PDA

Zobacz pełną wersję : proszę o radę



lasagna
22-02-2012, 11:31
W tym roku zakładam po raz pierwszy warzywniak. Już doczytałam że miejsce ma być słoneczne, że przekopać trzeba itp. Wiem też co chcę zasiać ale nie wiem co koło czego powinno rosnąć, żeby sobie wzajemnie nie przeszkadzać. To co chciałabym znaleść w moim ogródku to : bób, marchew, pietruszka, sałata, fasolka szparagowa, kalarepa, bazylia, mięta, rzeodkiewka i zielona cebulka.
Mam jeszcze jedną wątpliwość, czy warzywa mogę wsadzać "na raty", tzn wsadzę część a za 3-4 tyg resztę? Chodzi mi o to żeby jak najdłużej cieszyć się własnymi warzywami. Będę wdzięczna za wszelkie sugestie.

ave!
22-02-2012, 12:48
można wysadzać na raty :)
w przypadku rzodkiewki czy sałaty - nawet pożądane jest siew co kilka dni
bazylii - nie musisz - będziesz uszczykiwać wierzchołki, to będzie Ci się rozkrzewiać (chyba, że strrrrasznie dużo zużywasz?)
mięta jest byliną i to dość ekspansywną więc zrób jej jakiś mały "kojec" : np. duża donica bez dna
co do sąsiedztwa,:
http://nasze-srodowisko.blogspot.com/2011/05/dobre-i-ze-sasiedztwo-roslin.html

Elfir
22-02-2012, 16:50
marchwi i pietruszki nie ma sensu wysiewać na raty.

Rzodkiewka i sałata tylko wczesna wiosna i jesień. Latem za szybko wybijają w pędy kwiatostanowe.

kalarepę uprawia się z reguły z rozsady.

Zielona cebulka - to cebula czy szalotka?

lasagna
29-02-2012, 12:01
Bardzo dziękuję za rady i linka.
Jeśli chodzi o cebulkę to miałam na myśli taką z zielonym szczypiorkiem:)

Elfir
29-02-2012, 12:12
każda cebulka będzie miała szczypior.
Cebule na cebule uprawia się z rozsady małych cebulek. Z siewu za długo to trwa.

możesz też wysiać szczypiorek - siedmiolatkę.

Alina505
11-03-2012, 18:58
Jeżeli chodzi o sianie na raty, to mi doskonale sprawdzają sie ogórki w dwóch lub trzech nawet ratach. Pierwsze wysiewam w domu w doniczkach, po majowych przymrozkach wysadzam do ziemi, a po 2-3ch tygodniach wysiewam następne. Dwa lata temu zbierałam ogórki jeszcze pod koniec września, wysiane bardzo późno - chyba w lipcu.