PDA

Zobacz pełną wersję : zamiana stropu w projekcie?



rainder
28-02-2012, 08:38
Witam! Mój projekt domu posiada płytę żelbetową, czy na etapie budowy można ją bez większych problemów zastąpić czymś innym np. gotowymi płytami z betonu sprężonego.Z punktu widzenia inwestora ta opcja wydaje mi się ekonomiczniejsza (mniej kombinowania) przyjeżdża dźwig, kładzie płyty i już jest. Dom będzie budowała firma czy ma to odzwierciedlenie w kosztach robocizny i jakści wykonania?
Proszę o odpowiedź, na wiosnę zaczynamy działać :)

SKUT13
28-02-2012, 10:31
Zamienić można, ale tylko za zgodą projektanta konstrukcji i pod warunkiem, że ten uzna tą zmianę za nieistotną z punktu widzenia P.B. W przeciwnym razie nowe PnB na podstawie projektu zamiennego

homecactus
28-02-2012, 10:38
Nie wiem jak sprawa wygląda kosztowo, ale lany beton jest najlepszy z punktu widzenia "estetyki" - strop jest w jednym kawałku i nie rysują się linie na sufitach.
Nie wierzę, że da się zrobić strop z płyty który się nie zarysuje i nie będzie tego widać na suficie.

Zmianę konstrukcyjną powinien policzyć architekt budowlaniec. Abstrahując już od faktu, że to dla bezpieczeństwa, to kierownik budowy ci się nie podpisze pod samowolną zmianą.

slawek9000
28-02-2012, 10:52
Zmianę konstrukcyjną powinien policzyć architekt budowlaniec. Abstrahując już od faktu, że to dla bezpieczeństwa, to kierownik budowy ci się nie podpisze pod samowolną zmianą.

prosze, jeśli nie znasz się na czymś nie pisz o tym publicznie. I nie obrażaj tak architektów, jak i konstruktorów budowlanych

homecactus
29-02-2012, 08:27
prosze, jeśli nie znasz się na czymś nie pisz o tym publicznie. I nie obrażaj tak architektów, jak i konstruktorów budowlanych

Przepraszam jeśli kogoś uraziłem, nie to było moim zamiarem. A co źle napisałem jeśli można wiedzieć?

slawek9000
29-02-2012, 15:12
Przepraszam jeśli kogoś uraziłem, nie to było moim zamiarem. A co źle napisałem jeśli można wiedzieć?

architekt to architekt, a konstruktor to konstruktor. Architekt nie robi obliczeń, konstruktor nie projektuje architektury. Są jeszcze branżyści od sieci i instalacji, też ważni choć w mieszkaniowym budownictwie mają mniej roboty niż ci pierwsi.

Xerses
01-03-2012, 10:05
Kolego teoretycznie...... a rzeczywistość budowlana zupełnie inna. Gdybym się tak chciał do końca stosować do tego co wymyslił - spieprzył - architekt to niezłe pokraki by wychodziły. Papier wszystko przyjmie - a w wykonstwie już tak slicznie nie jest. Co nie zmienia faktu że każda zmiana konstrukcyjna musi być dobrze przemyslana i potwierdzona przez kierownika budowy-architekta

slawek9000
01-03-2012, 12:11
Kolego teoretycznie...... a rzeczywistość budowlana zupełnie inna. Gdybym się tak chciał do końca stosować do tego co wymyslił - spieprzył - architekt to niezłe pokraki by wychodziły. Papier wszystko przyjmie - a w wykonstwie już tak slicznie nie jest. Co nie zmienia faktu że każda zmiana konstrukcyjna musi być dobrze przemyslana i potwierdzona przez kierownika budowy-architekta

no widać jaki z Ciebie znawca. Kierownika budowy-architekta to ze świecą szukać, gros ich to inżynierowie budownictwa. Poza tym, kierownik nie jest upoważniony do jakichkolwiek zmian w projekcie, może to zrobić tylko projektant.

