PDA

Zobacz pełną wersję : Przewód yakxs 4x50mm do domu i garazu ,długość ok.100metrów



ekomurator
18-02-2012, 09:24
Witam.
Oryginalnie w projekcie elektrycznym mam przyłącze do domu 13kw i przewód 5x10mm w miedzi.Długość ponad 60m.Projekt był robiony 2 lata temu a wtedy nie myślałem o częściowym grzaniu domu prądem:rolleyes:W niedalekiej przyszłości złoże wniosek o zwiększenie mocy.W projekcie też nie ma garażu.Pytanie moje czy przewód jak w temacie pociągnie na takiej odległości dom grzany prądem + garaż używany dość często(spawarka,kompresor mysle ze max 30kw)?2 sprawa to garaż będzie dla mnie priorytetem i tak myśle czy nie pociągnąć przewodu aluminiowego najpierw do garażu(ok100m)-w garażu rozdzielnie zrobić-i z tego dać obwód na dom?i tu też aluminium (20metrów).

https://lh3.googleusercontent.com/-_8oFVMOeW9M/Tz9toY2-CWI/AAAAAAAAAHA/sU3L4DtcU7Q/s640/projekt%2520elektryczny.jpg

robertsz
19-02-2012, 17:34
Grzanie prądem - akumulacyjne w nocy? Jaka moc?
Godziny pracy w warsztacie nakładają się na na pracę ogrzewania elektrycznego?
W rozdzielni (przyłączu) masz 2 liczniki (dom, warsztat)?

ekomurator
19-02-2012, 17:58
Witam.
Tak grzanie akumulacyjne - wyłącznie tania taryfa.Grzałki ewentualnie pompa ciepła-max 15kw?W dzień raczej norma.Możę jakaśpłyta indukcyjna.
Warsztat używany w dzień.
1 licznik w przyłączu

robertsz
19-02-2012, 18:57
Oba rozwiązania (czerwone i zielone) są OK.

Pompa ciepła nie bierze dużo energii, o wiele więcej ogrzewanie akumulacyjne i płyta indukcyjna.
Ale wszystko do kupy daje już sporo energii.

O ile finanse pozwalają to Ja bym Cię nakłaniał do poprowadzenia dwóch niezależnych kabli zasilających (osobno dom i osobno garaż).
Możesz zostać zmuszony do założenia drugiego licznika z taryfą przemysłową do zasilania warsztatu.

ekomurator
19-02-2012, 19:15
właśnie o finanse się wszystko rozbija:) Ten warsztat to raczej taki bardziej rozbudowany garaż przydomowy więc chyba raczej będzie tylko 1 licznik

piotrmak
19-02-2012, 19:24
właśnie o finanse się wszystko rozbija:) Ten warsztat to raczej taki bardziej rozbudowany garaż przydomowy więc chyba raczej będzie tylko 1 licznik

Jeśli nie będziesz prowadził "legalnej" działalności gospodarczej o daj sobie spokój z dwoma licznikami. Przy prądzie do działalności gospodarczej trzeba pamiętać o dużych opłatach stałych:P

ekomurator
19-02-2012, 19:40
o działalności(większej :P) raczej nie myśle.Więc Czy ten przewód wystarczy?Chce mieć też troche marginesu na przyszłość..w sumie to cena 4x70! alu jest troche większa od 4x10 miedzi...tylko czy da się to podłączyć do rozdzielni??:popcorn: