PDA

Zobacz pełną wersję : Mocowanie elewacji drewnianej, solidnie i bez mostków term.



grzeniu666
03-03-2012, 15:58
Zastanawiam się jak zamocować sporą ilość elewacji drewnianej aby było solidnie i z możliwie najmniejszą ilością punktowych mostków termicznych.
Mur będzie z silikatu 18cm, ocieplenie planuję styropian, na wysokości desek grubość 22cm, powyżej 28cm.

Deski będą poziomo więc najprościej byłoby zamocować pionowy ruszt do samego muru i między to wełna. Ale ten ruszt to jednak osłabienie izolacji, ocieplanie wełną też mi się nie uśmiecha (choćby przez koszt, w domu będzie WM więc "kultowego oddychania" chyba jakoś się mało lękam).

Mam pomysł aby ruszt 3x5cm przylegał do zasiatkowanego styro, a utrzymywany był (przede wszystkim) przez utwierdzony przy wylewaniu wieńca pręt gwintowany (powiedzmy M6). Oprócz tego myślę aby na dole zamocować go do muru poziomym długim mocowaniem (na kołku rozporowym) i/lub pomiędzy do zasiatkowanego styro z użyciem dybli do styropianu (itp. z szerokim gwintem). Wstępnie (co widać na rysunku) przyjąłem mocowanie do wieńca u góry, do muru u dołu, oraz pomiędzy 2 razy na dyblach do styro, choć może (?) należałoby to jakoś zmienić czy zagęścić.

https://lh3.googleusercontent.com/6Xoy6KCy0d_RX_x0xeCELxYGiGszFsQZy6YHHxm4NQxfq8sh6J chMYcNrclpiFK0EKAU0oE47K8B-q4ApgCBZ1w1teKX-MyJnd9rwfmsED-x3M75pn9CoUdbgEtruj3v


Byłbym wdzięczny za opinię - szczególnie osób które dobrze czują fizykę w budownictwie, oraz praktyków którzy mocują takie elewacje. Czy to się dobrze utrzyma, czy wiatr tego nie potarga, itp itd?

jajmar
03-03-2012, 16:37
To co pokazujesz to kiespkie mocowanie.

To co wspominales czyli pionowy ruszt mocowany do ściany za pomoca konsol to często stosowane rozwiązanie przy elewacjach.
Daj kątownik np 50x240mm wysoki na 100mm jego mocujesz do ściany a to odstającej blachy mocujesz pionowy ruszt. Masz wprawdzie punktowy mostek , ale elewacja nie odfrunie i bedzie łatwe w montażu. Na taki ruszt potrzebujesz ze 3 konsolki. Kolejnosc montazu jest konsola a potem ocieplenie. Może byc styropian

grzeniu666
03-03-2012, 20:18
Rozumiem że wklejenie np. kostek ~1dm3 twardego XPS(700) dla lepszego trzymania pod te "dyble styropianowe", lub nawet zastąpienie ich zamocowaniem poziomym w murze (i umieszczenie również u góry przy tym haku od wieńca) nie specjalnie ratuję sytuacji...?

Miałem również plan na termo-mocowanie w rodzaju jak proponujesz, tylko trochę mam wrażenie skomplikowany. To które opisałem wydaje mi się prostsze, no ale jak niepewne to takich skrótów wolę nie ryzykować :) Nasmaruję rysunek i opiszę później w szczegółach. Dzięki puki co. Pozdrawiam

grzeniu666
04-03-2012, 11:36
OK, jest rysunek, większość chyba widać (na dole dałem wersję uproszczoną). Co do tych upgrade'ów dodatkowo izolujących nie mam pewności, ale może jak się rozkręcić (tel elewacji ze 100m2 mam) to pójdzie...
Mocowanie wieszaków przy ocieplaniu - jedna płyta styro > przykładamy do jej boku wieszak i mocujemy do muru wieszak > kolejna płyta styro (zakrywająca mocowanie) > itd...



Może ten wieszak do muru jednym wkrętem wystrarczy? No i nie jestem pewien wymiarów, gr. ścianki, i czy nierdziewka wskazana.

Powinno zagrać jak należy?

grzeniu666
23-10-2012, 09:43
To co pokazujesz to kiespkie mocowanie.

To co wspominales czyli pionowy ruszt mocowany do ściany za pomoca konsol to często stosowane rozwiązanie przy elewacjach.
Daj kątownik np 50x240mm wysoki na 100mm jego mocujesz do ściany a to odstającej blachy mocujesz pionowy ruszt. Masz wprawdzie punktowy mostek , ale elewacja nie odfrunie i bedzie łatwe w montażu. Na taki ruszt potrzebujesz ze 3 konsolki. Kolejnosc montazu jest konsola a potem ocieplenie. Może byc styropian


A jaka grubość ścianki byłaby wskazana dla takiego kątownika - szukam alu i dostępne mam tylko 50x250x2mm :( Wolałbym 3 lub 4 tak na czuja...

imrahil
08-03-2015, 10:10
to jakie kątowniki? parametry mojej elewacji:

- ocieplenie 10 cm
- pustka 2 cm
- deska elewacyjna
- ruszt pionowy z kantówek 7x7 cm (czy to dobry pomysł?) mocowany na kątownikach, ale jakich i w jakim rozstawie? z czego te kątowniki?

chcę to wykonać samodzielnie, ponieważ ceny robocizny jakie otrzymałem są kosmiczne...