PDA

Zobacz pełną wersję : Oświetlenie kuchenne z filiżanek do kawy - DIY



purgalm
14-02-2012, 11:27
Drodzy Forumowicze,

w nowym mieszkaniu chcę samodzielnie wykonać oświetlenie kuchni. Pomysł jest taki, żeby klosze zrobić z filiżanek do kawy zamontowanych do góry dnem (ewentualnie z doklejonym spodkiem - zobaczę co będzie lepiej wyglądało). Będzie to oświetlenie główne kuchni (sufitowe) + kilka punktów podszafkowych.

Sufitowe
Z odpadów z blatu kuchennego (lita brzoza) zrobię "korytko", do którego będą od spodu przymocowane filiżanki pozbawione dna. W korytku oczywiście będą wywiercone otwory na oprawki (mój wybór padł na E14 - dobra decyzja?).

Wstępnie wymiary korytka to: 60x12x8 (długość x szerokość x wysokość).

Oprawka będzie zamontowana częściowo w spodzie korytka, a reszta będzie wychodziła w filiżance (przez nawiercone dno).

Żarówki do jakieś ładne kuliste świetlówki energooszczędne bądź jakieś kuliste ledy.

Podszafkowe
Pod szafkami podobnie - kilka filiżanek przymocowanych do góry dnem z zasilaniem doprowadzonym od góry. Ze względów bezpieczeństwa przez transformator na 12V.
Tutaj już jednak bez korytka. W spodach szafek będą nawiercone otwory na na kable, w dnach filiżanek też tylko mały otwór na kabel zasilający, a gniazdo będzie przymocowane w środku filiżanki do jej dna - do tego jakaś mała ledowa żarówka (1 - 1,5 W).
Tutaj waham się pomiędzy gniazdem GU5.3 i G4 - co byście bardziej polecili?

Chciałbym Was prosić o poradę czy wszystko dobrze przemyślałem i czy o czymś jeszcze muszę pamiętać na etapie koncepcyjnym?
Na tym etapie chciałbym się Was poradzić jakie najlepiej zamontować oprawki/gniazda na żarówki? Do lampy podsufitowej myślałem o E14 i do tego jakieś ładne kuliste świetlówki energooszczędne.
Do podszafkowych lampek myślę o GU5.3 i jakichś żarówkach ledowych (1-1,5W max).

Czy powinienem pamiętać jeszcze o czymś na etapie koncepcyjnym?

karlosu
15-02-2012, 22:37
Witam, ja nie pomogę, bo to czarna magia dla mnie, ale podziwiam pomysł! Daj znać jak wyjdzie, bo sama bym sobie takie filiżaneczki i kawiarki i inne kawowe cacka zamontowała :) oczywiście rękoma mego mężczyzny!!! Dlaczego ja to przeczytałam, biedny ten mój facet ;) POWODZENIA!!!

purgalm
16-02-2012, 07:54
Z pewnością umieszczę fotorelacje z placu boju ;)

m-333
17-02-2012, 20:26
Mnie to też zaciekawiło... No to czekamy na fotorelację wspomnianą ! :)

sintel
23-02-2012, 20:27
Nie żebym poganiał, ale zapytam jak postępy w realizacji?. Pozdrawiam

keros
24-02-2012, 09:31
Ja też czekam na fotorelację, bo pomysł - z opisu - wydaje się być bardzo ciekawy, ale nie wiem, czy moja wyobraźnia dobrze go ogarnęła ;)

sintel
25-02-2012, 07:36
Ja też czekam na fotorelację, bo pomysł - z opisu - wydaje się być bardzo ciekawy, ale nie wiem, czy moja wyobraźnia dobrze go ogarnęła ;)

No to kibicujemy i czekamy na relacje z realizacji.

Krzysztof Dobosz
25-04-2012, 18:10
Największy problem będziesz mieć przy wierceniu dziur w filiżankach. Robiąc to nieumiejętnie będą pękać jak popadnie. Najlepiej zaopatrz się w wiertło do szkła czy też glazury. Co do gniazd i lampek - zorientuj się wcześniej, które są mniej kosztowne w późniejszej eksploatacji.