PDA

Zobacz pełną wersję : jak wykonaliście taka pustkę powietrzną? ROCKWOOL



budowa2009
12-02-2012, 21:53
jak wykonaliście taka pustkę powietrzną oznaczona nr 7 na załączonym zdjęciu? niewiem jak ją wykonać gdyż wełna siądzie prędzej czy później. jak to zrobić? Zdjęcie jest z folderu ROCKWOOL

Tomek W
16-02-2012, 11:02
Drugą warstwę ocieplenia pod jętkami można układać pomiędzy wcześniej przymocowany profile CD. Wówczas wełna będzie leżała na folii paroizolacyjnej i płycie gipsowo-kartonowej.
Innym rozwiązaniem jest zamocowanie profilu CD od dołu wełny, która będzie ułożona (przebita) pomiędzy wieszakami. Grubość profilu CD (27mm) wytworzy pustkę powietrzną, która jest oznaczona na rysunku nr 7.
Jeżeli jest taka konieczność to zastaje rozciągnięcie sznurka nad profilem CD i pozostaje warstwa powietrza, w której można rozprowadzić przewody elektryczne lub zamocować punkty świetlne.
Przy pozostawieniu pustki powietrznej należy pamiętać, że nie można wentylować tej pustki powietrznej.
Przykładowe systemy zabudowy z wieszakami wpinanymi WP:
http://www.lafarge.pl/wps/portal/pl/4_5_B_5-Poddasza_Detail?WCM_GLOBAL_CONTEXT=/wps/wcm/connectlib_pl/Site_pl/AllSystemDataSheet/SystemDatasheet+Poddasza_1279289499214/SystemDatasheet
oraz z wieszakami typu ES mocowanymi od dołu belek:
http://www.lafarge.pl/wps/portal/pl/4_5_B_5-Poddasza_Detail?WCM_GLOBAL_CONTEXT=/wps/wcm/connectlib_pl/Site_pl/AllSystemDataSheet/SystemDatasheet+Poddasza_1279289315633/SystemDatasheet

budowa2009
05-04-2012, 22:59
Jeżeli wełna będzie leżała bezpośrednio na folii paroizolacyjnej i płycie gipsowo-kartonowej to nie będzie wilgotniała itp.?
tak zrobiłem i niewiem czy dobrze?
dałem: płyta GK, folia paroizolacyjna aluminium, Rockmin 10cm + Megarock 15cm

Tomek W
06-04-2012, 09:14
Jest to poprawne rozwiązanie również polecane przez ROCKWOOL. Aluminiowa folia paroizolacyjna ma za zadanie m.in. maksymalnie ograniczyć przepływ pary wodnej zawartej w powietrzu (w pomieszczeniach typowe zawilgocenie 45-55%). Także od strony wełny skalnej będzie mniejszy przepływ wilgotnego powietrza. Jeżeli przegroda jest poprawnie skonstruowana nie powinna się pojawiać żadna wilgoć. Należy jednak pamiętać, że w przypadku poddaszy o przekryciu typu szczelnego dla pary wodnej należy pozostawić 3-6 cm pustki wentylacyjnej między np.: deskowaniem na krokwiach a wełna skalną. W przypadku folii wstępnego krycia średnio lub wysoko paroprzepuszczalnej nie ma takiej potrzeby – wełna może być układana w całym przekroju krokwi w taki sposób aby nie wypychała folii wstępnego krycia.

PawelWo
01-07-2014, 00:11
Witam

Już niedługo również czeka mnie ocieplenie sufitu/stropu i mam kilka pytań do pana Tomka a mianowicie:

Jakiej wełny użyć i o jakiej grubości każda?? czy MULTIROCK i UNIROCK będzie ok biorąc pod uwagę mój dach??
- dom nowo wybudowany,
- dach wykonany z wiązarów prefabrykowanych więc co za tym idzie poddasze nieużytkowe,
- na dachu dachówka ceramiczna.

