02-2012, 20:27
Czyli tak jak podejrzewam - wiesz wszystko, masz dobrych architektów i teraz tylko ich tu SPRAWDZASZ!
Fajnie to brzmi...

"Szczerze, a po co bym miała to robic skoro w domu miałam wilgotnosc na poziomie 55%?"
Głęboka jest Twa wiedza...
Popytaj więc tych super architektów o odpowiedź i wyjaśnienie.

Adam M.
(nie widzisz, że nie na temat dałaś wypowiedź?) A co zafunduje sobie odrobine frajdy Panie Madry, a widzisz że spieprzyłeś cytowanie:>? i jak dla mnie to EOT z Tobą.

Sławek...
17-02-2012, 20:28
zawsze może to urządzenie sprzedać i kupić inne, rachunki mu spadną i nie będzie już tak psioczył na WM ;)

miki121
17-02-2012, 20:29
Drogi Adamie i Gosiu...
Trochę może spasujcie po grzyba jakieś zgrzyty na forum ???

gosia@
17-02-2012, 20:31
Drogi Adamie i Gosiu...
Trochę może spasujcie po grzyba jakieś zgrzyty na forum ??? Drogi miki, chaiłam zauważyć że to nie ja insynuuje komuś iz jest idiota porywajacym sie z motyka na słońce, nie obrazam nikogo i nie szydzę. Nie komnetuję rzeczy vide, moj dom, o których nie mam pojęcia. Tak, że nie do mnie te słowa;-)

gosia@
17-02-2012, 20:34
zawsze może to urządzenie sprzedać i kupić inne, rachunki mu spadną i nie będzie już tak psioczył na WM ;)
On na WM nie narzeka;-) tylko rachunki go uwieraja. Powiem, niech juz sam zdecyduje. W kazdym razie dzieki za zwrocenie uwagi na nieprawidłowosci

miki121
17-02-2012, 20:36
Mówię do obu bo taka wymiana zdań jak wiemy do niczego nie prowadzi...
Nie chcę oceniać poziomu osoby która się wypowiada i to ona sam powinna się dopatrzeć formy tej rozmowy.
Adamie Gosia szuka pytania i rozwiązania.
Nie zawsze Gosi wizja może pasować z Twoją czy moją wiedzą istotą forum jest wymiana doświadczenia i podpowiedzi drugiej osobie..

adam_mk
17-02-2012, 20:54
miki121
Przeczytaj wypowiedzi i zrób ich solidny rozbiór logiczny.
NIE SZUKA!

"Nie zawsze Gosi wizja może pasować z Twoją czy moją wiedzą istotą forum jest wymiana doświadczenia i podpowiedzi drugiej osobie.. "
Tu nie o wizję chodzi a o prawa fizyki.
Ja wiem i Ty wiesz, że JEJ WŁASNE to sobie może... chcieć lub lubić lub ... cokolwiek...
Są jeszcze te NASZE.
OBIEKTYWNE (co o nich w szkole na lekcjach fizyki gadali)
Są kompletnie nieczułe na to co kto chce czy lubi...
Złośliwie...
KAŻDA chałupa jakoś SAMA Z SIEBIE je zna i do nich się stosuje inwestora mając kompletnie w dupie!
- To często tu zagląda taki inwestor i pyta: CZEMU?
WIESZ, że zwykle cierpliwie staram się mu wyjaśnić czemu...
(ale radzić to można tylko mądremu księciu)
TAK!
Bywa, że twierdzę, że ktoś ma głupi pogląd na jakiś proces, mechanizm, albo, że kompletnie się na nim nie zna.
Czy to oznacza, że jest głupi?
Dla mnie - ma głupie pomysły.
I- TYLKO TYLE!

Adam M.

Indiana_
17-02-2012, 21:06
Adamie - rozumiem Gosię - bo na co dzień rozmawiam z osobami budującymi domy, których wiedza o WM polega na tym, że WM jest fajna bo sąsiad/ szfagier/ kolega zamontował i jest bardzo zadowolony, bo..... ( nie wymieniam, bo niejaki T123 powie że naganiam w kółko :-) ). I ja też chce mieć takie urządzenie, ile kosztuje?

Jako instalatorowi w zupełności mi to wystarcza do prawidłowego zaprojektowania i wykonania wszystkich instalacji - po co zawracać głowę inwestora szczegółami, o których tak naprawdę blade pojęcie mają nawet świeżo upieczeni absolwenci studiów technicznych? Ona chce mieć dobrze wykonany dom + cichą wentylację z odzyskiem ciepła + ogrzewanie i ciepłą wodę z niskimi rachunkami + komfort mieszkania we własnym domu + jedną osobę odpowiedzialną za prawidłowy dobór i montaż wszystkich instalacji.

Jak dla mnie jest oczywiste, że centrala nie może mieć żadnej 2kW grzałki (no ewentulanie przy domu superszczelnym pasywnym jakąś bardzo oszczędnie sterowaną nagrzewnicę wstępną, aby włączała się raz na ruski rok) - jak dla mnie takie patenty już na etapie projektu wykluczają jakiekolwiek oszczędności na ogrzewaniu, instalacja ma mieć małe opory i dostosowane przepływy aby nie przesuszać powietrza zimą, ma być wykonana z cichych materiałów i to właściwie wszystko.
Brak wiedzy inwestora w niczym mi nie przeszkadza - tak jak mnie niezbyt obchodzi, co tam na fotelu dentysta kombinuje z moim zębem -grunt że potem ząb jest zdrowy i wszyscy są happy :-)

PS
Dzięki Adam za bardzo ciekawe uwagi i wnioski - dużo dzięki nim się uczę, i m.in. dzięki Tobie lubię zaglądać na to forum w celu dokształcania się. Ale dalej uważam, że Inwestor nie ma obowiązku tego wszystkiego kumać - to my, instalatorzy i projektanci, powinniśmy to mieć w małym paluszku. A niestety, jest jak jest..... To tragedia, jak ludzie potrafią spierniczyć głupi system WK i CO, że o WM czy reszcie nie wspomnę...

gosia@
17-02-2012, 21:16
Brak wiedzy inwestora w niczym mi nie przeszkadza - tak jak mnie niezbyt obchodzi, co tam na fotelu dentysta kombinuje z moim zębem -grunt że potem ząb jest zdrowy i wszyscy są happy :-)

PS
.ładne podumowanie i jak dla mnie inwestora, super świadczy o Tobie jako o fachowcu. Załuję ze jestes tak daleko;-)

adam_mk
17-02-2012, 21:31
Ja też na co dzień rozmawiam z osobami budującymi domy.
Ty - głownie o WM - jak opisujesz.
Ja często dokonuję konceptualizacji (na życzenie inwestora).
Nie tylko zajmuję się jego wentylacją ale KOMPLETEM instalacji, lokalizacją, posadowieniem, zyskami (solarnymi i z Ziemi), stratami energetycznymi.
Scalam rozwiązania, techniki i systemy usuwając sprzeczności w koncepcji budowy.
Co rok bywam na budowach realizowanych we wszystkich technologiach i widzę je od projektu, potem wykopu po malowanie...
Wprowadziłem w ostatnich latach klika standardów w budownictwie.
Przyjęły się, bo się sprawdzają w praktyce....
Ktoś , kto kiedyś wybudował (?) (jemu wybudowali?) jakiś dom wyrocznią dla mnie nie jest, nawet jak kogoś bardzo fachowego zna...
Moja babcia znała taką jedną, która widziała jedną PRAWDZIWĄ hrabinę!
- To ja też byle kto nie jestem!
(ale czy to coś wnosi do tematu?!)
Na starość coś mi się porobiło i bardzo lubię się uczyć!
Odkryłem, że zdobywanie wiedzy w dziedzinach, którymi dotąd się mało zajmowałem przychodzi mi bez wielkiego wysiłku i sprawia przyjemność.
UWAŻNIE wczytuję się w wypowiedzi forumowiczów i staram zrozumieć istotę ich problemu.
Mogę pomóc - pomagam!
Po to tu przyszli (jak kiedyś i ja sam)
Często wyczytuję z opisu problemu sporo innych uwarunkowań prowadzących do opisywanego stanu.
(warunków koniecznych i wystarczających, aby taki stan zaistniał).
Nie mam zamiaru czy ochoty oceniać kogokolwiek.
Kłócę się z ich POGLĄDAMI.

Twoje argumenty rozumiem w pełni.
Rozumiesz moje?

Adam M.

gosia@
17-02-2012, 21:40
[QUOTE]=adam_mk;5208784]Ja też na co dzień rozmawiam z osobami budującymi domy.

Ktoś , kto kiedyś wybudował (?) (jemu wybudowali?) jakiś dom wyrocznią dla mnie nie jest, nawet jak kogoś bardzo fachowego zna...
Moja babcia znała taką jedną, która widziała jedną PRAWDZIWĄ hrabinę!
- To ja też byle kto nie jestem!
(ale czy to coś wnosi do tematu?!)
Na starość coś mi się porobiło i bardzo lubię się uczyć![QUOTE] Jak lubisz .sie uczyć, to proponuje przeczytac 3 razy to zdanie i wyciagnać wnioski. Wiem jestes genialny i masz mnóstwo zlecen, ale ja za taka formę komunikacji, kontaktu pognałabym CIe w diabły i nie dała zarobić ani zlotówki.[QUOTE]

Odkryłem, że zdobywanie wiedzy w dziedzinach, którymi dotąd się mało zajmowałem przychodzi mi bez wielkiego wysiłku i sprawia przyjemność.
UWAŻNIE wczytuję się w wypowiedzi forumowiczów i staram zrozumieć istotę ich problemu.[QUOTE]Guzik prawda, są Ci potrzebni do nadymania swojego ego. [QUOTE]
Mogę pomóc - pomagam![QUOTE] POmaga Sławek, Indiana i Miki, Ty obrażasz

[QUOTE]Kłócę się z ich POGLĄDAMI.[QUOTE]


Wyjątkowo nieprzyjemny sposób, ale to napisałam juz wyżej. Tym razem bez złosliwosci. Podobną postawę reprezentował moj architekt, jestem genialny i mam rację, a jak nie mam, to i tak mam. Aż przykro się Ciebie czyta. Dzielimy się tutaj opiniami, zrewanzowałam się na Twoj temat. Podkreslam, tak CIe odbieram, to nic osobistego

tomek131
17-02-2012, 21:43
Adamie napisałeś:
W domu z wentylacją grawitacyjną POPRAWNIE zbudowaną, jeżeli jej nikt nie pozatykał szmatami, taśmami czy tekturami wymiana powietrza na godzinę może sięgnąć i 10 kubatur!

MOŻE sięgać,pytanie czy sięga ,bo wydaje się,że to porównanie maks pesymistycznego wariantu wymiany WG z idealnym parametrem wymiany WM ,który też nie musi taki być (idealny)
Do WM używamy prądu cały rok,do tego używamy go do odmrażania reku w mrozy
A co by było gdyby było GGWC i WM bez reku

Sławek...
17-02-2012, 21:46
...hehe...dzieciaki tylko nie dajcie sobie po razie ;)

adam_mk
17-02-2012, 21:50
:lol:
To tylko dobrze!
Tylko banknot stu dolarowy kochany jest przez wszystkich!
Obawiam się, że znowu generalizujesz...
Przejrzyj to forum.
Nie wszyscy tak uważają a czasem poczytali o swoich pomysłach cierpkie słowa.
Zbyt mocno szafujesz kwantyfikatorem ogólnym w swych wypowiedziach.
Może to jest źródło nieporozumienia?

Użyj choć raz jeden stwierdzenia, że TY tak uważasz a nie że to prawidłowość uniwersalna!
:lol:

Budowanie to sztuka, która nie wybacza błędów.
Możemy o sobie wzajemnie mieć zdanie dowolne.
O budowaniu - NIE!!!!

Tyle chyba da się z moich wypowiedzi zrozumieć?

Adam M.

Teves
17-02-2012, 21:51
Kłócę się z ich POGLĄDAMI.

Twoje argumenty rozumiem w pełni.
Rozumiesz moje?

Adam M.

Nie rozumiem dlaczego każesz tej WG robić 10 wymian, jakby nie mogła robić sobie jakiś 1 albo 1/2 w zależności od uchylenia nawiewników. Swoją drogą nigdy takiej WG regulować nie próbowałem.

gosia@
17-02-2012, 21:55
Użyj choć raz jeden stwierdzenia, że TY tak uważasz a nie że to prawidłowość uniwersalna!
:lol:

.
Podkreslam, tak CIe odbieram, to nic osobistego starczy?

Sławek...
17-02-2012, 21:56
Do WM używamy prądu cały rok,do tego używamy go do odmrażania reku w mrozy
A co by było gdyby było GGWC i WM bez reku
...ale się uparłeś na ten prąd do odmrażania... z tym, że trochę się mylisz, większość urządzeń odmraża wymiennik w taki sposób, że zatrzymuje na kilka min wentylator nawiewny i powietrze z domu o temp 20 st odmraża wymiennik czyli koszt = 0 .. koszty całoroczne: powinny zamknąć się w kwocie 200-300 zł czy to dużo niech każdy sam oceni...
GGwc i WM bez reku też będzie działało z tym że nie osiągniesz takiej sprawności jak z wymienikiem...

adam_mk
17-02-2012, 22:11
tomek 131
Napisałeś: "Do WM używamy prądu cały rok,do tego używamy go do odmrażania reku w mrozy
A co by było gdyby było GGWC i WM bez reku "
Zrozum!
Do wentylacji mechanicznej BEZ rekuperatora rozmrażania nie stosujemy!
Do niektórych rekuperatorów grzałek rozmrażających TEŻ nie stosujemy (bo nie są potrzebne, problem nie występuje lub jest rozwiązywany bez grzałek)
Gdybyś dobrze wczytał się w forum to znalazłbyś (niejednokrotnie wyrażaną) moją opinię, że często IDEALNYM rozwiązaniem jest GWC + WM i BEZ reku!
W kółko namawiam inwestorów do myślenia i dobierania niesprzecznych koncepcji rozwiązywania problemów grzania, chłodzenia, kosztu utrzymania, pracochłonności - ekonomii i ergonomii tych przedsięwzięć.
Czasem ktoś twierdzi jak przedszkolak : A JA CHCĘ!!!
Czy nie wolno?
- Jak chce, a budy to nie rozwala - można!
Wszystko można, co nie jest zakazane...
Ja tylko czasem pytam - PO CO?
I często odpowiedzi nie dostaję...

