PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie domu



PumaRST
24-02-2012, 14:05
Witam serdecznie,

to mój pierwszy post na tym forum. Mam następujące pytanie a w zasadzie prośbę o pomoc.

Mamy dom o konstrukcji szkieletowej, który ma 9 lat. W tym roku zrobiłem badanie termowizyjne bo chciałem się przekonać gdzie i jaką mam utratę ciepła ( do dnia dzisiejszego spaliłem już 18m drewna a ogrzewam dom kominkiem). Na badaniu wyszło że wszystkie okna są źle osadzone, część krzywo i są nieszczelne a wręcz rozeszły się na zgrzewach niektórych. Drzwi wejściowe w bardzo podobnym stanie - ale o tych rzeczach wiedziałem i nie było to zaskoczeniem. Natomiast nie wiem jak interpretować wyniki badania ścian i fundamentów(cokołu). Przez ściany ucieka 3-6* a przez cokół 8-12*. Fundament od zewnątrz nie jest ocieplony żadnym styropianem ani niczym w tym stylu. Natomiast ściany od zewnątrz mają konstrukcję następującą (idąc od wnętrza): płyta OSB -> folia -> cegła -> tynk. Na zdjęciach widać dokładnie każdą cegłę i jak sądzę są widoczne mostki przez zaprawę.

Nie wiem jak interpretować takie ubytki ciepła czy takie fundamenty ocieplać (wydaje mi się że tak), czy robić ocieplenie ścian od zewnątrz żeby zmniejszyć tą utratę.

Z góry dziękuję za podpowiedzi. Dodam że nie znam się na budownictwie i poruszam się po tym temacie jak dziecko we mgle więc nie wiem czy taka utrata ciepła przez ściany to dużo czy mało. Moze dodam że zamierzam jako drugie źródło ciepła zainstalować konwektory akumulacyjne (czyli grzać prądem) najmniej inwazyjne rozwiązanie bo nie mam żadnej instalacji bazowej do CO.

Pozdrawiam
PumaRST

PS: to jest link do badania termowizyjnego : http://wrzucacz.pl/file/5811330092973/niestachow.pdf

beton44
24-02-2012, 15:00
płyta OSB -> folia -> cegła -> tynk

o ile cegły nie jest tak powiedzmy z pół metra albo więcej,
to raczej taki domek jest "zimny", cudów nie zrobisz:)

PumaRST
24-02-2012, 20:05
o ile cegły nie jest tak powiedzmy z pół metra albo więcej,
to raczej taki domek jest "zimny", cudów nie zrobisz:)

cegły jest +/- 12cm. dalej za OSB w głąb jest wata jako ocieplenie, kolejna folia i płyty gipsowo-kartonowe.

PumaRST
26-02-2012, 10:25
PS co to za okienko wentylacyjne pod kalenicą z zdjęcia str.3 ??

szczerze to nie wiem, są takie okienka po każdej stronie. tyle wiem że wentylacja

PumaRST
26-02-2012, 18:46
ja bym w tym miejscu zamontował nawiewniki higro-sterowalne, czyli wentylacja by się otwierała tylko po przekroczeniu zadanego poziomu wilgotności

kolejna zmienna :) a jaka to wartość?? skąd ją wziąć ??

swoją drogą dziękuję bardzo za zainteresowanie tematem i odpowiedzi

PumaRST
27-02-2012, 13:46
dopasuj sobie do własnych upodobań, bo jedni lubią 30% a inni 60%

czyli wedle uznania i tego jaką ktoś chce mieś wilgotność w domu.

a jak się sprawdza oblicza punkt rosy?? na razie jak przeczytałem to wychodzi mi na to ze im grubszy styropian tym lepiej. ale mogę być w błędzie.

