PDA

Zobacz pełną wersję : Sauna w ogrodzie



godzilla
13-08-2004, 12:34
w chalupie nie mam miejsca na saune a wiem ze cos takiego nie byloby zle i zastanawiam sie nad postawieniem sauny kolo domu.... w sumie chyba nie takie trudne.... kupic deski grubosci 40 mm i zbudowac z tego chalupke... do tego piec elektryczny i juz..... tylko jeszcze elektryk musialby kable doprowadzic...

no wlasnie... czy to takie proste i czy ktos moglby cos sensownego doradzic?

zdrowka zycze ze szwajcarii
godzilla

Wowka
13-08-2004, 12:50
Doradzić mógłby jakiś Forumowicz z Finlandii... tam taka sauna to norma... (no, może niekoniecznie elektryczna)

Także noszę się z takim zamiarem.

aishan
13-08-2004, 14:06
Widziałem takie przy hotelu na Węgrzech - wygląda przyjemnie i w użytkowaniu niczego sobie!

jeno
14-08-2004, 13:50
Po co Ci prąd. Ja każdej zimy co 2 tyg. jeżdżę do sauny, cała rodzina jedzie. W środku jest piec na drzewo, oświetlenie to świeczki,a chłodzenie w rzece.
Bywałem też w elektrycznych, nie ma porównania.

godzilla
14-08-2004, 20:21
Po co Ci prąd. Ja każdej zimy co 2 tyg. jeżdżę do sauny, cała rodzina jedzie. W środku jest piec na drzewo, oświetlenie to świeczki,a chłodzenie w rzece.
Bywałem też w elektrycznych, nie ma porównania.

to by kurde duzo ulatwilo....................

mik99
14-08-2004, 20:33
Ciekawy wątek chętnie poczytam.
W Estonii niemal w każdym gospodarswie mają takie "banie" i może nam też udałoby się coś w tym temacie wymyśleć, co?

godzilla
14-08-2004, 23:11
kurza twarz!

drogie te piecyki na drewno..... :(

http://www.sauna-selbstbau.de/index.html?holzofen.htm

godzilla
15-08-2004, 21:54
Po co Ci prąd. Ja każdej zimy co 2 tyg. jeżdżę do sauny, cała rodzina jedzie. W środku jest piec na drzewo, oświetlenie to świeczki,a chłodzenie w rzece.
Bywałem też w elektrycznych, nie ma porównania.

oswietlenie to swieczki powiadacie???

w saunie bywaja temperatury dosyc wysokie..... swieczka sie rozpusci i beda plamy.....

tomek1950
16-08-2004, 00:05
Mam książkę o zasadach budowy sauny zarówno w domu jak i obok. Są jasne rysunki, i opis. Ale książeczka jest po... szwedzku. Sauna to po szwedzku bastu.
KTO PRZETŁUMACZY DLA POZOSTAŁYCH FORUMOWICZÓW TEGO ZAPROSZĘ DO MOJEJ JAKO HONOROWEGO GOŚCIA NR 1.
Moja sauna w przygotowaniu!
Sam się wproszę na "degustację" pozostałych wybudowanych według tego projektu :wink:

JOSEPH
16-08-2004, 12:14
mam dobrego kolegę na mazurach jak tylko jestem korzystam z dobrodziejstw łaźni (tak oni to nazywają) przyglądnołem się troszkę jak to jest zbudowane:
chata z bali obita dechami cośtam w srodku miedzy dechami ocieplona
normalny komin z cegieł wymurowany na środku
piec ze starej 200 beczki
pytałem kolegi czy ten piec się nie przepala albo co a on na to że co jakiś czas wstawiają nową beczkę
pali się oczywiście drewnem
obok jest studnia i rzeka do chłodzenia
nie polecam temperatury wyższej niż 60 stopni nie da się wytrzymać
do tego witki( chyba brzozowe) i na koniec po kąpieli wódka z pieprzem
podaję link do stronki tam możecie popytać

http://sauny.w.interia.pl

godzilla
16-08-2004, 14:41
a tutaj finowie pisza co i jak z ta sauna.... znaczy jak to sie robi w saunie.... szkoda ze przepis jest tylko dla kobity..... :(

no i nie kaza siadac golym doopskiem na golych deskach.... a co do maksymalnej temperatury tyz kaza sie raczej niezle nagrzac za pierwszym wejsciem bo od 80 - 100 stopni celsjusza doradzaja... tylko ze powietrze ma byc suche....

