PDA

Zobacz pełną wersję : Wpływ U okien na oszczędności w ogrzewaniu



kpuchala
25-02-2012, 22:06
Brakuje mi pomysłu jak policzyć wpływ współczynnika U okien na oszczędności w ogrzewaniu domu. Załóżmy, że chodzi o standardowy dom o standardowych oknach, bez wielkich przeszkleń czy witryn. Załóżmy też, że okna są dobrze zamontowane "na ciepło" z foliami. Analiza dotyczy tylko U okna. Dom jest dobrze docieplony, ściany U<0,3.

Ile tak naprawdę ciepła ucieka przez okna?
Do jakiego poziomu U warto zejść w dół? Czy poniżej U=1,0 zaczynamy przepłacać i oszczędności nigdy nie będzie?
Jaka jest zależność od rodzaju ogrzewania? Co w przypadku pompy ciepła?
Jakieś własne przemyślenia lub złote myśli?

Z góry dziękuję za podpowiedzi.
Nie znalazłem takich informacji na forum, ale gdybym pominął, to proszę o link.

malux20
25-02-2012, 22:18
okno z u-1 to jest bardzo dobre okno
wrzuć chłopakom od ogrzewania elektrycznego tekst że masz dobrze ocieplony dom u-0,3 to zobaczysz jaki będą mieli ubaw

kpuchala
26-02-2012, 10:51
Rozumiem o co chodzi z tymi "chłopakami od ogrzewania elektrycznego", oni tam dają po metrze wełny z każdej strony. Ja mam mur grubo poniżej 0,3, więc uważam, że jest całkiem nieźle. Gdybym miał po metrze wełny wszędzie faktycznie byłbym skazany na ogrzewanie prądem. Ale do rzeczy - i tak nie wiem do jakiego U warto zejść w oknach. Planuje U=1,2 i nie wiem, czy to nie za wysoko, a nie potrafię policzyć czy opłaca się zejść niżej.

finlandia
26-02-2012, 11:09
Osobiście korzystam z kalkulatora mojej konkurencji:
http://www.uvalue.ms.pl/

Policzysz U dla konkretnego okna (z ich oferty) ale także wyliczysz różnice w ogrzewaniu dla różnych źródeł energii.

T12345T
26-02-2012, 11:31
Z pewnością nie będzie tu odpowiedzi na wszystkie postawione pytania, ale może te artykuły rzucą nieco światła na sposób podejścia do tematu:

"Współczynnik przenikania ciepła w praktyce" (http://oknotest.pl/1/okienne_abc/wspolczynnik_przenikania_ciepla_w_praktyce.php)
"Okna energooszczędne, czy to się opłaca?" (http://oknotest.pl/1/news/artykuly/okna-energooszczedne-czy-to-sie-oplaca.php)

kpuchala
26-02-2012, 15:22
Dzięki serdeczne za przesłane linki. Wychodzi mi taki wynik: jeżeli kupię okna U=0,8 zamiast U=1,2, to w ciągu 20 lat zaoszczędzę maksymalnie 2000 zł (do 100 zł rocznie). Taka oszczędność jest wg mnie zbyt mała, by był to powód do zakupu okien U=0,8, które są dużo droższe.

finlandia
26-02-2012, 16:58
Wydaje mi się, że wynik jes bliski rzeczywistym osczędnościom (idealny nigdy nie będzie), bo i mi zwykle wychodzą podobne rezultaty - czasem trochę lepsze. Tylko są też inne aspekty niż czysty wynik z liczenia:
- jeśli przyjmiesz, że energia zdrożeje w tym czasie dwukrotnie, to czas zwrotu się skróci..
- z najlepszych okien będziesz podświadomie zadowolony tak, jak z najlepszego auta na jakie Cię stać...
- jak będziesz widział mniejsze zużycie energii to też jest powód do satysfakcji (znów odwołam się do auta - jak kupię extra oszczędne to uśmiecham się przy każdym tankowaniu, chociaż dobrze wiem, że wyższy koszt zakupu zwróci mi się po ok 200 tys. km... ),
- rosa na szybach. Przy najwyższych parametrach okien to zjawisko nie powinno występować, ale zwykłe okna U1,2 z ciepłą ramką także nie będą tu specjalnie ustępowały.