Tomek W
28-02-2012, 07:44
Tu masz program http://www.rockwool.pl/doradztwo/programy/kalkulator-cw - wystarczy wprowadzic poszczególne warstwy przegrody określić rodzaj budynku i środowiska i masz dokładny wynik.

pzw
29-02-2012, 00:17
Ty budowałeś dom, czy został kupiony ? Dach został ocieplony wełną zapewne i to widać na zdjęciach po kolorze tła.
Natomiast z tekstu wynika, że wełna jest również w ścianach, ale od wewnątrz ? To niedobry sposób na ocieplenie i dlatego wskazane by było docieplić dom z zewnątrz........tak jak mpoplaw sugeruje - od fundamentów, po dach. Przy okazji obrobisz ociepleniem okna i zlikwidujesz mostki na ościeżach. Po 9 latach powinieneś też sprawdzić uszczelki w samych oknach - jestem przekonany, że ich wymiana uszczelni skrzydła okienne. Tam gdzie pod drzwiami ucieka ciepło też możesz zainstalować miękkie włochate uszczelki - są takie, nie rysują podłogi a izolują.Może być jakiś filc czy podobny miękki materiał. Zlikwiduje szparę i już poprawa.
Co do tych okienek pod dachem, to ja bym je zlikwidował. Przy temperaturze odniesienia - 23 st. + 9.4 oznacza, że ciepło ma tam autostradę do ucieczki z domu.
Co specjalnie nie dziwi, bo ciepłe powietrze zawsze się unosi do góry. Dwa takie otwory walnie przyczyniają się do puszczania z dymem kubików drewna.
Jeśli to wentylacja, to rozwiązana fatalnie. Wylot zużytego powietrza powinien być wyprowadzony do przewodu wentylacyjnego w kuchni, łazience, przedpokoju ?
Pokoje i tak należy wietrzyć i używać mikrowentylacji.
Podejrzanie cienki wydaje mi się mur z cegły........to faktycznie jest 12 cm ?

PumaRST
29-02-2012, 08:26
Dom budowali moi dziadkowie a ja go odziedziczyłem.

dach jest ocieplony wełną. Wełna również jest w ścianie w przestrzeni między płytą osb a folią. co do jej rodzaju czy grubości to wiele nie powiem bo nie wiem. przypomina konsystencją watę a nie płyty z wełny. co do okien mam zamiar zaprosić znajomego który siedzi w temacie okien od jakiś 15-20 lat niech zobaczy czy da się je jeszcze naprawić (uszczelki regulacja itd) czy jednak mam racje że są tak pokrzywione że nic już im nie pomoże ( z oczywistych powodów wolał bym tą pierwszą opcję.

co do wentylacji to jest ona w kuchni i obu łazienkach ale nie wiem czy można zaślepić te co są pod dachem - też wolał bym się ich pozbyć również ze względu na fakt że często mam problem z gniazdami os w nich. otwory są takie cztery.

co do muru to robiłem sondę w ścianie i faktycznie do płyty OSB jest około 10-12cm a później w projekcie przeczytałem że grubość cegły 12cm. Fundament chyba w ogóle nie jest ocieplony na pewno nie cokół i nie od strony zewnętrznej. nie wiem jak jest z podłogą - ale mam nadziej ze choć trochę jest ale żeby się przekonać musiał bym kolejną sondę zrobić tym razem w podłodze. A jeśli nawet nie jest to nie wiem czy dało by się teraz to ocieplić.

pzw
01-03-2012, 00:14
Nie doczytałem z pierwszego posta, że planujesz ogrzewać elektrycznością. To spore wyzwanie dla domu.
Z drugiej strony, jeśli jesteś zdecydowany coś zrobić i masz jakieś środki, to można tu niemało zaradzić.
Te otwory czy okienka u góry trzeba w takim razie zlikwidować. Skoro jest wentylacja w domu, to ten relikt starego myślenia jest zbędny.
Twój znajomy oceni okna, to będziesz wiedział, jakie koszty z tym związane Cię czekają ? No i ocieplenie zewnętrzne. Starannie zrobione będzie remedium na większość Twoich kłopotów. Widziałem kiedyś zdjęcia, które kolega z pracy zrobił kamerą termowizyjną zimą na posesji swojego znajomego. Na ścianach było tam 12, lub 15 cm ocieplenia ze styropianu. Zdjęcia z zewnątrz pokazywały ściany w kolorze prawie identycznym jak tło, czyli jednolicie ciemnoniebieskie, a temperatury różniły się o dziesiąte części stopnia. Zatem droga jest prosta. Nałożyć ocieplenie na cały dom i jeśli się da na fundament. Docieplenie fundamentu jest bardzo ważne, nawet jeśli nie ma w podłodze izolacji. Tworzy to bowiem zamkniętą przestrzeń, która z tygodniami działania ogrzewania, nagrzeje się i utrzyma dodatnią temperaturę. To ustabilizuje również stan fundamentu. Kosztuje to, bo styropian do fundamentów jest drogi i powinno się to zrobić szczelnie, uprzednio zabezpieczając fundament przeciwwilgociowo, ale komfort mieszkania z czasem zdecydowanie poprawi.
Tak to wygląda po mojemu.

