PDA

Zobacz pełną wersję : Komin, przykra niespodzianka - co robić? (zdjęcia)



piciek
24-02-2012, 15:08
Witam. Mam problem z kominem. Stan jego widać na zdjęciach. Komin ma 2 kanały, kocioł centalnego podłączony jest do tego, bez pęknięcia. Był do końca użytkowany i nikt się nie zaczadził. Do komina były przyklejone (częściowo przewiązane z kominem) dwie ścianki działowe. Jedna jak widać jeszcze częściowo stoi (chciałbym ją wyburzyć i postawić na nowo). Problem objawil się dopiero po rozebraniu jednej z nich i obiciu tynku na reszcie.
Widoczne uszkodzenia:
-pęknięcie i lekkie wydęcie jednego kanału (dlaczego tak sie stało?),
-"kombinowanie" po przeciwnej stronie komina (część murowana na nowo).
Wiem, że najlepiej to rozebrać i wymurować na nowo. Tylko tak się składa, że powyżej tego miejsca jest już nowy komin. Teraz wiem (i o tym nie musicie mi przypominać), że trzeba bylo wymurować cały nowy, ale coż, człowiek się uczy na błędach.

Zaprosiłem na konsultacje dwóch budowlańców, oto ich opinie w skrócie:
1. Wyjąć i wmurować na nowo luźne, pęknięte cegły. Uzupełnić spoiny i peknięcia zaprawą i otynkować.
2. Zawali się i pociągnie ze sobą cały (nowy) dach i pół domu. Jedynie stawiać na nowo, ewentualnie obmurować starą część komina cegłą, przestrzeń między kominem a wypełnić zaprawą. Wtedy się nie zawali i będzie szczelny.

Prosiłbym teraz o opinię Pytanie: CO Z TYM FANTEM ZROBIĆ?

P.S. Do drugiego kanału planowalem w dalekiej przyszlosći podłączyć kominek - do odpalania w niedzielne wieczory.

http://i.imgur.com/6s6pr.jpg http://i.imgur.com/JLL6Q.jpg

http://i.imgur.com/rp7vF.jpg

beton44
24-02-2012, 19:52
marnie to wygląda

może zaprosić kominiarza, nie "budowlańców" ?


tak z sufitu, to komin będzie
służył pewnie jako komin?przez najbliższe kilkadziesiąt lat
- ja bym budował od nowa...

Qgiel
24-02-2012, 20:10
Jakie przekroje mają przewody wewnątrz komina ?
Jaki kocioł jest pod ten komin podpięty ?
Czy komin był sprawdzany przez kominiarza ?
Spękania mogą świadczyć o tym, że komin murowany był cegłą z rozbiórki, na zaprawę cementowo-wapienną, był przegrzewany ?
Jak byś tego nie odkuł, to samo mogło rozlecieć się za rok, lub 2.......może 5 ?
O skutkach, lepiej nie myśleć !

SKUT13
24-02-2012, 20:35
komin nadaje się do rozbiórki, a swoją drogą to elementy drewniane są raczej za blisko światła przewodu dymowego(chyba że to przekłamanie zdjęć

M K
24-02-2012, 21:09
Według mnie to ten komin wygląda jak po pożarze sadzy.
Połatany i byle jak poklejony, kiepsko to wygląda.
Konstrukcja drewniana za blisko komina.

Jakie tam są przekroje kanałów?
Jak wysoki jest komin?

piciek
25-02-2012, 15:18
Komin ma kanały o przekroju 14x14. Ma prawie 9m wysokości. Czy był sprawdzany przez kominiarza? Pewnie kiedys był ;)Był podpiety od 30 lat kocioł żeliwny na węgiel o mocy nieokreślonej, w kazdym razie było ciepło w domu. Ten rozpęknięty kanał nie był używany. Planuję wywalić żeliwniaka i wstawić tam nowy kocioł węglowy o mocy 15kW.
Belki będą zgodnie z przepisami, wiec tu spoko.

M K
25-02-2012, 16:48
Ten komin nie nadaje się do podłączenia kotła węglowego, czy też kominka.
Przekroje za małe, komin jest nieszczelny, brakuje kanałów wentylacyjnych.
Na starym żeliwnym piecu jeszcze to działało, ponieważ temperatura spalin była wysoka.
Podłączysz nowy piec a po paru miesiącach, przez ściany komina przejdzie kondensat i będziesz musiał stawiać nowy.

