PDA

Zobacz pełną wersję : Podłączenie Płyty indukcyjnej i piekarnika



Kontakty
05-03-2012, 13:43
Witam wszystkich . Mam takie pytanie zastanawiam się nad kupnem Kuchenki w pełni elektrycznej . Ale czy mogę ją kupić i po prostu podłączyć do kontaktu ? Nie wiem jakie mam zasilenie w kontakcie ale wiem że jak włączam mój piekarnik elektryczny to wszystko działa jak należy . (Aha i to jest chyba jakiś główny kontakt dlatego iż jest tam najwięcej kabelków) Przepraszam że jest prawie bez informacji ale nie wiem jak sprawdzić te fazy itp.

dzabij
05-03-2012, 14:01
Witam wszystkich . Mam takie pytanie zastanawiam się nad kupnem Kuchenki w pełni elektrycznej . Ale czy mogę ją kupić i po prostu podłączyć do kontaktu ? Nie wiem jakie mam zasilenie w kontakcie ale wiem że jak włączam mój piekarnik elektryczny to wszystko działa jak należy . (Aha i to jest chyba jakiś główny kontakt dlatego iż jest tam najwięcej kabelków) Przepraszam że jest prawie bez informacji ale nie wiem jak sprawdzić te fazy itp.

Piekarnik zasadniczo działa zazwyczaj na 230 V i wystarczy wpiąć go do kontaktu i gotowe (choć montowałem ostatnio u teściowej i nie było wtyczki, trzeba było dokupić, chodzi o to że zazwyczaj podlączenie ma zrobić osoba z uprawnieniami, to jest zresztą warunkiem gwarancji).

Z płytą indukcyjną jest gorzej, aby działał dobrze i z pełną mocą potrzebujesz zasilania 3 fazowego (czyli kabel z 5-ma przewodami). Na 230v tez zadziała ale z ograniczoną mocą / nie na wszystkich polach jednocześnie. Płyty nie podepniesz tak od ręki do gniazdka.

william.bonawentura
05-03-2012, 14:53
Piekarnik zasadniczo działa zazwyczaj na 230 V i wystarczy wpiąć go do kontaktu i gotowe (choć montowałem ostatnio u teściowej i nie było wtyczki, trzeba było dokupić, chodzi o to że zazwyczaj podlączenie ma zrobić osoba z uprawnieniami, to jest zresztą warunkiem gwarancji).

Kluczowa jest moc piekarnika. Urządzenia do 10A (2,3kW) mocy ciągłej mają wtyczki. Te o mocy 3,5kW (16A) są dostarczane bez wtyczki bo ta szybko by się wypaliła. Łączy się je albo złączkami w puszcze albo na wtyk dużej mocy (niebieski).

Kontakty
05-03-2012, 17:40
Kluczowa jest moc piekarnika. Urządzenia do 10A (2,3kW) mocy ciągłej mają wtyczki. Te o mocy 3,5kW (16A) są dostarczane bez wtyczki bo ta szybko by się wypaliła. Łączy się je albo złączkami w puszcze albo na wtyk dużej mocy (niebieski).
Ale zastanawiam się nad kuchenką jednoczęściową

robertsz
06-03-2012, 08:30
Kontakty: Idź do sklepu, rzuć okiem na 2-3 urządzenia które Ci się podobają.
Spytaj sprzedawcę o dane techniczne, ewentualnie przeczytaj je na opakowaniu lub na tabliczce/naklejce znamionowej.
Jeśli urządzenie jest wyposażone w fabryczną wtyczkę to nie ma tematu, jeśli są zaciski lub kabel bez wtyczki to wpięcie jest możliwe ale nie zawsze.

Osobnym tematem jest wytrzymałość Twojej instalacji (miedź czy aluminium, przekroje przewodów, zabezpieczenia przed i za licznikiem).

dzabij
06-03-2012, 09:01
Kluczowa jest moc piekarnika. Urządzenia do 10A (2,3kW) mocy ciągłej mają wtyczki. Te o mocy 3,5kW (16A) są dostarczane bez wtyczki bo ta szybko by się wypaliła. Łączy się je albo złączkami w puszcze albo na wtyk dużej mocy (niebieski).

Ten co montowałem ma 1,87 kW wiec to raczej kwestia montażu przez autoryzowaną osobę. Ale to co na pisałes jak najbardziej ma sens.

compi
11-03-2012, 09:28
Raczej każdy z tych sprzętów bez wtyczki będzie miał w karcie gwarancyjnej miejsce na wbicie pieczątki przez uprawnionego elektryka. Z indukcją jest tak na pewno, z piekarnikiem nie wiem.

compi
07-11-2012, 20:58
Poszukaj domeny "montazplytzapln" : )

Miras12
08-11-2012, 19:15
ojoj płty indukcyjne też są na 230V. Dzialają bez zarzutu. Jeśli chodzi o podłączenie płyty czy kuchenki, lub piekarnika to większość producentów zastrzega sobie podłaczenie przez uprawnionego montera. Zgadzam się z tym co napisał william.bonawentura. nie ma wytczek bo i moc duża, a wtedy lepiej aby podłaczał ktoś kto wie jak to zrobić. Jak będzie trzeba to wymieni bezpiecznik na mocniejszy o ile instalacja na to pozwoli. U nas wiadomo "Polak potrafi". Najlepiej w sklepie zapytać się czy też maja swojego instalatora.
Może się okazać że kupiona kuchenka z wytczką po podłaczeniu zwyczajnie wywala korki, dlaczego a bo linia przeciążona, ale wcale tak być nie musi.