PDA

Zobacz pełną wersję : Sterowanie czyjkami od alarmu cyrkulacją c.w.u



roberts78
25-02-2012, 12:19
Witam>Chciałbym sterować wybranymi czujkami od alarmu cvyrkulacjA c.w.u.Mam podciagniętą skrętkę od centralki alarmowej do rozdzielni gdzie będzie znajdował się taki przekażnik:
http://allegro.pl/przekaznik-czasowy-dwuczasowy-pcm-10-zamel-i2089503624.html
Po podaniu napięcia przez czujkę będzie załanczał pompe cyrkulacyjna na nastawiony czas i bloklował ponowne uruchiomienie na zadany czas.
W zwiazku ztym iż czujki działają na 24v czy można bezpośrenio podłączyć wyjscia z czujek znajdujacych sie przy kuchni i łazience bezpośrenio do tego przekaźnika czy czeba stosować dodatkowo jakiś stycznik?

Czy alarmy posiadaja jakieś programowalne wyjście które można wykożysytać w tym celu i czy ono podaje także 24v.
Centralki jeszcze nie posiadam tylko okablowanie.

SS
27-02-2012, 10:28
Jakoś mało jasno przedstawiony problem bo:
- jakie to czujki systemu alarmowego pracują na 24V?
- jaki jest cel tego oczekiwanego sterowania i dlaczego koniecznie w połączeniu z Systemem Alarmowym?

roberts78
27-02-2012, 15:30
Przepraszam-Czujki pir-12v.A co chce osiagnąc to nie ten temat.Interesuje mnie wyłacznie jak to podłączyc .I tylko takich odpowiedzi oczekuję.

SS
27-02-2012, 16:41
a to to zdrowia życzę...

robertsz
28-02-2012, 23:27
Z systemu alarmowego uzyskasz tylko 12V, za mało żeby wysterować/zasilić ten przekaźnik 24V.
Lepiej już użyj PCM-10 w wersji na 230V i przekaźnika pośredniczącego np: AWZ-514 PU1/HV (http://allegro.pl/pulsar-awz-514-pu1-hv-przekaznik-12v-230v-i2123491780.html)

Twój algorytm sterowania jest kiepski, wyjdzie to w praniu znaczy jak już zamieszkasz.
Na szczęście będzie to do poprawy bez kucia ścian.

Dla pomp najgorszym momentem życia jest ich start, częste załączenia skracają życie takich pompek.
Weź to pod uwagę przy ustalaniu czasów t1 i t2.

roberts78
29-02-2012, 14:07
Znalazłem coś takiego:
http://dobry-czas.pl/pl/Produkty/Przekazniki-czasowe-jednofunkcyjne/Przekaznik-MTR17-TTR-U240-208
Przekażnik posiada funkcję tr-odmierzanie cyklu pracy i przerwy wyzwalane zboczem opadającym styku S.
Powiedzmy że ustawię czas pracy pompy na 2min a po nim czas przerwy 20min(zależy od stopnia wychłodzenia wody w rurach)podczas której przekażnik nie reaguje na kolejne impulsy wejścia s.

Co do przekaźnika 12/230 to czy ten sie nada ?Potrzebuję modułowy ponieważ do rozdzielni podciągnieta już jest skrętka.
http://dobry-czas.pl/pl/Produkty/Przekazniki-interfejsowe/Przekaznik-MIR17-001-D012-116

CZy można zaprogramować wyjście z alarmu tak aby podawało jeden impuls z wszystkich czujek przy punktach poboru wody, czy muszę od każdej z 3-ch czujek doprowadzac po jednym kablu do przekażnika 12/230 + n oczywiście?

robertsz
02-03-2012, 15:39
CZy można zaprogramować wyjście z alarmu tak aby podawało jeden impuls z wszystkich czujek przy punktach poboru wody, czy muszę od każdej z 3-ch czujek doprowadzac po jednym kablu do przekażnika 12/230 + n oczywiście?
Tak, można.

roberts78
05-03-2012, 18:17
Przekaźnik który zamieściłem powyżej obsłuży wyjście z alarmu bez użycia dodatkowego przekaznika 12/230v.Zasilanie działa w zakresie 12-240v.Wystarczy podłączyć zasilanie +/- 12v z alarmu, a na styk sterujacy wyjście z alarmu.Na zaciski robocze 230v.

