PDA

Zobacz pełną wersję : Tworzę swój mały skrawek zielenego Świata - oceńcie sami !



MrButton
04-03-2012, 08:52
Witam wszystkihch,
Rok temu, wczesną wiosną, rozpoczełem swoją przygode z ogronnictwem na mojej 19 arowej działce przy nowo wybudowanym domu na podkarpaciu. Mimo, że wizje całego ogrodu miałem w głowie to z realizacją jej był juz dużo większy problem. Brakuje mi przede wszystkim wiedzy teoretycznej i praktycznej, ale postanowiłem podejśc do tego z pasją i tak krok po kroku coraz lepiej się odnajduje.
Przez ten rok dużo zostalo już zrobione. Rozplantowanie ponad 170 m3 pozwoliło wyrównać teren, wyznaczyć spadki i poziomy. Potem nadszedł czas na trawnik, który przy założeniu niskobudżetowym i tak nieżle wygląda. Założyłem dwie rabaty, zbudowałem skalniak i drewutnie, niemniej jednak im więcej czytam i obserwuje, tym bardziej sie przekonuje jak wiele rzeczy było nieprzemyślanych, nie dopracowanych i najprościej mówiąc skopanych.
No ale nic straconego, po to właśnie tu jestem żeby zebrać tęgie baty krytyki i ciekawe porady a także doradzić się Was w wielu sprawach o których mam nieco blade pojęcie.
Zacznę od mojego praojektu poglądowego, ktory powstał wczoraj, żeby zobrazować wygląd i układ działki i to co zostało juz zrobione.
http://foto2.m.onet.pl/_m/415f5c9528b241248f51939defb138c2,21,19,0.jpg

Domyślam się, że widać tu ciężką ręke amatora dlatego mam prośbę szczególnie do Ciebie Elfir, abyś rzuciła na to fachowym okiem i oceniła co może zostać, co jest nie tak a co udało by się ewentualnie naprawić-poprawić.

Jeszcze kilka zalożeń, ktorymi się kierowałem.

1. Podobają mi się ogrody angielskie, może dlatego że tam mieszkałem przez ostatnie 7 lat i chciałbym się na nich wzorować.
2. Dom położony jest na otwartej przestrzeni bez wysokich drzew i krzaków dlatego chciałbym cie odciąć nieco od przestrzeni gęstym żywopłotem nieformowanym.
3. Gleba klasy III ale raczej gliniasta i mokra
4. Chciałem aby w ogrodzie znalazło sie miejsce na altanę z grilem, oczko wodne i mały plac zabaw dla dzieciaków z ew. miejscem na dmuchany basen ogrodowy.
5. Oczywiście także kilka drzew owocowych, które zostały juz wsadzone na jesieni, pergole z winogronem i rabate kwaśna z rododendronami, którymi przepięknie porośniete były ogrody w środkowej anglii gdzie mieszkałem. Jest też mały warzywniak dla mojej małży.

Pozdrawiam

grzegorz_si
04-03-2012, 20:19
Ja też jestem amatorem, więc wiele nie pomogę. Ze swojej strony powiem Ci tylko tyle, że kompostownik zrobiłbym gdzie indziej: przy altanie to takie średnie miejsce.

Elfir
04-03-2012, 21:05
dlaczego warzywnik i kompostownik dajesz w najbardziej atrakcyjnym miejscu ogrodu?

MrButton
05-03-2012, 10:28
Dzięki za zainteresowanie moim tematem,

Co do kompostownika to zakładałem, że będzie on schowany z tyłu altany a z drugiej strony to nie bardzo widzę go w innym miejscu. Zakładałem, że powinien być odsunięty jak najdalej od domu. W zasadzie to można byłoby go przenieść i wkomponować w jedną z rabat, gdzieś w najdalszym rogu działki obsadzając jednocześnie roślinami. Co myślicie o takim rozwiązaniu?