Do węgla najlepiej systemowy ceramiczny.
Do kominka komin murowany z cegły lub pustak jak do systemowych a w środek wkład z blachy stal. gat. 1.4404 gr 0,6 - 0,8 mm

Zobacz, poczytaj, zwróć uwagę na pierwszy post i zdjęcie:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191962-Mokry-komin&p=5053154#post5053154

piciek
25-02-2012, 17:52
Dzieki za szybką odpowiedź.
No właśnie, trzecią opcją jest wymurowanie drugiego komina obok. Tylko ja skłaniałbym się do tradycyjnego komina z cegły ceramicznej z kanałem dymnym o odpowiednim przekroju. Choc systemowy też biore pod uwagę.
Jesli chodzi o przekrój komina, to kotły Kotlostalu UKSG 15kW wymagają orientacyjnie komina o przekroju 220cm2 i 5m wysokości. Mój ma nieco mniejszy przekrój, ale nadrabia wysokoscią.
I (jako ciekawostka dodam) znam dom, gdzie śmiga piec 18kW a w kominie jest dodatkowo wkład stalowy fi14 (a może i mniejszy) a komin po sezonie palenia miałem węglowym jest tylko przykurzony - wiem, bo czysciłem. Żadnej sadzy, kondestatu itp

M K
25-02-2012, 19:19
Może być tradycyjny z cegły + wkład ceramiczny + izolacja z wełny lub systemowy ceramiczny + izolacja z wełny.
Przekrój fi 200, moim zdaniem, spokojnie wystarczy.

piciek
25-02-2012, 21:25
Wkład ceramiczny i wełna obowiązkowo? Sama cegła nie starczy? Czytałem tu na forum o pękających trójnikach.
Przy systemowym nie bedzie problemu z jego stabilnoscią? Wolnostojący, 9m wysokości. Nie chce mi sie szuakć na forum, ale tu też był problem.

Czyli póki co jestem skłonny na taką opcję.. Stary pokleję dobrą zaprawą i niech sobie stoi jako wentylacyjny.
Obok stawiam dymowy. Wkład fi 200mm. Obudowany cegłą. Ewentualnie (niechętnie) systemowy.
P.S. Dziwne, że kotły tej samej mocy, na to samo paliwo mają tak różne wymagania odnośnie przekroju komina. Znalazłem od 220cm2 do 400cm2. Prawie 100% więcej.

M K
26-02-2012, 11:45
fi 200 to nie 200cm2, matematyka się kłania
P=liczba pi * r2

Pawel78
26-02-2012, 12:23
a co to jest r2?

eniu
26-02-2012, 12:36
Pi er kwadrat :D

piciek
27-02-2012, 09:20
fi 200 to nie 200cm2, matematyka się kłania
P=liczba pi * r2

Z matematyką nigdy nie miałem problemów uzyskując na każdym etapie edukacji ocenę bdb. Uzupełnilem poprzedni post o jednostki, mam nadzieję teraz jest wszystko jasne. I teraz proszę o odpowiedź. Czy pomysł z dobudowaniem nowego komina obok jest dobry? Czy stary sie zawali? ;) Czy wkład ceramiczny jest obowiązkowy?

M K
27-02-2012, 09:42
Do węgla najlepszy będzie komin ceramiczny. I tak jak pisałem wcześniej, może to być wkład ceramiczny ocieplany w obudowie z pustaków systemowych lub ocieplany, obudowany cegłą. Nic na razie lepszego nie wymyślili do tego opału.
Do kominka najlepiej sprawdzi się wkład ze stali gat. 1.4404.
To czy stary komin nie zawali się musi orzec na miejscu, osoba znająca się na budowaniu i kominach.
Wykorzystanie starego komina na wentylację, to dobry pomysł.
Moim zdaniem trzeba spróbować komin wzmocnić i uszczelnić, szkoda byłoby go teraz całkiem rozbierać.
Jeżeli jest możliwość dostawienia nowego komina przy starym, to nie ma się nad czym zastanawiać, tylko trzeba tak zrobić.

Moja uwaga o matematyce i obliczaniu pola koła, nie była złośliwa.

piciek
27-02-2012, 11:57
To teraz pytanie odnośnie wkładu ceramicznego. Czy taki zestaw: http://www.ceradbud.pl/kominy/Komin%20fi200%208,5m.pdf będzie git? Firma/cena dobra? Teoretycznie gwarancja 30 lat, ale jak firma istnieje "od wczoraj" to nie wiadomo co będzie za 30 lat.

M K
27-02-2012, 13:54
Nie znam tej firmy i jej wyrobów.
W Twoim przypadku, wkład ceramiczny powinien być dedykowany do palenia węglem.
Dobre kominy robi np.: Schiedel, Plewa, Presto.
Cenowo pewnie będą droższe ale nie tylko cena jest najważniejsza.

piciek
28-02-2012, 11:05
No własnie. Z tym węglem to na 100% nie jestem pewny. Napewno będzie też palone drewnem. Jest jakiś uniwersalny wkład?

Xerses
28-02-2012, 11:19
Tak jak namisał MK wybierz schiedla lub plewe - dobre wkłady i nie ma większych problemów z ich montażem. Co do drewna - generalnie wkład ceramiczny rozwiązuje Ci ten problem. Jeżeli jest to piec starszego typu gdzie spaliny idace w kominą sa "gorące" - nie ma problemu wogóle - nawet w kominach z cegły - w nowszych kotłach - jesli paliłbyś mokrym drewnem na starym kominie mogłyby sie pojawiac wykwity itp w ceramicznym - obędzie się bez stresu.

eniu
28-02-2012, 16:06
To teraz pytanie odnośnie wkładu ceramicznego. Czy taki zestaw: http://www.ceradbud.pl/kominy/Komin%20fi200%208,5m.pdf będzie git? Firma/cena dobra? Teoretycznie gwarancja 30 lat, ale jak firma istnieje "od wczoraj" to nie wiadomo co będzie za 30 lat.


Nawet zakresu temperatur stosowania nie raczyli podać...

Poczytaj watki o kominach na tym forum. Mało gdzie znajdziesz
tyle cennych, aktualnych i prawdziwych informacji. Zapewniam,
że lektura będzie ciekawa i zaskakująca...:)

piciek
04-03-2012, 17:09
To jeszcze takie pytanie. Co powiecie o systemie kominowym EFFE-2. Wygląda tak raczej niepozornie.

Xerses
05-03-2012, 11:36
Heh kiedy wybierałem system kominowy - pamiętam że czytałem na ten temat:) Ale i tak wygrał schiedel, raz że to całe effe to nie jest tania impreza, a 2 według mnie komin powinien być izolowany - niezaleznie czy wewnątrz czy na zewnątrz. Tutaj tego miał nie będziesz.

piciek
05-03-2012, 14:53
No właśnie EFFE-2 wychodzi zdecydowanie najtaniej. Dlatego mnie zaiteresował ;)

Kominki Piotr Batura
05-03-2012, 17:24
Poszukaj wątek o EFFE. Jest na FM.

piciek
05-03-2012, 19:36
Poszukałem, znalazlem kilka tematów o effe2 i wiem tyle co wcześniej, czyli nic nie wiem. Wiem, że jeden popękał (przy podłączonej kozie). Reszta nie byla użytkowana lub była użytkowana krótko.
Zresztą ostatecznie (tak na 95%) i tak zdecydowałem się na rozbiórkę starego komina i postawienie nowego w tym samym miejscu, więc effe-2 przestaje być już tak korzystny cenowo. Wybiorę raczej systemowy ze zintegrowanym wentylacyjnym. Tu też ile głosów tyle opinii.

Xerses
13-03-2012, 13:30
Poszukałem, znalazlem kilka tematów o effe2 i wiem tyle co wcześniej, czyli nic nie wiem. Wiem, że jeden popękał (przy podłączonej kozie). Reszta nie byla użytkowana lub była użytkowana krótko.
Zresztą ostatecznie (tak na 95%) i tak zdecydowałem się na rozbiórkę starego komina i postawienie nowego w tym samym miejscu, więc effe-2 przestaje być już tak korzystny cenowo. Wybiorę raczej systemowy ze zintegrowanym wentylacyjnym. Tu też ile głosów tyle opinii.

No i to akurat jest dobra decyzja:) Co do Effe- jak uwzględnisz wszystkie elementy komina - no to właśnie ta atrakcyjność cenowa traci sporo.......

piciek
10-01-2013, 11:13
Niestety jestem zmuszony powrócić do tego wątku. Komin jak widać na zdjęciu jest nówka sztuka. Ponieważ zwiększyłem kanały (dymny 27x20, wentylacja 14x20) trzeba było go odchylić górą (powyżej jętek) aby nie trafił wpół gąsiora. Problemem jest naciek na kominie ,zwlaszcza po deszczach. Czy możliwe jest, że deszcz leci "dziurą" i ponieważ ściana komina jest pochylona to "zbiera" wodę?
Dane:
Palę drewnem rozbiórkowym (suchym) z temperaturą 60-80 stopni C. Temp. spalin wg producenta kotła - ponad 400 stopni.
Palę 5-6 dni w tygodniu po 8-10 godzin.
Komin na poddaszu jak widać nie jest ocieplony, lecz jest tam temperatura dodatnia.
Komin jest z cegly, otynkowany, bez wkładu, bez nasady, daszku czy czego kolwiek. Odchylony górą o kilka stopni.
Poza naciekiem nie ma z nim żadnych problemów.
159805

piciek
14-01-2013, 19:14
Nikt siem nie wypowie?

Kominki Piotr Batura
14-01-2013, 20:56
Ani chybi woda.

piciek
16-01-2013, 20:15
161880

Myślałem o czymś takim na kanał dymny. Wentylacyjny jest przykryty z góry.

Lusia191
17-01-2013, 12:05
rozebrać cały komin i wymurować na nowo:) albo system albo cegła i wkład z kwasówki na twoim miejscu wybrałbym system pozdrawiam do nowego domku kupowałem firmy cj block fi180+wentylacja 9m w cenie1500zł

piciek
18-01-2013, 18:25
Lusia191, to jest NOWY komin.

Kominki Piotr Batura
21-01-2013, 07:30
161880

Myślałem o czymś takim na kanał dymny. Wentylacyjny jest przykryty z góry.

Może być ale szerokość podstawy tego daszka zrób tak, by wystawała co najmniej 4-5 cm poza obrys komina po zagięciu wcześniej krawędzi w dół (też o kilka cm). Sam daszek tez zrobiłbym szerszy.