http://www.sauna.fi/englanti/englanti.html

patrz w "a recommended sauna procedure"

Rbit
26-08-2004, 12:54
jakieś dwa miesiace temu byłem w Sztabinie kolo Augustowa . wieś ( a moze miasteczko? ) to lezy nad biebrza w okolicach parku narodowego. Mozna tam spłynac sobie i popatrzeć na łaki i dziwicza przyrode... .
Ale wracajac do tematu . Jest tam camping nad samym brzegiem tejze uroczej rzeczki na którym własciciel zrobił sobie taka saune.
Jest mały budyneczek drewniany który sciany ma z podwójnej warty desek ( bite _-_ tak by szczeliny zatkać) w którym sa standardowe siedziska drewniane a piec jest wymurowany przez okolicznych starowierów, którzy tradycje takiej sauny przywieżli ze soba z Rosji.
piec jest robiony metoda prawie tradycyjna tzn materiałem konstrukcyjnym sa kamienie, ale klejone glina, tzn tak jak zdunowie dawniej budowali piece . Tak samo podłoga w piecu jest wyłozona warstwa takiej gliny. na wierzchu pieca jest ruszt stalowy na któym sa polozona warstwa kamieni. po napaleniu w piecu ( tylko drewno lisciaste) gorące powietrze i dym przechodzi przez warstwe kamieni nagrzewajac cała tą konstrukcje oraz wnetrze sauny i uchodzi przez komin w dachu. Przed uzyciem sauny wygarnia sie żar z paleniska i ciepło utrzymuje nagrzany piec i kamienie które mozna polewac woda.
Po skończeniu wygrzewania w saunie wskakuje sie do biebrzy kóra od sauny dzieli jakieś 4m :). Po takiej kuracji oprócz tego ze wypoci sie wszytko, to człowiek jest troche uwedzony bo zapach dymu osiada lekko na ciele i pachnie sie jak po uzyciu mydła dziegciowego. A i jeszcze jedno , nie wszytkie kamienie sie do tego nadaja bo niektóre pękaja pod wpływem ciepla i polewania woda
Niestety zdjeć nie posiadam :(

kotik
27-08-2004, 11:02
A co powiecie na saune tymczasową ?
Używam takiej sauny, co roku.Składa się z :
1. Stary namiot.
2.Ławeczki do siedzenia, drewnianej bez gwoździ, bo pupa boli.
3. Starej wanienki do kąpieli dziecka lub wiadra na zimną wodę z chochelką do polewania kamieni.
4. Wanna z wodą lub inne bajorko, w którym można się zanurzyć po saunie
5. Ognisko.
6.Kamienie nie za duże, chociaż te większe są leprze, bo dłużej trzymają ciepło.
7.Starą taczkę żelazną,budowlaną taka, której nie żal.
8.Widły albo łopatę do wyjmowania kamieni z ogniska.
A teraz robimy tak: po przyjeździe na działkę rozpalamy ognisko i wkładamy kamienie do niego by się rozgrzały.
Rozstawiamy namiocik, te mniejsze pałatki są jednak leprze, bo szybciej się nagrzewają .
Wstawiamy do niego wiadro lub wanienkę z woda i ławeczki.
W taczkę ładujemy nagrzane kamienie wjeżdżamy nią do namiociku,starajmy się zachować ostrożność przy ustawieniu ławeczek taczki i wiader z wodą by się nie poparzyć, każdy myślę, że wypraktykuje sobie to w życiu, usadawiamy się wygodnie zamykamy poły namiotu polewamy kamienie wodą i już gotowe. (uwaga ! wbrew pozorom można uzyskać 100 stopni C.)
Może nie jest to zbyt pięknie wyglądająca sauna, ale można ją mieć już prawie za darmo. W dodatku ta metoda jest już sprawdzona w praktyce.Moi znajomi robią sobie taka saunę na większa ilość osób, bo mają namiot (10 wojskową) no i jest jeszcze jeziorko, do którego wskakują po saunie.W ogródku na działce można jeszcze oprócz stawu, (jeżeli ktoś go ma?!) Zastosować mały basenik nadmuchiwany.
I w ten sposób można już rozkoszować się sauną od dziś i zbierać pieniążki na taką, jaką się chce saunę w przyszłości.
Zaletą tej sauny jest też to że kiedy się nie chce jej mieć to się jej nie ma i nie zajmuje dużo miejsca, chyba że w szopie, a ile zabawy przy przygotowaniu kompiułki !!!!!!

