PDA

Zobacz pełną wersję : ogrz. podłogowe a piec gazowy/kominek



basbur
16-02-2012, 16:23
mam kominek z pw + ogrzewanie gazowe, gaz włączamy pomocniczo, staramy się ogrzewac dom głownie drewnem i generalnie jest ok. zauwazylismy jednak, ze kiedy grzejemy kominkiem jest chłodniej (na podłogówce, na kaloryferach nie czuc różnicy) niż gdy grzejemy gazem. serwisant mówi, ze przy grzaniu kominkiem zawsze bedzie chlodniej niz przy grzaniu gazem. czy tak moze byc? z czego to wynika?

Forest-Natura
16-02-2012, 18:25
Witam.
Powinno być właśnie odwrotnie ...
Jakie macie palenisko? Masz podpięte szczelnie powietrze do spalania czy czerpie je z domu?
Pozdrawiam.

basbur
16-02-2012, 19:06
Mam Westę Lazara. Dopływ powietrza z zewnątrz mam. Mam chyba ogólnie coś nie tak z ustawieniem pieca gazowego, włącza się czasem chociaż nie powinien ale to już chyba pytanie nie na kominki tylko na ogrzewanie ;) Faktycznie pierwsza zima w nowym domu to okres prób i błędów;)

Jaca71
16-02-2012, 19:24
A czy czasem nie masz czasem podłogówki na mieszaczu z własna pompa obiegową? I ta pompa nie jest sterowana przez kominek (sterownik kominka)? I podłogówka chodzi tylko na głównej pompie kominka? Wtedy będzie zimniejsza.
Albo jest druga opcja, piec steruje zaworem do podłogówki a kominek (sterownik kominka) tego nie robi.

M***ki
17-02-2012, 05:12
1 kW z kominka to to samo co 1kW z gazu ;) Powodem różnic w pracy podłogówki może być błąd w ilości i czasie dostarczania ciepła .Błędu szukaj po stronie hydrauliki.
Jakie masz nastawione temperatury na wylocie i powrocie do kominka ?

eniu
17-02-2012, 05:59
A może nie wiesz , ze w kominku trzeba palić ?! :D

Poważnie, to czym palisz ? Bo tu też może być "a ku ku".

niktspecjalny
17-02-2012, 06:59
mam kominek z pw + ogrzewanie gazowe, gaz włączamy pomocniczo, staramy się ogrzewac dom głownie drewnem i generalnie jest ok. zauwazylismy jednak, ze kiedy grzejemy kominkiem jest chłodniej (na podłogówce, na kaloryferach nie czuc różnicy) niż gdy grzejemy gazem. serwisant mówi, ze przy grzaniu kominkiem zawsze bedzie chlodniej niz przy grzaniu gazem. czy tak moze byc? z czego to wynika?

Nie przejmuj się może nie mam tak samo ale podobnie.Proces palenia kominkiem w zależności od warunków panujących na zewnątrz i częstotliwości palenia(przerwy w paleniu kominkiem) u mnie poróżniają temp w porównaniu z paleniem gazowym.Gdy palę gazem według nastaw sterownika (całotygodniowy),proces przebiega szybciej.Grzejniki szybciej się nagrzewają a tym samym i podłogówka.Gdy natomiast palę kominkiem,proce przebiega jakby w wydłużeniu czasowym .Wolniej grzeją się grzejniki a tym samym i podłogówka.Jest to spowodowane(zaraz eniu mnie poprawi) włączeniem się pompki w obiegu kominka .U mnie włącza się przy temp. 55 stC.Nastawa ze sterownika pompy kominka.

basbur
20-02-2012, 14:48
1 kW z kominka to to samo co 1kW z gazu ;) Powodem różnic w pracy podłogówki może być błąd w ilości i czasie dostarczania ciepła .Błędu szukaj po stronie hydrauliki.
Jakie masz nastawione temperatury na wylocie i powrocie do kominka ?

na płaszczu ustawione mamy 60* a na powrocie 50*

basbur
20-02-2012, 14:50
A może nie wiesz , ze w kominku trzeba palić ?! :D

Poważnie, to czym palisz ? Bo tu też może być "a ku ku".

Eniu, drewnem palę;) a powazniej - sezonowaną suchą brzozą i grabem

basbur
20-02-2012, 14:57
Gdy palę gazem według nastaw sterownika (całotygodniowy),proces przebiega szybciej.Grzejniki szybciej się nagrzewają a tym samym i podłogówka.Gdy natomiast palę kominkiem,proce przebiega jakby w wydłużeniu czasowym .Wolniej grzeją się grzejniki a tym samym i podłogówka.Jest to spowodowane(zaraz eniu mnie poprawi) włączeniem się pompki w obiegu kominka .U mnie włącza się przy temp. 55 stC.Nastawa ze sterownika pompy kominka.

u mnie grzejniki od kominka grzeją się podobnie jak przy gazie - podobnie szybko, z tą podłogówką jest nieco gorzej.
od wczoraj przeprowadzamy eksperyment - ustawilismy wyzsza temp na mieszaczu i na pompie od podłogówki wrzuciliśmy drugi bieg - jest wyraznie cieplej (podlogowka lepiej dziala)

M***ki
20-02-2012, 15:14
na płaszczu ustawione mamy 60* a na powrocie 50*

Ustaw powrót 55-60 , wyjście 75-80 .. efekt zobaczysz szybko :)

Słowo zobaczysz nie zostało tu napisane przypadkowo ;)

basbur
23-02-2012, 13:29
mistrzu, dzieki za rady. udało nam sie osiągnąc 22 * w pokoju, w którym wczesniej rzadko 20 udało się osiągnąć;)

Wojtek R
23-02-2012, 14:15
no chyba żartujesz samą szybką z kominka to można już nieźle dogrzać :)

te 20 w salonie ?

basbur
23-02-2012, 21:23
nie zartuje - mam pokój (sypialnię) prawie 40 m2 nad garazem, w ktorym nie ma jeszcze płytek i trochę podwiewa pod bramą garażową i tam mam teraz 21-22* (mam tam tylko podłogówkę pod panelami). W salonie na kanapie jak pracuje kominek mam 27*, specjalnie niedawno mierzyłam;) reszta dołu utrzymuje temp ok.23-24* (otwarta przestrzen ok. 65m). I pomyśleć, ze balam sie, ze mi kominek domu nie ogrzeje;) Jak dla mnie na dole jest nieco za cieplo, wolalabym bardziej równomierne 22* wszedzie, ale jakoś to przezyję;) przynajmniej noworodek mi przy kąpieli nie marznie;)