PDA

Zobacz pełną wersję : kominek na styropianie



angli
28-02-2012, 22:45
Czy można ustawić kominek na wylewce z miksokreta, pod którą położony jest styropian EPS 200 (parking) - o gruboosci około 18 cm?

eniu
29-02-2012, 06:30
Jaki kominek ? Jaka jest sugerowana wytrzymałość obciążeń na m2
tego zmiksowanego kreta i Twojego styro ?

angli
01-03-2012, 21:10
Jaki kominek ? Jaka jest sugerowana wytrzymałość obciążeń na m2
tego zmiksowanego kreta i Twojego styro ?

Witam!
Kominek to Jotul I18 Harmony, obudowany półokrągło kaflami do sufitu.
Styropian Besser Parking 200

Właściwość Klasa Wartość
Grubość mm T1 ±2mm
Długość mm L1 ±0,6 % lub ±3 mm
Szerokość mm W1 ±0,6 % lub ±3 mm
Prostokątność mm/mm S1 ±5mm/1000mm
Płaskość mm P3 ±10mm
Wytrzymałość na zginanie kPa BS250 ≥250
Naprężenie ściskające przy 10% odkształceniu względnym kPa CS(10)200 ≥200
Stabilność wymiarowa w normalnych warunkach % DS(N)5 ±0,2
Stabilność wymiarowa w określonych warunkach temperatury i wilgotności (70st C, 48h) % DS(70,-)2 2
Odkształcenie w określonych warunkach % DLT(2)5 ≤5

To są dane producenta - wykonawcy narzekali, że styropian jest strasznie twardy, więc myślę, że chyba jest to zgodne z prawdą.
Dodatkowo w miejscu kominka zatopiono w wylewce kratki (chyba z fi 2 lub 4) niestety nie znam deklarowanej wytrzymałości obciążeń miksokreta - ale jest to standardowa wylewka.
Zastanawiam sie również nad zamontowaniem na wylewce płyty granitowej 2 cm w obrysie kominka.

Forest-Natura
01-03-2012, 21:27
Witam.
W danych producenta musi być też wyszczególnione dopuszczalne obciążenie na m2.
Policz ile będzie ważył kominek, zobacz na jakiej powierzchni będzie stał i będziesz miał gotową odpowiedź. Jeżeli nie przekroczy dopuszczalnych parametrów to natnij wylewkę żeby sama nie pękła tam gdzie nie będziesz się tego spodziewał, uwzględnij że całość może siąść najpierw a potem pracować o 1-2 mm na całej długości co będzie widoczne na styku ściany i bryły kominka.
Nie chce mi się grzebać w internecie ale nazwa styropianu chyba nie jest od parady samej ... pogrzeb Ty :p
Pozdrawiam.

william.bonawentura
01-03-2012, 21:41
Można na każdym styropianie. Wystarczy tylko, na początku montażu, przeciąć tarczą do betonu wylewkę po obrysie obudowy kominka. Czyli kominek ma kawałek swojej wylewki, zaś reszta pomieszczenia i płytki przed nim pracują oddzielnie.

angli
01-03-2012, 22:15
Znalazłem!
Dopuszczalne obciążenie użytkowe według EN 13163 - 6,0t/m2
Chyba więc wytrzyma.
Czyli dodatnie płyty kamiennej na wierzch wylewki nie ma sensu?
Zapomniałem dodać, że salon ma 30 m2 i jest tam podłogówka, więc chyba będzie ona pracować. Czy z tego powodu stosować jakieś rozwiązania na granicy obudowy kominka i posadzki (płyty marmurowe)?

P.S. Dziękuje za szybkie odpowiedzi.

M K
01-03-2012, 22:28
Na styropianie to jednak lepiej nie stawiać. Trochę waży kominek, obudowa również ma swoją wagę.
Producent podaje dopuszczalne, obciążenie ale nie ryzykowałbym. Styropian to nie beton, nie jest stabilny pod dużym obciążeniem.
Wyciąć wylewkę w tym miejscu, usunąć styropian i będzie stało.

angli
01-03-2012, 22:34
I jeszcze jedno pytanie - może głupie - ale jak się ma temperatura generowana przez kominek i przenoszona przez wylewkę na umieszczony poniżej styropian - czy nie stopi go?
Wykonawca kominka twierdzi, że trzeba usunąć styropian spod wylewki i zalać wszystko betonem, gdyż miał sytuację z uszkodzeniem kominka po 3 latach.
Twierdzi, że tylko XPS daje gwarancję.

netcom
02-03-2012, 00:59
I jeszcze jedno pytanie - może głupie - ale jak się ma temperatura generowana przez kominek i przenoszona przez wylewkę na umieszczony poniżej styropian - czy nie stopi go?
Wykonawca kominka twierdzi, że trzeba usunąć styropian spod wylewki i zalać wszystko betonem, gdyż miał sytuację z uszkodzeniem kominka po 3 latach.
Twierdzi, że tylko XPS daje gwarancję.

Jotul 18 ma blachę montowana pod spodem, ona odcina promieniowanie cieplne w kierunku podłogi.
Jeśli obudowa kominka będzie wentylowana, to podłoga się w ogóle nie nagrzeje.
Wiem, bo mam taki.

angli
02-03-2012, 07:41
Dzięki za odpowiedź!
A na czym jest ustawiony Twój kominek?

Piotr_Bodnar
02-03-2012, 08:18
a ja bym wybrał styro i wylał wylewke pod kominek. U mnie na kominek zwiększyłem wzmocnienie na komin o powierzchnie kominka i mam pewnosc, ze nic sie nie przesunie/osunie.

netcom
02-03-2012, 14:25
Dzięki za odpowiedź!
A na czym jest ustawiony Twój kominek?
Na nóżkach.
Nóżki stoją na kawałkach betonu 10cm (pocięty krawężnik) w celu podwyższenia.
Wszystko stoi na wylewce około 8-10 cm, pod spodem styropian.

angli
03-03-2012, 22:14
Jaki to styropian?
Jak długo stoi Twój kominek i czy wykonywałeś nacięcia opisane powyżej?
Bo u mnie wylewka ma około 8 cm, (podłogówka) i wzmocniona jest siatką w obszarze kominka.
Z tego co widzę to opłaca się dać pod kominek, na wylewkę płytę kamienną (mam akurat granitową 2 cm z tarasu) - jeśli u Ciebie się sprawdza - to u mnie chyba też.

netcom
03-03-2012, 22:51
Jaki to styropian?
Jak długo stoi Twój kominek i czy wykonywałeś nacięcia opisane powyżej?
Bo u mnie wylewka ma około 8 cm, (podłogówka) i wzmocniona jest siatką w obszarze kominka.
Z tego co widzę to opłaca się dać pod kominek, na wylewkę płytę kamienną (mam akurat granitową 2 cm z tarasu) - jeśli u Ciebie się sprawdza - to u mnie chyba też.

Moj kominek stoi 3 lata, żadnych nacięć nie wykonywałem, wywierciłem tylko otwór wiertłem 8mm żeby sprawdzić grubość wylewki.
Nie wiem jaki styropian, bo dom kupiłem od dewelopera (pewnie najtańszy).
Płyta granitowa na pewno nie zaszkodzi.
Tu sobie zobacz jak budowałem kominek:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?148903-jotul-i18-panorama-i-zesp%C3%B3%C5%82-wodny