PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z oknem uchylnym



f0d0
20-02-2012, 12:57
Witam,

Mam problem ze skrzydłem uchylnym (okno 3/4). Przy błędnym zamknięciu okna z pozycji uchylnej pojawiła się blokada. Okna nie można domknąć od strony lewego górnego zawiasu (tam gdzie znajduje się ramię przytrzymujące oko w pozycji uchylnej). Gdy okno jest zamknięte, klamka jest zablokowana i nie da jej się ustawić w pozycji pionowej do dołu, najwyżej na 45 stopni. Po stronie klamki (prawej) okno jest domknięte na całej długości, jednak górny lewy róg nie jest do końca zamknięty. Przy próbie otwarcia okno jest stale rozwarte u góry i nie da się przestawić klamki do pozycji uchylnej (pionowo do góry). Wyraźnie działa tutaj jakaś blokada na klamkę. Czy można to naprawić samodzielnie, dociskając jakąś blokadę klamki, czy konieczna jest interwencja fachowca? Mieszkanie jest wynajmowane stąd moje pytanie.

finlandia
20-02-2012, 14:05
Przyznam że trzy razy próbowałem czytać to ze zrozumieniem, ale.. szybko gubię sens.. Może koledzy pomogą?
Okno jest TYLKO uchylne (jak w temacie)? Bo odnoszę wrażenie, że to okno dwuskrzydłowe, podzielone niesymetrycznie (3/4) i jedno skrzydło Rozwierno Uchylne nie chce działać?
Podejrzewam blokadę błędnego położenia klamki, ale bez jakiś szczegółów (fotka?) trudno mi co kolwiek zaproponować.

f0d0
20-02-2012, 14:49
Tak dokładnie, okno jest niesymetryczne 3/4, i mniejsze skrzydło jest rozwierno-uchylne. Klamka znajduje się z prawej strony, w związku z tym przy pozycji rozwartej okno trzyma się wzdłuż lewej długości. W lewym górnym rogu okna znajduje się mechanizm odpowiedzialny za trzymanie w pozycji uchylnej i z nim właśnie jest problem.
Problem jest takie, że okno przy zamykaniu z pozycji uchylnej najprawdopodobniej nie było dobrze dociśnięte i w momencie gdy klamka przechodziła przez pozycje poziomą (rozwarcie) pojawił się kłopot - lewy górny róg został w pozycji odchylonej (podczas gdy przy rozwarciu ten element powinien być przecież domknięty). Teraz nie da się tego rogu w ogolę domknąć. Gdy próbuje domknąć okno i przekręcić klamkę do pozycji uchylnej (pionowo do góry), klamka dochodzi do położenia około 45 stopni między poziomem a pionem-góra i dalej się blokuje. Lewego górnego rogu nie da się w żaden sposób dopchnąć. W pozycji rozwartej (klamka poziomo) okno trzyma się na zawiasie lewy-dół i na 'ramieniu' blaszanym lewy-góra (ten który trzyma okno w pozycji uchylnej). Rogu lewy góra ciągle nie da się docisnąć do końca. Tak samo przy próbie zamknięcia (klamka pionowo-dół), klamka się blokuje na około 45 stopni między poziomo a pionowo-dół. Wszystkie rogi są domknięte poza felernym lewy-góra. W zasadzie róg prawy-góra (ten po stronie klamki) też nie jest do końca dociśnięty co wynika z faktu, że lwy-góra odstaje kompletnie.

finlandia
20-02-2012, 14:59
Tak jakby obraz się rysuje na to, że masz "wypięte skrzydło"
Spróbuj otworzyć okno tak, by widzieć na skrzdylo z boku/wzdłuż. Mniej więcej na wysokości klamki (albo niżej), powinien być element - języczek, - tzw. blokada błędnego położenia klamki, która teraz odstaje od pionu, a przy zamkniętym oknie układa się pionowo/równolegle do okucia/
Jeśli dociśniesz ten element palcami do pionu, to wówczas klamka powinna dać się przekręcić do pozycji otwartej.
Dopchnij górny narożnik, zamknij okno..
i sprawdź czy działa, czy znów coś sie dzieje... wówczas będzie wymagało regulacji.

witek86
20-02-2012, 15:06
Na tym o to przykladzie wnioskuje że jak prawie wszystko można przenieść do intrnetowych zakupów to z regulacjami raczej by było trudno:)

f0d0
20-02-2012, 15:20
Myślę, że u mnie wspomniana blokada znajduje się na dole skrzydła, a nie przy klamce (przynajmniej przy samej klamce nie widzę nic takiego). Taki (gruby na ok 2mm, szeroki na ok 1cm i długi na ok 5cm) płaskownik, który przy otwartym oknie sprężynuje i odstaje. Niestety dociśnięcie go niewiele pomaga - klamka ciągle się blokuje.

