PDA

Zobacz pełną wersję : deska czołowa



alek_w
26-02-2012, 13:29
Czy montowane deski czołowej jest konieczne? Zauważyłem, że w wielu przypadkach zastępuje ją pas podrynnowy. Co przemawia za jednym i drugim rozwiązaniem? Dodam, że podbitka będzie y mnie montowana prostopadle do ściany.

magister
26-02-2012, 15:31
ja odpisze że nie wiem :-)

Na pewno deska scala krokwie i całą konstrukcję. wydaje się że wszystko jest wówczas bardziej stabilne.

alek_w
26-02-2012, 16:16
ja odpisze że nie wiem :-)

Na pewno deska scala krokwie i całą konstrukcję. wydaje się że wszystko jest wówczas bardziej stabilne.

A co na deskę w takim razie? Blacha czy jakiś plastik orynnowania? Wiem, ze Marley ma coś takiego w ofercie.

photos
26-02-2012, 16:28
Czy montowane deski czołowej jest konieczne? Zauważyłem, że w wielu przypadkach zastępuje ją pas podrynnowy. Co przemawia za jednym i drugim rozwiązaniem? Dodam, że podbitka będzie y mnie montowana prostopadle do ściany.
Ale pas podrynnowy musi się na czymś trzymać. Najczęściej choć nie zawsze jest robiony z blachy płaskiej, którą własnie mocuje sie do deski czołowej

alek_w
26-02-2012, 16:31
Ale pas podrynnowy musi się na czymś trzymać. Najczęściej choć nie zawsze jest robiony z blachy płaskiej, którą własnie mocuje sie do deski czołowej
Myślałem, że mocowanie na krokwiach wystarczy. U mnie deska czołowa ma 20cm szerokości. Jaki szeroki musi być pas podrynnowy? Może być węższy?

photos
26-02-2012, 16:41
Myślałem, że mocowanie na krokwiach wystarczy. U mnie deska czołowa ma 20cm szerokości. Jaki szeroki musi być pas podrynnowy? Może być węższy?
Trzeba tez do czegoś przymocowac rynajzy, najczęściej jest to właćnie deska czołowa
Pas może byc węzszy i zazwyczaj ma około 16 cm, zazwyczaj aczkolwiek nie zawsze. Możesz podciąc pietki krokwi i przybić deske 16

alek_w
26-02-2012, 16:50
Trzeba tez do czegoś przymocowac rynajzy, najczęściej jest to właćnie deska czołowa
Pas może byc węzszy i zazwyczaj ma około 16 cm, zazwyczaj aczkolwiek nie zawsze. Możesz podciąc pietki krokwi i przybić deske 16

A tutaj z czego jest zrobiony? Te proporcje by mi odpowiadały. Ktoś jest w stanie określic szerokość deski i pasa podrynnowego?
http://images40.fotosik.pl/1384/a2b411654ef6223amed.jpg

photos
26-02-2012, 17:03
Tu jest deska, widac ja gołym okiem, nie wiem czy dalej dobrze widze ale jakies kombinacje są. Deska górą jest wyżej niż krokwie, byc może na krokwiach sa jeszcze przybite wzdłuż łaty aby podnieść owe krokwie. Ale tu nie o tym...ta deska jest szeroka i może miec w granicach 18 cm

alek_w
26-02-2012, 17:36
Tu jest deska, widac ja gołym okiem, nie wiem czy dalej dobrze widze ale jakies kombinacje są. Deska górą jest wyżej niż krokwie, byc może na krokwiach sa jeszcze przybite wzdłuż łaty aby podnieść owe krokwie. Ale tu nie o tym...ta deska jest szeroka i może miec w granicach 18 cm
Może deska jest podniesiona, żeby rynnę wyżej osadzić. Ten pas podrynnowy jest z jakiegoś łupka, czy to tłoczona blacha?

surgi22
26-02-2012, 17:42
To struktonit ( forma łupka ).