Podsumowując - widzę sens kupowania cieplejszych okien, jeśli czas zwrotu poniesionych nakładów nie jest dłuższy niż owe 20 lat... Czasem dopłata za trzecią szybę pozwalającą "zejść" z U okna do ok 0,9 jest niska i grzechem byłoby nie skorzystać. Ale osobiście - przeskoczenie z U 0,9 na U 0,8 wiąże się zwykle z kupnem okien z półki droższych sześciokomorówek i wówczas... no ja nie widzę szansy na zwrot poza satysfakcją..
A jak wiadomo - poczucie posiadania dobrych rzeczy jest bezcenne:)

surgi22
26-02-2012, 19:33
Odnośnie liczenia czasu zwrotu różnych energooszczednych rzeczy ( min. okien ) ciekawy artukuł dotyczący mozliwości wzrostu ceny gazu o ok.40%
http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,11233592,Czy_konkurencja_na_rynku_gazu_do prowadzi_do_wzrostu.html i wszystkie wyliczenia sa nieaktualne. Wiadomo że ceny nośników energii będą rosły i inwestycja w energooszczedne okna może byc strzałem w dziesiątkę.

owp
26-02-2012, 19:34
Mi się opłacało dopłacić do trzeciej szyby, ciepłą ramkę wytargowałem taniej. Ale współczynnik u sobie obliczyłem dla każdego okna osobno, różnica w poszczególnych oknach to aż 0,3 W/m2*k. Fixy są sporo cieplejsze , u mnie u=0,7, a najgorsze okno ok 1. Wg tego kalkulatora bardziej opłaca się brać te ciepłe wzmocnienia niż ramkę, ale myślałem, że ramka będzie lepsza bo niby nie wykrapla się woda, a wzmocnienia się bałem do dużego okna przesuwnego, że niby niewiadomo z czego i czy wytrzyma. Ale chyba źle zrobiłem, bo wg kalkulatora cieplejsze okno jest z tym wzmocnieniem i bez ramki niż na odwrót, a cena taka sama, coś mnie chyba zaćmiło.... :) Ale to drobiazg.

malux20
26-02-2012, 19:43
ja nie wiem czy u wszystkich producentów
ale jest taki jeden na m gdzie zachwala soje okna z dociepleniem a na szkoleniach montażystów można u nich się dowiedzieć jaki problem jest z dużymi oknami latem od południa

alek_w
26-02-2012, 20:36
Brakuje mi pomysłu jak policzyć wpływ współczynnika U okien na oszczędności w ogrzewaniu domu. Załóżmy, że chodzi o standardowy dom o standardowych oknach, bez wielkich przeszkleń czy witryn. Załóżmy też, że okna są dobrze zamontowane "na ciepło" z foliami. Analiza dotyczy tylko U okna. Dom jest dobrze docieplony, ściany U<0,3.

Ile tak naprawdę ciepła ucieka przez okna?
Do jakiego poziomu U warto zejść w dół? Czy poniżej U=1,0 zaczynamy przepłacać i oszczędności nigdy nie będzie?
Jaka jest zależność od rodzaju ogrzewania? Co w przypadku pompy ciepła?
Jakieś własne przemyślenia lub złote myśli?

Z góry dziękuję za podpowiedzi.
Nie znalazłem takich informacji na forum, ale gdybym pominął, to proszę o link.

6 (mies) x 30 (dni) 24 (godziny) x 20 stopni (różnicy średnio) x powierzchnia okien x u = strata

Przykładowo, masz 20 m2 kwadratowych okien w domu. Dla współczynnika 1,0 będzie to 1728 kWh strat, dla 0,5 dwa razy mniej, czyli 864. Przy ogrzeaniu prądem zaoszczędzisz 432zł, przy ogrzewaniu pompą ciepła 4 razy mniej, gazem 2 razy mniej.

surgi22
26-02-2012, 20:55
Trzeba uwzględnic również w przypadku klimatyzacji mniejsze wydatki na chlodzenie latem :cool: