PDA

Zobacz pełną wersję : wymiana rur stalowych na miedziane centralnego ogrzewania



lukisub999
28-02-2012, 20:38
Witam.Szykuje sie do remontu dwoch lazienek w domu i mam do was kilka pytan.
1.dotyczy wymiany rur CO,chce wymienic na miedziane bo w tej chwili sa stalowe.Chce odciac rury w miejscu pokazanym na rysunku,nagwintowac koncowki ,a potem do gory poscic miedziane.Jak oznaczylem na rysunku rury zmieniają swoją wartosc,Jakie rury wstawic w miejsce stalowych(chodzi o wymiary oczywiscie) i czy rury miedziane takze beda musialy zmienic swoja wartosc w pionie? Czy moge puscic dwie ruru w pionie powiedzmy Fi22 ,a potem w poziomie do grzejnikow powiedzmy Fi15 ?czy rury miedziane przed zmurowanie powinienem jakos zabezpieczyc przed kontaktem z betonem ,owinac otuliną bądz stropianem?................dziekuje za odpowiedzi...............link do rysunku http://imageshack.us/photo/my-images/838/domyj.png/

kajmanxxl
28-02-2012, 21:35
możesz

piot3r
28-02-2012, 21:56
Do zbiornika (naczynia wzbiorczego) to raczej calową

william.bonawentura
29-02-2012, 13:28
Na podstawie twojego rysunku można przypuszczać, że rurki do naczynia są tylko odpowietrzeniem, zaś rura wznośna od kotła o średnicy co najmniej 1" jest poprowadzona oddzielnie. Jeśli tak, to jako odpowietrzenie wystarczy Cu15mm lub też można wyposażyć grzejnik w odpowietrznik automatyczny. Co do zaś zasilania grzejników to 3/4 odpowiada Cu 22mm.

lukisub999
29-02-2012, 18:07
Rysunek nie przedstawia kompletnej instalacji CO.Glówna rura zasilajaca 2 calowa ktora biegnie od kotła przez całą piwnice,zasila tzw. cztery "piony".Pierwszy na początku rury ktory zasila dwa duże grzejniki,drugi i trzeci pion podłaczony mniej wiecej na srodku rury (drugi przedstawia rysunek ,a trzeci zasila dwa srednie grzejniki) no i ostatni pion jest na koncu rury zasilającej ,jako jedyny na początku jest to rura 1 cal. ,potem 3/4 cal. ,no i na koncu 1/2 cal. zasila on cztery duże grzejniki.Co do naczynia wzbiorczego to na jego niskim poziomie podłączone są dwie rury 1/2 cal. ,a na wyższym poziomie podlaczona jest trzecia rura ,ktorą spływa woda podczas przegrzania instalacji

animuss
29-02-2012, 18:16
Na podstawie twojego rysunku można przypuszczać, że rurki do naczynia są tylko odpowietrzeniem, zaś rura wznośna od kotła o średnicy co najmniej 1" jest poprowadzona oddzielnie. Jeśli tak, to jako odpowietrzenie wystarczy Cu15mm lub też można wyposażyć grzejnik w odpowietrznik automatyczny. Co do zaś zasilania grzejników to 3/4 odpowiada Cu 22mm.

Kolego nie pisz głupot:

1/2 stal odpowiada 15 mm Cu
3/4 stal odpowiada 18 mm Cu
1' stal odpowiada 22 mm Cu

animuss
29-02-2012, 18:20
Rysunek nie przedstawia kompletnej instalacji CO.Glówna rura zasilajaca 2 calowa ktora biegnie od kotła przez całą piwnice,zasila tzw. cztery "piony".Pierwszy na początku rury ktory zasila dwa duże grzejniki,drugi i trzeci pion podłaczony mniej wiecej na srodku rury (drugi przedstawia rysunek ,a trzeci zasila dwa srednie grzejniki) no i ostatni pion jest na koncu rury zasilającej ,jako jedyny na początku jest to rura 1 cal. ,potem 3/4 cal. ,no i na koncu 1/2 cal. zasila on cztery duże grzejniki.Co do naczynia wzbiorczego to na jego niskim poziomie podłączone są dwie rury 1/2 cal. ,a na wyższym poziomie podlaczona jest trzecia rura ,ktorą spływa woda podczas przegrzania instalacji
Lukisub999 uważasz ze tak wybiorczo uda się zaprojektować nam na oko średnice twojej instalacji ?Czarno to widzę i to ma jeszcze działać ? ,a wymogi bezpieczeństwa?.
W instalacjach z miedzi trzeba wyliczyć (zaprojektować ) średnice .Istotne są przepływy wody w rurach a konkretnie prędkość przepływu .
Warto jest zapłacić parę złoty za jakiś projekt instalacji C.O./C.W.U te koszty zwrócą się w trakcie budowy instalacji oraz jej użytkowania .Mając projekt możesz wtedy spróbować własnych sił w jej budowie.

william.bonawentura
29-02-2012, 21:12
Kolego nie pisz głupot:

1/2 stal odpowiada 15 mm Cu
3/4 stal odpowiada 18 mm Cu
1' stal odpowiada 22 mm Cu

1/2 cala to 16mm średnicy wewnętrznej. Dla Cu jest to rurka 18mm, PEX 20mm, PP 25mm
3/4 cala to 20mm średnicy wewnętrznej, podobnie Cu-22mm
1 cal to przekrój 25mm i Cu 28mm
Kto nie wierzy - suwmiarka do ręki.

animuss
01-03-2012, 11:37
1/2 cala to 16mm średnicy wewnętrznej. Dla Cu jest to rurka 18mm, PEX 20mm, PP 25mm
3/4 cala to 20mm średnicy wewnętrznej, podobnie Cu-22mm
1 cal to przekrój 25mm i Cu 28mm
Kto nie wierzy - suwmiarka do ręki.

I o czym to świadczy ?chyba o niezrozumieniu ,napisałem że jest odpowiednikiem (ze względu na mniejsze opory przepływu w instalacjach Cu) ,Twoje rozumowanie tylko podroży koszty budowy instalacji oraz późniejszej eksploatacji .Gdyby wymieniał jeden prosty odcinek rury to można by się pokusić o taką interpretację .
Jak lubisz mierzyć to pomierz jeszcze średnice wewnętrzne (przelot) suwmiarką w zaworach kulowych.
Ponawiam to będzie tańsze rozwiązanie .

Lukisub999 wybiorczo nie uda się zaprojektować nam na oko średnic twojej instalacji Czarno to widzę i to ma jeszcze działać ? ,a wymogi bezpieczeństwa?.
W instalacjach z miedzi trzeba wyliczyć (zaprojektować ) średnice .Istotne są przepływy wody w rurach a konkretnie prędkość przepływu .
Warto jest zapłacić parę złoty za jakiś projekt instalacji C.O./C.W.U te koszty zwrócą się w trakcie budowy instalacji oraz jej użytkowania .Mając projekt możesz wtedy spróbować własnych sił w jej budowie.

william.bonawentura
01-03-2012, 19:04
napisałem że jest odpowiednikiem (ze względu na mniejsze opory przepływu w instalacjach Cu)

Tak często argumentują "tani" hydraulicy. Jest to oczywiście prawda, ale nie można bezkarnie zmniejszyć średnicy rurek miedzianych pomimo ich większej gładkości. Skutkuje to bowiem zwiększeniem prędkości przepływu na co instalacja z kształtkami miedzianymi jest bardzo wrażliwa. Owszem, układ pracuje, ale po dwóch dekadach kolanka zostaną wypłukane.

animuss
01-03-2012, 21:26
Tak często argumentują "tani" hydraulicy. Jest to oczywiście prawda, ale nie można bezkarnie zmniejszyć średnicy rurek miedzianych pomimo ich większej gładkości. Skutkuje to bowiem zwiększeniem prędkości przepływu na co instalacja z kształtkami miedzianymi jest bardzo wrażliwa. Owszem, układ pracuje, ale po dwóch dekadach kolanka zostaną wypłukane.
Już napisałem o tym .

Lukisub999 uważasz ze tak wybiorczo uda się zaprojektować nam na oko średnice twojej instalacji ?Czarno to widzę i to ma jeszcze działać ? ,a wymogi bezpieczeństwa?.
W instalacjach z miedzi trzeba wyliczyć (zaprojektować ) średnice .Istotne są przepływy wody w rurach a konkretnie prędkość przepływu .
Warto jest zapłacić parę złoty za jakiś projekt instalacji C.O./C.W.U te koszty zwrócą się w trakcie budowy instalacji oraz jej użytkowania .Mając projekt możesz wtedy spróbować własnych sił w jej budowie.
Dlatego ostrzegłem go przed "wszystkowiedzącymi znawcami czy hydraulikami robiącymi na oko" i zaproponowałem żeby zrobił projekt .

pzw
01-03-2012, 21:37
Ja tam mam wątpliwości, czy taka modernizacja ma jakiś sens ? Tym bardziej że autor planuje te rurki schować( zamurować) w ścianach.
Z opisu i tego szkicu wygląda że jest to instalacja grawitacyjna z kotłem węglowym w piwnicy. Nie wiadomo nawet czy jest tam pompka obiegowa ?
Można się domyślać, że grzejniki mogą być żeliwne o dużej pojemności czynnika ? Co zatem ma dać zamiana rur na miedziane ? Skoro rury mają być schowane, to nie lepiej pozostać przy większych przekrojach ?
Jak się chce otrzymać poważną odpowiedź, to należy temat naświetlić możliwie jasno, a nie skupić się na wąskim wycinku, który akurat zajmuje myśli.

lukisub999
01-03-2012, 22:55
jest to instalacja grawitacyjna,otwarte naczynie wzbiorcze,kocioł węglowy w piwnicy,jest pompa obiegowa...........grzejniki nie są żeliwne lecz stalowe ale dosyć stare dlatego bedą wymienione.................zastanawialem sie jeszcze nad wymianą rur na PEXa.............ps .dlaczego taka modernizacja nie ma sensu ?

lukisub999
01-03-2012, 22:58
mam zrobić projekt zeby wymienić dwie rury ?

animuss
01-03-2012, 23:01
Ja tam mam wątpliwości, czy taka modernizacja ma jakiś sens ? Tym bardziej że autor planuje te rurki schować( zamurować) w ścianach.
Z opisu i tego szkicu wygląda że jest to instalacja grawitacyjna z kotłem węglowym w piwnicy. Nie wiadomo nawet czy jest tam pompka obiegowa ?
Można się domyślać, że grzejniki mogą być żeliwne o dużej pojemności czynnika ? Co zatem ma dać zamiana rur na miedziane ? Skoro rury mają być schowane, to nie lepiej pozostać przy większych przekrojach ?
Jak się chce otrzymać poważną odpowiedź, to należy temat naświetlić możliwie jasno, a nie skupić się na wąskim wycinku, który akurat zajmuje myśli.
Najłatwiej było by zabudować rury płytą gips-karton.

animuss
01-03-2012, 23:07
mam zrobić projekt zeby wymienić dwie rury ?
Musisz wybiegać troszkę dalej w przyszłość trzeba usunąć teraz cały jeden pion to się nazywa modernizacja .Będziesz robił remont innych pomieszczeń wywalisz następne aż powstanie nowa bardziej ekonomiczna instalacja C.O. .

bednarczyk1
24-08-2018, 09:43
Witam. Muszę przebudować kaloryfer łazienkowy o 50 cm i chcę wykonać to w miedzi ponieważ rurki będą zabudowane. Proszę o informację czy wykonać ten kawałek w rurkach ø15 czy też ø18. Odcinek o który pytam to: złączka prosta do wlutowania z półśrubunkiem - kolanko z miedzi 450 - rura miedziana - kolanko mosiężne do wlutowania 900. Pozdrawiam

Duży Boban
24-08-2018, 11:42
15

bednarczyk1
24-08-2018, 11:48
15

Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam

przemo1
24-08-2018, 11:55
Witam.Szykuje sie do remontu dwoch lazienek w domu i mam do was kilka pytan.
1.dotyczy wymiany rur CO,chce wymienic na miedziane bo w tej chwili sa stalowe.Chce odciac rury w miejscu pokazanym na rysunku,nagwintowac koncowki ,a potem do gory poscic miedziane.Jak oznaczylem na rysunku rury zmieniają swoją wartosc,Jakie rury wstawic w miejsce stalowych(chodzi o wymiary oczywiscie) i czy rury miedziane takze beda musialy zmienic swoja wartosc w pionie? Czy moge puscic dwie ruru w pionie powiedzmy Fi22 ,a potem w poziomie do grzejnikow powiedzmy Fi15 ?czy rury miedziane przed zmurowanie powinienem jakos zabezpieczyc przed kontaktem z betonem ,owinac otuliną bądz stropianem?................dziekuje za odpowiedzi...............link do rysunku http://imageshack.us/photo/my-images/838/domyj.png/

Abstrahując od średnic/przekrojów, to zwróć uwagę na czystość instalacji, szczególnie, że jest otwarta. W trybie wymiany "na raty" (najpierw rury potem grzejniki) zapewne w instalacji masz mniej lub więcej zanieczyszczeń. Po wymianie rur, "mułek" z grzejników szybko się rozejdzie po zakamarkach nowych rur, potem wymienisz grzejniki i spowrotem się zanieczyszczą co obniży ich wydajność. Dobrze by było po wymianie rur a przed zalaniem instalacji wypłukać stare grzejniki (jeśli nie możesz/nie chcesz ich zmienić od razu.