PumaRST
04-03-2012, 13:47
dzięki za odpowiedzi.

co do tej wentylacji pod kalenicą czy to nie jest wentylacja dachu??

sewerynslowi
04-03-2012, 19:11
jeżeli jest to wentylacja poddasza nieużytkowego - tzw styszku - to mimo wszystko powinieneś zainwesotwac w ocpielenie podłogi tego stryszku (sufitu poddasza), gdyż stanowczo za duzo ciepła zostaje oddawane przez te okienka :)

surgi22
04-03-2012, 19:15
Nie doczytałem z pierwszego posta, że planujesz ogrzewać elektrycznością. To spore wyzwanie dla domu.
Z drugiej strony, jeśli jesteś zdecydowany coś zrobić i masz jakieś środki, to można tu niemało zaradzić.
Te otwory czy okienka u góry trzeba w takim razie zlikwidować. Skoro jest wentylacja w domu, to ten relikt starego myślenia jest zbędny.
Twój znajomy oceni okna, to będziesz wiedział, jakie koszty z tym związane Cię czekają ? No i ocieplenie zewnętrzne. Starannie zrobione będzie remedium na większość Twoich kłopotów. Widziałem kiedyś zdjęcia, które kolega z pracy zrobił kamerą termowizyjną zimą na posesji swojego znajomego. Na ścianach było tam 12, lub 15 cm ocieplenia ze styropianu. Zdjęcia z zewnątrz pokazywały ściany w kolorze prawie identycznym jak tło, czyli jednolicie ciemnoniebieskie, a temperatury różniły się o dziesiąte części stopnia. Zatem droga jest prosta. Nałożyć ocieplenie na cały dom i jeśli się da na fundament. Docieplenie fundamentu jest bardzo ważne, nawet jeśli nie ma w podłodze izolacji. Tworzy to bowiem zamkniętą przestrzeń, która z tygodniami działania ogrzewania, nagrzeje się i utrzyma dodatnią temperaturę. To ustabilizuje również stan fundamentu. Kosztuje to, bo styropian do fundamentów jest drogi i powinno się to zrobić szczelnie, uprzednio zabezpieczając fundament przeciwwilgociowo, ale komfort mieszkania z czasem zdecydowanie poprawi.
Tak to wygląda po mojemu.

Co ty chczesz tygodniami nagrzewać ziemię pod podłogą? jaka zamknięta przestrzeń ? Pomyśl zanim coś napiszesz, to nie boli.

PumaRST
04-03-2012, 19:24
ja do konca nie wiem co to za wentylacja. Tak pomyślałem że to może dachu. Poddasze mam użytkowe.

pzw
04-03-2012, 22:01
Co ty chczesz tygodniami nagrzewać ziemię pod podłogą? jaka zamknięta przestrzeń ? Pomyśl zanim coś napiszesz, to nie boli.
A może mądralo poradził byś coś autorowi wątku, zamiast dyskredytować wypowiedź której nie rozumiesz.
Odnieś się jakoś do postu autora i poradź, co może zrobić ze swoim problemem ?

surgi22
05-03-2012, 23:25
Zdradz nam drogi znawco jak zamieszasz podgrzać grunt pod budynkiem ( do jakiej głebokości 1,2,10 metrów ? ) i jak zatrzymac to ciepło ??

owp
06-03-2012, 20:52
Natomiast z tekstu wynika, że wełna jest również w ścianach, ale od wewnątrz ? To niedobry sposób na ocieplenie i dlatego wskazane by było docieplić dom z zewnątrz........
To jest szkielet, więc normalna ściana, taka jak powinna być, oprócz tej cegły, bo można wykończyć cegłą, ale po co na to tynk...? Chyba że się komuś znudziła :)