Powinienem użyć wszędzie foli pod płytę GP? jeśli tak to jakiej??

Rozumiem, że MULTIROCK mam rozwinąć pomiędzy wiązarami na sznurkach tak aby nie opadała?

Czy wełna UNIROCK to twarda płyta?? Jak ją zamocować?? stelaż do płyty gipsowej powinien być zrobiony na szerokość właśnie tych płyt wełny aby było łatwiej układać??

Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam

Tomek W
01-07-2014, 11:24
Poleciłbym zastosować dwuwarstwowe ocieplenie. Oczywiście mogą to być produkty MULTIROCK ROLL i UNIROCK. Choć optymalnym wyborem byłoby zastosowanie MEGAROCK PLUS I ROCKMIN PLUS - (najlepszy stosunek jakości do ceny). Zgodnie z STANDARDEM ROCKWOOL łączna grubość ocieplenia powinna wynosić ok. 35 cm, czyli np. MEGAROCK PLUS 20 cm + ROCKMIN PLUS 15 cm. Jeżeli zdecyduje się Pan na produkty wybrane przez siebie to moim zdaniem należało by dodać 5 cm tzn. 20 cm + 20 cm.
Jeśli chodzi o sposoby aplikacji takiego rozwiązania to jest ich kilka. Maty ze skalnej wełny czyli MULTIROCK ROLL układamy między wiązary. W zależności od rozstawu wiązarów albo będziemy sznurować wełnę albo nie. Jeśli rozstaw jest większy niż 90 cm to na pewno będzie trzeba. Drugą warstwę ocieplenia można wykonać dwojako. Na ułożoną wełnę między wiązarami na wierzch układamy jeszcze jedną warstwę w poprzek. Albo zastosujemy druga warstwę z płyt ze skalnej wełny np. UNIROCK. Tak jak wcześniej pisałem układamy ją pod dolnymi pasami wiązara , można układać pomiędzy wcześniej przymocowany profile CD. Wówczas wełna będzie leżała na folii paroizolacyjnej i płycie gipsowo-kartonowej.
Innym rozwiązaniem jest zamocowanie profilu CD od dołu wełny, która będzie ułożona (przebita) pomiędzy wieszakami.
Stelaże do płyt G-K powinny mieć rozstaw co 40 cm do ich zamocowania można zastosować dwa rodzaje wieszaków grzybkowe albo typu ES.


http://www.rockwool.pl/produkty-rozwiazania/u/3598/stropodachy-wentylowane-i-poddasza/ocieplenie-dwuwarstwowe-stropu-w-poziomie-sufitu-poddasza-uzytkowego-%E2%80%93-polac-dachowa-typu-nieszczelnego-dla-pary-wodnej

PawelWo
01-07-2014, 22:58
Dziękuję bardzo za szybka odpowiedz.

Po przestudiowaniu pańskich porad postanowiłem, że wełny bedzie 40cm tak jak pan proponuję lub zakupie wełnę MEGAROCK PLUS 20 cm + ROCKMIN PLUS 15 cm jesli cenowo nie będzie dużej różnicy. Powierzchnia bryły domu to 246m2

20cm rozwine pomiędzy wiązarami a kolejną warstwę nabiję na wieszaki grzybkowe i wełna podtrzymana zostanie stelażem aluminiowym.

Zastanawia mnie jeszcze czy druga warstwa wełny, ta nabijana na wieszaki lepiej żyby była w płytach czy w rolce?

Jaka jest różnica pomiędzy wełną w rolce a tą w płytach poza rzecz jasna twardością??

