PDA

Zobacz pełną wersję : Wieniec z kształtek U?



Librarian
01-03-2012, 10:15
Witam serdecznie!

Przygotowuję się właśnie do budowy pierwszego domu - będę starał się zrobić jak najwięcej sam. Szukam też rozwiązań, które skutecznie pozwolą zminimalizować czas. Ściany betonu komórkowego (gr. 24cm) są na projekcie zakończone wieńcem zbrojonym 4 prętami #12 na strzemionach (ϕ6) 200x210.

Przeglądając ofertę produktów z betonu komórkowego zauważyłem kształtki U - są jednak one opisane jako przeznaczone do wykonania wieńca opuszczonego - rozumiem, ze to to nie jest standardowy wieniec betonowy o kwadratowym przekroju. W dodatku wewnętrzna pustka w takiej kształtce ma szerokość 12cm (dla grubości 24cm) co zmusiłoby mnie do zmiany wymiarów strzemion. Na wieńcu (z murłatą) opierałyby się wiązary dachowe (dolny pas wiązara jako baza dla stropu).

Moje pytanie brzmi: czy dobrze myślę, że zastąpienie monolitycznego wieńca tym zrobionym w kształtkach U mija się kompletnie z celem? Chciałbym się upewnić, bo jest to rozwiązanie konkurencyjne czasowo dla szalowanego tradycyjnie wieńca żelbetowego.

Pozdrawiam!

Xerses
01-03-2012, 10:51
Jak Cie stac to nie jest to złe rozwiązanie i szybsze niż tradycyjne lanie. Porównywanie jednego i drugiego to jak spór o to czy lepsze nadproże z kształtek czy zalane po całości. Ile osób tyle opinii. Mnie osobiście troche przeraża fakt że strop składa się z kilku elementów. Ja robiłem tradycyjnie - szalunek, sporo drutu- bo jest i gdzie go położyć - i po całości beton. Napewno więcej roboty i idealne lico nie wyjdzie bo zawsze gdzieś lekko jest nierówno - ale i tak od wewnątrz idzie tynk od zewnatrz ocieplenie więc super lica nie musi być. I mam monolit - w nadprożach również :D. Ale to moje osobiste odczucia i każdy robi jak uważa. Technologicznie oba rozwiązania są dopuszczone przez normy.

Ps. Gdy budowałem dom wybrałem strop Teriva - bo lekki i szybciej i łatwiej....... teraz był robił lany :) bo ani on bardzo lekki ani dużo szybszy i napewno nie tańszy:)

william.bonawentura
02-03-2012, 05:23
Wieniec opuszczony ma przekrój prostokąta. Różnicą jest tylko to, że jest wyższy niż grubość stropu tzn. jego dolna płaszczyzna jest niżej niż dolna powierzchnia stropu. Jest to konstrukcyjnie dużo lepsze rozwiązanie niż wieniec "na równo" spodem. Aby uzyskać to opszczenie musisz jakoś zaszałować beton. Albo tradycyjnie - drewnem albo gotową kształtką. Ma ona tylko chcarakter szalunku traconego.

KONBET
20-03-2012, 09:43
Witam!
Proponuję się przyjrzeć kształtce wieńcowej Termobet. Zyskałby Pan większą przestrzeń na wieniec w porównaniu do kształtek typu U oraz ocieplenie wieńca.
Pozdrawiam

jajmar
20-03-2012, 10:11
Przeglądając ofertę produktów z betonu komórkowego zauważyłem kształtki U - są jednak one opisane jako przeznaczone do wykonania wieńca opuszczonego - rozumiem, ze to to nie jest standardowy wieniec betonowy o kwadratowym przekroju. W dodatku wewnętrzna pustka w takiej kształtce ma szerokość 12cm (dla grubości 24cm) co zmusiłoby mnie do zmiany wymiarów strzemion.



Wieneic musi mieć zgodny z projektem przekrój i zbrojenie. O ile dobrze rozmumiem budujesz parterówke, z dźwigarami kratowymi. Ważny jest przekrój bo wieniec usztywnia ściany. Trzymaj sie projektu.

Librarian
11-04-2012, 12:16
Wieneic musi mieć zgodny z projektem przekrój i zbrojenie. O ile dobrze rozmumiem budujesz parterówke, z dźwigarami kratowymi. Ważny jest przekrój bo wieniec usztywnia ściany. Trzymaj sie projektu.

Tak też zrobię! Jak pisałem wcześniej, szukałem rozwiązań pozwalających jedynie na oszczędność czasu, nie zaś istotnych parametrów wytrzymałościowych. Pozostaje mi więc trzymać się projektu i wykonać wieniec w tradycyjnym deskowaniu.

Dziękuję za opinie!

surgi22
11-04-2012, 22:36
Ja zastosowałem kształtki stropexu U i L do wieńca przy stropach porothermoskich i uważm że więcej niż OK.

homecactus
12-04-2012, 06:36
Do określonej rozpiętości (określonej przez tabele producenta, np. Ytonga) możesz na pewno stosować U-kształtki. Dogadaj to z kierownikiem.
Moi majstrzy woleli robić szalunek z desek, więc większość została tak zrobiona, ale ja teraz żałuję - zbrojenie mam pancerne, a jednak YTONG polepszyłby izolacyjność nadproży.