Warzywniak niestety, co też stwierdziliśmy z zoną już po fakcie, nie bardzo pasuje tam gdzie jest. No ale podobnie jak z kompostownikiem niemam narazie pomysłu na inną lokalizacje. Jedyne co przychodzi mi do głowy to obsadzenie go czymś zielonym i niewysokim tak aby zasłonić go na widok z domu od strony zachodniej, nie ograniczając jednocześnie dostępu światła od południa i wschodu. Czy jakiś niski żywopłot byłby dobrym rozwiązaniem? jeśli tak to z czego?

A może jakieś ładne ozdobne drzewo, krzaczek, który odciągnął by uwagę od warzywniaka?

Ps. A tak z innej beczki, po stopnieniu śniegu na moim trawniku pojawiło się wiele białych plam pleśni pośniegowej (czy jakoś tak to się nazywa). Czy zwykłe dokładne zgrabienie trawnika powinno w tym przypadku wystarczyć żeby ją zlikwidować? Czy może należy użyć jakiegoś środka?
Czy trawnik założony wiosną ubiegłego roku należy już nawozić? a jeśli tak to czy marzec jest na to dobrą pora?

Elfir
05-03-2012, 10:46
wygrab porządnie i jak ruszy wegetacja to dopiero nawóz.

A co do warzywnika i kompostownika to masz po prawej stronie domu mnóstwo miejsca.

MrButton
05-03-2012, 11:05
Prawa strona domu jest może mniej reprezentacyjna ale od strony jedynego sąsiada jakiego narazie mam a poza tym planowałem tam część bardziej rekreacyjna, jakaś huśtawka, zjeżdżalnia dla dzieciaków itp, dlatego pozostawiłem tam trochę przestrzeni i trawnik.
Kompostownik to nie problem bo można go łatwo przenieść, natomiast warzywnik już istnieje więc teraz zastanawiam się jak go ukryć, zasłonić wkomponować. Miała byś może jakiś pomysł?

Kiepsko widać ale jest na drugim planie:
http://foto3.m.onet.pl/_m/2a7b27cd2a8298d9ba4b3c5c84731857,21,19,0.jpg

Mymyk_KSK
05-03-2012, 11:30
Pierwsze, co mi się rzuciło w oczy to "rozstrzelenie" po całej działce elementów użytkowych. Blaszak, kompostownik, drewutnia, warzywnik - wszystko "gdzie indziej".
Kompostownik ulokowałabym w pobliżu drewutni. Przy altance i ławeczce to jest taki średni pomysł...

Warzywnik dałabym tam, gdzie masz teraz na planie różę wiatrów ;) Blisko kompostownika, nie całkiem na widoku, choć... wazrywnik wcale nie musi być nieatrakcyjny, spójrz:

http://1.bp.blogspot.com/_AQKYBKLVvS8/TU1N5BGt2EI/AAAAAAAAFc0/evNNyydXnYk/s1600/HeronsParterre.jpg

http://www.floatproject.org/wp-content/uploads/2011/10/Urban-roof-vegetable-garden-design.jpg

Plac zabaw dla dzieci - koło ogrodu owocowego. Będą widoczne z domu, będą mieć dostęp do dużej powierzchni trawnika (gry w piłkę, w kometkę) oraz do świeżych owoców prosto z krzaczka.

MrButton
05-03-2012, 13:28
Właśnie wróciłem z ogrodu, gdzie toczyłem debatę z moją żoną analizując Wasze propozycje. I jest decyzja. Doszliśmy do wniosku, że warzywnik przesunięty zostanie właśnie w to miejsce "róży wiatrów" na moim planie. Rabata zostanie poszerzona i łukiem przechodzić będzie na stronę południową. W łuk ten, na miejscu trawnika oczywiście, wkomponujemy warzywnik na planie koła-rozety, coś podobnego do tego na obrazku 1. przez który poprowadzimy dwie przecinające się ścieżki z płaskiego kamienia.
Co do kompostownika to są dwie opcje.:
1. W roku działki obok warzywnika wkomponowany w rabatę
2. Zaraz z boku drewutni również na rabacie.