Zdradz nam drogi znawco jak zamieszasz podgrzać grunt pod budynkiem ( do jakiej głebokości 1,2,10 metrów ? ) i jak zatrzymac to ciepło ??
Samo się nagrzeje, skoro nie ma dobrej izolacji pod podłogą, ale będzie się grzać tylko pod budynkiem, a nie dookoła.

pzw
06-03-2012, 21:42
Zdradz nam drogi znawco jak zamieszasz podgrzać grunt pod budynkiem ( do jakiej głebokości 1,2,10 metrów ? ) i jak zatrzymac to ciepło ??
Kolega owp jednym celnym zdaniem sprawę wyłożył.
Ale że w dzisiejszych czasach mamy kulturę obrazkową i jak nie widać to mózg już nie pracuje - słowo trzeba powtarzać żeby dotarło.
Dlatego i ja wkleję kawałek swojego posta, gdzie idea została wyjaśniona.
Cytat : "Docieplenie fundamentu jest bardzo ważne, nawet jeśli nie ma w podłodze izolacji. Tworzy to bowiem zamkniętą przestrzeń, która z tygodniami działania ogrzewania, nagrzeje się i utrzyma dodatnią temperaturę. To ustabilizuje również stan fundamentu."

Takie perpetuum mobile wymyśliłem.

surgi22
09-03-2012, 00:18
Kolega owp jednym celnym zdaniem sprawę wyłożył.
Ale że w dzisiejszych czasach mamy kulturę obrazkową i jak nie widać to mózg już nie pracuje - słowo trzeba powtarzać żeby dotarło.
Dlatego i ja wkleję kawałek swojego posta, gdzie idea została wyjaśniona.
Cytat : "Docieplenie fundamentu jest bardzo ważne, nawet jeśli nie ma w podłodze izolacji. Tworzy to bowiem zamkniętą przestrzeń, która z tygodniami działania ogrzewania, nagrzeje się i utrzyma dodatnią temperaturę. To ustabilizuje również stan fundamentu."

Takie perpetuum mobile wymyśliłem.
Koledzy OWP i PZW na Fizyce spali i to mocno .

PumaRST
09-03-2012, 06:54
surgi22 czy mógłbyś rozwinąć swój pogląd i jak to się ma do ocieplania fundamentów oraz cokołu w moim przypadku??

wracając do tej wentylacji pod kalenicą jak sprawdzić czy można ją zaślepić??

surgi22
09-03-2012, 14:11
Jeżeli będziesz ocieplać fundament i cokół ( co powinieneś zrobić ) nalezy róznież ocieplic podłoge na gruncie ( nie wierz w głupoty że wystarczy ocieplić fundament i grzać długo i nie trzeba izolować termicznie podłogi na gruncie - chyba że zamierzasz ogrzać ziemię pod budynkiem do głebokości gdzie temperatura ziemi wynosi 18-20 C - ale obawiam się że nie masz aż tak głębokich fundamentów ).

PumaRST
09-03-2012, 20:10
czyli sugerujesz sondę w wylewce żeby sprawdzic czy jest ocieplone czy też nie, a jak nie ma żadnego styropianu to zrywanie całości wylewki. dobrze rozumiem??

surgi22
09-03-2012, 20:12
Zdecydowanie jeśli nie ma ocieplenia to będziesz miał duże straty przez nieocieploną podłoge.

PumaRST
09-03-2012, 20:17
a miałem dziś taki dobry dzień był specjalista od Okien, i mimo że nie jest rewelacyjnie to uda się zostawić obecne okna i juz sie cieszyłem że bedzie to wszystko mniej kosztować a tu kolejny zwrot akcji. dzięki za podpowiedź, musze sprawdzić w projekcie co tam jest napisane.

surgi22
09-03-2012, 20:22
Nie ma za co , sprawdz i daj znac.

PumaRST
09-03-2012, 21:31
według projektu jest izolacja termiczna na gruncie 10cm styropian. swoją droga w ścianach zewnętrznych jest wełna 15cm Rockmin, a dach wełna mineralna 18cm Rockmin. tyle z projektu.

surgi22
09-03-2012, 21:35
Jak jest 10 cm to juz coś ( choć szału nie ma ), przelicz sobie czy ci się opłaca to ruszać czy nie.
15 cm ściany i 18 cm dach to również nieco mało jak na dzisiejsze ( drogie ) czasy.