Tomek W
03-07-2014, 08:46
Zasadniczo oba te produkty maja podobne właściwości, różnica jest w deklarowanym współczynniku przewodzenia ciepła MEGAROCK PLUS ma lambdę 0,039 a ROCKMIN PLUS 0,037.
http://www.rockwool.pl/produkty-rozwiazania/nowe-produkty-welny-miekkiej

ISOVER
03-07-2014, 10:40
Witam,

Ze swojej strony mogę polecić wełnę mineralną Isover Super-Mata o bardzo niskim współczynniku przewodzenia ciepła: 0,033 W/mK, bądź Profit-Mata o współczynniku: 0,035 W/mK.
Obie wełny świetnie sprawdzą się jako izolacja stropu.
http://www.isover.pl/Nasza-oferta/Super-Mata
http://www.isover.pl/Nasza-oferta/Profit-Mata

Pozdrawiam
Paweł Stefański
____________________
Online Ekspert ISOVER

Tomek W
03-07-2014, 12:52
Powszechnie stosowaną metodą doboru produktów np. do ocieplania poddaszy jest skupienie uwagi klientów na jednym z parametrów materiału izolacyjnego tj. lambdzie. Warto jednak wiedzieć, że różnica we współczynniku lambda wielkości 0,001 to różnica od 3 do 4 milimetrów grubości izolacji. Warto zatem o tym pamiętać, zwłaszcza że sam współczynnik lambda nie jest żadną informacją o izolacyjności ściany czy dachu. Dopiero przeliczenie lambdy, grubości materiału oraz uwzględnienie pozostałych materiałów tworzących element budynku pozwoli odpowiedzieć na pytanie „czy 15 cm wełny izoluje dobrze, czy źle”. Dlatego ocieplając poddasze należy wziąć pod uwagę nie tylko współczynnik lambada, ale popatrzeć także jaką grubość stosujemy oraz jakie dodatkowe właściwości posiada wybrany przez nas materiał izolacyjny.

ISOVER
03-07-2014, 15:17
W zupełności zgadzam się z Panem Tomkiem, iż przy wyborze materiału izolacyjnego nie należy skupiać się wyłącznie na jednym parametrze. Aczkolwiek to właśnie dzięki niższej "lambdzie" możliwe jest ograniczenie grubości izolacji, co czasem ma niezwykle ważne, wręcz kluczowe znaczenie dla inwestora. Podam za przykład zabytkowe budynki, których fasady nie pozwalają na bezpośrednią ingerencję i konieczna jest izolacja od wewnątrz. W takim przypadku tylko dzięki niższej lambdzie możemy ograniczyć grubość izolacji i tym samym oszczędzić cenną powierzchnię użytkową pomieszczeń.

Pozdrawiam,
Paweł Stefański
____________________
Online Ekspert ISOVER

marnon
10-07-2015, 08:30
a jaka jest różnica pomiędzy wełną megarock a megarock plus ? chciałem swoje poddasze ocieplić 15cm megarock'iem i 15 rockminem niestety w mojej okolicy króluje Isover ,a w 3 składach które sprzedają Rockwool'a nie mają rockmina , wiec albo zrobię dwie warstwy megarockiem 15+15 lub 15 megarock + 10cm superrock, które rozwiązanie jest lepsze ?

Tomek W
13-07-2015, 14:37
ROCKWOOL w ramach rozwoju oferty swoich produktów wprowadził na rynek wełnę MEGAROCK PLUS, która zastąpiła wełnę MEGAROCK.
Lepszą skuteczność (o 14%) w zatrzymywaniu ciepła będzie miał układ warstw (2 x 15 cm MEGAROCK PLUS) o grubości 30 cm. W prosty sposób można to wyliczyć. Opór cieplny 15 cm wełny MEGAROCK PLUS wynosi R = 3,80 m2K/W czyli przy dwóch warstwa R = 3,80 + 3,80 = 7,60 m2K/W.
Natomiast opór cieplny MEGAROCK PLUS gr. 15 cm oraz 10 cm wełną SUPERROCK o oporze R = 2,85 m2K/W da całkowity opór R = 3,80 + 2,85 = 6,65 m2K/W

