PDA

Zobacz pełną wersję : Przepustnica powietrza w kominku z PW.



leszal
17-02-2012, 18:04
Szanowni,

mam kominek z PW firmy Spartherm H2O Varia XXL. Steruje nim sterownik Tatarek a do niego podłączona jest przepustnica.
Moja przepustnica jest w wersji "bez uszczelki" , czyli talerzyk ustalający przepływ powietrza po całkowitym zamknieciu ma po ok 3mm luzów na całym obwodzie. Efekt jest taki że po przekroczeniu zadanej temperatury na kominku przepustnica się zamyka , lecz dostaje się "lewe" powietrze z tej właśnie szczeliny które dalej podsyca ogień. W rezultacie temperatura na kominku rośnie powyżej zadanej.

Czy w moim przypadku mogę wymienić przepustnicę na wersję z uszczelką , czy są jakieś przeciwwskazania ?


z pozdrowieniami

leszal
21-02-2012, 05:49
Czy nikt nie ma przemyśleń na powyższy temat ?

eniu
21-02-2012, 06:04
Przemyślenia to my mamy ale...

Wkład H2O kosztuje kilkanaście tysięcy zł, gdzieś go kupiłeś, tam spytaj...
Wkłady wodne źle podłączone lubią lewitować. Trochę strach doradzać,
nie widząc instalki...

Wojtek R
21-02-2012, 08:38
myślę , że sam sobie odpowiedziałeś na pytanie :)

u mnie PW z podobną przepustnicą po przekroczeniu temp tłumi ogień prawie do zera , spadnie do zadanej temp i znowu płynnie otwiera przepustnice

http://srvimg07.tablica.pl/images_tablicapl/2035417_1_644x461/sterownik-kominka-msk-glass-z-przepustnica-fi100mm-piaseczno.jpg

romole
21-02-2012, 11:07
Mam pytanie, czy jest w pełni bezpieczne stosowanie szczelnej przepustnicy do PW?

Wojtek R
21-02-2012, 11:20
a jakie zagrożenie w tym widzisz ... nie ma tlenu nie ... ma spalania ... nie ma spalania spada temperatura w płaszczu

u siebie w sterowniku domyślnie przy braku zasilania zamyka dopływ , żeby wygasić palenisko co jest dość logiczne

KrzysztofLis2
21-02-2012, 11:26
Nie ma tlenu, nie ma spalania. Ale jest ciepło, wytwarzają się palne gazy, które lecą do komina.

romole
21-02-2012, 11:33
W konstrukcjach z akumulacją, to jest w pełni uzasadnione - tam idzie o straty kominowe,
W wodniakach, gdzie często jest wędzenie drewna, gdy jeszcze całkowicie odetniemy tlen...
Czadowanie!

bohusz
21-02-2012, 11:38
Nie ma tlenu, nie ma spalania. Ale jest ciepło, wytwarzają się palne gazy, które lecą do komina.

No nie zabardzo polecą do komina.... ale się gromadzą w palenisku
Ale wkład gdy się zapalą, może "kichnąć" tak solidnie...

Wojtek R
21-02-2012, 12:22
No nie zabardzo polecą do komina.... ale się gromadzą w palenisku
Ale wkład gdy się zapalą, może "kichnąć" tak solidnie...

mówimy o sytuacji jak zrozumiałem autora , że mamy mocno rozbujany wkład i chcemy chwilowo ograniczyć temp we wkładzie , nie chodzi o całkowite domknięcie lub rozpalanie w pełnym maskowaniu :)

romole
21-02-2012, 12:29
Sprawdziłem zestawy producenta (TATAREK):
- sterownik do akumulacji - przepustnica z dopiskiem " uszczelniona"
- sterownik do PW - bez dopisku...(czy dopiska?):)

bohusz
21-02-2012, 15:23
mówimy o sytuacji jak zrozumiałem autora , że mamy mocno rozbujany wkład i chcemy chwilowo ograniczyć temp we wkładzie , nie chodzi o całkowite domknięcie lub rozpalanie w pełnym maskowaniu :)

Autor tylko rzucił jakiś tam temat, odpowiada wielu, a czyta niewspółmiernie więcej.
Tak więc nie jest to prywatna dyskusja, temat zostanie.

Ja zresztą odnosiłem się do zamknięcia szczelnego dopływu powietrza do paleniska, obojętnie jakim sposobem to zostało osiągnięte.
Też nie pisałem tylko do autora, ale raczej do czytajacych.

leszal
21-02-2012, 18:58
Moim celem nie jest całkowicie tłumienie ognia podczas palenia , interesuje mnie utrzymanie temperatury podczas palenia na zadanej temperaturze, np. 70oC. Rozumiem że są małe szanse że kominek "kichnie" podczas utrzymywania tak zadanej temperatury ?


pozdr.

waldirs
21-02-2012, 21:03
Mam bardzo podobny problem "nieszczelności" spalania. Mam Jotul I18 Harmony, sterownik z przepustnicą Tatarka LUX RT-08G. Przez przypadek zauważyłem że cały układ dopływu powietrza (z zewnątrz) do paleniska kiepsko działa. Przepstnica zamknęła się na 100% (czyli wskazania 0%) a ogień jak hulał tak hula. Po jakieś 30 min minimalnie wielkośc płomienia zmalała. Wezwani fachowcy stwierdzili b. duży ciąg w kominie i kazali mi założyc szyber aby nim regulować wielkość wychodzących spalin a tym samym i wielkość ognia. Jeszcze nie założyłem choć kupiłem ale nie za bardzo wierzę w ten szyber. Robiłem doświadczenia m.in. zatykałem na jakiś czas te górne wloty powietrza i po czasie ogień jakby minimalnie zmalał ale nie przygasł. Co może być tego przyczyną? Nieszczelność, gdzie?
Kominek ma 3 m-ce i drzwiczki dobrze dolegają?

lolek30
27-11-2012, 10:04
Witam

Ja mam podobny problem z przepustnica i sterownikiem tatarek. Ustawiona temperatura na sterowniku to 65 st. przepustnica wg. sterownika niby zamknięta a kominek rozbujał się do 80 st. bez problemu i pewnie by było więcej gdybym nie zatkał ręcznie dopływu powietrza na zewnątrz domu. Zauważyłem, że przy wskazaniu 0% przepustnica jest lekko uchylona. Czy w sterowniku można ustawiać jej położenie ? Bo tak to nie spełnia ona żadnej funkcji - brak reakcji przy nawet skrajnych położeniach.

leszal
27-11-2012, 10:24
Wydaje mi się że sterowanie przepustnicą i procesem spalania jest już wyjaśnione.

W przepustnicy została domontowana uszczelka - efekt jest taki że po zamknieciu jej na 0 ogień przestaje szaleć i znacznie zmniejsza się wielkość płomienia.
Natomiast w temacie temperatury: po chwili praktyki zmieniłem temperaturę zadaną na 60C. Gdy kominek się rozbuja to dochodzi do 65C , ale jestem w stanie panować nad procesem spalania.
Przy ustawieniu na 70C niestety ale ale drewno znikało za szybko :(


pozdr.