Bywałem już w "domach" gdzie wymiany w wietrzne dni były większe jak 10 kubatur.
Przy WM masz JEDNĄ dziurę w domu i łatwiej ją kontrolować właśnie dlatego, że jest JEDNA.
Przy WG masz ich bez liku.
Próba zapanowania nad przepływem (niewidocznych) strug jest bardzo trudna i prawie bezcelowa!
-To się tego nie robi!
Przymkniesz jedną kratkę "nie tą" to z pozostałych zaczyna nawiewać zamiast wywiewać.
Każda wpływa na każdą i masz równanie ze stoma niewiadomymi!

Zaprzecz, jak potrafisz zaprzeczenie uargumentować!
:lol:
Przegięcia totalne polegające na zatykaniu wszystkiego co dało się zatkać widywałem nagminnie.

Adam M.

adam_mk
17-02-2012, 22:15
Budowy stanęły, to pewnie gdzieś teraz mieszkasz...
Czytałeś o obrzędzie gromnicznym?
Wykonaj go sobie. Tam gdzie mieszkasz.
Sporo zobaczysz własnymi oczyma i może łatwiej będzie podyskutować wady i zalety różnych systemów.

Adam M.

Indiana_
17-02-2012, 22:20
Adamie - ja Cię doskonale rozumiem - po prostu znasz przyczyny i skutki problemów, które dotykają ludzi, i bardzo chętnie dzielisz się swoją bardzo dużą wiedzą i doświadczeniem. Ty rozumiesz współzależności pomiędzy instalacjami, szczelnością budynku, architekturą i rozwiązaniami konstrukcyjnymi i mówisz wprost że problem trzeba przemyśleć - bo dla Ciebie to oczywiste. Tylko ludzie mają pewne bariery - jeśli ktoś nie ma podstaw teoretycznych, nie zna się na budowlance i naukach ścisłych, to nie zrozumie zależności w budynku, które wymagają wiedzy przeznaczonej dla fachowców - a potem obraża się na Ciebie :-)

PS
Sam też zajmuję się projektowaniem i montażem zazwyczaj kompletu instalacji, (akurat WM wykonuję najmniej, bo w co drugim domu :-) ) ale też trafiam na budowę w stanie surowym zamkniętym i na stan zastany nie mam już wpływu. Na instalacjach znam się bardzo dobrze, ciągle się doszkalam i zdobywam kolejne certyfikaty, ale nie będę ściemniał, że jestem ekspertem od budowlanki, izolacji, zabezpieczeń przeciwodnych, poddaszy itp. Jeśli działasz gdzieś w okolicach Kraków/Katowice, to chętnie nawiązałbym współpracę - osoba koordynująca całość od etapu wykopu to świetne rozwiązanie, praktykowane w wielu krajach. Sam nie mam wystarczającego doświadczenia (ani uprawnień budowlanych) by rządzić wszystkim na budowie.

adam_mk
17-02-2012, 22:20
gosia@
Starczy!
:lol:
Adam M.

tomek131
17-02-2012, 22:43
Zrozum!
Do wentylacji mechanicznej BEZ rekuperatora rozmrażania nie stosujemy!

Adaś ,tyle to ja kurna wiem.Pisałem o rozmrażaniu rekuperatora ,nie rozmrażaniu WM

Błaszyki
17-02-2012, 23:13
Witam,
jestem juz zdecydowany na WM z odzyskiem ciepła, chcę wybudować mały dom (projekt C201 z kolekcji muratora). Ponieważ układ pomieszczeń to umiożliwia chciałbym zastosować ogrzewanie piecem na drewno (kozą) umieszczoną w centralnym punkcie domu, bez stosowania instalacji CO. Czy ktoś z Was ma podobne rozwiązanie? Czy istnieją na tyle szczelne piece z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz, które nie będą kolidować z WM? Czy stosowanie takiego pieca i WM jest dopuszczalne?
Pozdrawiam

adam_mk
17-02-2012, 23:22
Pomiędzy Krakowem a Katowicami.
Sosnowiec może być?

Zajrzyj kiedy do mnie do firmy...

"Tylko ludzie mają pewne bariery - jeśli ktoś nie ma podstaw teoretycznych, nie zna się na budowlance i naukach ścisłych, to nie zrozumie zależności w budynku, które wymagają wiedzy przeznaczonej dla fachowców - a potem obraża się na Ciebie "

Tacy ludzie skazani są na porażkę ZANIM wbiją pierwszą łopatę w ziemię!
Twierdzę, że jeżeli mają poważny zamiar podjęcia tego wyzwania, jakim jest budowa (czegokolwiek), to powinni zbadać zakres własnych ograniczeń w tej dziedzinie. Jak stwierdzą, że czegoś nie wiedzą to ratując własną kasę powinni - poszukać wiedzy lub kogoś, kto ją ma.

Spłycając i trywializując:
Gówno chłopu - nie zegarek, jak go nakręcić nie umie!
Brutalna mądrość ludowa...

Adam M.

adam_mk
17-02-2012, 23:27
Błaszyki
Stosowanie takiego pieca i WM jest dopuszczalne.
Można sobie wyobrazić układ, który spełnia wymogi norm i przepisów.
Ale...
Koncepcja jest trudna w realizacji i wymaga głębokiego namysłu.
Przepisy nie zezwalają na to, aby był to JEDYNY sposób grzania domu.
(Traktowane to jest jak kominek)

Podobne (w samej idei) rozwiązania były stosowane powszechnie w wiejskich chałupach w ostatnich 200 latach.

Adam M.

adam_mk
17-02-2012, 23:31
Tomek 131
Rozmrażanie reku prądem to najgłupszy sposób, ale też najprostszy.
Są inne, lepsze i wcale nie skomplikowane.

Adam M.

adam_mk
18-02-2012, 00:02
Na cóż Ty się powołujesz?
Piszesz: "...w starej miejskiej chałupie..."
Tu tkwi wyjaśnienie!
WTEDY dobrze te systemy budowlańcy znali i głupot nie robiono.
(innych nie było, a te naturalne jak weszło CO to do lamusa odeszły).
Masz DOBRZE zrobioną wentylację grawitacyjną.
Ale...
Powiedz tu - i się nie zarumień , że NIGDY nie słyszałeś jej działania!!!
Chyba, ze chałupina wbita między wieżowce...
Wieje czasem z różnych stron "Róży Wiatrów" i z różną intensywnością...
Dachy pozdejmowane wiatrem widziałeś w TV?
Rozumiem, że w 99% czasu jest tak, jak opisujesz i to znaczy - że jest dobrze!

Adam M.

Błaszyki
18-02-2012, 08:16
Błaszyki
Stosowanie takiego pieca i WM jest dopuszczalne.
Można sobie wyobrazić układ, który spełnia wymogi norm i przepisów.
Ale...
Koncepcja jest trudna w realizacji i wymaga głębokiego namysłu.
Przepisy nie zezwalają na to, aby był to JEDYNY sposób grzania domu.
(Traktowane to jest jak kominek)

Podobne (w samej idei) rozwiązania były stosowane powszechnie w wiejskich chałupach w ostatnich 200 latach.

