PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zagospodarować uskok? Pomóżcie!!!



AniaG
10-05-2004, 18:42
Mój problem jest następujący: mam bardzo wąską działkę - 16 m i chcę maksymalnie wykorzystać jej szerokość budując dom oddalony o 3 m od granicy z obu stron. W parterze nie będzie więc okien, ew. luksfery, ale chcę mieć okna na piętrze (dom: parter, piętro i poddasze użytkowe), więc muszę cofnąć ścianę na piętrze i poddaszu o metr w stosunku do parteru. Pytanie jest następujące: co zrobić z otrzymanym metrem powierzchni??? Mój architekt sugeruje, by zrobić tam balkon. Budynek będzie jednak długi - ok. 20 m, więc ta propozycja do mnie nie przemawia. Można też to zadaszyć, ale dom chyba wyglądałby dziwacznie - jak ze skrzydłami :lol: Proszę więc doświadczonych Forumowiczów o radę co z tym fantem zrobić ? Pomóżcie...

mieczotronix
10-05-2004, 21:28
Nie wiem co doradzić, jeśli architekt też nie wie, to ciężko...

Z tego co piszesz budynek ma 20 m długości i 10 m szerokości, a na tym wszystkim jeszcze piętro 8 m szerokości? To chyba jakiś totalny metraż 200 + 160 = 360 m, a dwa że jakoś całkiem nie mogę sobie wyobrazić 20-metrowej ściany zupełnie bez okien (no tak, niby są te luksfery).

Ostrzegam, teraz pojadę trochę... Taki długi dom wyobrażałbym sobie jak statek. Nad parterem zrobiłbym pokład (z desek) i postawił na nim jedną "nadbudówkę" - całą przeszkloną, żeby zrekompensować sobie brak okien na dole. To mógłby być salon - z super widokiem i z wyjściem na ogromny taras. Oczwiście bryła maksymalnie nowoczesna. Na dole luksferami możnaby zamarkować okienka (iluminatory) statkowe. A z przodu albo z tyłu dać bramę garażową, to już by wyglądał jak prom.
Czad! Budujesz gdzieś nad wodą?

Albo podziel dom w parterze na dwie bryły połączone wąskim łącznikiem, przeszklonym od właściwej strony i zrób sobie pośrodku domu takie małe patio. Nad tym pergolki itepe. Wyglądałoby super! W jednej bryle domu mogłabyś mieć sypialnie z dużymi oknami na patio i na drugą stronę działki.

Jedno wiem, balkon o szerokości 1 metra to do niczego ci się nie nada (mam taki w bloku), a tylko przysporzy ci kłopotów z uszczelnieniem. Może pełnić rolę co najwyżej chodnika - z balustradą - coś takiego do chodzenia wokół nadbudówki postawionej nad parterem domu.

jajmar
10-05-2004, 21:56
Czyli krótko mowiac wiekszosc parteru bez okien planujesz, jakos nie bardzo widze ten dom, chyba ze caly parter bedzie jednym pomieszczeniem doswietlonym przez sciany szczytowe.
Ja bym jednak z jednej strony odsunal sie 4 metry od granicy. Albo przynjamniej nie robil prostej sciany tylko uskoki metrowe w rzucie poziomym.

bajzi
11-05-2004, 08:52
możesz też zrobić takie "ząbki": 3m do granicy bez okna, 4m z oknem. taki negatyw wykuszu. a swoją drogą, to nie ty powinnaś o tym myśleć, tylko architekt - w końcu szkolony, nie? ja uważam, że nie ma problemu nawet z tak wąską działką, tyle, że wejście musi być z boku i tyle. coś bez polotu ten twój architekt. 20-sto metrowy balkon? wybacz, ale miewam lepsze pomysły.
a tak swoją drogą, niezły tramwaj wymyśliłaś: 3 kondygnacje 10x20metrów. musisz mieć dużą rodzinę. :wink:

bosia
11-05-2004, 09:49
Aniu, ten uskok moze byc od gory przeszklony (tak jak w konstrukcjach ogrodow zimowych) , lub okna dachowe w tym zadaszeniu. Rozwiaze ci to problem doswietlenia dolu. Konstrukcja podparcia gory i tak musi byc przesunieta o ten metr. Powodzenia :wink:

bosia
11-05-2004, 09:54
Aniu, ten uskok moze byc od gory przeszklony (tak jak w konstrukcjach ogrodow zimowych) , lub okna dachowe w tym zadaszeniu. Rozwiaze ci to problem doswietlenia dolu. Konstrukcja podparcia gory i tak musi byc przesunieta o ten metr. Powodzenia :wink:

AniaG
11-05-2004, 12:27
Dzięki za pomysły i sugestie. Śledzę Forum od ponad roku, więc liczyłam na pomoc. A co do szczegółów: może trochę nieściśle się wyraziłam. Rzeczywiście nasz dom nie bedzie żadnym szczytem osiągnięć architektonicznych, ale jest to zdeterminowane dwiema rzeczami. Po pierwsze: działka - 16 m x 47 m, po drugie: oboje z mężem uprawiamy tzw. wolne zawody i możemy pracować w domu. Postanowiliśmy zbudować dom, który łączyłby dwie funkcje usługową i mieszkalną. Po drodze przyplątał się jeszcze pomysł na wykorzystanie części powierzchni na wynajem pokoi dla studentów. I tak, łącząc to wszystko, wymyśliliśmy, żeby wybudować taki nietypowy dom: od ulicy na parterze część usługowa, piętro i poddasze pod wynajem (11m x 11m) , a druga część domu - nieco mniejsza (11m x 9m) tylko dla nas. Ponieważ działka jest wąska, a chcieliśmy mieć na parterze jak największy lokal na naszą działalność, wiec powstał pomysł parteru bez okien od granic działki. U góry, tj. na piętrze już normalnie - 4 m. Coś tylko trzeba zrobić z tym przekletym uskokiem! :evil: A co do architekta, to naprawdę zastanawiam się nad zmianą, bo wszystko ja muszę wymyślać a on później tylko kręci nosem.
p.s. ad mieczotronix - pomysł ze statkiem jest naprawdę świetny, gdyby nie to że buduję w zaściankowej Galicji :wink: Też myślałam o jakimś łączniku między tymi dwiema częściami.
ad bosia: fajnie wymyślone z tym przeszkleniem, nie brałam tego pod uwagę - naprawdę dzięki wielkie.
Pozdrawiam wszystkich, Ania.

AniaG
11-05-2004, 12:28
Dzięki za pomysły i sugestie. Śledzę Forum od ponad roku, więc liczyłam na pomoc. A co do szczegółów: może trochę nieściśle się wyraziłam. Rzeczywiście nasz dom nie bedzie żadnym szczytem osiągnięć architektonicznych, ale jest to zdeterminowane dwiema rzeczami. Po pierwsze: działka - 16 m x 47 m, po drugie: oboje z mężem uprawiamy tzw. wolne zawody i możemy pracować w domu. Postanowiliśmy zbudować dom, który łączyłby dwie funkcje usługową i mieszkalną. Po drodze przyplątał się jeszcze pomysł na wykorzystanie części powierzchni na wynajem pokoi dla studentów. I tak, łącząc to wszystko, wymyśliliśmy, żeby wybudować taki nietypowy dom: od ulicy na parterze część usługowa, piętro i poddasze pod wynajem (11m x 11m) , a druga część domu - nieco mniejsza (11m x 9m) tylko dla nas. Ponieważ działka jest wąska, a chcieliśmy mieć na parterze jak największy lokal na naszą działalność, wiec powstał pomysł parteru bez okien od granic działki. U góry, tj. na piętrze już normalnie - 4 m. Coś tylko trzeba zrobić z tym przekletym uskokiem! :evil: A co do architekta, to naprawdę zastanawiam się nad zmianą, bo wszystko ja muszę wymyślać a on później tylko kręci nosem.
p.s. ad mieczotronix - pomysł ze statkiem jest naprawdę świetny, gdyby nie to że buduję w zaściankowej Galicji :wink: Też myślałam o jakimś łączniku między tymi dwiema częściami.
ad bosia: fajnie wymyślone z tym przeszkleniem, nie brałam tego pod uwagę - naprawdę dzięki wielkie.
Pozdrawiam wszystkich, Ania.

mdzalewscy
11-05-2004, 14:53
1)jak jeszcze masz czas to wystąp do swego wydziału budownictwa, aby wystąpili na Twoją prośbe do ministerstwa infrastruktury o pozwolenie na zabudowe 1,5m (prznajmniej z 1 strony), może się uda szanse są większe niż 50%, trwa to jakieś do 2 miesięcy
2) jak bez okien to budynek musi mieć nowoczesną bryłe, rzadne dworki, pomysł ze statkiem zajebisty, dół szeroki, piętro węższe o metr z każdej strony (okna), otoczony tarasem. Pole do popisu jest, może to wyglądać bardzo nowocześnie

bajzi
11-05-2004, 15:19
powodzenia z podciągiem wspierającym 5,5 metra ściany powyżej. ale coś mi się wydaje, że chcecie zbyt dużo srok złapać za ogon. a mieszkanie przez ścianę z hałaśliwym studenckim ludkiem, któremu dzień z nocą się często myli. kamikadze czy cóś? i to jeszcze za ciężkie pieniądze, które nie zwrócą się aż tak szybko. to już lepiej rozdziel funkcje: od frontu obiekt użytkowy, od tyłu dom mieszkalny. możesz połączyć łącznikiem np garażowym. tyle bezpłatnej porady.

Przekorek
11-05-2004, 15:42
A ja bym sie poważnie zastanowil, czy koncepcja wyjsciowa jest wlasciwa: może wyjsc koszmarek, a dodatkowo może on byc trudny i drogi w budowie.
Ja bym raczej poszedl mniej ekstrawagancko i wymyslil indywidualny projekt, zachowując funkcje, o ktore ci chodzi, ale nie robiąc nienaturalnie długiego dziwadła, bez okien, z uskokiem.
Kreatywność jest potrzebna, ale wysilek sie oplaci, bo przeważnie takie dziwne bryly po jakims czasie nawet wlascicielom brzydną. Pomysl o tym, jakbyście to chcieli sprzedać: kto to kupi? Los płata figle, gusta sie zmieniają - myśl przyszłosciowo.

MEDYK
11-05-2004, 19:11
Ale te balkony możesz zrobić 2 metrowej szerokości, bo przepis mówi że balkon może pomniejszać odległość (te 3 m) nie więcej niż o metr, więc byś miała z dwóch stron tarasy, a cały dom może upodobnić do samolotu.
pzdr