xtea
08-03-2012, 17:46
Jam mam przyciski do pompy cyrkulacji c.w.u. oraz mogę ją włączyć z komórki poprzez PLC. Nic lepszego nie wymyślisz. Czujka ruchu to też nie rozwiązanie, bo będzie kręcić pompą bez sensu i obniżać temperaturę wody. Jak są dłuższe rury to albo sie godzimy na straty opału albo przyciski z czasówką.

roberts78
12-03-2012, 17:09
Układ może działać tak samo tylko bez logowania sie przyciskiem przed wejściem do kibla.Zastępują go czujki umieszczone w odpowiednim miejscu.

Maher
15-03-2012, 00:22
Może napisz jaki masz system alarmowy(centralka), to może wystarczy trochę przeprogramować centralkę alarmu i wtedy zwykły przekaźnik będzie potrzebny.

bitter
15-04-2012, 07:46
Podciągam bardzo interesujący temat. Jak dla mnie bombowe rozwiązanie. Ponieważ w alarmach nie siedzę, czy ktoś może podpowiedzieć jaką centralkę należało by użyć aby miała wyjście reagujące na załączenie tylko konkretnych czujek?

Sprawa druga - ten przekaźnik wydaje mi się być nieodpowiedni. Dlatego, że on załącza się na tak długi czas aż czujka nie przestanie podawać sygnału plus czas T1. To oznacza, że jak się ktoś będzie non stop kręcił przy czujce przez godzinę to przez godzinę cyrkulacja będzie chodzić. To musiałby być przekaźnik, który po poddaniu sygnału włącza się na czas T1 ale tylko T1, niezależnie od tego ile trwa impuls wzbudzający i pozwała włączyć po czasie T2 .

autorus
15-04-2012, 08:43
To ja mam pytanko, ile czasu potrzeba aby pompa cyrkulacyjna doprowadziła nam ciepła wodę do kranu? Wiem to zależy od odległości, ale dajmy na to przykładowo 15m. Przekrój rury standardowy.

adam_mk
15-04-2012, 08:59
A nie lepiej po prostu DOBRZE zbudować cyrkulację i układ CWU?
Załączamy pompkę o mocy symbolicznej i zapominamy o problemie...

Adam M.

R&K
15-04-2012, 10:21
chodzi o straty jakie generują rury nawet zaizolowane - a nie pompka - jeśli cały czas cyrkulujemy cały czas mamy straty , jesli ogrzewamy np zbiornik w taniej nocnej taryfie - to poprzez cyrkulacje caly czas go systematycznie wychladzamy

bitter
15-04-2012, 12:00
No właśnie Adamie. Jak napisał R&K chodzi właśnie o straty w rurach na wychładzaniu zbiornika. Zaproponowany tutaj system pozwala na całkowite wyłączenie w nocy (bo nikt nie chodzi) a w dzień tylko ja się ktoś zbliża do kranu. Uważam, że pomysł zarąbisty.

adam_mk
15-04-2012, 21:16
Uważam, że to "pudrowanie trupa aby zdrowo wyglądał" a nie zarąbisty pomysł!
Poczytaj : "Cyrkulacja - wór bez dna" to zrozumiesz co piszę!

Układy CWU i cyrkulacji budowane są chyba po pijaku i nogami w obecnie stawianych domach!
ŚREDNIA MOC STRAT w takich układach to od 2,5 do 4kW...

KTO Z WAS zabudował CIEPŁOMIERZ na układzie cyrkulacji?!
(Bo ja - kilkukrotnie!)

Jest czystym idiotyzmem nakładanie tej szarej pianki (o symbolicznej grubości i iluzorycznych parametrach) na rury układu CWU i cyrkulacji.
DA SIĘ to zrobić DOBRZE!
Ale...
Przy tej robocie trzeba trochę wyobraźni i przewidywania skutków podejmowanych działań.

Adam M.