Xerses
05-03-2012, 11:45
Ok widzę że nie zrozumiałeś. i nie krytykuj kogoś skoro sam mało wiesz. Po pierwsze projektant nie jest jedynym który robi poprawki - może je wykonać architekt. zazwyczaj do każdego projektu masz dołaczona klauzulę ze zgodą projektanta na dokonywanie zmian w projekcie (oczywiście jasno określone). Po drugie dziwnym trafem mój kierownik budowy jest architektem i jakoś szczególnie się nie naszukałem. Po trzecie pisząc kierownika-architekta - miałem na myśli że jedno i drugie musi to zaakceptować (a jak masz 2 w 1 to dla Ciebie lepiej) - jeśli to był zbyt duży skrót myślowy- wystarczyło napisać o rozwinięcie tej tezy.

SKUT13
05-03-2012, 12:17
Ok widzę że nie zrozumiałeś. i nie krytykuj kogoś skoro sam mało wiesz. Po pierwsze projektant nie jest jedynym który robi poprawki - może je wykonać architekt. zazwyczaj do każdego projektu masz dołaczona klauzulę ze zgodą projektanta na dokonywanie zmian w projekcie (oczywiście jasno określone). Po drugie dziwnym trafem mój kierownik budowy jest architektem i jakoś szczególnie się nie naszukałem. Po trzecie pisząc kierownika-architekta - miałem na myśli że jedno i drugie musi to zaakceptować (a jak masz 2 w 1 to dla Ciebie lepiej) - jeśli to był zbyt duży skrót myślowy- wystarczyło napisać o rozwinięcie tej tezy.

Nie zmienia to jednego, od zmian konstrukcyjnych jest konstruktor, nie architekt. Ja się do architektury nie mieszam, to architekt niech się nie miesza do konstrukcji(poza etapem uzgodnień), bo to może się źle skończyć.

slawek9000
05-03-2012, 12:23
Ok widzę że nie zrozumiałeś. i nie krytykuj kogoś skoro sam mało wiesz. Po pierwsze projektant nie jest jedynym który robi poprawki - może je wykonać architekt. zazwyczaj do każdego projektu masz dołaczona klauzulę ze zgodą projektanta na dokonywanie zmian w projekcie (oczywiście jasno określone). Po drugie dziwnym trafem mój kierownik budowy jest architektem i jakoś szczególnie się nie naszukałem. Po trzecie pisząc kierownika-architekta - miałem na myśli że jedno i drugie musi to zaakceptować (a jak masz 2 w 1 to dla Ciebie lepiej) - jeśli to był zbyt duży skrót myślowy- wystarczyło napisać o rozwinięcie tej tezy.

weź poczytaj sobie co to znaczy projektant, architekt, konstruktor, bo na razie wiesz że coś dzwoni ale nie wiesz w jakim kościele. Szkoda mi nawet słów żeby wyjaśniać twoją ignorancję, generalnie przyjmij do wiadomości że się nie znasz i nie pisz więcej, bo tylko się kompromitujesz.

firewall
05-03-2012, 14:33
do założyciela wątku:płyty sprężone są tańsze od monolitu robionego na budowie? Można prosić o rozwinięcie tej tezy?

Danadana
06-03-2012, 10:20
Ja też w projekcie miałam lany, który zmieniłam na płyty. Zależało nam z mężem na szybkiej budowie, więc poprosiliśmy znajomego projektanta, żeby mi zmienił strop i nie było problemu. Trochę policzył, pokreślił i gotowe:)
Nie rób tego sam, zwróć się do projektanta.

Pozdr

Xerses
13-03-2012, 13:27
weź poczytaj sobie co to znaczy projektant, architekt, konstruktor, bo na razie wiesz że coś dzwoni ale nie wiesz w jakim kościele. Szkoda mi nawet słów żeby wyjaśniać twoją ignorancję, generalnie przyjmij do wiadomości że się nie znasz i nie pisz więcej, bo tylko się kompromitujesz.

Nie widziałem człowieka który ma pieczątke "konstruktor" - ale najwyraźniej się nie znam.......

SKUT13
13-03-2012, 16:56
Nie widziałem człowieka który ma pieczątke "konstruktor" - ale najwyraźniej się nie znam.......