Adam M.


Wiem, że jest to proste rozwiązanie i na takim mi właśnie zależy, a ponieważ układ pomieszceń na dole na to pozwala chciałem właśnie takie rozwiązanie zastosować. Co w takim razie poleciłbyś do ogrzania domu - jestem otwarty na propozycje , na działce mam możliwość wykonania Gwc wodnego 1 (musze się tylko upewnić co do głębokości wód, są jednak dosyć płytko)? Wydaje mi się że ogrzewanie drewnem jest w miarę tanie i nie stanowi dla mnie jakichś niedogodnośći, zastanawia mnie też co mam rozumieć pod pojęciem w warunkach zabudowy "ogrzewanie budynku - kotłownia proekologiczna".
Pozdrawiam

mrTomo
18-02-2012, 09:36
Mam takie pytanie:
Czy istnieje jakiś dodatkowy problem przy WM, gdybym chciał wstawić kominek w salonie?
Bo nie ma chyba takiego kominka, który by nie wyciągał powietrza z pomieszczenia w którym stoi.

Sławek...
18-02-2012, 09:54
..są właśnie takie kominki...
musi to być kominek z zamkniętą komorą spalania i z doprowadzeniem powietrza do spalania bezpośrednio z zewnątrz do komory spalania...

miki121
18-02-2012, 11:31
Wiem, że jest to proste rozwiązanie i na takim mi właśnie zależy, a ponieważ układ pomieszceń na dole na to pozwala chciałem właśnie takie rozwiązanie zastosować. Co w takim razie poleciłbyś do ogrzania domu - jestem otwarty na propozycje , na działce mam możliwość wykonania Gwc wodnego 1 (musze się tylko upewnić co do głębokości wód, są jednak dosyć płytko)? Wydaje mi się że ogrzewanie drewnem jest w miarę tanie i nie stanowi dla mnie jakichś niedogodnośći, zastanawia mnie też co mam rozumieć pod pojęciem w warunkach zabudowy "ogrzewanie budynku - kotłownia proekologiczna".
Pozdrawiam

To jest bardzo ciekawa alternatywa :)

http://www.fincomfort.pl/kominki/

Pozdrawiam

adam_mk
18-02-2012, 18:08
Jesteśmy w Europie!
To takie dziwne miejsce, gdzie ślimak jest RYBĄ! (albo coś tak podobnie)
Napisz pismo do urzędu, aby zinterpretował/podał przykłady "kotłowni proekologicznej".
Odpowiedź tu wstaw, to zastanowimy się nad jaką realizacją tego "pieca łukowego pędzonego jakim wiatrakiem" (na ten przykład, bo nie wiadomo co wymyślą!)

Kup jaką farelkę i napisz: ogrzewanie: zasadnicze - elektryczne (ta farelka)
Pomocnicze - kominek, koza itp.
Będzie zgodnie z przepisami.

Adam M.

Dareckyy
18-02-2012, 18:54
Tomek 131
Rozmrażanie reku prądem to najgłupszy sposób, ale też najprostszy.
Są inne, lepsze i wcale nie skomplikowane.

Adam M.

Adam,
na razie zdecydowałem się na takie rozwiązanie, bo w tą zimę raptem trzy tygodnie potrzebowałbym wspomagania reku elektryczną nagrzewnicą wstępną. Koszt inwestycji nagrzewnicy u mnie to 400 zł z montażem plus koszt eksploatacji ok. 74 zł. (1 kW x 12h x 21 dni x 0,29 PLN - używałbym jej tylko w nocnej taryfie). Co możesz mi zaproponować jako alternatywę w rozsądnych kosztach jako zabezpieczenie antyzamrożeniowe?

BTW Teraz też mam porównanie jaki komfort jest w domu z WM z reku a jaki w domu prawie bez wentylacji i dziękuję tym wszystkim, którzy przekonali mnie na tym forum, że warto zainwestować w wentylację mechaniczną z rekuperatorem.

Błaszyki
18-02-2012, 19:23
Jesteśmy w Europie!
To takie dziwne miejsce, gdzie ślimak jest RYBĄ! (albo coś tak podobnie)
Napisz pismo do urzędu, aby zinterpretował/podał przykłady "kotłowni proekologicznej".
Odpowiedź tu wstaw, to zastanowimy się nad jaką realizacją tego "pieca łukowego pędzonego jakim wiatrakiem" (na ten przykład, bo nie wiadomo co wymyślą!)


Kup jaką farelkę i napisz: ogrzewanie: zasadnicze - elektryczne (ta farelka)
Pomocnicze - kominek, koza itp.
Będzie zgodnie z przepisami.

Adam M.

Dzieki, tez przez chwile zastanawiałem się nad takim rozwiązaniem:)
Wytężyłem mocno umysł i rozważam jeszcze jedną opcję niestety trochę bardziej skomplikowaną ale nie wiem czy nie lepszą, mianowicie kozy, ew. kominka używać jako dodatkowe źródło ciepła a jako główne piec na paliwo stałe (nie wiem jeszcze jaki spełni warunki "kotłowni proekologicznej), który będzie łądował bufior ciepła a dalej ogrzewanie podłogowe zarówno na parterze jak i na piętrze. Jednocześnie będę miał już instalację do CWU, nie będę musiał cały rok grzać prądem. Nie wiem tylko czy w kotłowni musiałbym mieć wywiew WG czy moze tam też pracować WM? Czy waszym zdaniem to rozwiązanie pomimo skomplikowania będzie lepsze od rzeczonej "kozy" w salonie?
Pozdrawiam

miki121
18-02-2012, 19:30
A nie lepiej pompę ciepła założyć...
Bo kolega wchodzi rozwiązania które są bardzo absorbujące w trakcie eksploatacji.

Pozdrawiam

adam_mk
18-02-2012, 20:56
Na ten temat jest tu ponad 320 stron wątku:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a
:lol:
WSZYSTKO wraz z komentarzami, fotkami, opiniami...
Poczytaj, to za jaką chwilkę (tydzień?) pojedziemy z tematem dalej...
:lol:
TAK!!!
TO DOBRE ROZWIĄZANIE!

Adam M.

miki121
18-02-2012, 21:03
Ale chodzi tobie że pompa to dobre rozwiązanie??

adam_mk
18-02-2012, 21:28
Jak gdzie, jak kiedy, jak dla kogo...
Rachunek ekonomiczny przy pompie to podstawa.

Adam M.

miki121
18-02-2012, 21:43
Oczywiście.
Ale jestem przeciwnikiem wszystkich kotłów na paliwa stałe...
Uważam że komfort i ekonomia muszą iść w parze:
Dlatego rozwiązania są proste gaz, prąd, pompa ciepła ewentualnie olej :)
Wiem że zaraz ktoś powie że to najdroższe rozwiązania.
Ale przy dzisiejszych cenach paliw kopalnych jakiś brykietów wcale nie jest tak tanio..
A poza tym jest bardziej problematyczny w obsłudze

adam_mk
18-02-2012, 21:50
Chyba chodziło Ci o "kłopotliwe w obsłudze", bo z paleniem ognia radzą sobie już uczniowie podstawówki.
Wiele razy widziałem jak kartofle w ognisku piekli...

