PDA

Zobacz pełną wersję : Ile czasu powinny odczekać ławy fundamentowe?



gasmil
13-02-2012, 16:43
Witam
Ruszamy na wiosnę. Pozwolenie załatwione w 2 miesiące. Kredyt załatwiony czekają na sygnał z 1-wsza transzą. Teraz wybieramy ekipę. Okazuje się, że w naszym regionie nie jest tak źle,ale to rodzi dylemat. Mam do wyboru 3 ekipy. Jedna ekipa 3 osobowa-szef ma pojęcie o robocie i raczej otwarty na moje propozycje-zmiany, druga też 3 osobowa szef doświadczony murarz dokładny, ale ma swoje poglądy, które ciężko będzie mi zmienić. Trzecia ekipa to firma 8 osobowa cenowo droższa o 2,5 tys od pozostałych- po lekkiej znajomości. Podobno postawia ten dom w 6-7 tygodni. Ich kolejna zaleta to koparko-ładowarka na okres całej budowy, co za tym idzie wykop obsypanie fundamentów w cenie czyli różnica w cenie maleje do ok 1 tys., ale mam pewne "ale". Szef mówi mi, że na drugi dzień po zalaniu ław fundamentowych(beton z betoniarni B20 zagęszczany wibratorem) chcą odszalowywać ławy i wyprowadzać rogi piwnicy z bloczków fundamentowych, a w kolejne dni jechać już ze ścianami piwnicy. :/ I tu trochę obawiam się, że to przesada. Co o tym myślicie, czy teraz tak ekipy pracują? Ten pospiech trochę mnie przeraża, z drugiej strony wiadomo firma 8 ludzi wiec pracę musza mieć codziennie. Dodam, że ściany stawiamy z solbetu na zaprawę cienkowarstwową. Pozdrawiam

beton44
13-02-2012, 17:55
a jakie plany co do izolacji przeciwwilgociowej pomiędzy ławą a ścianą fundamentową ?

gasmil
13-02-2012, 19:05
papa termozgrzewalna, tak sugeruje wykonawca. Podobno taniej niż zwykła podwójnie. Ale sprawdzę osobiście.

beton44
13-02-2012, 19:45
to chyba trochę przesadza z tym na drugi dzień...

chyba że tej papy nie planuje podgrzewać, tylko kopnąć rolkę i rozwinąć, to OK...

gasmil
13-02-2012, 20:54
A inna izolacja by coś zmieniła? A co z wytrzymałością betonu? Bo domyślam się że z 1,5-2 tygodni od ław już będzie lany strop. Wracając do izolacji to od siebie chciałbym dołożyć warstwę impregnowanego i dodatkowo gumowanego materiału o szerokości 135 cm, który połączyłbym z pionowa izolacją fundamentu i folią pod posadzkę.

beton44
14-02-2012, 05:03
papa na lepiku to jak na dzisiaj rozwiązanie optymalne
(przynajmniej jak na występowanie piwnicy, przy okazji nie zapomnijcie
o izolacji nad ścianą piwnicy, przyda się na wszelki wypadek)

jedyne zresztą nadające się do "łączenia" z izolacją pionową i papą /tak papą na lepiku/ pod posadzką....


no chyba że pojawiły się jakieś nowe technologie łączące papę z folią, "gumowany materiał" z folią itd...


tak na temat: a co tam jest w projekcie:stirthepot:

kotdachowiec
14-02-2012, 08:04
Mam podobny problem co Ty. I też się zastanawiam nad przestojami. Ekipa się upiera, że są w stanie zrobić w 6 tygodni. A na moje oko i po przestudiowaniu prasy fachowej to:

-/ Przestój 1: ława fundamentowa - 7 dni pielęgnowania betonu
-/ Przestój 2: podłoga na gruncie - 3 dni
-/ Przestój 3: (w moim przypadku) - strop monolityczny - 4 dni. Rozebranie stempli po 3 tygodniach.