R&K
15-04-2012, 21:33
napisz cos wiecej Adamie lub podlinkuj temat bo nie moge go odnalesc
ewentualnie skopiuj tutaj kowintesencje zagadnienia

oto projekt mojego domu
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=60382&d=1307714058

z kotlowni na dol do kuchni idzie 1 rura

i w prawo poprzez pokój do lazienki 2 rura z przedidziana cyrkulacja lub zaworem termoregulacyjnym nad ta lazienka na poddaszu jest 2 lazienka

jak najlepiej byloby rozwiazac ten uklad by generowal jaknajmniej strat ?

dziekuje

autorus
15-04-2012, 21:49
Dokładnie Adamie napisz coś więcej, niedługo mnie to czeka :) A chciałbym zrobić porządnie.

adam_mk
15-04-2012, 21:53
OGÓLNE ZASADY:

Grzejemy wodę (CWU, przepływowo, zładowo czy jak kto lubi i umie).
Gdzieś tam "trzymamy ją" w jakimś mniejszym czy większym "baniaczku".
Baniaczek ogacamy tak jak umiemy i jak nam wyobraźnia pozwala...
A potem?
Wpędzamy tę ciepłą wodę w GOŁE rury przytulone do masywnej bryły domu!
Albo...
W rury leżące POD styropianem (czy innym ociepleniem) podłogi na gruncie - tam gdzie jest WIECZNIE wilgoć i temperatura studzienna....
ZAPOMINAMY o tym, że powierzchnia tych rur (po zsumowaniu) jest podobna do powierzchni baniaczka, który ogaciliśmy starannie i CONAJMNIEJ 20cm ociepleniem!!!!

Wszystkie rury CWU i cyrkulcji powinny być maksymalnie ogacone!
Choćby "pianką z puszki".
W ścianach, gdzie są prowadzone - prujemy miejsce jak pod kanalizę!
Układamy tam CENTRALNIE rurki CWU i cyrkulacji i pianujemy "do równości".

WIEM...
Tak się, Panie, nie robi!....

CZEMU?
Jest jakiś zakaz?
Są sankcje?
JAKIE?
To - nie wolno już tego zrobić DOBRZE?!!!

Wtedy straty są tak małe , ze można sobie tę pompkę cyrkulacyjną na jakie 10W zapuścić i zapomnieć....

Adam M.

adam_mk
15-04-2012, 21:59
TU jest linka do problemu...
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?62606-Cyrkulacja-CWU-W%C3%B3r-bez-dna&highlight=Cyrkulacja

Adam M.

autorus
15-04-2012, 22:06
Widzę to tak, szra pianka, na to szara pianka itd aż będzie niezły grubasek.
Albo mogę dać w warstwie pur, tak w połowie, to jak sie uda będzie ocieplenie min po 25cm dookoła :)

adam_mk
15-04-2012, 22:21
BINGO!

(chyba tak się woła jak kto trafi...)
:lol:

Adam M.

robertsz
16-04-2012, 00:22
To ja mam pytanko, ile czasu potrzeba aby pompa cyrkulacyjna doprowadziła nam ciepła wodę do kranu? Wiem to zależy od odległości, ale dajmy na to przykładowo 15m. Przekrój rury standardowy.
Pytanie co oznacza ciepła..... i czym to chcesz popchnąć, ale rząd 45-60, max. 90 sekund.
Wychładzanie od ostatniego poboru wody na poziomie 15-30, max. 45 minut.

surgi22
26-04-2012, 06:37
OGÓLNE ZASADY:

Grzejemy wodę (CWU, przepływowo, zładowo czy jak kto lubi i umie).
Gdzieś tam "trzymamy ją" w jakimś mniejszym czy większym "baniaczku".
Baniaczek ogacamy tak jak umiemy i jak nam wyobraźnia pozwala...
A potem?
Wpędzamy tę ciepłą wodę w GOŁE rury przytulone do masywnej bryły domu!
Albo...
W rury leżące POD styropianem (czy innym ociepleniem) podłogi na gruncie - tam gdzie jest WIECZNIE wilgoć i temperatura studzienna....
ZAPOMINAMY o tym, że powierzchnia tych rur (po zsumowaniu) jest podobna do powierzchni baniaczka, który ogaciliśmy starannie i CONAJMNIEJ 20cm ociepleniem!!!!