Bogaty takimi pierdołami się nie zajmuje.
Każe - i ma!

Wygodnicki - zakłada bezobsługowe i płacze jak mu rachunki przynoszą.

Zaradny stawia "śmieciucha" i poluje na opał. Raz palety, raz drewno z wycinki sanitarnej, raz po sprzątaniu lasu u leśniczego.... grosze ale trzeba załatwiać, pamiętać, popalić...

Adam M.

miki121
18-02-2012, 21:57
Chodzi mi o czyszczenie kotła, rozpalania, dokładanie a przy kotłach z podajnikiem jeszcze dużo więcej problemów...

adam_mk
18-02-2012, 22:08
Myślę o kotle bez podajnika, elektroniki, ze sporą komorą zasypową.
Ładujesz, podpalasz i za 5 godzin wpadasz na kontrolę..
Adam M.

Błaszyki
18-02-2012, 22:08
Na ten temat jest tu ponad 320 stron wątku:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a
:lol:
WSZYSTKO wraz z komentarzami, fotkami, opiniami...
Poczytaj, to za jaką chwilkę (tydzień?) pojedziemy z tematem dalej...
:lol:
TAK!!!
TO DOBRE ROZWIĄZANIE!

Adam M.

OK , przestudiuję wątek i wracamy po lekturze:)

Pozdrawiam

compi
18-02-2012, 22:13
Moim zdaniem masz rację miki. Boli mnie moje tankowanie przy płaceniu, ale później już nic węcej. Mogę spokojnie na ferie wyjechać, ani się nie przejmować czy pod moją nieobecność ktoś z domowników nie zapomni zajrzeć do kotła czy nie wygasło po dłuższym braku prądu.
A wracając do WG to jak to jest z nawiewnikami gdy włączamy np okap w kuchni? Powietrze pójdzie nawiewnikiem czy kratką w łazience w chwili gdy tomek131 bierze prysznic?
Mając w tym momencie czynną WM bez reku zaczynam się wachać nad zakupem tego ostatniego przy bardzo ładnym uzysku z GWC rurowego. I nie wiem czy nie zlikwiduję anemostatu wyciągowego przed kominkiem. Przy samej WM nie ma on chyba sensu. OK, idę kibicować Kliczce.

Indiana_
18-02-2012, 22:24
Odpowiem na pytanie Błaszyki z poprzedniej strony: przy kotle na paliwo stałe musisz mieć otwór nawiewny do kotłowni, i siłą rzecze wentylację grawitacyjną.
Nie dotyczy kominków - ponieważ kominki robi się z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz - więc można stosować WM, ale kotłów z doprowadzeniem powietrza nie ma.

jasiek71
18-02-2012, 22:49
wiecie co ?
ta wentylacja mechaniczna jest całkiem fajna...
nawet nie wychodząc z pokoju i nie otwierając okna wiem czym w tej chwili pali mój sąsiad:mad:

miki121
18-02-2012, 22:53
to czym ten twój sąsiad pali :)
oponami ;)

jasiek71
18-02-2012, 23:02
to czym ten twój sąsiad pali :)
oponami ;)

raczej paloną zawartością kosza na śmieci
moje kabelki są beee...
ale jego piec na "biomasę" jest git ;)

adam_mk
18-02-2012, 23:46
Utylizuje grubą teściową?!
Ale chyba PO zamordowaniu ...

Adam M.

Błaszyki
19-02-2012, 20:46
Odpowiem na pytanie Błaszyki z poprzedniej strony: przy kotle na paliwo stałe musisz mieć otwór nawiewny do kotłowni, i siłą rzecze wentylację grawitacyjną.
Nie dotyczy kominków - ponieważ kominki robi się z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz - więc można stosować WM, ale kotłów z doprowadzeniem powietrza nie ma.

Wiem, że kotłów nie ma z doprowadzeniem powietrza, w tym wypadku myślałem już o umiejscowieniu go w osobnym pomieszczeniu - kotłowni i tam ewentualnie możnaby zrobić nawiew do pomieszczenia, które będzie oddzielone szczelnie od reszty domu. Takie rozwiązanie nie wpłynie chyba negatywnie na resztę domu gdzie będzie WM czy się mylę?

adam_mk
19-02-2012, 21:26
Dokładnie tak się to robi.

Adam M.

orko
20-02-2012, 10:39
Wyobraźmy sobie dwa identyczne domy po około 120m2 po podłogach.
Kubatura tych domów będzie rzędu 3 x 120 = 360m3.
Powiedzmy – jakieś 400 dla równego liczenia.
W jednym jest poprawnie zbudowana WG a w drugim poprawnie zbudowana WM.
W obu mieszkają rodziny typu 2 + 2.
Ponieważ to sąsiedzi, to na zewnątrz mają te Same -20stC.
Lubią mieć ciepło, to we wnętrzach „ustawili” sobie po +22stC.

POTRZEBY WENTYLACYJNE W OBU PRZYPADKACH SĄ IDENTYCZNE!
...
W domu z wentylacją grawitacyjną POPRAWNIE zbudowaną, jeżeli jej nikt nie pozatykał szmatami, taśmami czy tekturami wymiana powietrza na godzinę może sięgnąć i 10 kubatur!
To znaczy, że w ciągu godziny przez taki Dom przepływa 4000m3 powietrza na godzinę, a na dobę około 96000m3.
Tyleż samo napływa tego mroźnego.
Potrzeby grzewcze takiego domu, wynikające JEDYNIE ze strat wentylacyjnych to konieczność ogrzania około 115200 kg powietrza na dobę.
Ciepło właściwe powietrza to 1020J/kg. (około)
Wydatek cieplny musi więc być rzędu 117 504 000 J.
117,5 MJ na dobę.
Po przeliczeniu to około 33kWh energii.
Tyle, że te 33kwh jest potrzebne do ogrzania tego powietrza o 1oC a przy 42 różnicy jest to już 33*42= 1386 kwh czyli 138m^3 gazu przez jedną dobę co niestety oznacza że założenia są kompletnie nietrafione!
Nikt nawet z WG nie doświadczył 10 krotności wymian na godzinę przez całą dobę!!!!!!!!!!!!

adam_mk
20-02-2012, 10:48
Bywałem w takich miejscach, gdzie była taka wymiana.

W normalnych domach, jak się zaczyna taki proces to wszyscy łapią za szmaty i latają od kratki do okna i zatykają co się da.

