PDA

Zobacz pełną wersję : usunięcie balkonu



szkutnik
27-02-2012, 12:34
Witam

posiadam dom z lat 70 , nieszczęściem tego domu są betonowe balkony o sporej długości tj ok 14m. Są one kompletnie niewykończone tylko goły beton , na domiar złego jeden z nich jest mocno obwiśnięty. Ostatnio wpadłem na pomysł żeby je całkowicie skuć i na ich miejsce zrobić mniejsze drewniane. W związku z tym mam pytanie czy usunięcie tego jest możliwe? W projekcie znalazłem taka informacje :
"balkon o wysięgu 1,2 zbrojony prętami sr.10mm stali 18g2 ułożonymi górą co 6cm , pręty zakotwione w dolnej warstwie wieńca , rozdzielacze ze stali st3s śr 8mm co 20cm"
"balkony o wysięgu 1,55 i 1,9 zbrojone prętami sr 10 co 5cm (18g2) rozdzielacze jak wyżej".
nie pisze jak są zakotwione w wieńcu .. ale wydaje mi się że powinno być tak samo jak przy tym pierwszym.

usunąć bym chciał tylko te 1,55 i 1,9

Aleksandryta
27-02-2012, 14:22
Z takimi pytaniami do konstruktora, który zrobi ci projekt przebudowy domu.

SKUT13
27-02-2012, 14:40
Bez projektu przebudowy nie należy nic ruszać, bo może się okazać, że usunięcie balkonów źle wpłynie na sąsiednie pola stropu, pewnie nie skoro są zakotwione w wieńcu, ale po co ryzykować

szkutnik
27-02-2012, 14:57
ok dzięki,
czyli będę szukał konstruktora

beton44
27-02-2012, 15:24
eee tam

silny chłop młot 5 kg i zbrojenie wisi przy ścianie:cool:

i oczywiście nie odbudowywać, bo na co one komu ?


zgłoszenie /np powód zagrożenie zawaleniem
ale tyle pewnie każą załączników dodać, że
chyba lepiej zaryzykować i tak je sobie te balkony samowolnie wywalić


gorzej jak dla niezmniejszenia piękna okolicy
Nadzór Budowlany każe te balkony odbudować w takiej samej, ale już
bezpiecznej postaci, ale to raczej fantastyka nienaukowa...

szkutnik
27-02-2012, 16:47
Dom kiepsko by wyglądał bez balkonów i dlatego planuje zrobić drewniane i troszkę mniejsze tj płytsze (bo mam ciemno w salonie a salon od południowej strony ).

jajmar
27-02-2012, 22:57
Nacinałbym balkony piła do betonu , na wylot co 50-80cm prostopadle do ściany na całą wyskość płyty, potem po jednym kawalku przy ścianie od góry. Uważaj bo to pójdzie w dół i bedzie cięzki dobrze podstempluj.

Balkon to element konstrukcyjny czyli to samowola.

slawek9000
28-02-2012, 10:55
będzie trudno prawidłowo zakotwić balkony drewniane, chyba że podeprzesz je na słupkach a to wymaga PnB. Może pomyśl o remoncie istniejących, i ich dociepleniu i wykończeniu. Ten jak mówisz obwisły można też naprawić choć większymi środkami.

szkutnik
28-02-2012, 12:33
A co to jest PnB? :)
Balkony są nad tarasem więc słupki wyglądały by w miarę dobrze , tym bardziej że teraz te betonowe tez są podparte filarami dość grubymi(40 cm) a po ociepleniu styropianem (mam zamiar ocieplić cały dom) byłoby już tragicznie.

Aleksandryta
28-02-2012, 13:54
Szkutnik jesteś absolutnie nieuświadomiony ;)
Pozwolenie Na Budowę

Na tego rodzaju prace remontowe, które opisujesz w wątku wymagane jest PnB.

slawek9000
29-02-2012, 15:15
A co to jest PnB? :)
Balkony są nad tarasem więc słupki wyglądały by w miarę dobrze , tym bardziej że teraz te betonowe tez są podparte filarami dość grubymi(40 cm) a po ociepleniu styropianem (mam zamiar ocieplić cały dom) byłoby już tragicznie.

pokaż jakieś zdjęcia tych balkonów zwłaszcza obwisłych
docieplanie słupów na których opiera się kawałeczkiem płyta balkonowa nie ma żadnego sensu, wystarczy tynk naprawić i położyć taki jak na reszcie budynku by było dobrze.
Żeby dobrze zrobić balkon drewniany (dobrze = na lata) to tez nie tak prosto ani tanio, poza tym drewniane wymagają jakiegoś pomysłu na detale i barierki.

szkutnik
02-03-2012, 09:49
Na przyszły tydzień wrzucę jakieś fotki,
Remont ma być na jesień więc mam czas na rozpatrzenie wszystkich za i przeciw.
Jakoś nie pali mi się do tych wszystkich formalności związanych z PnB

Aleksandryta
02-03-2012, 14:11
Rozumiem, tylko dobrze mieć takiego sąsiada , który nie doniesie na Ciebie 8). Ostatnio ludzie jakoś bardziej uświadomieni od strony budowalnej zrobili się, więc.....