finlandia
20-02-2012, 16:05
Ten płaskownik nazywa się wrzutnikiem skrzydła.. taki na dole znam z występowania w okuciach Winkhaus (chyba) oraz GU (czasem).
Obstawiam problem w nim..
Powiedzmy że pozycja "wyjściowa" to okno uchylone i otwarte zarazem..
Klamka jest na pozycji uchylnej? Jeśli nie, to czy da się do niej wrócić? jeśli tak to dalej:
Popychasz skrzydło w lewym górnym rogu do pozycji tak jakby - otwartej.
Jesli się udało - to dociskasz ten sprężynujacy element do pionu i w tej pozycji przekręcasz klamkę z uchyłu do pozycji otwartej. Powinno zadziałać.

jeśli nie.. to pozostaje wejść na krzesło i poszukać tam na górze - może jakieś ciało obce to blokuje?
Może skrzydło jest za nisko..
no kurczę - sporo może być powodów. Nie masz telefonu do firmy, która to okno montowała? Może pomogliby szybciej niż tak.. zdalnie, acz niezdolnia (jak to mi wychodzi)

f0d0
20-02-2012, 18:14
Kwestia jest taka, że to mieszkanie wynajęte dlatego chce najpierw postarać się naprawić to sam, ale jak nie będzie opcji to będę musiał powiadomić właściciela i on pewnie skontaktuje się z firmą.

klamki w ogóle nie da się, żadnym sposobem ruszyć do pozycji uchylnej (pionowo do góry). Ani gdy dociskam całe okno do futryny (lewy górny róg ciągle odstaje) lub gdy jest rozwarte. Z badania od góry widzę, że tam na ramieniu trzymającym lewy górny róg (to się chyba nazywa rozwórka) jest metalowy 'cokół' który wchodzi w metalowy rowek znajdujący się na górnej krawędzi skrzydła. Gdy ruszam klamką między góra a poziom to ten rowek się przesuwa. Wydaje mi się, że w domyśle przekręcenie klamki w pozycji uchylnej (pionowo do góry) odsuwa rowek na tyle by cokół w niego wszedł. Ponieważ u mnie klamki nie da się tak przesunąć, to nie wchodzi on w to miejsce i to blokuje zamknięcie okna.

finlandia
20-02-2012, 18:33
Ja na dzis zmykam, ale.. Ty się wietrzysz?;) Może koledzy pomogą?
Jeśli nie da się jednak docisnąć tej blokady błędnego położenia klamki na otwartym skrzydle i w tym czasie przekręcić klamką, to cholerka..
Dobrze wypatrzyłeś to co jest na górze.
Następny krok to zdjęcie skrzydła (zdejmiejsz górną osłonkę i zobaczysz bolec który trzeba wyjąć do dołu - czasem ma zabezpieczenie które treb wcisnąć, ale dobrze sprawdza się tu płaski śrubokręt.
Jak już zdejmiesz skrzydło to pokombinuj tam na górze z układem tej rozwórki..

f0d0
20-02-2012, 18:37
No okno jakoś da się domknąć tylko ten lewy górny róg odstaje. Nie jest to więc szczelne ale nie wieje tak bardzo i jakoś da się wytrzymać (kaloryfer daje na maksa radę:>). Ale jeżeli zostało jedynie wyjmowanie całego skrzydła z futryny to już na to się chyba nie piszę :>

IVO333
20-02-2012, 20:26
Niekoniecznie musi to być sprawka blokady montowanej na zasuwnicy czyli tej dźwigienki o której Finlandia pisał. W Winkhausie i Siegenii czasem tak się blokuje sama rozwórka. Ma wbudowane proste zabezpieczenie wciskane kiedy rozwórka i ramię znajdą się w jednej linii. Zrób zdjęcie na otwartym skrzydle, rozwórkę i jej ramię łączy taki około 7-8 cm łącznik odchylający się przy uchylaniu okna, to on wciska blokadę znajdującą się pod nim. Czasem przy nieprawidłowej obsłudze potrafi się w dziwny sposób zablokować i w nie mniej dziwny udaje się odblokować ;-)

f0d0
20-02-2012, 22:23
Ok wrzucam fotki ogranicznika rozwarcia:
http://imageshack.us/photo/my-images/69/imag0023ig.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/27/imag0024so.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/41/imag0027zv.jpg/