photos
26-02-2012, 18:04
Może deska jest podniesiona, żeby rynnę wyżej osadzić.
to nic nie da. Nabijając łaty na krokwie raczej chciano uzyskac wyższą krokiew, a żeby dać więcej wełny w środku. Podnosząc sama deskę popełniliby błąd, otóz na krokwiach nabita jest membrana i powstałby ząbek, zagięcie,woda nie spływałaby prosto w rynne, chyba ze dach jest deskowany i podniosło sie wszystko o grubośc deski. Możemy gdybać, nie znamy dachu.

alek_w
26-02-2012, 18:20
to nic nie da. Nabijając łaty na krokwie raczej chciano uzyskac wyższą krokiew, a żeby dać więcej wełny w środku. Podnosząc sama deskę popełniliby błąd, otóz na krokwiach nabita jest membrana i powstałby ząbek, zagięcie,woda nie spływałaby prosto w rynne, chyba ze dach jest deskowany i podniosło sie wszystko o grubośc deski. Możemy gdybać, nie znamy dachu.
No ale tam z kolei jest pas nadrynnowy, który zakrywa "ząbek". Zauważyłem, że u mnie w projekcie też deska czołowa jest wyżej niż krokiew.

alek_w
26-02-2012, 18:22
To struktonit ( forma łupka ).

A są jakieś blaszane imitacje?

surgi22
26-02-2012, 18:57
Nie wiem trzeba poszukać. Ja mam podobny jak na zdjęciach i jest OK.

photos
26-02-2012, 18:58
No ale tam z kolei jest pas nadrynnowy, który zakrywa "ząbek". Zauważyłem, że u mnie w projekcie też deska czołowa jest wyżej niż krokiew.

A co z membrana zrobisz?? Przeciez ona jest nabita na krokwie. Powstanie Ci wowczas zaglebienie w ktorym bedzie zbierac sie woda

alek_w
26-02-2012, 18:59
Nie wiem trzeba poszukać. Ja mam podobny jak na zdjęciach i jest OK.

A jak masz zamontowane uchwyty do rynien? Przez te płytki wierciłeś?

alek_w
26-02-2012, 19:09
A co z membrana zrobisz?? Przeciez ona jest nabita na krokwie. Powstanie Ci wowczas zaglebienie w ktorym bedzie zbierac sie woda

Nie wiem :)

surgi22
26-02-2012, 19:14
Tak ale nie ja wierciłem a dekarz.

alek_w
26-02-2012, 19:15
Tak ale nie ja wierciłem a dekarz.
Pamiętasz jakie były wymiary tych płytek?

photos
26-02-2012, 19:17
Nie wiem :)
A może masz w projekcie pełne deskowanie dachu? wówczas podniesiona deska czołowa zlicuje się z nabitymi deskami i po problemie

alek_w
26-02-2012, 19:24
A może masz w projekcie pełne deskowanie dachu? wówczas podniesiona deska czołowa zlicuje się z nabitymi deskami i po problemie

Nie mam, mam tylko membranę, łaty i kontłaty, na to dachówka.

http://images35.fotosik.pl/1205/9197b280c5aac70cmed.jpg

surgi22
26-02-2012, 19:48
Pamiętasz jakie były wymiary tych płytek?
Nie jestem pewien ale chyba 20x20 cm .

Andrzej Wilhelmi
26-02-2012, 23:19
Po pierwsze to nie wiadomo czy to jest Struktonit choć z całą pewnością to płytka włókno-cementowa. Typowy wymiar takiej płytki elewacyjnej to 20X20 cm.
Deskę podniesiono aby właśnie skrócić szerokość okapu. Szerokość tej deski to 17~18 cm gdyż mniej więcej płytka przestaje około 2~3 cm za deskę po to aby zasłonić grubość podbitki. Aby nie wystąpił zwis folii wykonawca nabił na końcówki krokwi kawałki kontrłat i wyłożył na nich folię. Można przyjąć, że deska przestaje nad krokwie około 2,5 cm. Przy perfekcyjnym wykonaniu stosuje się w tym miesjcu belkę klinową a w Polsce zamiast niej deskę schodzącą z połaci na deskę okapową. Pozdrawiam.

