PDA

Zobacz pełną wersję : Da się zrobić kocioł z ... szybkowara kuchennego ?



newyork
19-02-2012, 21:11
Problemem jest jak zawsze brak gotówki :)
Drugi problem to sposób na ogrzanie pomieszczenia 3x2m,które znajduje się za ścianą.
W kuchni mam piec na węgiel.
Na piecu można normalnie gotować obiad czy np. wodę w czajniku.

Na kocioł za 2 tyś mnie nie stać więc pomyślałem,że wykorzystam do tego celu szybkowar (http://pl.wikipedia.org/wiki/Szybkowar) kuchenny :) który zastąpi kocioł grzewczy.

Szybkowar stałby na piecu i praktycznie za darmo grzałaby się w nim woda.
Za ścianą znajduje się pomieszczenie w jakim chcę zamontować grzejnik aluminiowy na ścianie.
Czyli całkowita odległość od szybkowara do grzejnika to jakieś 50cm.

Względy bezpieczeństwa to odpowietrznik na szybkowarze i drugi standardowy na grzejniku.


Na pomysł wpadłem tak na szybko i wydaje się nie być to głupie ale to Was jako fachowców prosiłbym o wskazówki za i przeciw. Być może rozwinę plany takiej mini konstrukcji jeśli nie zabijecie mnie wcześniej :) Koszta byłyby naprawdę małe bo:
-szybkowar mam :) jedyne co to wykonać,przyspawać przyłącze,kolanko
-rurki miedziane może i trochę kosztują ale ja potrzebuje 50cm,góra metr,plus kolanka
-grzejnik mam
-dobre chęci i dużo czasu do następnej zimy - mam

http://obrazki.elektroda.pl/3635760300_1329685588_thumb.jpg (http://obrazki.elektroda.pl/3635760300_1329685588.jpeg)

ja14
20-02-2012, 01:05
Obstawiam, ze ciepla wystarczy na jakies 3 zeberka;-)

KrzysztofLis2
20-02-2012, 15:44
Nie bardzo to widzę.

Moc powinna wystarczyć.
Ale jak chcesz regulować moc tego "kotła"?

newyork
20-02-2012, 17:09
Chodzi Ci o to czy nie przeszkadza mi to,że będzie "sauna" w tym pomieszczeniu?
Bo jeśli tak to może tam być tam nawet 30 stopni w cieniu ;)

Tomasz Antkowiak
20-02-2012, 18:30
mowiac szczerze ja bym sie troche bal takiej "bomby"...

no ale coz, nie krytykuje, nie zniechecam, przeciwnie - kibicuje, bo cenie w ludziach checi i zapal, lepsze to niz siedzenie z zalorzonymi rekami i biadolenie ze sie nie da, ze sie nie ma, i ze sie nalezy a nie ma...

moze lepiej bylo by zastanowic sie nad jakas wezownica/podkowa umieszczona wewnatrz pieca?

newyork
20-02-2012, 20:10
Wewnątrz pieca byłoby sto razy lepiej ,szybciej i mocniej zagrzane tylko bardziej skomplikowane ale tez pomyślę nad tym.

bułkazmasłem
20-02-2012, 20:17
Szybkowar stałby na piecu i praktycznie za darmo grzałaby się w nim woda.
Za ścianą znajduje się pomieszczenie w jakim chcę zamontować grzejnik aluminiowy na ścianie.
Czyli całkowita odległość od szybkowara do grzejnika to jakieś 50cm.
Względy bezpieczeństwa to odpowietrznik na szybkowarze i drugi standardowy na grzejniku.

