PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie stropu



pinto13
26-02-2012, 22:42
Witam,

jak ocieplić strop ? Dom parter plus piętro plus strych. Chodzi o strop nad piętrem - teriva. Strych nad całym domem wysokość od 0 do 2,50 m wejście będzie przez właz, bez ogrzewania.
Czy ocieplać:
1. Tylko podłogę na strychu ? Czym ? Wełna ? styropian ? Jakie grubości ? Robić wylewkę czy wystarczą proste deski podłogowe ?

2. Tylko dach ? Jaka grubość ? Wykańczać karton-gipsem czy zostawić wełnę na wierzchu ?

3. Podłogę i dach razem ?

Pozdrawiam

beton44
27-02-2012, 05:07
wersja 1

homecactus
27-02-2012, 09:14
Ja również się na tym zastanawiam, też skłaniam się do wersji 1, w wykonaniu wełna + deski na kawałku, gdzie da się coś położyć (strop bardzo niski).
Nie wiem tylko, czy nie jest potrzebna jakaś folia wiatroszczelna, bo jednak na strychu u mnie to hula wiatr.

Tomek W
27-02-2012, 14:20
Wykonując ocieplenie podłogi uzyskujesz najmniejszą kubaturę ogrzewaną budynku tzn. nie ogrzewasz niepotrzebnie pomieszczenia nieużytkowego, czyli strychu.
Jeżeli przewidujesz, że pomieszczenie strychu będzie służyło jako np. składzik, to wówczas bezpośrednio na strop kładzie się legary drewniane, a następnie pomiędzy nie wełnę mineralną. Następnie wykonuje się pomost ażurowy z desek z zachowaniem szczeliny wentylowanej grubości 2-3cm pomiędzy deskami a wełną.
Jeżeli pomieszczenie strychu nie będzie w żaden sposób użytkowane to wówczas możesz ułożyć wełnę bezpośrednio na stropie. Zaznaczam jednak, że bezwzględnie należy unikać chodzenia po wełnie.

Zalecam łączną grubość izolacji przy zastosowaniu wełny mineralnej TOPROCK (http://przewodnik.rockwool.pl/produkty/toprock.aspx) bądź SUPERROCK (http://przewodnik.rockwool.pl/produkty/superrock.aspx)wynosi ok. 27cm, przy zastosowaniu produktów MEGAROCK (http://przewodnik.rockwool.pl/produkty/megarock.aspx), ROCKMIN (http://przewodnik.rockwool.pl/produkty/rockmin.aspx)ok. 30cm. Ponadto istnieje możliwość przełożenia pomiędzy krokwie odpowiedniej grubości górnej warstwy ocieplenia ułożonego uprzednio między belkami. Rozwiązanie to jest korzystne w przypadku uwzględnienia możliwości adaptacji w przyszłości na poddasze użytkowe.

pinto13
27-02-2012, 19:48
No właśnie czy jest potrzebna jakaś folia ? Od wiatru ? Od wilgoci ? Ja też jestem najbliższy wersji 1 tzn. wełna plus na to deski.

Tomek W
28-02-2012, 08:26
Nie ma konieczności stosowania folii. Strop będzie stanowił pewnego rodzaju paroizolacje, a w przypadku przedostania się pary wodnej zostanie ona odprowadzona poprzez szczelinę wentylowaną pomiędzy deskami a wełną.

homecactus
28-02-2012, 10:34
Nie ma konieczności stosowania folii. Strop będzie stanowił pewnego rodzaju paroizolacje, a w przypadku przedostania się pary wodnej zostanie ona odprowadzona poprzez szczelinę wentylowaną pomiędzy deskami a wełną.

Chyba nie chodzi tu o paroizolację od spodu, tylko o to, aby wiatr "nie hulał" w wełnie, bo wtedy to raczej jest ona średnim izolatorem.

Więc pytanie jest: czy układać folię na wełnie.

william.bonawentura
28-02-2012, 15:18
Z punktu widzenia sztuki budowlanej najlepszym rozwiązaniem jest położenie izolacji na stropie i otwarcie przestrzeni strychowej (wentylacja). Na twój strop połóż folię budowlaną, dwie warstwy styropianu 10cm na zakładkę i całość zabezpiecz tanią płytą wiórową 12,5mm. Wełna nie jest tu dobrym rozwiązaniem bo trzeba ją zabezpieczyć mechanicznie przez zgnieceniem (legary, grube deski lub płyty) oraz ochronić przez przepływem powietrza (folia paraprzepuszczalna z góry).

beton44
29-02-2012, 04:47
10 cm chyba dużo za mało, na ściany się daje grubiej:no:

wersja styropianowo-betonowa też wg mnie jest najlepsza,
ale to może takie nickowe zboczenie..

mpudlo
29-02-2012, 05:09
Ja u siebie na części strychu zastosowałem styropian 30 cm i wylewkę, a na części wełnę.

Zdecydowanie polecam styropian i beton, bo to najpraktyczniejsze rozwiązanie.

pozdro,
mp

malux20
29-02-2012, 06:22
Panie Tomku z cigacic
produkujecie może granulat wełny?
ja nie mogę dać warstwy ocieplenia pod pas dolny wiązara a chciałbym to wszystko dobrze ocieplić.
jeśli ewentualnie polożę granulat a na to wełnę tradycyjną metodą to pewnie granulat straci swoje właściwości/?

Tomek W
29-02-2012, 08:43
Pinto13
Nie ma konieczności stosowania folii wiatroizolacyjnej na wełnie. Twój strych to nie otwarta przestrzeń żeby wiatr „hulał” tam z dużą mocą. Podejrzewam że zastosowana jest tam zwykła wentylacja wiec nie ma się czego obawiać. Wełna mineralna odpowiedniej grubości będzie miała taki opór cieplny aby pomieszczenia znajdujące się poniżej zbytnio się nie wychładzały.

Co do granulatu:
Oczywiście posiadamy granulat wełny mineralnej. Jest to produkt o nazwie GRANROCK (http://przewodnik.rockwool.pl/produkty/granrock.aspx).
Granulat pod obciążeniem który stanowić będzie wełna delikatnie osiądzie, a więc straci swoje właściwości termiczne zgodnie ze wzorem na opór cieplny R=d/ λ. Zmiana grubości ocieplenia spowoduje obniżenie wartości oporu cieplnego o niewiele. Ponadto jeżeli dodatkowo zamierzasz ułożyć wełnę mineralną na granulacie powiększasz wartość oporu cieplnego, co wpłynie na polepszenie komfortu cieplnego. Ważne jednak by przy układaniu izolacji zapewnić szczelne łączenia płyt aby nie powstawały szczeliny które mogłyby powodować powstanie mostków termicznych. Aby uniknąć powstawania szczelin można zastosować ułożenie wełny mineralnej w dwóch warstwach na tzw mijankę.

pinto13
02-03-2012, 21:45
A może wystarczy wysypać keramzyt na strop ?

homecactus
03-03-2012, 19:59
A może wystarczy wysypać keramzyt na strop ?

Wystarczy. Tylko jaka musi być grubość keramzytu żeby osiągnąć zakładaną izolację.