Adam M.

orko
20-02-2012, 10:57
Jakoś trudno mi to sobie wyobrazić. Ktoś im szyby w oknach powybijał czy jak?

jasiek71
21-02-2012, 09:43
orko pamiętasz ?
No nie wiem jak ty tam to liczysz ale przez większość okresu grzewczego dzień jest krótki, słonka tyle co nic, więc jeśli cokolwiek ci podgrzewa to powietrze to na pewno nie kolektor a raczej straty ciepła z domu.

mamy w tej chwili na zewnątrz -4* i słoneczko...
kolektor powietrzny ma 89*
30* miał już o 8:00

orko
21-02-2012, 18:01
Ależ pamiętam. A pamiętasz, że nie negowałem działania twojego kolektora w dzień?
Ale skoro ciągniesz dalej to może podaj nam jaką to temperaturę osiągasz przy pomocy swego kolektora w godzinach od 21 do 6?
Myślę o wykorzystaniu czegoś podobnego do zabezpieczenia reku przed zamarzaniem przy solidnych mrozach. Przez dwa tygodnie (przy mrozach po -20) latałem z pirometrem i musiałem kręcić potencjometrami coby mój Siwicki nie zamarzł.

jasiek71
21-02-2012, 22:06
Ależ pamiętam. A pamiętasz, że nie negowałem działania twojego kolektora w dzień?
Ale skoro ciągniesz dalej to może podaj nam jaką to temperaturę osiągasz przy pomocy swego kolektora w godzinach od 21 do 6?
Myślę o wykorzystaniu czegoś podobnego do zabezpieczenia reku przed zamarzaniem przy solidnych mrozach. Przez dwa tygodnie (przy mrozach po -20) latałem z pirometrem i musiałem kręcić potencjometrami coby mój Siwicki nie zamarzł.

jeżeli temperatura w kolektorze spada poniżej temp. GWC to sterownik przełącza na wymiennik gruntowy, w chwili obecnej 7,6*
rozważ sklecenie czegoś takiego jako czerpnia zimowa, z 10 m2 wystarczy żeby trochę ulżyć Siwickiemu ;)

tomek131
25-02-2012, 08:23
Ja mam nawiewnik fi 125 (z anemostatem) w spiżarni. Zimne powietrze wchodząc chłodzi przetwory, przechodzi podciętymi drzwiami przez zawsze ciepłą kuchnię i stamtąd już sporo podgrzane idzie do mieszkania. I wcale mi nic nie "pizga" i nie duszę się czadem

I już mamy wentylację.Koszt 60zł

compi
25-02-2012, 08:30
Szczególnie tak będzie latem gdy jest parno i potrzebujemy właśnie wtedy najwięcej świeżego powietrza. Jesteś moim bohaterem.

miki121
25-02-2012, 08:40
Co do tego zawodu cisnieniowego to produkuje go firma aldes.
Jutro postaram się odwołać jakieś info i zdjęcia i wrzuce na forum...

orko
25-02-2012, 14:36
Ja mam nawiewnik fi 125 (z anemostatem) w spiżarni. Zimne powietrze wchodząc chłodzi przetwory, przechodzi podciętymi drzwiami przez zawsze ciepłą kuchnię i stamtąd już sporo podgrzane idzie do mieszkania. I wcale mi nic nie "pizga" i nie duszę się czadem

I już mamy wentylację.Koszt 60zł
Przecież ty nie masz WM a jedynie dziurę w ścianie co to udaje WG.

tomek131
25-02-2012, 15:16
To nie ja to kto inny.Ale wydał 60zł a nie 20tys.A działa.Latem otwiera się okna

Dareckyy
25-02-2012, 17:29
On na razie nie ma nawet tej dziury, nie mówiąc o ścianie. Ale zarobił już 19940 zeta ;P

compi
25-02-2012, 17:37
To nie ja to kto inny.Ale wydał 60zł a nie 20tys.A działa.Latem otwiera się okna

Okno w spiżarni to genialne rozwiązanie. Tydzień upałów, otwarte okno, jak przy ulicy to hałas, jak przy drodze polnej to kurz, jak parno i pada to .....????

nydar
25-02-2012, 18:33
A wystarczy paredziesiąt rury do dziury i mróz i upał ujażmiony.

tomek131
25-02-2012, 19:10
On na razie nie ma nawet tej dziury, nie mówiąc o ścianie. Ale zarobił już 19940 zeta ;P

No porównując z Tobą to jestem już nawet 119.940zł do przodu hahaha

miki121
25-02-2012, 19:58
Co do tego zawodu cisnieniowego to produkuje go firma aldes.
Jutro postaram się odwołać jakieś info i zdjęcia i wrzuce na forum...

Tutaj link do katalogu - strona 11

http://www.aldes.com.pl/pdf/katalog_aldes_2009.pdf

Pozdrawiam

Indiana_
25-02-2012, 23:26
Tomek - rób sobie co chcesz, ale po co się ośmieszasz? Chcesz podjechać na moją budowę, gdzie teraz instaluję wodę i prąd (bez WM), w okolicach Chrzanowa? Pooglądasz sobie wspaniałe efekty pracy WG po paru latach, w postaci potężnych grzybów w rogach pomieszczeń, całych sufitów pokrytych jakimiś kropidlakami - powinieneś zacząć się przyzwyczajać :-) Robimy tam przy otwartych oknach, bo nie chcę się podtruwać...
Może wpadniesz też na drugą budowę, gdzie w czteroletnim domu właśnie zrywają zagrzybione gk na poddaszu, a ja za miesiąc wchodzę z montażem WM ?

compi
25-02-2012, 23:41
To chyba do niego należy wpaść po czterech latach z browarkiem. I dać się mu wypłakać.

WVIP
23-05-2012, 16:06
Rekuperator to urzadzenie wymyslone i zaprojektowane do domow pasywnych, czyli ogolnie budownictwo niskoenergetyczne. Tak wiec nie ma domu pasywnego bez rekuperatora i w takich budynkach sprawdza sie najlepiej. Wtedy za pomoca rekuperatora z ggwc i nagrzewnica wtorna ogrzewamy dom bez tradycyjnej instalacji CO. Podsumowujac oszczedzamy na kominach (mostki termiczne) oraz grzejnikach, podzespolach okolo 10000zl a zaoszczedzona kase wydajemy na rekuperator. Montujemy ggwc + okolo 3000zl, pogrubiamy izolacje do 30cm, +3 szybowe okna w warstwie ocieplenia. Podsumowujac na oko wyjdzie okolo 15000-20000 zl drozej od standardowego budynku. Zwrot kosztow okolo 7-10lat, komfort, ekologia, oszczednosc, wzrost ceny nieruchomosci same zalety. Podsumowujac podsumowanie rekuperacja najlepiej oplaca sie w domach pasywnych, mieszanie instalacji CO i WM w domach energooszczednych przynosi korzysci ale po co montowac grzejniki skoro mozna dogrzac nagrzewnica powietrze wentylacyjne za rekuperatorem a nie wdmuchiwac chlodniejsze i ogrzewac grzejnikami co nie jest komfortowe i uzasadnione energetycznie, lepiej bezposrednio dogrzewac powietrze wentylacyjne i zrezygnowac z grzejnikow, dzieki czemu instalacja ma mala bezwladnosc i mozemy szybko wylaczyc ogrzewanie oszczedzajac energie a wlanczajac szybko ogrzac pomieszczenia. Do nagrzewnicy mozna takze podlaczyc agragat wody lodowej, dzieki czemu caly budynek jest wyposazony w tania klimatyzacje, porownujac do ceny klimy multisplit + montaz. :bye:

miloszenko
23-05-2012, 19:43
Rekuperator to urzadzenie wymyslone i zaprojektowane do domow pasywnych, czyli ogolnie budownictwo niskoenergetyczne.

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna jest praktycznie niezastapiona w kazdym nowobudowanym domu !!! DLaczego ?? Bo nawet srednio dokladnie wykonany dom jest tak szczelny ze uwidacznia wady WG znaczeni szybciej niz w starym domu, w ktorym z braku szczelnosci ew. mamy tylko niezly zaduch i zapach zgnilizny.