marnon
15-07-2015, 07:16
ROCKWOOL w ramach rozwoju oferty swoich produktów wprowadził na rynek wełnę MEGAROCK PLUS, która zastąpiła wełnę MEGAROCK.
Lepszą skuteczność (o 14%) w zatrzymywaniu ciepła będzie miał układ warstw (2 x 15 cm MEGAROCK PLUS) o grubości 30 cm. W prosty sposób można to wyliczyć. Opór cieplny 15 cm wełny MEGAROCK PLUS wynosi R = 3,80 m2K/W czyli przy dwóch warstwa R = 3,80 + 3,80 = 7,60 m2K/W.
Natomiast opór cieplny MEGAROCK PLUS gr. 15 cm oraz 10 cm wełną SUPERROCK o oporze R = 2,85 m2K/W da całkowity opór R = 3,80 + 2,85 = 6,65 m2K/W


dziękuję za odpowiedź... moje dywagacje biorą się stąd, że chcę ocieplić dach w skosie aż do kalenicy i zastanawiam się jak to zrobić by było dobrze, mam dwie wersje
1) 15cm międzykrokiwe aż do kalenicy, drugie 15cm w skosach w części poddasza użytkowego i myślałem w części sufitu dać 10+5
2) 30 cm czyli 15+15 dać w dwóch warstwach aż do kalenicy, a na sufit nic... ta wersja wydaje mi się zła, nad poddaszem użytkowym jest strych/schowek nieogrzewany... proszę o jakąś poradę jak to można rozwiązać.

Tomek W
17-07-2015, 23:55
Proponuję wykonać wg wersji 1). Warto zwiększyć grubość na suficie aby nie dogrzewać górnego strychu/schowka.

hatan
03-09-2015, 00:20
Witam.
Panie Tomku, a jak należy wykonać 2 warstwy izolacji kiedy wysokość jętek od płyty GK wynosi ok. 0,5-0,7m?
Zastosuje Toprock Super i Superrock, razem 25cm. Jętka ma wysokośc 20 cm, a dołożyć chciałem 5 do jętki od spodu. Brak systemu mocowania wełny 5 cm do jętki , a położenie jej na ruszcie GK posadowionym o 0,5m niżej wytworzy przerwę pomiędzy jętka (20cm wełny), a warstwą 5 cm.
Przestrzeń nad dociepleniem ponad jętkami stanowić będzie składzik nieogrzewany i niedocieplony.
Proszę o jakieś propozycje/rozwiązania.

Tomek W
09-09-2015, 17:34
Najprościej jest podnieść podłogę w górnym składziku tak aby te dodatkowe 5 cm ocieplenia ułożyć nad jętkami. Będzie to wymagało ułożenia na jętkach dodatkowych legarów pomiędzy, które układa się wełnę i na górę mocuje podłogę.
Drugą warstwę ocieplenia od dołu jętek można ułożyć na rozciągniętej siatce, którą podtrzymują wieszaki do obniżenia rusztu pod płyty gipsowe. Siatka musi być dobrze przymocowana i napięta aby ocieplenie po jakimś czasie nie spadło na sufit.

PawelWo
11-02-2017, 19:27
Witam

Mam krótkie pytanko dla pana Tomka a mianowicie, czy mozna zastosować Megarock plus 20cm i Multirock roll 20cm na suficie podwieszanym z nieuzytkowym poddaszem?

Czy waga tej wełny nie bedzie zbyt duza? Wełna lezeć będzie na profilach ułozonych krzyżowo co 40cm

Tomek W
14-02-2017, 14:22
Najczęściej całkowite obciążenie podawane przez producentów suchej zabudowy to < 30 kg/m2 lub < 50 kg/m2.
Łączna waga obu produktów ze skalnej wełny przy grubości 40 cm to 10,2 kg/m2.
Przy ruszcie nie tylko istotne jest ich rozstaw ale typ wieszaka, łącznika krzyżowego a nawet wkręty.
Ale nie ma to jak test na budowie, zdjęcia z fanpage Rom-Kona z huśtawki na ruszcie
www.facebook.com/593864663963666/photos/pcb.1142725989077528/1142724769077650/?type=3&theater