Postaram się to narysować

Iszkur
05-03-2012, 14:33
Altan ma zasłaniać? jak tam będziesz siedział to przy oborniku może lepiej go jakoś odgrodzić. Wydaje mi się ze taki drewniany płot był by spoko.
http://muratordom.pl/gotowe-rozwiazania/ogrod/ogrodzenia-drewniane-domu-jak-wybierac-i-gdzie-kupowac-najlepiej,151_8675.html?podglad=1&page=0

grzegorz_si
06-03-2012, 19:18
Warzywnik[/B] dałabym tam, gdzie masz teraz na planie różę wiatrów ;) Blisko kompostownika, nie całkiem na widoku, choć... wazrywnik wcale nie musi być nieatrakcyjny
Eeee, takie warzywniki to chyba jakiś dowcip. Jak dla mnie: albo warzywnik, albo rabata. Warzywnik rabatą nigdy nie będzie, no może będzie tak jak tutaj, przez jeden tydzień, do zdjęcia :)

MrButton
11-03-2012, 20:26
Witam ponownie,

Temat warzywnika-kompostownika jest w trakcie realizacji planów ale wiemy już o co nam chodzi, czekam na prawdziwą wiosnę i biorę się do roboty.

Jesienią ubiegłego roku założyłem rabatę z drzew owcocowych m. in. dwóch jabłni - jonagold, golden, śliwy, czereśni i gruszy a także agrestu i porzeczki szczepionych na podkładzie.
http://foto1.m.onet.pl/_m/3d296d571d696219c4388dab8c84b6f5,10,19,0.jpg
http://foto0.m.onet.pl/_m/0065789fe1870dfc1c3b815d2864f014,10,19,0.jpg

Jak widać na zdjęciach, rabata odgrodzona jest od trawnika palisadą z kostki granitowej i szczerze mówiąc chciałbym aby pod drzewkami nie było typowego trawnika. Zastanawiam się więc czym można byłoby ją obsadzić. Mam w głowie jakieś roślinki cebulowe ładnie kwitnące na wiosnę, może funkie lub podobne kępy roślin o dużych liściach. Tu i tam mogłyby rosnąć poziomki. A może na calości jakieś rośliny płożące jak barwinek lub pnące typu bluszcz, winobluszcz z tym że boję się, że szybko zarośnie młode drzewka. Co sądzicie?

Elfir
11-03-2012, 21:04
sądzę że masz na razie za dużo słońca na barwinki i funkie. Jak juz musisz to posadź liliowce, piwonie, floksy itp. wytrzymałe byliny. A także trawy ozdobne.

Chociaż w zasadzie wokół drzew powinno utrzymywać się ziemię bez roślin.
Łatwiej podejść do drzewa robiąc oprysk, na czystej glebie nie zimują szkodniki i grzyby, łatwiej nawozić i podlewać (brak konkurencji)

MrButton
11-03-2012, 21:37
Tak właśnie myślałem, że takie pnącza nie utrzymają się od strony południowo-wschodniej, może za kilka lat jak drzewa będą dawać więcej cienia. Co do funki to wydawało mi sie że nie powinien im przeszkadzać nadmiar słońca ale pewnie się myliłem.
Cóż, trzeba będzie poważnie pomyśleć nad tymi trawami ozdobnymi, chociaż paradoksalnie właśnie trawy tam nie chcę.

Skoro wokół drzew powinien być ułatwiony dostep to może ułożyc dookoła ich pni takie płaskie kamienie, a między nimi macierzanka na przykład, czy to drzewom nie zaszkodzi?

MrButton
03-04-2012, 12:44
Zdecydowałem, że ta rabata owocowa zostanie wysypana żwirkiem, mam rozumieć że zrobic to na gołą ziemie. Jaka minimalna warstwa żwirku?
Posadziłem tam troche wiosennych roślin cebulowych, jest też kilka funkii, będa musiały poczekać aż drzewka wytworzą im trochę cienia a narazie muszą radzić sobie ze słońcem.
Zastanawiam sie nad tymi trawami, jak myślisz Elfir ile gatunków i jakie byłyby odpowiednie?

MrButton
03-04-2012, 13:22
1. Od strony zachodniej mojego domu jeszcze przed wybudowaniem go i zaraz po zakupieniu działki posadziłem szpaler z ok 30 żywotników, które siłą woli przetrwały całą budowę, niwelację terenu, podsypywanie ziemi i inne niedogodności.
Drzewka mają się w doskonałej kondycji tylko, że mi taki "tujkowy żywopłot" przestał się juz dawno podobać. Żeby jednak go nie likwidować postanowilem założyć wokół niego rabatę, posadziłem za nim kilka krzaczków pęcherznicy i derenia białego, jest tam też kilka roślinek "petrowskia" które pięknie kwitna na niebiesko.
Mimo, że wygląda to już o wiele lepiej niz pas z tujek to nadal rabata ta sprawia wrażenie prostoliniowej i szczerze mówiąc sam juz niewiem jak ją jeszcze przeprojektować i co dosadzić, może więcej bylin z przodu i jakich, czy bardziej pójść w łuki - zaokrąglając linie rabaty. Proszę was o poradę i słowa krytyki.
Oto jak wygląda:
http://foto2.m.onet.pl/_m/463f8f12877be1b667f0caaab5dd7d8e,21,19,0.jpg
http://foto1.m.onet.pl/_m/370b45728921d73af58b01843cfb80f1,21,19,0.jpg
http://foto3.m.onet.pl/_m/5e9cb1f7f9f2febe3a87fe1827015cd3,21,19,0.jpg

Swoja drogą te obrzeża z kostki granitowej nie wyglądają zbyt ładnie, albo ja coś spaprałem albo takie nieformowane kostki nie nadają sie na to. Myślę żeby je przebudować z wykorzystaniem zwykłej foremnej kostki brukowej.

MrButton
03-04-2012, 13:58
"Przed domem"
http://foto3.m.onet.pl/_m/341984b7b3ef8a2a165cb35ca2bcde43,21,19,0.jpg
http://foto1.m.onet.pl/_m/3d296d571d696219c4388dab8c84b6f5,21,19,0.jpg

Myśle jak tu zaplanować ten teren przed ogrodzeniem z przodu domu. mam tam jakieś 3,5 - 4 metra do rabaty owocowej a to nie zawiele. Chciałbym posadzić tam kilka drzew szczepionych - kolumnowych jak np. klony, tylko co wokół nich zaprojektować kolejna rabate obsadzając bylinami i iglakami?. Chciałbym aby taka ewentualna granica-rabata oddzielała część ogrodową od przedogródka, który planuję dopiero bo wybudowaniu ogrodzenia. Mogłaby ona się ciągnąć przed ogrodzeniem a potem po łuku az do tego miejsca gdzie zaczyna się ta prowizoryczna ścieżka. I tam stawiając pergolę mogło by to być ciekawe wejście do części ogrodowej. Any help?

Elfir
03-04-2012, 18:38
ciekawe jak będziesz wybierał liście i igły z tego żwirku :)

Jak dla mnie żwirek tylko na klasycznych suchych rabatach żwirowych i ewentualnie gdzieś w reprezentacyjnymi miejscu do podkreślenia pojedynczej formy wybranej rośliny. Bo najlepszą ściółką będzie zawsze ściółka organiczna, np. kora.

Rośliny na rabacie masz za gęsto - pęcherznica za chwile zacznie zarastać żywotnika.
Twoje rabaty pod płotem sa zbyt wąskie jak na skalę działki. Powinny mieć 2,5 -4 m szerokości a miejscami można nawet więcej.

Rabaty mogą mieć falisty kształt, ale nie powinny wyglądać jakby tyczył je pijak, w falbankę. Łuki powinny być duże i łagodne.

MrButton
03-04-2012, 20:28
Dzięki Elfir,


ciekawe jak będziesz wybierał liście i igły z tego żwirku :).

To mam zostawić gołą ziemie? Dla mnie to nie wygląda ładnie bo za kilka miesięcy zarośnie ona trawą. No może ewentualnie ta kora miała by racje bytu bezpośrednio na gruncie.


Rabaty mogą mieć falisty kształt, ale nie powinny wyglądać jakby tyczył je pijak, w falbankę. Łuki powinny być duże i łagodne.

Co prawda nie przypominam sobie żebym był pod wpływem czegoś wyskokowego kiedy wytyczałem te rabaty ;) ale zgadzam się z tobą, że wyglądają bardzo marnie i dlatego podjełem decyzje, że na wiosne je poszerzę i przerobie.
Zastanawiam się tylko co w takim przypadku posadzić na pierwszym tle przed żywotnikami.

A możesz przyjrzeć się temu ostatniemu zdjęciu i zaproponować jakieś rozwiązanie z przodu domu, mając na uwadze tą bliskosć rabaty owocowej ?

Elfir
03-04-2012, 20:54
To mam zostawić gołą ziemie? Dla mnie to nie wygląda ładnie bo za kilka miesięcy zarośnie ona trawą. No może ewentualnie ta kora miała by racje bytu bezpośrednio na gruncie.

Wydawało mi się, że pisałam wyraźnie o ściółce organicznej. Kora, pokos trawy, szyszki, liście, słoma.
W ogrodzie ziemia nie powinna być odsłonięta. Pod krzewami powinny znajdować się byliny okrywowe.



Zastanawiam się tylko co w takim przypadku posadzić na pierwszym tle przed żywotnikami.

Jak najbardziej pęcherznica pasuje, byle w grupach po kilka-kilkanaście sztuk. Tyle, że trzeba ją odsunąć na ok 1-1,5 m od żywotników (załóż szerokość żywotnika na 0,8 m i pęcherznicy na 2-2,5 m)

Elfir
03-04-2012, 20:55
Pomiędzy domem a rabatą owocową zrób po prostu kolejną rabatę, która osłoni sad.
Masz mnóstwo miejsca niewykorzystanego.

MrButton
03-04-2012, 21:26
Pomiędzy domem a rabatą owocową zrób po prostu kolejną rabatę, która osłoni sad.
Masz mnóstwo miejsca niewykorzystanego.

Przyglądałem się jednej z Twoich realizacji zakładania podobnej rabaty przed domem, w ogrodzie o mniejszej powierzchni. Jak uważasz czy można by było prznieść taki schemat na moją działkę?
Zaczął bym od posadzenia kilku drzew szczepionych na pniu jak te klony kolumnowe, klon jesionolistny czy może jakis odmian wiśni ozdobnej np.Prunus "Umbraculifera" - kulista (gdzieś słyszałem dużo pozytywów na jej temat) a nastepnie poprowadził pod nimi rabatę zachodzącą aż do tego miejsca gdzie zaczyna się ta ścieżka, tam posadzę jakieś drzewo reprezentacyjne np. catalpa lub ładna odmiana iglaka i pergolę różaną, która stanowiła by wejście do ogrodu.
Mam pewne obawy co do tego ognika szkarłatnego ponieważ mieszkam na samym południu Polski i nie poradzę sobie jak zacznie mi przemarzać.
Oczywiście daleki jestem od zżynania czegoś w całości, jednak obawiamna się że na tym etapie mojego doświadczenia ogrodnika takie rozwiąznanie byłoby najłatwiejsze żeby czegoś znowu nie spaprać i za rok przerabiać.

Elfir
03-04-2012, 21:48
nie wiem którą konkretnie masz na myśli, ale rośliny powinno dobierać się do gleby i nasłonecznienia.
Wiśnia "Umbraculifera" silnie narzuca styl rabaty przez swoją geometryczną formę.

Elfir
03-04-2012, 21:49
http://images41.fotosik.pl/1424/35811f575311ee48.jpg

MrButton
03-04-2012, 22:06
A dokładnie to tą:
http://deccoria.pl/galeria/foto,id,21553,224068,1,projekt-i-realizacja-ogrodu-cz-i.html

Umnie gleby raczej gliniaste ale nie podmokłe - brunatnoziemy(chyba), wczesniej było tu pole uprawne i sad jabłoniowy, klasa bonitacyjna III

MrButton
03-04-2012, 22:12
Oooo ! Dziekuje bardzo, jestem mile zaskoczony. Co do samego otoczenia domu to mam dokładnie taką samą wizję - nie nanosiłem tego na projekt gdyż muszę najpierw skończyć elewacje i zająć się kostka wokół domu. Ciekawa lokalizacja warzywnika, takiej jeszce nie braliśmy pod uwagę. Ciekawie wyznaczyłaś te strefy ogrodu. pzdr