PDA

Zobacz pełną wersję : decyzja o warunkach zabudowy w celu uniknięcia opłaty ze rentę planistyczną



rudi102
25-02-2012, 06:20
niedawno dowiedziałam się, że aby uniknąć opłaty za rentę planistyczną podczas sprzedaży ziemi należy przed wejściem planu zagospodarowania uzyskać decyzje o warunkach zabudowy - wtedy przeznaczenie gruntu nie zmieni się bo już przed uchwaleniem MPZP jego przeznaczenie bylo pod budowe.
Proste, a mi i mężowi udało się to zupełnie przypadkiem - mieliśmy zamiar budować sie na dzialce (wtedy jeszcze rolnej) ktora dostal on od rodzicow. mpzp byl w trakcie opracowywania wiec musielismy uzyskac decyzje o warunkach zabudowy. niedlugo potem plan zagospodarowania przestrzennego zostal uchwalony wiec nasze starania o warunki zabudowy okazaly sie bezcelowe (jak wtedy stwierdzilismy) bo wystarczylo kilka m-cy odczekac i juz byl plan.
potem stwierdzilismy ze przy domu rodzicow jest jeszcze sporo miejsca i zbudujemy sie obok, a tamta dzialke sprzedamy.
nie minelo 5 lat od uchwalenia mpzp wiec teoretycznie powinnismy zaplacic 15% renty planistycznej od wzrostu wartosci dzialki (z rolnej na budowlaną) co daloby niezla sumke na korzysc gminy jednak dzieki temu ze wczesniej uzyskalismy warunki zabudowy - przeznaczenie gruntu przed wejsciem mpzp i po bylo to samo wiec nie placimy nic :)

wiec jesli macie ziemie rolna i zamierzacie ja w przyszlosci sprzedac - wystapcie o warunki zabudowy, w przeciwnym wypadku jesli gmina w miedzyczasie uchwali plan zagospodarowania bedziecie musieli odczekac ze sprzedaza ziemi 5 lat aby uniknac oplaty za rente planistyczna.

to tyle, moze komus sie ta informacja przyda :)

ludwik_13
09-03-2012, 22:43
Chyba, że gmina zawiesi postępowanie ws. WZ. Może na pół roku.

rudi102
11-03-2012, 07:34
a to prawda. tak czy siak warto zlozyc wniosek, poczekac pol roku az sie wezma za to, potem 2mce na sama decyzje :)
nie wiem jak to jest w innych gminach ale w mojej prace nad MPZP trwaly latami wiec nie zdazyli go uchwalic zanim byli zobowiazani wydac mi WZ