Tu jest wspomniany rowek/szyna, w skrzydle (ruchoma razem z obrotem klamki). Ponieważ klamka się blokuje i nie dochodzi do pozycji pion, szyna nie przechodzi w całości w jedno położenie (z tej perspektywy 'do aparatu')
http://imageshack.us/photo/my-images/42/imag0025qy.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/825/imag0028lk.jpg/

A tutaj metalowy sążeń w ramieniu który wchodzi w szynę (raczej na nieruchomo przymocowany do ramienia rozwórki)
http://imageshack.us/photo/my-images/205/imag0026t.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/545/imag0029nf.jpg/

Próbowałem znaleźć jakąś blokadę na tym położeniu, podważałem lub dociskałem niektóre element scyzorykiem, ale nic nie urochomiło ruchu klamki do końca do pionu.

finlandia
20-02-2012, 22:45
Hmmm... to pierwsze co musisz zrobić, to smarowanie.
I mi wygląda na to, że jak rozepniesz skrzydło na górze, odchylisz lekko skrzydło i poskładasz ten element by wszedł na wlasciwy tor, to będzie ok. I pewnie jeszcze trzeba podnieść skrzydło o 2-3 obroty dolnego zawiasu. Tak bym próbował, chociaż pewności nie mam że to dokładnie to..

f0d0
20-02-2012, 23:05
Victoria :> Znalazłem przez google pdf z czymś w rodzaju specyfikacji winkhouse(po zdjęciach doszedłem do wniosku, że to są te okucia) i wypiąłem sążeń przy zawiasie rozwórki. Klamka była ciągle zablokowana ale ramię rozwórki trochę naciągnąłem i udało mi się wsadzić w szynę. Potem okno się wreszcie domknęło do końca i klamka już chodzi normalnie razem z całym skrzydłem :> Na razie nie widzę, żeby okno się rozregulowało lub opadło wygląda na szczelne. Dzięki za poradę :> Sam pewnie nie zdecydowałbym się na wypięcie skrzydła z zawiasu górnego ale mechanizm wypinania jest naprawdę banalny i za poradą finlandi dałem radę :> Więc jeszcze raz dzięki za pomoc :>

finlandia
20-02-2012, 23:12
Nie spocznij na luarach. Jakiś smar, choćby WD40 - psiknij tam ale w innych oknach też, bo to było najprawdopowodniej przyczyną problemu. Posłużą dłużej i odwdzięczą się płynniejszą pracą.
I zwykłym ibusem 4mm wkręć śrubę w dolnym zawiasie o 1-2 obroty (zobaczysz miejsce na klucz jak zdejmiesz osłonkę do góry:)
Nie zaszkodzi:)

f0d0
20-02-2012, 23:25
No coś niedługo może z tym zrobię, chociaż jak pisałem mieszkanie wynajmuję, a okna były ponoć niedawno regulowane.

mlzky
07-09-2018, 14:45
Witam,

Posiadam problem z oknem. Klamka jest w pozycjii pionowej, tzn okno powinno być uchylone, ale niestety okno otwiera się na oścież(rozwiera) i wisi tylko na dolnym zawiasie. Klamka okna jest zablokowana i mogę nią ruszyć tylko o 45 stopni. Czy któryś z użytkowników wie jak to naprawić?

Pozdrawiam.

gnago
07-09-2018, 16:22
Witam,

Posiadam problem z oknem. Klamka jest w pozycjii pionowej, tzn okno powinno być uchylone, ale niestety okno otwiera się na oścież(rozwiera) i wisi tylko na dolnym zawiasie. Klamka okna jest zablokowana i mogę nią ruszyć tylko o 45 stopni. Czy któryś z użytkowników wie jak to naprawić?

Pozdrawiam.
Ktoś niechlujnie otwierał okno, z rozmachem
Jak w tytule przybliż okno do ramy, z boku okiem łypaj , dopasuj aby widoczne "rolki" wpasowały się w zagłębienia obracając delikatnie klamką. Zrobiłeś wyreguluj albo zleć regulację z firmy okiennej . Dla taniości jak ktoś montuje nowe, to podejdź , poskomlej żałośnie fachmanowi zajmie to kilka-kilkanaście minut na lokal. Albo twardzielu:o z śrubokrętem krzyżowym i sprajem nie WD 40 a, np. dedykowanym do zamków poodokręcaj, z czuciem, i posmaruj wszystkie swoje okna. Ma otwierać się łatwo i bez dużych oporów. Daj znać jak poszło

finlandia
08-09-2018, 10:25
Temat już był, łączę je i przy okazji wrzucam linki do pierwszego lepszego filmiku:
https://www.youtube.com/watch?v=bLSMBGwKy7M