PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie ocieplenie w ścianie trójwarstwowej?



Robek Budowniczy
11-05-2004, 23:52
Witam Wszystkich,

Najprawdopodobniej za miesiąc będę budować ściany mojego domu w technologii trójwarstwowej. 25 cm thermopor + 10 cm ocieplenia + szczelina powietrzna 2,5 cm + 11,5 cm thermopor. Jako ocieplenie chciałbym dać wełnę mineralną. Co o tym sądzicie? Uniżenie proszę o Wasze opinie.

Pozdrawiam 8)

Shadock
12-05-2004, 00:45
Co prawda postawiłęm na ścianę jednowarstwową, ale z zasady, tam gdzie jest to tylko możliwe preferuję wełnę mineralną...

Robek Budowniczy
12-05-2004, 22:42
Dziękuję Shadoki'emu za wypowiedź. Ja również preferuję wełnę mineralną, ale obawiam się, że jeżeli wstawie ją do ściany trójwarstwowej to może mi szybko zamoknąć. Z tego, co słyszałem i czytałem, aby dobrze wykonać ocieplenie z wełny mineralnej w ścianie trójwarstwowej trzeba spełnić następujące warunki:

1) dać cokół na wysokość minimalnie 40 cm
2) wełna powinna przylegać do ściany konstrukcyjnej, ale powinna być w odległości około 2,5 cm od ściany osłonowej
3) do mocowania wełny należy używać specjalnych kotew ze stali ocynkowanej oraz plastikowych nakładek
4) w ścianie osłonowej należy u dołu i u góry zostawić otwory wentylacyjne
5) Nie wolno wełny zapaprać zaprawą, ani dopuścić, żeby przemoczył ją deszcz w trakcie murowania.
6) tzw. punkt rosy czyli miejsce, gdzie skrapla się woda nie powinien wypaść w środku wełny mineralnej, ale jak to osiągnąć?

Jeżeli się mylę, w którymś punkcie, albo ktoś wie, o co jeszcze należy zadbać, aby dobrze zrobiś ocieplenie z wełny w ścianie trójwarstwowej, to proszę o odpowiedź. Chętnie usłyszałbym opinie osób, które mieszkają w domu ocieplonym wełną mineralną i mają ściany trójwarstwowe.

Pozdrawiam Wszystkich :wink:

Krystian
13-05-2004, 06:04
Ja mam silikat 25cm + 10cm styropian + 12cm elewacja z klinkieru ... jak na razie w mniejszości... :wink:

neuron
26-05-2004, 07:15
Jest na forum watek w sprawie p. rosy w welnie. Zasada mowi ze od wewnatrz warstwy muru powinny stawiac coraz mniejszy opor wilgoci Dlatego tez za welna musi byc szczelina wentylacyjna ktorej opor jest zero. Warstwa oslonowa pozwala uzyskac wzorcowe warunki pracy welny bo moze ona byc otwarta na powietrze bez ryzyka zalania i uszkodzenia mechanicznego.
W scianach dwuwarstwowych gdzie izolacja przykrywana jest tynkiem wszystko zalezy od tynku, ktory powinien zapewnic wietrzenie w kierunku na zewnatrz i szczelnosc od deszczu w kierunku do wewnatrz.

Marbo
26-05-2004, 07:24
12 styropianu