Co do grzania przez wentylacje to nie jest to system idealny, ma 1 podstawowa wade: nie koniecznie wtedy, kiedy chcemy mocno grzac chcemy tez mocno wentylowac. Kiedy niekoniecznie?? Prosze wybrac sobie dzien w srodku zimy i srodku lata wyjdzie co jest nie tak.

Wystarczy do typowej WM z reku dolaczyc klimatyzator w glownym pomieszczeniu i bedzie bardzo zadowalajacy efekt z grzaniem srednio z COP 2:)

A co do wyliczen to nie komentuje, moge sie jedynie podpisac pod stiwerdzeniem, ze to kwestia indywidualnego przypadku.

Pozdrawiam

WVIP
23-05-2012, 21:44
Wszystko sie zgadza z tym ze ogrzewanie powietrzem bedzie komfortowe tylko w domu pasywnym poniewaz ma tak male straty ze wystarczy temperatura nawiewu rzedu 25 stopni, jezeli budynek bedzie slabo ocieplony z mostkami temperatura nawiewu musi wzrosnac co juz nie bedzie komfortowe ani zdrowe. Nagrzewnica musi byc sterowana termostatycznie z czujnikiem pogodowym.

miloszenko
23-05-2012, 22:02
Policz dokladnie ile energii niesie powietrze, zeby sie nie okazalo, ze te 25 stopni nawiewu to domu do wiosny moze nie nagrzac.

pozdrawiam

KrzysztofLis2
24-05-2012, 08:22
E tam, nawet dom tradycyjny nagrzejesz powietrzem o temperaturze 25*C, to tylko kwestia ILOŚCI tego powietrza. ;)

miloszenko
24-05-2012, 08:23
E tam, nawet dom tradycyjny nagrzejesz powietrzem o temperaturze 25*C, to tylko kwestia ILOŚCI tego powietrza. ;)

NO zakladam ze mozliwosci sprezu wentyli sa ograniczone :)

pozdrawiam

orko
24-05-2012, 09:56
Ale w USA czy Kanadzie są przeważnie szkieletory. które inaczej odbierają ciepło niż typowe nasze murowańce.

WVIP
24-05-2012, 09:57
Ogrzewaja ale suchym powietrzem o wysokiej temperaturze. Do domow pasywnych producenci polecaja kompaktowe centrale grzewcze tj zamkniete w jednej obudowie rekuperator z nagrzewnica, pompa ciepla oraz bojler. Dom ogrzewany jest podgrzanym powietrzem urzadzeniem centralnym i na wszystkie pomieszczenia idzie jednakowa temperatura. Jak wiec sterowac temperatura w poszczegolnych pomieszczeniach? w ktorych zapotrzebowanie na cieplo jest rozne, wydatkiem wentylacji? Wydaje mi sie ze lepszym rozwiazaniem bedzie zastosowanie oddzielnych nagrzewnic do kazdego pomieszczenia... lub zastosowanie malych grzejnikow w kazdym pomieszczeniu. Oczywiscie mowa o domu pasywnym U sciany 0,1 tj ytong 24 +styropian 0,033 30cm, zapotrzebowanie budynku na cieplo okolo 2KW. Wedlug obliczen ogrzewanie powietrzem nie bedzie komfortowe: dla pokoju 16m przy stratach 18w/m potrzebne 288W ciepla. trzeba by bylo wtlaczac okolo 35m powietrza o temperaturze 40stopni na h, a wiec powietrze suche.

miki121
24-05-2012, 14:05
Ogrzewanie powietrzem jest ciekawą alternatywą ale ma swoje zalety i wady :)
Do zalet możemy przede wszystkim zaliczyć:
- szybkość wzrostu temperatury;
- możliwość zastosowania nawilżacza systemowego;
- możliwość zastosowania w układzie klimatyzacji;
- możliwość zastosowania w układzie rekuperacji;
- brak grzejników;
- idealna do dużych powierzchni przeszkleń;

Do podstawowych wad możemy zaliczyć;
- szum powietrza przy źle zaprojektowanej instalacji;
- przekroje kanałów i ich rozplanowania przed rozpoczęciem prac budowlanych;
- szybkie wychładzanie budynku;
- koszty inwestycyjne;
- w wypadku łazienek brak możliwość ogrzewania podłogi i grzejników łazienkowych - chyba że elektrycznie...

Po Targach w Nowym Targu otrzymaliśmy zlecenia wykonania ogrzewania nadmuchowego w okolicach Zakopanego - dom o powierzchni 380m2...
Całość będzie oparta o systemowe rozwiązanie firmy MILLER-a :)

andriuss
24-05-2012, 14:25
- szybkie wychładzanie budynku;
- koszty inwestycyjne;
- w wypadku łazienek brak możliwość ogrzewania podłogi i grzejników łazienkowych - chyba że elektrycznie...



Ad. 1. Na to moim zdaniem rodzaj ogrzewania nie ma wpływu, a jedynie akumulacyjność domu i izolacja. Co za różnica, czy podłoga czy ściany nagrzeją się od podłogówki, czy od powietrza, ważne, że są ciepłe. Domy z silki i z podłogówką wolniej stygną, bo taka natura silki, a przecież ścian nikt bezpośrednio nie ogrzewa.

Ad. 2. Dużo to kosztuje dla domów o kiepskiej izolacji. W pasywnych, gdzie potrzeba maks. 10W / m2 wystarczy 1 m3 powietrza / 1 m2 powierzchni o temp. ca. 50*, czyli tyle ile potrzeba do wentylacji. Wtedy właśnie ziści się idea standardu pt. pasywny - brak dedykowanego systemu ogrzewania.

Ad. 3. Jak ktoś się już zupełnie uprze, to może sobie strzelić w łazience klasyczne rzymskie hypocaustum, czyli ciepłe powietrze pod przewodzącą podłogą. Tak działa legalett i działa.

andriuss
25-05-2012, 09:45
No chyba,że ciepłe powietrze nadmuchowe zamierzasz uzyskać z węgla,pelletu,drewna czy gazu ziemnego...

Można to jeszcze jakoś pożenić z piecem akumulacyjnym albo buforem.

malux20
26-05-2012, 20:48
ja odnosnie tematu-zrobilbym na sztywnych rurach

miki121
26-05-2012, 20:51
ja odnosnie tematu-zrobilbym na sztywnych rurach

No i właśnie to gratulacje trafnego wyboru :)

kangaxx
27-05-2012, 07:18
ja odnosnie tematu-zrobilbym na sztywnych rurach
a dlaczego?

adam_mk
27-05-2012, 09:12
Jak już robić - to robić DOBRZE a nie na sztywnych miękkich czy innych rurach...
Brać to, co w danym miejscu najlepiej się sprawdzi!

Adam M.

miki121
27-05-2012, 10:00
Jak już robić - to robić DOBRZE a nie na sztywnych miękkich czy innych rurach...
Brać to, co w danym miejscu najlepiej się sprawdzi!

Adam M.

