PDA

Zobacz pełną wersję : Strop Kronopol na wieńcu betonowym - nurtujące sprawy



bisbau
05-03-2012, 13:06
Jutro będziemy wieszać dwuteowe belki stropowe i-beam Kronopolu.
Rozstaw co 40cm, wykonany zbrojony wieniec betonowy. Belki rozwieszane będą POMIĘDZY wieńcem za pomocą zawiesi JHMI firmy SIMPSON. Dokładnie takich:

http://www.strongtie.co.uk/images_05/ijoist/JHMI.jpg

U mnie będzie to na wieńcu, dodatkowo środniki będa wzmacniane płytami OSB, by wypełnić zawiesie.
Prosze o poradę:
1. czy zawiesia opierać bezpośrednio na wieńcu, czy coś jeszcze dać na wieniec? Kronopol pisze coś o płycie brzegowej.
2. czym najlepiej mocować zawiesia do wieńca? od góry są tylko dwa otwory do mocowania


O czym jeszcze warto pamiętać podczas zawieszania stropu? Ma ktoś jakieś doświadczenia?

firewall
05-03-2012, 14:28
A wieniec z jakiego betonu? Jeżeli poniżej B30 to masz problem.

bisbau
05-03-2012, 14:46
Niestety - mam z B-20 :(

firewall
05-03-2012, 14:56
A jaka rozpiętość jest stropu?

jajmar
05-03-2012, 15:00
A wieniec z jakiego betonu? Jeżeli poniżej B30 to masz problem.

Dlaczego? możesz to rozwinąć ?

jajmar
05-03-2012, 15:10
U mnie będzie to na wieńcu, dodatkowo środniki będa wzmacniane płytami OSB, by wypełnić zawiesie.
Prosze o poradę:
1. czy zawiesia opierać bezpośrednio na wieńcu, czy coś jeszcze dać na wieniec? Kronopol pisze coś o płycie brzegowej.
2. czym najlepiej mocować zawiesia do wieńca? od góry są tylko dwa otwory do mocowania



Jeżeli wieniec masz idelanie wypoziomowany to możesz wieszac bezpośrednio na betonie.

Od góry jaka jest średnica otworów ?

Dobiezr jakieś kotwy sworzniowe z firm Hilti Lub Fischer. Dobrze by było aby kotwa weszła za prętem zbrojenia. Przy doborze kotew zwróc uwagę na minimalne odległości od krawedzi betonu i między kotwami. Dośc dobre parametry maja np kotwy sworzniowe typu FAZ II (Fischer)

firewall
05-03-2012, 15:10
Już rozwijam jajmar: Tak z pamięci wydawało mi się że wymagane jest 28 MPa. Po sprawdzeniu było prawie, prawie - bo 2,8MPa. I dlatego - mea culpa. A ten sposób mocowania belek nie jest wg mnie zbyt szczęśliwy. O ile w teorii jest OK, o tyle w praktyce nie jest taki dobry.

firewall
05-03-2012, 15:16
A tak ogólnie jajmar: przy słabym betonie jaka będzie wytrzymałość takiego mocowania jeżeli wiercimy otwór ok.5cm(brzeg) pod kotwę, a nstępnie ją wkręcamy? Czy aby nie może odejść z fragmentem betonu? Jeżeli beton jest mocny, zachowany kąt prosty i idealny poziom, to wtedy można mocować praktycznie czymkolwiek.

jajmar
05-03-2012, 15:39
A tak ogólnie jajmar: przy słabym betonie jaka będzie wytrzymałość takiego mocowania jeżeli wiercimy otwór ok.5cm(brzeg) pod kotwę, a nstępnie ją wkręcamy? Czy aby nie może odejść z fragmentem betonu? Jeżeli beton jest mocny, zachowany kąt prosty i idealny poziom, to wtedy można mocować praktycznie czymkolwiek.

Beton B20 nie jest betonem słabym. Chyba że był źle pielęgnowany, niewibrowany itd. Napisalem że dobrze by było kotwić ZA preem wieńca wtedy nic nie odpadnie. Nie widze wymiarów tego uchwytu i nie moge powiekszyc rysunku. NIe wiem czy czym kolwiek, ale kotwami które mało rozpychają beton (te ktore podałem jako przykład ) , lub oczywiście kotwienie chemiczne tyle ze to zawsze drożej.

bisbau
05-03-2012, 16:01
Ufff - dzięki, trochę mnie uspokoiliście, bo już myślałem, że ten wieniec z B-20 będzie zły...

Wieniec wydaje się równy - ewentualne ostre krawędzie i małe "wyboje" zamierzam zeszlifować tarczą do betonu, by leżało idealnie na całej płaszczyźnie. Bardziej mnie martwi, jeżeli okaże się, że gdzieś jest parę milimetrów niżej - jak unosić belki? Dawać coś pod zawiesie czy na spód zawiesia (tej jakby kieszonki...)

Szerokość wieńca jest taka, że kołki/kotwy od góry powinny się wkręcać idealnie po środku między zbrojeniem.
Beton był pielęgnowany i ogrzewany gdy temp zbliżała się do zera.

Zastanawiam się tylko jak będzie zachowywało się zawiesie leżące bezpośrednio na betonie..
czy to nie będzie jakoś "chrupało" przy użytkowaniu podłogi? Może coś podkładać?

PS. Chciałbym ten strop układać na wieńcu, ale ze 120cm ściany kolankowej poddasza odejdzie mi 30cm.... za duża strata...

firewall
05-03-2012, 16:44
Zawsze szlifując beton możesz zeszlifować do najniższego wysokościowo fragmentu wieńca wszystkie pozostałe miejsca mocowań.