A widziałeś człowieka z pieczątką uprawnienia do projektowania w spec. konstrukcyjnej? Jeśli nie, to nie widziałeś nigdy żadnego projektu. Czasem naprawdę lepiej nie zabierać głosu na temat, o którym nie ma się zielonego pojęcia

linciano
19-03-2012, 13:15
Ja też w projekcie miałam lany, który zmieniłam na płyty. Zależało nam z mężem na szybkiej budowie, więc poprosiliśmy znajomego projektanta, żeby mi zmienił strop i nie było problemu. Trochę policzył, pokreślił i gotowe:)
Nie rób tego sam, zwróć się do projektanta.
Pozdr

Z kolei, mój projektant powiedział, że nie podejmie się zaprojektowania stropu z płyt z uwagi na różnice w technologii ich wykonania przez poszczególne firmy oraz brak doświadczenia w tej materii. (Ale wiem, że i trochę lenistwa w tym było...). Powiedział, że najlepiej projekt przekazać firmie wykonującej płytę na zamówienie. Takie firmy mają swoich specjalistów z uprawnieniami, którzy zaprojektują płytę, biorąc odpowiedzialność za tę część projektu budynku. Dopiero pod takim projektem podpisze się mój projektant.
Stanęło na tym, że robię monolit :(

beton44
19-03-2012, 16:33
łatwiej przerobić płyty itp na monolit /no chyba że jakieś płyty 10 metrów rozpiętości/ niż monolit na płyty

chodzi o skokowe zwiększanie rozpiętości płyt...

KONBET
20-03-2012, 09:15
Witam!

Można zamienić strop w projekcie, jeśli spełni on założone przez projektanta wymagania. Jeśli chodzi natomiast o koszty - całkowita inwestycja w postaci wykonania stropu z płyt strunobetonowych wychodzi ok 30% taniej w porównaniu do monolitu. Największa jego zaletą jest to szybkość montażu, praktycznie już na drugi dzień można kontynuować prace na budowie.

Pozdrawiam

linciano
21-03-2012, 13:15
Witam!

Można zamienić strop w projekcie, jeśli spełni on założone przez projektanta wymagania. Jeśli chodzi natomiast o koszty - całkowita inwestycja w postaci wykonania stropu z płyt strunobetonowych wychodzi ok 30% taniej w porównaniu do monolitu. Największa jego zaletą jest to szybkość montażu, praktycznie już na drugi dzień można kontynuować prace na budowie.

Pozdrawiam
Być może.... Swego czasu złożyłem mailem zapytanie do dwóch firm produkujących płyty filigranowe, ale nie dostałem żadnej odpowiedzi. Widocznie nie są zainteresowani pojedynczymi małymi zleceniami domków jednorodzinnych. Pewnie wolą zamówienia hurtowe na duże budowle. Trudno :( Mój architekt siedzi teraz nad przeprojektowaniem Terivy na monolit.
Pozdrawiam.

rainder
23-03-2012, 09:28
do założyciela wątkułyty sprężone są tańsze od monolitu robionego na budowie? Można prosić o rozwinięcie tej tezy?

Wiesz, ja nie mam czasu tego sam robić, ani nie mogę liczyć na pomoc nikogo z rodziny. Jak sobie policzyłem koszty robocizny+materiał+deskowanie i jeszcze przerwę na budowie na wiązanie betonu, to prawdopodobnie wyjdzie mi taniej z płytami.

Zresztą rozmawiałem już z projektantem, dostał on jakiś program do przeliczania danych w projekcie od jednej z firm. Raz dwa mu to poszło, więc niedługo zaczniemy budować :)

Dzięki za odpowiedzi, rozwialiście moje ostatnie wątpliwości.

Pozdrawiam

apiniu
23-03-2012, 19:29
Witam. To co kolego w takim razie będziesz robił lał monolit czy kładł plyty ?. Jak płyty to jakie zamierzasz (ytong, czy jakieś inne ?) Pytanie na początku tematu bardzo podobne do mojego na innym forum. Chyba mamy ten sam problem :). U mnie pierwszy wykonawca powiedział ze może wylać,nie ma problemu jak w projekcie ale zasugerował mi położenie płyt gotowych ze niby szybciej i taniej. Jutro udaje się do następnego wykonawcy zobaczymy czy ten się wylewania nie przestraszy.