godzilla
27-08-2004, 13:51
niezle.... jakby to troche dopracowac to i na tym by forse zrobil.... zrobic piec do rozgrzewania kamieni opalany gazem z butli albo drewnem.... zrobic namiot na szynach zeby najechal nad rozgrzany juz piec, wstawic lawki i gotowe.....

sylwiausi
14-09-2010, 18:08
hej sauna to fajna sprawa ale dam dobra rade nigdy elektryczna i nie zbyle jakiego drzewa sauna musi byc zrobione z drzewa takiego gdzie jak bedziesz siedziec nie bedzie cie parzyc tak jak robia to w polsce nie pamietam dokladnie z jakiego drzewa sie robi ale wiem ze sa dwa rodzaje a czemu nie elektryczna bo wtedy jest to taka sztuczna .mieszkam w finlandi z tad mam te informacje

G.N.
14-09-2010, 19:24
sylwiausi wiesz po 6 latach Ci co chcieli zbudować to już pewnie zbudowali, a reszta dała sobie siana na dobre, więc kwestia czy to ma być ze świerku, sosny, cedru, abachi, czy z osiki jakby straciła na aktualności ;-)

Christo24
19-02-2012, 16:19
Witam!

Zamierzam wybudować w ogrodzie budyneczek o powierzchni 28 m2,najprawdopodobniej z drewna sosnowego. Chcę go podzielić na 3 części, a jedną z nich będzie stanowiła sauna o powierzchni 4 m2 (2x2). Zastanawiam się czy wystarczy włożyć tam jakiś kominek na drewno + leżak czy muszę to pomieszczenie dodatkowo ocieplić np. wełną niepalną i dodatkowo zabudować ją jakimiś specjalnymi deskami stricte do sauny np. drewnem liściastym?

Pozdrawiam!

voytas80
20-02-2012, 12:30
Kominek na drewno hmmmm to chyba cieżko tam będzie utrzymać stała temperaturę (niedogrzanie, przegrzanie).

Kominki Piotr Batura
20-02-2012, 12:41
Ocieplenie lub nie , to kwestia sposobu palenia. Samochód
jest z blachy i tez nagrzać można. Można też okna otwierać.

Chcesz racjonalniej palić i wydać parę groszy więcej, możesz
odzyskiwać ciepło z dymu, a nawet je skumulować na kilkanaście godzin po paleniu

Rafter
07-08-2012, 00:43
Wszystko zależy od tego czy budyneczek ma być z bali sosnowych czy z normalnych desek.
Jeżeli z grubego bala to nic nie musisz ocieplać (ewentualnie sufit sauny, jeżeli wysokość domku jest powyżej 2.10)
Gdy jeszcze jedna ściana sauny będzie styczna z elewacyjną (możesz dać okno) to nie ma konieczności ocieplenia.
Wydzielasz pomieszczenie 2x2 obniżasz sufit na 2 metry i do 8 metrów sześciennych dobierasz piec na drewno.
Z zewnętrznym paleniskiem lub normalny.
Jak dobrać masz na http://sauna-art.pl/poradnik/?p=132

Ławki powinieneś zrobić z egzotycznego drewna abachi, żeby się nie poparzyć jak siedzisz.
I oparcia zrobił z tego samego, żeby się o bale sosnowe nie opierać.
Czy obić wnętrze boazerią? Ja bym nie obijał. Ściana z bala robi klimat i boazeria by to zepsuła.

atsyrut
16-08-2012, 08:25
pomyśł fajny z sauną w ogrodzie....

ja stawiam altankę z wędzarnią i grillem.. w wędzarni będzie palenisko i zastanawiam się czy nei można w jakiś sposób tego wykorzystać tego paleniska do nagrzania sauny...

ma ktoś jakiś pomysł?

byry007
27-11-2013, 21:08
A ktoś podliczał ile kosztuje drewno ??na saune ogrodową