Wszystkie rury CWU i cyrkulcji powinny być maksymalnie ogacone!
Choćby "pianką z puszki".
W ścianach, gdzie są prowadzone - prujemy miejsce jak pod kanalizę!
Układamy tam CENTRALNIE rurki CWU i cyrkulacji i pianujemy "do równości".

WIEM...
Tak się, Panie, nie robi!....

CZEMU?
Jest jakiś zakaz?
Są sankcje?
JAKIE?
To - nie wolno już tego zrobić DOBRZE?!!!

Wtedy straty są tak małe , ze można sobie tę pompkę cyrkulacyjną na jakie 10W zapuścić i zapomnieć....

Adam M.
W nawiązaniu dowypowiedzi adama chcę powiedzieć jak o wygląda w praktyce , mnie firma instalująca PC, WM z reku i hydraulikę pociągneła rurę z CW pomiędzy kondygnacjami bezpośrednio przy jedynym kanale wentylacyjnym ( wymóg wentylacji grawitacyjnej z garazu ) jaki mam w domu tylko w 2 cm osłonie ( bo tak panom hydraulikom było łatwiej przejść między kondygnacjami ) dodatko pan inżynier pracujący w branży ciepłowniczej 20 lat usiłował mi wmówić że nie stanowi to problemu ( wiem że dla niego nie bo to JA będeę płacił za podrzewanie wody ) - dopiero jasne postawienie sprawy że nie zapłacę ani grosza dopóki tego nie zmienia załatwiło sprawę. Ot takie polskie realia - idziemy na skróty a durny i ciemny inwestor łyknie wszystko i za to zapłaci.

autorus
26-04-2012, 07:26
( wiem że dla niego nie bo to JA będeę płacił za podrzewanie wody )

No właśnie to My potem za to zapłacimy.

yaiba83
25-06-2012, 13:45
Powiedzcie mi jak wygląda z żywotnością pompki cyrkulacyjnej jak ona tak się będzie kilkanaście - kilkadziesiąt razy na dzień załączać?

tabaluga39
25-06-2012, 18:03
Powiedzcie mi jak wygląda z żywotnością pompki cyrkulacyjnej jak ona tak się będzie kilkanaście - kilkadziesiąt razy na dzień załączać?

Ja mam złe wspomnienia. Pompa w końcu nie chciała ruszać. Teraz mam na PLC2011A0 zrobione sterowanie włączaniem c.w.u. kiedy potrzebuję. Inaczej będzie się ta pompa włączać na pusto, bez potrzeby i będzie zabierać ciepło z zasobnika i sama pompa będzie dostawać po tyłku. Teraz każdy domownik ma smartfona więc wyjmujesz z kieszeni i pyk w pompkę :-) Przerabiałem i czujniki ruchu i do tego próbowałem dodać zegar i nie zdaje egzaminu. Jedynie klawisze dzwonkowe na ścianach jak masz gdzieś instalację plus smartfony i tablety. I tak się nie rozstaję ze swoim telefonem. Nawet do WC go zabieram :-) Polecam takie rozwiązanie, bo daje to maksymalne oszczędności ciepła c.w.u. Jedno naładowanie zasobnika 200L to przecież kilka złotych za gaz.

yaiba83
25-06-2012, 21:44
Ja u siebie na sterowniku solarnym mam możliwość ustawienia załączania cyrkulacji w trybie 10/10min.
Jednak mimo to mam w ustalonych godzinach załączaną na stałe. Osobiście wolę te parę złotych stracić na gaz jak kolektory nie wyprodukują nadwyżki ciepła niż potem biegać za nową, wymieniać, odpowietrzać itp.
Każdy ma inne oczekiwania od życia, ale wg mnie sterowanie cyrkulacją wg czujek alarmowych to zły pomysł. Nie da aż tyle oszczędności, co w zamian trzeba się nakombinować. A woda zależy jak jest wystudzona to i 5 minut potrzebuje na cyrkulację zanim będzie w kranach ok (u mnie ok 25 do najdalszego punku w jedną stronę).

