PDA

Zobacz pełną wersję : Czym kleić kamień naturalny łupek szarogłazowy na ogrodzenia?



Staszk
16-02-2012, 17:02
Witam, chciałbym samodzielnie wykonać fragmenty ogrodzenia z łupka kamiennego np.takiegohttp://allegro.pl/kamien-lupek-szaroglazowy-murowy-producent-i2108646689.html czym kleić taki kamień żeby zachować wąskie fugi ?Myślałem o czymś w rodzaju pianki do pustaków poryzowanych,lub zaprawy klejowej do silikatów. Nie chcę używać "amerykanckich wynalazków " za kilkaset PLN.

ziuta62
16-02-2012, 18:33
Ja tylko znam Sopro 1. Bardzo dobry do kładzenia łupka na kominie.

Blechert
16-02-2012, 19:31
Jeden płaski kamień na drugim, że widać tylko krawędzie? Czy na płasko, że widać całe placki na płocie? Za każdym razem jest inna technologia układania.
U mnie na stronie jest parę fotek takich właśnie płotów.

Staszk
22-02-2012, 18:18
Jeden płaski kamień na drugim, że widać tylko krawędzie?


Właśnie tak

Blechert
23-02-2012, 10:03
Bierzesz 2 płyty OSB lub coś innego, ale płaskiego. Skręcasz to prętami gwintowanymi na odległość np. 40 cm. Kamienie kładziesz płasko jeden na drugim jakby bez niczego zaraz przy płytach. Do środka lejesz beton, który to trzyma. Efekt. Nie widać klejenia. Wszystko wygląda jakby samo się trzymało:)
Nie zapomij o zbrojeniu i o porządnym fundamencie też zbrojonym i lanym na głębokość przemarzania. Np. 1 m plus beton z gruchy B20. Kamień też lepiej kupić lepszy, bo zwykły łupek może być zbyt nieforemny i utrudniać kładzenie. Ale to już rzecz gustu:)

encefalo
07-05-2012, 17:48
i wszystko w tym temacie

Pascalt
16-12-2018, 19:59
Blechert podał bardzo ciekawy sposób na tego typu ogrodzenie, a ostatnio czytam wszystko, co mi wpadnie pod rękę o budowie ogrodzenia z łupka, bo mam zamiar wykonać je samodzielnie u siebie.
Ciągle zastanawiam się jednak, czy używać szalunków z płyty, jak kolega Blechert wyżej podał, ułożyć większą ilość kamieni i dopiero zalewać, czy układać na przykład po dwie warstwy kamieni sukcesywnie i zalewać bez szalunku (wytyczając pion i płaszczyznę za pomocą skrupulatnie co dwie warstwy przesuwanego coraz to wyżej sznurka).Ten drugi sposób wydaje się o tyle lepszy, że minimalizujemy ryzyko wypływania zaprawy z międzykamieni (o czym tak na prawdę dowiemy się dopiero po ściągnięciu ew. szalunku).
Zastanawia mnie też sam skład betonu, czy nie należałoby dodać jakiegoś plastyfikatora robiąc de facto zaprawę murarską. Wtedy zaprawa ma szansę dobrze związać kamienie - z betonem może być różnie... Zbyt szybko wiąże przy kamieniach i mogą się one nie trzymać zbyt stabilnie... Czy mam rację?

Pascalt
12-01-2019, 10:26
Może jednak ktoś doświadczony się wypowie...?