alek_w
26-02-2012, 23:24
Po pierwsze to nie wiadomo czy to jest Struktonit choć z całą pewnością to płytka włókno-cementowa. Typowy wymiar takiej płytki elewacyjnej to 20X20 cm.
Deskę podniesiono aby właśnie skrócić szerokość okapu. Szerokość tej deski to 17~18 cm gdyż mniej więcej płytka przestaje około 2~3 cm za deskę po to aby zasłonić grubość podbitki. Aby nie wystąpił zwis folii wykonawca nabił na końcówki krokwi kawałki kontrłat i wyłożył na nich folię. Można przyjąć, że deska przestaje nad krokwie około 2,5 cm. Przy perfekcyjnym wykonaniu stosuje się w tym miesjcu belkę klinową a w Polsce zamiast niej deskę schodzącą z połaci na deskę okapową. Pozdrawiam.

Witam, też chciałbym zastosować płytkę elewacyjną 20x20. Deska czołowa ma u mnie szerokość 20 cm, czy w związku z tym powinienem postarać się o węższą - np 18 czy wystarczy obniżyć te płytkę zostawiając na górze gołą deskę?

Andrzej Wilhelmi
26-02-2012, 23:34
Zwróć uwagę na fakt. że musisz uwzględnić jeszcze grubość podbitki o ile chcesz nią przesłonić spód deski okapowej. Płytka powinna przestawać 1 cm za podbitkę. Można opuścić płytkę. Deskę można zamalować np. na grafitowo lub czarno (gdyby była widoczna) ewentualnie przesłonić specjalnie wykonaną obróbką blacharską. Pozdrawiam.

alek_w
26-02-2012, 23:39
Zwróć uwagę na fakt. że musisz uwzględnić jeszcze grubość podbitki o ile chcesz nią przesłonić spód deski okapowej. Płytka powinna przestawać 1 cm za podbitkę. Można opuścić płytkę. Deskę można zamalować np. na grafitowo lub czarno (gdyby była widoczna) ewentualnie przesłonić specjalnie wykonaną obróbką blacharską. Pozdrawiam.
Czyli najlepiej zamówić taką na szerokość 19 cm (deskę czołową)?

Andrzej Wilhelmi
27-02-2012, 12:28
Maksymalna szerokość deski czołowej to 20cm - (1 cm + grubość podbitki) przy zastosowaniu płytek włókno cementowych. Pozdrawiam.

alek_w
27-02-2012, 12:45
Maksymalna szerokość deski czołowej to 20cm - (1 cm + grubość podbitki) przy zastosowaniu płytek włókno cementowych. Pozdrawiam.

Dziękuję :)

supernik
27-02-2012, 18:25
ja miałem deskę szerokości 20 cm, i 32 cm grubości tj póltorej cala

surgi22
27-02-2012, 23:44
ja miałem deskę szerokości 20 cm, i 32 cm grubości tj póltorej cala
No No No duży ten cal u Ciebie jeżeli 32 cm to 1,5 cala - całkiem guba ta deska ( a może płatew ) czołowa. No ale cóż takie czasy teraz wszystko jest większe :wave:

sewerynslowi
02-03-2012, 21:52
te płytki są róznych rozmiarów :)

alek_w
02-03-2012, 21:55
te płytki są róznych rozmiarów :)

Wiem, wiem, ale 30 cz 25 cm byłoby za dużo.

andrzej belka
03-03-2012, 08:15
ja stosując deske 22 cm a struktonit 25*25, albo 18 cm i plytki 20*20 , i nie wierce nic w plytkach tylko przykrecam haki farmerami wchodzi jak w maslo pod warunkiem ze przykrecasz hak w miejscu gdzie plytka dolega do deski inaczej ją zlamiesz (płytke).

surgi22
04-03-2012, 21:54
Jak widać można wiercić, można nie wiercić płytki ( ot taka refleksja ).

Andrzej Wilhelmi
04-03-2012, 22:16
Nie ma możliwości nie wiercić. Po prostu wkręt farmer jest zakończony wiertełkiem, które umożliwia mu bezkolizyjne przejście przez płytkę. Pozdrawiam.

alek_w
06-03-2012, 19:21
to nic nie da. Nabijając łaty na krokwie raczej chciano uzyskac wyższą krokiew, a żeby dać więcej wełny w środku. Podnosząc sama deskę popełniliby błąd, otóz na krokwiach nabita jest membrana i powstałby ząbek, zagięcie,woda nie spływałaby prosto w rynne, chyba ze dach jest deskowany i podniosło sie wszystko o grubośc deski. Możemy gdybać, nie znamy dachu.
Już wiem. Rozmawiałem z wykonawcą. Trend jest taki, że ostatnią kontrłatę umieszcza się pod membraną. Być może robi się tak w celu rozpięcia membrany na równej powierzchni jaką stanowi deska czołowa.

Andrzej Wilhelmi
06-03-2012, 20:12
To nie jest trend tylko konieczność skrócenia kontrłąty aby unieść folię. Te kawałki kontrłat pod folią nie są do niczego potrzebne. Pozdrawiam.

grregg
06-03-2012, 21:00
Mam prośbę o pomoc w wyjaśnieniu kilku pytań.
W moich dachu projektant (projekt gotowy - dach kopertowy) wrysował deskę okapową o wymiarach 20x6cm. Ekipa od więźby nie chce zamontować tej deski twierdzi, że max jaką montuje to 3,2 czy 3,5cm, a zazwyczaj deska czołowa ma 2,2cm. Mam pewien problem bo dostarczyłem te deski na budowę, a moja ekipa częściowo wykorzystała je do konstrukcji dachu (na belki na stropie poddasza).
Mam pewien dylemat, bo nie wiem czy mają te deski okapowe zdemontować z miejsc gdzie je wykorzystali i zamontować je tam gdzie powinny być. Czy może mają rację i nie robi się desek czołowych/okapowych tak "grubych" jak wymyślił to projektant.
Oni twierdzą, że to zbędne obciążenie dachu. Sam nie wiem czy mam robić im problemy czy im to darować...

Andrzej Wilhelmi
06-03-2012, 21:51
Po pierwsze nie jest to żadne obciążenie dla dachu. Grubość 6 cm to lekka przesada. Typowe deski okapowe to 32 mm i 40 mm. 25 mm a tym bardziej 22 mm jest stanowczo za cienka. Wykorzystane deski okapowe pozostawić na swoim miejscu. Zamówić 40 mm. Pozdrawiam.

grregg
07-03-2012, 07:04
Dzięki za opinie.

Barbarosa
02-03-2013, 18:04
We wtorek mam spotkanie z dekarzem, podczas którego będę musiała podjąć decyzję na temat deski czołowej (okapowej).

Dach jest deskowany (bez podbitki) i pokryty papą. Docelowo będzie miał następujące warstwy (od góry):

dachówka,
łaty (4 cm, pierwsza od okapu 6 cm),
kontrłaty (2,5 cm),
izolacja (papa 0,5 cm),
deskowanie (2,5 cm), w miejscach widocznych boazeria (2 cm),
krokwie (20 cm, czoło 16 cm w pionie, 12 cm w poziomie),
murłata (14 cm).

Między krokwiami (pod deskowaniem):

pustka wentylacyjna (2 cm),
ocieplenie wełną (18 cm).


http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=173984&d=1362244859

Czy w tym przypadku znajdzie zastosowanie deska czołowa, a jeśli tak to o jakich wymiarach?
Czy nad rynną założyć grzebień (wróblówkę)?
Czy mogą mnie czekać jeszcze jakieś niespodzianki związane z wykończeniem dachu?