dejna
27-06-2012, 00:44
Też doszedłem do wniosku że c.w.u. na kliknięcie jest jedynym rozsądnym sposobem aby oszczędzać opał. Już minęły czasy prosperity. Miałem także inne problemy. Musiałem przerobić czujnik temperatury c.w.u żeby zrobić większą histerezę niż dało się ustawić na sterowniku pieca. Piec włączał się co kilka odkęceń kranu, a zasobnik duży i nie potrzeba go co chwilę grzać. Teraz jest dobrze.
Histerezę mam od 55 do 13 stopni z czujnikiem na dole i cyrkulację na przycisku dzwonkowym i w telefonie.

dendrytus
30-06-2012, 01:05
Ja mam złe wspomnienia. Pompa w końcu nie chciała ruszać. Teraz mam na PLC2011A0 zrobione sterowanie włączaniem c.w.u. kiedy potrzebuję. Inaczej będzie się ta pompa włączać na pusto, bez potrzeby i będzie zabierać ciepło z zasobnika i sama pompa będzie dostawać po tyłku. Teraz każdy domownik ma smartfona więc wyjmujesz z kieszeni i pyk w pompkę :-) Przerabiałem i czujniki ruchu i do tego próbowałem dodać zegar i nie zdaje egzaminu. Jedynie klawisze dzwonkowe na ścianach jak masz gdzieś instalację plus smartfony i tablety. I tak się nie rozstaję ze swoim telefonem. Nawet do WC go zabieram :-) Polecam takie rozwiązanie, bo daje to maksymalne oszczędności ciepła c.w.u. Jedno naładowanie zasobnika 200L to przecież kilka złotych za gaz.
Masz super dom z XXVll lub XXX wieku. Ja mam z 2006 i nie mam bladego pojęcia jak to jest, że mam ciepłą wodę w kranie, nawet jak wstanę w środku nocy. Pompka nie chodzi mi cały czas.
Pytanie: jaki jest sens stosowania sterowania za pomocą smartfonu plus przekaźnik z PLC za 146 zł, skoro można sterować przy pomocy włącznika na ścianie za 8 zł.
Zapomniałbym o promocji na te wasze PLC pod koniec Lipca. Mają być podobno po 299 zł z VAT.

yaiba83
30-06-2012, 11:10
Dla mnie włącznik na ścianie to trochę niepraktyczne rozwiązanie, bo znając moich domowników na bank po włączeniu by zapomnieli wyłączyć :)
A tak swoją drogą to krocie przez cyrkulację też nie uciekają...

dendrytus
30-06-2012, 12:05
Dla mnie włącznik na ścianie to trochę niepraktyczne rozwiązanie, bo znając moich domowników na bank po włączeniu by zapomnieli wyłączyć :)

To dajesz czasówkę lub sprzęgasz z wyłącznikami światła.


A tak swoją drogą to krocie przez cyrkulację też nie uciekają...
Bardziej chodzi o trwałość pompy.

yaiba83
09-07-2012, 07:32
No właśnie - chodzi o trwałość pompy. Częste załączenia i wyłączenia dużo bardziej szkodzą od pracy ciągłej.

xtea
11-07-2012, 23:27
No właśnie - chodzi o trwałość pompy. Częste załączenia i wyłączenia dużo bardziej szkodzą od pracy ciągłej.

Nie tylko ale i o energię. Ładowanie zasobnika trwa z 30 minut. Piec musi nagrzać wodę cyrkulacyjną do 80 stopni. 2/3 energii idzie w komin i w straty do samowystygnięcia i w straty przesyłowe do wymiennika. Częsta praca pompy doprowadzi do sytuacji, że będą ze 2-3 dodatkowe cykle ładowania zasobnika na dobę.

yaiba83
12-07-2012, 14:18
Nie tylko ale i o energię. Ładowanie zasobnika trwa z 30 minut. Piec musi nagrzać wodę cyrkulacyjną do 80 stopni. 2/3 energii idzie w komin i w straty do samowystygnięcia i w straty przesyłowe do wymiennika. Częsta praca pompy doprowadzi do sytuacji, że będą ze 2-3 dodatkowe cykle ładowania zasobnika na dobę.

Jakim piecem chcesz ładować zbiornik 30min?