Masz rację.
Ale sztywna rura spiro będzie pasowała zawsze tam gdzie możemy wrzucić fleks-a :)
A jednak fleks nie jest żadną wspaniałością :(

kangaxx
27-05-2012, 18:58
...fleks nie jest żadną wspaniałością :(
tak samo jak spiro

WVIP
27-05-2012, 20:38
Masz rację.
Ale sztywna rura spiro będzie pasowała zawsze tam gdzie możemy wrzucić fleks-a :)
A jednak fleks nie jest żadną wspaniałością :(

A moze dac kawalek fleksa za rekuperatorem i przed anemostatem a reszta kanaly sztywne. Sa rozne rodzaje fleksa trzeba brac tego do wysokich cisnien z grubszej folji. A moze kanaly plastikowe? napewno lepiej tlumia niz ocynk. Kanaly stalowe napewno beda glosniejsze. Najlepiej tak rozwiazac anemostat aby nie bylo bezposrednio przy nim kolana. Ciekawe sa systemowe rozwiazania jak np uniflex+ powloki antybakteryjne, antystatyczne, max srednica wewnetrzna 78mm(moze kiedys zrobia wieksze, mogliby bo pewnie by byly cichsze) cena 1500zl rolka 50m, prosty, szybki montaz, szczelnosc, brak ostych katow.

michal_ludwin
27-05-2012, 20:43
Są jeszcze kanały Isocomplus+
zewnętrza warstwa tworzywo sztuczne wewnątrz izolacja z pianki - ciche i łatwe do instalacji.
I nie trzeba ich izolować wełną!

napewno lepiej tlumia niz ocynk
Co to za centrala, że trzeba tak tłumić gwałtownie?
Krótkie odcinki flexa za centralą dobrze izolują wibracje, ale areodynamicznie to jest kiepskie rozwiązanie.
Dla mnie dopuszczalne tylko, jak nie ma miejsca na inne pomysły.

WVIP
27-05-2012, 21:12
Im ciszej tym lepiej. Nie wspomniales o cenie systemu Isocomplus+ nie sa to kanaly elastyczne takie jak uniflex+ lecz kanaly sztywne na stonie podaja cena za 2m srednicy 125mm to 59 € a wiec drogo a do tego kolana 22 € itp itt dla porownania 2 metry uniflex+ to okolo 60zl

miki121
27-05-2012, 21:18
A moze dac kawalek fleksa za rekuperatorem i przed anemostatem a reszta kanaly sztywne. Sa rozne rodzaje fleksa trzeba brac tego do wysokich cisnien z grubszej folji. A moze kanaly plastikowe? napewno lepiej tlumia niz ocynk. Kanaly stalowe napewno beda glosniejsze. Najlepiej tak rozwiazac anemostat aby nie bylo bezposrednio przy nim kolana. Ciekawe sa systemowe rozwiazania jak np uniflex+ powloki antybakteryjne, antystatyczne, max srednica wewnetrzna 78mm(moze kiedys zrobia wieksze, mogliby bo pewnie by byly cichsze) cena 1500zl rolka 50m, prosty, szybki montaz, szczelnosc, brak ostych katow.

Dokładnie tak jak piszesz...
Ja robię zawsze na sztywnych rurach instalację ( na specjalne życzenie klienta fleksy ) przed anemostatem zakładam 30 - 50cm sonodeca.
W wypadku podłączenia rekuperatora można też elastycznym :)

WVIP
27-05-2012, 21:44
Dokładnie tak jak piszesz...
Ja robię zawsze na sztywnych rurach instalację ( na specjalne życzenie klienta fleksy ) przed anemostatem zakładam 30 - 50cm sonodeca.
W wypadku podłączenia rekuperatora można też elastycznym :)

A moze lepiej wykonac w calosci z plastikowych okraglych kanalow sztywnych bez kombinacji a poziom halasu bedzie podobny? nie rdzewieje lepiej tlumi, przyjemniej sie pracuje... i podzielic sie spostrzezeniami z forumiwoczami:)

miki121
27-05-2012, 21:52
A moze lepiej wykonac w calosci z plastikowych okraglych kanalow sztywnych bez kombinacji a poziom halasu bedzie podobny? nie rdzewieje lepiej tlumi, przyjemniej sie pracuje...

Jeżeli chodzi o system np. z ofert awenta - to maksymalnie 125mm średnia okrągłego kanału :(
Więc raczej za mały do rekuperatorów o wydatku powyżej 250m3/h.

jasiek71
27-05-2012, 21:57
maksymalnie 125mm średnia okrągłego kanału :(
Więc raczej za mały do rekuperatorów o wydatku powyżej 250m3/h.

mam zamontowane 150...;)

WVIP
27-05-2012, 22:00
Jeżeli chodzi o system np. z ofert awenta - to maksymalnie 125mm średnia okrągłego kanału :(
Więc raczej za mały do rekuperatorów o wydatku powyżej 250m3/h.

Sa i fi 200 np tu: http://www.elmach.wodzislaw.pl/sklep/product_info.php?products_id=7

miki121
27-05-2012, 22:04
mam zamontowane 150...;)

Wiem że mają ale poza katalogiem jeżeli chodzi o awente... więc nie myślę o nich
W wypadku Domus-a to mam raczej co do jakości przykre doświadczenia :(
Dlatego bardzo poważnie rozważam dogadanie się z angolami i ściągać kanały od fi 100mm do fi 200 oraz prostokątne gotowy system :)

miki121
27-05-2012, 22:05
Sa i fi 200 np tu: http://www.elmach.wodzislaw.pl/sklep/product_info.php?products_id=7

Sorki ale domus-a nie będę montował :(

WVIP
27-05-2012, 22:07
Jak jest z dzwiekochlonnoscia kanalow PCV?

miki121
27-05-2012, 22:12
Powiem Tobie tak robiłem instalacje na sztywnej spiro i na tworzywie i w jednym i drugim przypadku jeżeli instalacja jest dobrze zaprojektowana na pewno będzie cicho :)
W wypadku instalacji na sztywnym kanale ważny jest dobry projekt a potem materiał...
:)

WVIP
27-05-2012, 22:18
Powiem Tobie tak robiłem instalacje na sztywnej spiro i na tworzywie i w jednym i drugim przypadku jeżeli instalacja jest dobrze zaprojektowana na pewno będzie cicho :)
W wypadku instalacji na sztywnym kanale ważny jest dobry projekt a potem materiał...
:)

OK zaluzmy ze mamy 2 takie same domy identyczne reku i rozprowadzenie kanalow. Z tym ze w 1 domu kanaly okragle stalowe a w 2 kanaly okragle PCV, w ktorym domu wentylacja bedzie ciszej pracowala?

miki121
27-05-2012, 22:28
OK zaluzmy ze mamy 2 takie same domy identyczne reku i rozprowadzenie kanalow. Z tym ze w 1 domu kanaly okragle stalowe a w 2 kanaly okragle PCV, w ktorym domu wentylacja bedzie ciszej pracowala?

Nieznacznie cichsza powinna być w domu z tworzywa :)

michal_ludwin
28-05-2012, 12:39
rura z PCV ma ściankę lepiej tłumiącą dźwięki [ szczególnie te wyższej częstotliwości] niż rura metalowa.
Ale bez przesady - część hałasu przenosi się razem ze strumieniem powietrza i tutaj nie będzie większej różnicy PCV<>SPIRO
Jak instalacja ma być cicha to trzeba wyeliminować źródła hałasu + ewentualnie zastosować tłumiki.