pomysł tak samo dobry jak każdy inny, bezpieczeństwo musisz sobie zapewnić w następujący sposób:
- układ TYLKO I WYŁĄCZNIE OTWARTY !!!!!!!!!!!!
- samowar już jest tylko kotłem , nie używasz wody z niego bo po 3 miechach jest skażona bakteriami.
jak będziesz codziennie dolewał nowej to szybko szlag trafi kalafior- skoroduje
- KALAFIOR aluminiowy nie podłączaj miedzią tylko np.stalą.
- musi być naczynie wzbiorcze podłączone do samowaru wyżej niż kalafior - jak wodę niechcący zagotujesz samowarem to gwałtownie zwiększy swą objętość (para wodna) i wypełni naczynie wzbiorcze ale nie eksploduje i nie oparzy cię bo ustawisz wylot pary np. na ścianę ,
- żeby jako tako latała grawitacja bez pompki , rurki min 1/2 cal samowar min 50 niżej niż kalafior

odpowietrznik to żaden element bezpieczeństwa , woda parzy ale tylko może mieć 100 C , parę da się nagrzać do paruset stopni więc żartów nie ma, zwłaszcza jak masz dzieci, czy starszych rodziców.

NIE ŁATWIEJ I BEZPIECZNIEJ ( o ile komin i kuchnia są bezpieczne) zrobić nadmuch ciepłego powietrza , może wystarczyć wykuć otwór i zamontować mały tani wentylator?

firewall
20-02-2012, 20:23
Da się zrobić kocioł z ... szybkowara kuchennego ?
Tak, tak jak z Trabanta samolot. Dawno temu wymyślono do pieców kuchennych tzw. podkowę. Może pójdź tym tropem. Równie tanio.

bułkazmasłem
20-02-2012, 20:43
Dawno temu wymyślono do pieców kuchennych tzw. podkowę. Może pójdź tym tropem. Równie tanio.

w takim rozwiązaniu musi być także ciśnieniowy zawór bezpieczeństwa. Jak zabraknie wody, to podkowa się stopi.

bułkazmasłem
20-02-2012, 20:52
tak jak z Trabanta samolot

samolot z silnikiem z trabanta czyli można :)

G.N.
20-02-2012, 21:22
Podkowa z jednym kaloryferem jako odbiornikiem? Musiała by być malutka a tak czy siak taki mały układ będzie dosyć niestabilny, raz prawie zimny za chwilę bliski wrzenia.
Co do pomysłu podłączenia kaloryfera do garnka stojącego na płycie kuchennej. to pomijając absurdalność tej instalacji intryguje mnie jak woda ma krążyć w tym układzie? Grawitacyjne? Jeśli garnek stoi na piecu, a kaloryfer ma być wyraźnie wyżej to wyjdzie prawie pod sufitem. Pompa w układzie z jednym grzejnikiem? Duża ciekawostka.
Jak właściwie miało by to być podłączone?

....szybkowar mam :) jedyne co to wykonać,przyspawać przyłącze,kolanko.... Gdzie i do czego chcesz to kolanko przyspawać? Wytniesz dziurę w ściance i przyspawasz kolanko a drugą rurę do otworu w pokrywie, czy jak? Jeśli spawanie nierdzewki nie sprawia Ci większych problemów. To może pospawanie "podkowy" też przyjdzie Ci łatwo?
Nic nie piszesz o naczyniu wzbiorczym? Z tego co piszesz o "bezpieczeństwie" wnioskuje że chcesz układ zamknięty. Pomyślałeś wogóle o naczyniu wzbiorczym?

...Względy bezpieczeństwa to odpowietrznik na szybkowarze i drugi standardowy na grzejniku...
Odpowietrznik na grzejniku to jest odpowietrznik kropka. A zawór bezpieczeństwa na szybkowarze może i zabezpieczy układ przed rozerwaniem, ale jeśli przegrzejesz wodę to wypluje Ci w kuchni np. kilkanaście litrów przegrzanego wrzątku. Nie wiem jak Ty, ja bym tego nie chciał z bliska oglądać.
newyork Nie chodzi o to żeby Ci skrzydła podcinać, ale możesz sobie i komuś krzywdę zrobić.