Więc już tylko na tym odpadają mi dwa tygodnie. Jakoś marnie to wiedzę aby w 5 chłopaków ekipa postawiła stan surowy (bez więźby) w 4 tygodnie. Ale może się mylę więc przyłączam się do Twojego pytania!

gasmil
14-02-2012, 08:18
tak na temat: a co tam jest w projekcie:stirthepot:[/QUOTE]
Nic szczególnego podwójna papa zwykła.
A co z tym murowaniem rogów na drugi dzień?

beton44
14-02-2012, 09:21
a nie przypadkiem "papa na lepiku" ?
ten lepik to nie bardzo pasuje na drugi dzień...

a co do "rogów" to
tak ze względów wytrzymałościowych owszem, można na drugi dzień
na nich zacząć murować...

gasmil
14-02-2012, 10:15
ten lepik to nie bardzo pasuje na drugi dzień...

a zgrzewalna lepiej?
Chodzi o to że nie przyklei się do podłoża czyli ławy?
A można zastosować dysperbit? na posmarowanie? On jest na wodzie to może lepszy będzie, czy się nie nadaje?

Pozdrawiam

beton44
14-02-2012, 10:39
zgrzewalna też nie /o ile planują ją zgrzać:o


to jeszcze raz jak to powinno wyglądać po Bożemu

1. ława fundamentowa
2. poczekać ze 2, czy 3 dni
3. przylepić 2x papa na lepiku
4. mury się pną do góry
5. mury się wspięły na projektowaną wysokość, następna warstwa papa na lepiku
6. "chudziak" czyli beton gr. ok 10 cm na wysokość ław fundamentowych
/równo z nimi - w celu łatwego nawiązania w przyszłości izolacji przeciwwilgociowej
7. strop nad piwnicą

gasmil
14-02-2012, 10:44
No i ok chodziło mi własnie o te 2,3 dni, tylko teraz muszę wykonawcę do nich przekonać.

beton44
14-02-2012, 11:40
jak tak lubią pracować

może wykorzystać by tak przerwę niedzielną /ławy w sobotę

albo nie wiem czy to nie za długa dla nich przerwa weekendowa /ławy w piątek

i ciąg dalszy w poniedziałek :stirthepot:

kotdachowiec
14-02-2012, 11:44
7. strop nad piwnicą

No i tutaj z powyższego wypadałby kolejny przestój. I później jeszcze jeden przy stropie nad pierwszą kondygnacją. Czy tak? Ja wprawdzie nie mam piwnic ale zasada ta sama (patrz wyżej)...

ryszard51
14-02-2012, 12:14
Witam,
Pospiech jest wskazany przy łapaniu pcheł,,szef tej firmy nie ma pojęcia o budownictwie i technologii wiązania betonu,,
Radzę poważnie się zastanowić i wziąć niezależnego od wykonawcy inspektora nadzoru[wydatek niezbyt duży] a będzie w imieniu Inwestora miał baczenie na jakość robót i cykl budowlany.
W okresie 6-7 tygodni to można postawić na fundamencie budynek drewniany.
Pozdrawiam;

kotdachowiec
14-02-2012, 12:48
Witam,
Pospiech jest wskazany przy łapaniu pcheł,,szef tej firmy nie ma pojęcia o budownictwie i technologii wiązania betonu,,
Radzę poważnie się zastanowić i wziąć niezależnego od wykonawcy inspektora nadzoru[wydatek niezbyt duży] a będzie w imieniu Inwestora miał baczenie na jakość robót i cykl budowlany.
W okresie 6-7 tygodni to można postawić na fundamencie budynek drewniany.
Pozdrawiam;

No a konkretnie? Kontynuując temat ile Twoim zdaniem powinny trwać kolejne etapy budowy i przestojów technologicznych dla wersji domu z podpiwniczeniem (dwa stropy) i bez (jeden strop).

firewall
14-02-2012, 14:40
A co da lepik położony na mokrym betonie? Równie dobrze można posmarować okoliczne drzewa i twierdzić że izolacja będzie OK. Firma chce zrobić jak najszybciej, czyli byle jak. Ważne jest dla nich żeby jak najszybciej zarobić. A po paru latach inwestor zostanie sam ze swoimi problemami. Budowa domu to nie piekarnia. Stawianie SSO jest zachwycające bo wszystko szybko pojawia się. Wykończeniówka trwa o wiele dłużej. Ale stawianie konstrukcji jest zbyt ważne, aby iść na skróty. Chcesz szybko zbudować - dograj terminy z wykończeniówką. A stawianie konstrukcji dopieść, a nie rób po łebkach, byle szybciej.

waldee
15-02-2012, 14:25
Na pewno nie ma co się spieszyć. Mi proponowali na jesieni wylanie od wiosny bloczki. Wszystko zależy od gruntu. W suchym chyba szybciej cement wiąże?

surgi22
19-02-2012, 22:48
Ale szybciej nie zawsze znaczy lepiej ...