PumaRST
09-03-2012, 22:04
15 cm ściany i 18 cm dach to również nieco mało jak na dzisiejsze ( drogie ) czasy.

dlatego mysle o styropianie od zewnątrz.

inna sprawa że doczytałem w projekcie że ściany zewnętrzne ocieplone (sądzę że zewnętrznie ocieplone) powinny mieć "folię wiatrochronną o wysokiej paroprzepuszczalności". moje ściany nie mają ocieplenia tylko cegłę 12c na to tynk, czyli teraz jak bym dal docieplenie to na to docieplenie powinienem dać taką folię a na nią dopiero nowy tynk ?? czy dobrze to rozumie ??

surgi22
09-03-2012, 22:41
Zależy czym będziesz docieplał ( przy ocieplaniu styropianem dawanie folii nie ma sensu ), pamiętaj o tym co pisał mpoplaw = odpowiednia grubość izoalcji aby punkt rosy nie wypadł w warstwie cegieł.

PumaRST
09-03-2012, 23:39
z tym musze się udać do kogoś kto przeliczy bo ja nie ogarniam tego.

msilent
10-03-2012, 00:05
del

Qgiel
10-03-2012, 00:56
Czy ma sens, to zależy jak tej piwnicy używasz ?Jeśli ma tam być ciepło, to bez izolacji fundamentów, trudno
będzie dogrzać to pomieszczenie.

PumaRST
10-03-2012, 08:51
mpoplaw czyli jednak sugerujesz danie foli na styropian a dopiero na nią nowy tynk. ale jak sądzę taka folia ma chronić przed wiatrem czyli być tak jakby kolejnym ociepleniem.

co sądzisz o całkowitym zaślepieniu tej wentylacji pod kalenicą. Starałem się znaleść coś na jej temat w projekcie ale nawet jej nie ma na planie. jako wentylacja podana jest tylko wentylacja do komina idąca z łazienek i kuchni

pzw
10-03-2012, 17:22
Upewnij się czy przypadkiem w pokojach na górze nie ma jakichkolwiek otworów wentylacyjnych ?
Gdyby były, to mozna sądzić że w ten sposób wykonawca zrealizował wentylację góry domu ?
Jeśli nie ma, to można zrobić założenie, że wykonawca - praktyk - ze swojego doświadczenia zdecydował sam, że nalezy takie otwory wykonać, aby zabezpieczyć konstrukcje drewniane przed zawilgoceniem. Kiedyś tak się robiło bardzo często i to nie tylko w konstrukcjach szkieletowych.
Aby to sprawdzić porozmawiaj z dziadkami, rodzicami, wykonawcą - jeśli to możliwe ? Ktoś być może naprowadzi Cię na konkretne informacje.
Na forum otrzymasz tylko przypuszczenia a nie pewnik.
Pewne jest tylko to, że tamtędy ucieka mnóstwo energii ceplnej i to na 4 strony świata, jak piszesz.
Co do docieplenia podłóg. Jeśli jest tam styropian w posadzkach to bardzo dobrze - i nic już z tym nie kombinuj !!!
Jest krańcowo różnym doświadczeniem budowanie podłogi z ociepleniem w nowo budowanym domu, gdzie nie ma pośpiechu a posadzka jest kolejnym etapem budowy - a zrywanie podłóg, kucie wylewki, usuwanie styropianu i zapewne też kucie chudego betonu, aby obniżyć całość posadzki tak, by zmieściło się dodatkowe docieplenie i udało się zachować poprzedni poziom gotowej podłogi . Nie wspominając o tym, że praktycznie na kilka tygodni cały parter domu jest nie do mieszkania, a po zakończeniu prac konieczny będzie gruntowny remont dołu domu. Koszty tej zachcianki z pewnością wielokrotnie przekroczą oszczędności z tytułu nowego docieplenia podłóg.
Co do ścian. Fakt że dom został wykończony ścianami ceglanymi z tynkiem w zasadzie uniemożliwia już wymianę wilgoci i przepływ powietrza w obiętościach i szybkości, które nakazywały by używanie folii tego czy innego rodzaju. Sam styropian należy do materiałów z praktycznego punktu widzenia nieprzepuszczalnych, zatem mowa o jakiejś folii jest zbędna.
Swoją drogą to ciekawe jest, jak ten mur ceglany jest połączony z płytą OSB i czy jest tam jakas przerwa powietrzna ? To ważne dla prawidłowego obliczenia stratności cieplnej takiej przegrody.
Nieco poczytałem ( na użytek tego wątku)o konstrukcjasch szkieletowych i zastanowiło mnie że w swojej ścianie podałeś płytę OSB tylko z jednej strony wełny ? Tak jest w istocie ?

