PDA

Zobacz pełną wersję : Jak najrozsądniej zamontować kominek



joda555
23-02-2012, 23:06
Witam.

Jestem od kilku tygodni posiadaczem dziesięcioletniego domu, w którym jest kominek gazowy (otwarty). Cała jego obudowa jest w betonowych bloczków.
Chciałbym zainstalować kominek powietrzny zamknięty. I kilka metrów rur z ciepłym powietrzem przez drewniany strop.
Strop wygląda następująco, nie ma belek tylko często co ok 40- 50 cm deska na sztorc. Do tego płyta wiórowa jako sufit i na górze dwie warstwy desek. Czy można przez takie coś puścić rury na ciepłe powietrze izolowane?
Nie wiem też który kominek lepszy: stalowy czy żeliwny, a może z szamotką. Planujemy palić 3- 4 godziny dziennie, ale przez weekendy to raczej 24 godziny.

P. S.

Na fotkach widać jak to teraz wygląda.
Proszę o pomoc

grigo
24-02-2012, 13:41
Witam.

Jakbym miał trochę lepszą pamięć to obstawiałbym na którym osiedlu mieszkasz a tak to będę strzelał: Fitzherbert Court.
Tak poważnie to zanim kupisz wkład kominkowy to upewnij się jak wygląda komin. Najlepiej wejdź do jakiegoś nowo budowanego domu bo wszystkie kominy są tam takie same. Mianowicie wygląda to tak po lewej i prawej stronie twojego kominka są wymurowane ścianki do wysokości ok. 150cm na tym nadproże i od tego poziomu idzie komin ceramiczny fi 180 w górę. Nie każdy wkład się będzie chciał zmieścić na wysokość i szerokość. Po wmontowaniu wkładu obudowa będzie miała jakieś 60-65 cm głębokości.
Dystrybucje powietrza można zrobić grawitacyjnie za pomocą takich kanałów http://www.darco.com.pl/oferta-produktowa/art,104,resd.html lub takich prostokątnych w specjalnym rękawie izolacyjnym. Izoluj wszystko porządnie bo strop łatwopalny jest.
Jeśli się mylę to zaraz mnie jakiś zdun muratorowy poprawi?
Pozdrawiam

joda555
24-02-2012, 18:08
Dokładniej Athlumney Castle :welcome:
Deweloper m€wił że komin jest 200, ale jemu nie wierze. Masz jakieś doświadczenie z kominkami tu?
Pozdro 600

kominiarz
24-02-2012, 19:38
Witam.

Jestem od kilku tygodni posiadaczem dziesięcioletniego domu, w którym jest kominek gazowy (otwarty). Cała jego obudowa jest w betonowych bloczków.
Chciałbym zainstalować kominek powietrzny zamknięty. I kilka metrów rur z ciepłym powietrzem przez drewniany strop.
Strop wygląda następująco, nie ma belek tylko często co ok 40- 50 cm deska na sztorc. Do tego płyta wiórowa jako sufit i na górze dwie warstwy desek. Czy można przez takie coś puścić rury na ciepłe powietrze izolowane?
Nie wiem też który kominek lepszy: stalowy czy żeliwny, a może z szamotką. Planujemy palić 3- 4 godziny dziennie, ale przez weekendy to raczej 24 godziny.

P. S.

Na fotkach widać jak to teraz wygląda.
Proszę o pomoc

Niektórzy znawcy wkładów kominkowych twierdzą, ja raz z takim twierdzeniem się spotkałem, że jak masz ochotę ogrzewać kominkiem dom to kominek żeliwny, jak masz ochotę w kominku palić to kup stalowy.