Jan P.
03-03-2013, 09:42
Deska 16 cm x 32-40mm. Zależy jaka dachówka , jeśli płaska to bez wróblówki . Jan.

Barbarosa
03-03-2013, 17:35
Dachówka ceramiczna Röben Piemont Tobago. Rynny PCV Nicoll.

Czyli deska czołowa powinna się pojawić i zasłonić całe czoło krokwi.
Opad, skropliny i ewentualne przecieki wyprowadzone zostaną ponad rynnę.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=174152&d=1362331901

Mam jedno "ale".
Zdecydowałam się nie robić podbitki, krokwie są ładnie wyeksponowane.
Nie chciałabym zasłaniać całego ich czoła. Niech będzie je trochę widać na tle elewacji.
Czy można zmniejszyć wysokość deski czołowej do wymaganego minimum?

Jan P.
03-03-2013, 17:58
Można zrobić bez deski czołowej , ale wtedy uchwyty rynnowe muszą być z wierzchu ( dla słabego fachowca trudności z ustawieniem spadku ) . Solidna deska okapowa. Wprowadzenie skroplin na pas nadrynnowy jest pracochłonne , powoduje powstanie tzw. kieszeni i zastoin. W Twoim przypadku wystarczy dać mały kapinosik za rynną wsunięty pod papę. Jan.

Andrzej Wilhelmi
03-03-2013, 20:06
Pierwsza łata nie powinna być na sztorc tylko normalne a na pasie nadrynnowym kratka wentylacyjna. Deska okapowa powinna być strugana jak nie będą do niej mocowane haki to grubość obojętna. Najlepiej bez tej deski i haki dokrokwiowe a wówczas pierwsza łata może być na sztorc należy natomiast osłonić okap taśmą perforowaną. Pozdrawiam.

Barbarosa
06-03-2013, 20:37
Jestem po spotkaniu. Wyszło na to, że mieli Panowie rację.
Dekarz zaproponował rynnę na hakach. Pod spodem chciał
dać deskę, ale nie zgodziłam się z obawy o wentylację oraz
z chęci wyeksponowania krokwi.

Prawdopodobnie będzie to wyglądało jak na rysunku poniżej:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=174768&d=1362601636

Na rysunku nie ujęto obróbki blacharskiej, ponieważ nie ma
pewności jak zostanie ukształtowana. Pojawiły się natomiast
haki oraz taśma perforowana PCV (12 zł brutto / mb), która zasłoni
pas podrynnowy oraz zapewni prawidłową wentylację połaci.

Andrzej Wilhelmi
07-03-2013, 18:49
Teoretycznie przy takim rozwiązaniu pasa nadrynnowego mogłoby nie być. Pozdrawiam.

Barbarosa
08-03-2013, 09:08
Zgadzam się, u mojej babci nie było żadnej obróbki blacharskiej okapu i dach funkcjonował prawie 70 lat. Działałby pewnie jeszcze dłużej, ale nowe pokolenie postanowiło wymienić dach na nowy - współczesny.

175117

W tym przypadku Pimont nieco faluje na łączeniach, więc pas nadrynnowy i wróblówka pojawi się. Poniżej powiększenie szczegółu okapu, bez deski czołowej. Obejrzałam to w praktyce na budowie i sądzę, że będzie wyglądać estetycznie.

175123

Prace ruszyły, ale zostaną pewnie przerwane ze względu na niespodziewany powrót zimy.

hokejgk1
08-03-2013, 09:23
Rynny mocowane do .... , no właśnie do czego ?

Jan P.
08-03-2013, 17:41
Pewnie do łaty:) Jan.

hokejgk1
08-03-2013, 21:32
A Mi się nasuwa pytanie, czy w przypadku wentylacji ppołaci (pomiedzy dachówka - papa) przy zastosowaniu grzebienia okapu z kratką wentylacyjną należy ją zabezpieczyć przed owadami !? Ma dość spore dziury ta kratka :-/

Andrzej Wilhelmi
08-03-2013, 23:11
Nie ma żadnej szansy zabezpieczenia przed owadami i przy papie nie też żądnej potrzeby. Pozdrawiam.

Barbarosa
09-03-2013, 06:48
Jeżeli hokejgk1 pytałeś o mój przypadek, to rynny osadzone są w hakach, które przymocowano do łaty okapowej za pośrednictwem metalowych płaskowników wygiętych pod kątem połaci i umożliwiających regulację wysokości. Razem to wygląda w przybliżeniu tak:

175289

W kwestii grzebienia z kratką również miałam obawy, dlatego ucieszyłam się gdy dekarz zaproponował ułożyć dachówkę na samym grzebieniu, a główną wentylację połaci przenieść w pas podrynnowy. W przeciwnym razie nałożyłabym jakąś siatkę na tą kratkę.

175290

Jest jeszcze inna kwestia. Wątpię, aby pod dachówką panowały korzystne warunki (szczególnie w okresie lata) dla rozwoju owadów. Przy ciemnej dachówce, będzie tam po prostu piekarnik. A w zimie większość paskudztwa zawiesza działalność. :-)

Andrzej Wilhelmi
12-03-2013, 22:14
No właśnie aby była odpowiednia wentylacja powinien być grzebień z kratką wentylacyjną (odpowiedni przekrój wlotowy) a nie sam grzebień. Grzebień też nie jest przeszkodą dla owadów. Natomiast osy potrafią zrobić spustoszenie w folii dachowej. Pozdrawiam.

flisiu
21-05-2013, 14:11
Witam, u mnie przy dachu pojawil sie nastepujacy problem. goscie z firmy ktorzy robili wiazary zaproponowali mi aby deski czolowej nie obijac zadna blacha ani plytkami tylko zostawic gola deske i na jej gorze zamonotwac rynne. takie rozwiazanie projektuje pracownia z500 w swoich projektach. np. taki dom: http://z500.pl/projekt/Z273_a,Powiekszona-wersja-projektu-z273-z-kotlownia-na-ekogroszek.html . W sumie spodobalo nam sie takie rozwiazanie i zamowilismy deski czolowe o grubosci 32mm. Jednak dekarz ktory aktualnie kryje nam dach wyrazil swoje obawy ze deski ktore kupilsmy stosunkowe swieze ( nie wysuszone) beda sie rozsychac na dachu przez co pojawi sie za jakis czas problem z nimi i nie bedzie to fajnie wygladac. Co myslicie na ten temat takiego rozwiazania? da sie dobrze zabezpieczyc te deski czy lepiej obic blacha ? rozumiem ze jak zamontuje rynny to ciezko bedzie juz cokolwiek potem poprawic. pozdrawiam.

Jan P.
21-05-2013, 18:37
Przy tak małym spadku dachu ,okap wymaga wyjątkowej staranności wykonania. Warto zamontować pas podrynnowy wywinięty na połać. Uniknie się niemiłych rzeczy przy topniejącym śniegu. Jan.

Andrzej Wilhelmi
21-05-2013, 22:07
... da sie dobrze zabezpieczyc te deski ...

Da się oczywiście dobrą lakierobejcą. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
21-05-2013, 22:12
Tak jak w tej realizacji. Pozdrawiam.

surgi22
22-05-2013, 05:53
Ale prawdopodobnie przy znacznej jak widać ekspozycji na światło, deszcz, śnieg i mróz po kilku latach będzie wymagała renowacji ( ale cóż samo życie prawie wszystko jak nowe to ładne :D a potem trzeba nieco poprawiać :cool: ).

flisiu
22-05-2013, 11:04
ja sie tylko martwie jak to bedzie wygladac na laczeniach. mam laczenia w poziomie i pionie poniewaz mam dwie deski 16cm i 14cm i bede montowane jedna pod druga. I teraz sie zastanawiam jak to bedzie pozniej wygladac na laczeniach. wczesniej o tym nie myslalem ale dekarz dal mi temat do myslenia.