PumaRST
10-03-2012, 20:13
mpoplaw chodziło o folie miedzy styropianem a nowym tynkiem już na nim. Faktycznie się nie zrozumieliśmy. dom chyba jest dość suchy przez 9 lat nic się nie pojawiło na ścianach. a Pan od termo-kamery stwierdził że grzanie kominkiem uratowało dom od wilgoci z racji tego że powietrze jest suche z niego. co do twoich podejrzeń to raczej jestem realistą i nie liczę ze inwestycja w docieplenie zwróci się po 2-3 latach. bardziej zależy mi na stabilizacji mikro temperatury w domu. czyli na przykład: żebym nie musiał w okresie zimowym (-15->20 itd) wsadzać o 20 pełnego kominka, później czekać do +/- 12 wkładać następnego a następnie w okolicy 3-4 nad ranem wstawać po to żeby dołożyć i znowu gdy wstaje 5:30 pierwsze co robić nie wkładać kolejnego kominka. Niestety jakoś tak to wygląda przy mrozach i te kilka lat mnie juz zmęczyło. tym bardziej ze sa dzieci w domu wiec trzeba im zapewnić przynajmniej okolice 20-21*. a jak bym tak nie robił i załóżmy ostatnią partię drewna wsadził np o 11 to rano mam na dole 15-16* a na górze max 18. Jedynie w pokoju gdzie jest komin jest zawsze ciepło a przy takim paleniu tam jest sporo za ciepło.

PS: co rozumiesz przez wietrzenie?? bo moze mam zle wyobrażenie na ten temat.

pzw na górze nie ma żadnej wentylacji. Jedyna jest w łazience ale o tym mówiłem . dziadki czy rodzice nic nie pomogą bo po rozpoczęciu budowy miały miejsce dość poważne zawirowania w rodzinie i tak wyszło ze dziadek po odbiorze domu wcale nie chcial w nim mieszkać więc ja od samego początku w nim zamieszkałem ze względu na to zeby dom był ogrzewany od początku tym bardziej że odbiór był w listopadzie - i tak juz w nim zostałem. Co do wykonawcy to nie mamy z nim najlepszych relacji ale spróbuję go podpytać po co te kratki wsadzał mimo ze ich w projekcie nie ma. przypuszczam że chodzi o wentylacje dachu (to tylko przypuszczenia laika).

według projektu jest przerwa powietrzna między cegłą a płyta osb 1,5cm lub więcej. Ja się wbiłem w cegłę +/- 10cm robiąc sondę ale do pustki nie doszedłem, co mnie nie dziwi bo jeszcze jakieś 2 cm mi zostały. Co do płyty OSB jest ona tylko od zewnątrz - jestem pewny na 100%. Teoretycznie powinna być tez od wewnątrz pod gipskartonem ale jej tam nie mam. Jest ruszt stalowy do którego jest dana płyta gk. a i grubość ścian zewnętrznych to niecałe 35cm (34,x według projektu).

rozbiórka podłogi żeby ją docieplać nie wchodzi w grę, nawet bardzo bym się zastanawiał i drapał w głowę nad tą robotą gdyby nic tam nie było.

pzw
11-03-2012, 00:05
Przyszło mi do głowy, że mógłbyś zamknąć otwory na górze domu np. styropianowymi korkami na próbę i sprawdzić, co się będzie działo przez kilka dni czy tygodni ? Mrozy mamy chyba już za sobą, ale jest jeszcze na tyle chłodno, że można sprawdzić jak dom zareaguje i czy w ogóle ?
Zrobiłem symulację Twojej ściany aktualnej i z 10 cm docieplenia zewnętrznego i mam mieszane uczucia ? Parametry ściany ( współczynnik U ) poprawiły się, choć i tak były niezłe, ale z rozkładu temperatury przez warstwy widać, że akumulacyjności to ściana nie ma i nie będzie miała. Izolacyjność jest wysoka, ale każdy przewiew, czy dłuższe otwarcie okna, spowoduje szybkie wychłodzenie pomieszczenia. Taka jest uroda szkieletu ze względu na kolejność warstw w ścianie i lekarstwen na to jest ciągłe grzanie w sterowanym układzie. Skoro jednak planujesz użyć elektryczności do ogrzewania w pewnych przedziałach doby, to dodatkowa izolacja będzie miała sens. Ciepło z grzejników elektrycznych ma podobną naturę jak z kominka, zatem raczej wysuszy coś, niż napędzi wilgoci. Na wykresach strona wewnętrzna jest po lewej stronie wykresu, z zewnętrzna po prawej. Wykresy są zrobione dla temperatur : + 20 st i 50 % wilgotności względnej, a na zewnątrz -20 st. i 90 % wilgotności względnej.

PumaRST
11-03-2012, 07:41
Dziękuje bardzo. sądząc po liczbach poprawiło by się, ale zarazem rozumiem że bedzie trzeba utrzymywac stałą temeprature w domu. i zarazem wychodzi że te ściany nie maja zdolności akumulatora. Nasuwa mi się pytanie czy dzięki styropianowi bedzie trzeba mniej grzać mimo że ciagle aby uzyskać tą samą temperaturę?? a co z tym nieszczęsnym punktem rosy przy styropianie 10cm??
dlaczego masz mieszane uczucia??

PumaRST
12-03-2012, 13:48
pzw i mpoplaw wasze ostatnie wypowiedzi zasiały ziarnko niepewności co do pomysłu ocieplania całych ścian.

Co do okienek pod kalenicą, rozmawiałem z wykonawcą, jest to wentylacja dachu (tej przestrzeni między płytą a ociepleniem - jesli go dobrze zrozumiałem) oraz przestrzeni nad sufitem ale mówił że tylko w jakimś stopniu. Generalnie są to kanały które się łączą i robili to po to żeby nie skraplała sie para dzięki czemu nie butwiało czy gniło nic.

PumaRST
13-03-2012, 07:08
na chwile obecną wilgotność w domu to 40-50%.

co do tej ściany z str. 4 to tam miałem większe osadzenie się fundamentu i od wewnątrz było duże pęknięcie przy podłodze, być może pod płytkami dekoracyjnymi na zewnątrz jest takie samo i dlatego ta ucieczka ciepła (mam zamiar skuć te płytki i zobaczyć). Kominka tam nie ma.

PumaRST
12-04-2012, 13:31
Witam ponownie,

mam pytanie, jakiej grubości stosuje się styropian do ocieplenia fundamentów/cokołu. Pytam ponieważ cały czas się zastanawiam nad ociepleniem czy całośc czy tylko fundamenty/cokół i jeśli by decyzja zapadła na tą drugą opcje to w tedy cokół byłby szerszy niż dom co za tym idzie nie wiem jak by to się prezentowało od strony stylistycznej. Dlatego pytam o grubość tego styropianu.

Pozdrawiam

zloty_66
08-02-2017, 12:32
Witam

Chciałbym się poradzić fachowców na temat jaka grubość styropiany zastosował do ocieplenia. Mam dom budowany w latach 90, parter pełne piętro i poddasze.
Ściany na parterze: pustak(potocznie zwany żużlakiem) dylatacja i pełny suporeks. Na podłogach 15 cm styropianu.
Ściany na pietrze: cegła biała dziurawka dylatacja i pełny suporeks.
Strop na poddaszu docieplony styropianem od 10 cm do 18 cm - tak prosto było lane Dach zamierzam wymienić przed elewacją w tym roku i docieplić wełną.
Drzwi mam nowe i okna też 3 szybowe.Pytanie jakiej grubości styropian zastosować czy wziąć grubszy z wyższym współczynnikiem przenikalności ciepla czy cieńszy z nizszym współczynnikiem??