PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja RTV/SAT i LAN



e_tomi
06-03-2012, 20:17
Zamierzam wykonać powyższe inastalacje w sposób następujący
RTV/SAT - układ gwieździsty, do pokoi i salonu po 2 przewody antenowe na 1 punkt, na dach pod antenę sat - 4, pod antenę naziemną - 1, przed dom pod kablówkę - 1
LAN - układ gwieździsty, do większości pomieszczeń po 2 przewody na punkt, na dach - 2, przed dom - 2

1. jako miejsce zbiorcze na te instalacje wybrałem stryszek nad poddaszem użytkowym (najbardziej mi tam pasuje), ale mam wątpliwości, bo zakres temperatur (lato/zima) może być znaczny i nie wiem czy to będzie miało niekorzystny wpływ na switche, multiplexy, zasilacze i takie tam. Jak nie to zostanie pom. pod schodami albo garaż
2. czy na punkt RTV/SAT wystarczą 2 przewody czy może dodać jeszcze 1 i jakie gniazda polecacie?

Jarek.P
07-03-2012, 09:20
Ten koncentryk przed dom... oczywiście, lepiej dać i nie użyć, niż nie dać i potem płakać, ale tak szczerze... jaka jest szansa na to, że jakikolwiek operator zacznie kablować osiedla domów jednorodzinnych koncentrykiem? Zerowa?

Tak samo ten LAN. Też oczywiście dobrze dać kabel na zewnątrz, może to być skrętka, czemu nie, byleby tylko był to ziemny żelowaniec, ale z całą pewnością nie będzie to nigdy połączenie LAN, tu już z powodu ograniczeń fizycznych, nie finansowych. Jeśli będziesz miał szczęście, być może trafi Ci się operator, który do tego przewodu poda normalną linię telefoniczną i media będziesz ciągnął z DSLa.

Poza tym - mniej więcej ok, pamiętaj tylko, że przewody wychodzące na zewnątrz (dach, grunt) mają być przewodami zewnętrznymi, żelowanymi.

Ten stryszek - ocieplony? Dach z czego? Tak czy tak, zwłaszcza jeśli dasz te urządzenia w jakiejś szafce, zima nie będzie problemem, one się podgrzeją same. Gorzej latem, na takim strychu potrafi się zrobić naprawdę bardzo ciepło i tu może być problem. Jeśli strych jest choć symbolicznie ocieplony, zaryzykowałbym, jeśli natomiast jest to np. nieocieplone poddasze pod blaszanym dachem - zrób to lepiej pod schodami.

Na punkt RTV-Sat tak naprawdę wystarczy jeden przewód, typowe gniazdka mają rozdział pasm i do odpowiedniej dziury trafi z koncentryka co trzeba. Warto jednak dać dwa na wypadek modyfikacji, czy choćby bardziej wypasionych instalacji. Wyjątkiem jest miejsce mające być domowym centrum AV, tu daj nawet cztery.

J.

e_tomi
07-03-2012, 09:34
Oczywiście te kable na dach i przed dom dam zewnętrzne czyli te żelowane. Mam świadomość, że pewnie z nich nie skorzystam, ale w ostatni weekend kopałem kabel pod WLZ to przy okazji rzuciłem peszla.
Dach jest pokryty dachówką ceramiczną, a na stryszku między krokwie zamierzam dać ok. 15 cm wełny. W dachu jest 1 wyłaz dachowy. Co do szafki to jaką dać najlepiej? Może typu rack 19 to zawsze można w razie upałów dodać modół wentylatorów.

Jarek.P
07-03-2012, 10:04
To powinno być ok. Mój strych ma niemal identyczną budowę (z dokładnością do pierdół) i owszem, latem robi się tam zaduch, ale nie jest to coś, co miałoby stanowić problem. Wentylator w każdym razie nie powinien być potrzebny.

Szafka - moje rady mogą tu być mało obiektywne, bo ja jestem uzależniony od szaf 19" ;), ale tak, wydaje mi się, że nieduża szafka 19" na pomieszczenie switcha, patchpanela z zakończeniami przewodów LAN, do tego miejsce na jakiś modem dostępowy i multiswitch do TV/Sat - 6U to chyba niezbędne minimum, jak chcesz się bawić, daj większą. Może niekoniecznie taką, jak u mnie (42U stojące w specjalnie do tego celu wymurowanej wnęce), ale np. 12U byłaby suuuper.

A i jeszcze jedno - przemyśl na etapie kablowania domu, gdzie postawisz AP do wifi. Ludzie się jakoś na gniazdkach skupiają, a o tym mało kto pamięta, a potem się upycha klocka gdzieś pod biurkiem, zamiast zrobić to jak należy.
AP stojący na strychu może nie pokryć zasięgiem całego domu, zwłaszcza jeśli strop masz monolit. Przy terrivie i tym podobnych można ryzykować, ale tak czy tak przewidziałbym jakieś centralne wygodne miejsce w domu, nawet totalnie schowane (np. w gipskartonowej zabudowie czegośtam, oczywiście potrzebny byłby otwór rewizyjny z drzwiczkami) i tam doprowadził zasilanie 230V oraz skrętkę LAN.
U mnie AP stoi we wspomnianym racku na piętrze, dokładnie w środku domu i poddasze jest pokryte idealnie, ale na parterze (strop - monolot gęstozbrojony) sygnał jest już "low" i co jakiś czas zastanawiam się nad dołożeniem drugiego AP do obsługi parteru.

J.

adwlodar
07-03-2012, 21:24
Co do szafki to mogę polecić system Legrand LCS2. Genialny sposób zarządzania przewodami, nie tylko w samym racku.

Słusznie Jarek.P podpowiedział wcześniejsze rozplanowanie Acces Point'ów. Ja muszę u siebie zastosować dwa: na piętro i parter. Wybrałem LINKSYS WAP610N.

Wakmen
11-03-2012, 18:36
... jaka jest szansa na to, że jakikolwiek operator zacznie kablować osiedla domów jednorodzinnych koncentrykiem? Zerowa? ...
Oj nie przesadzaj. Wszystko uzależnione od lokalizacji - w lesie to marne szanse ale w miastach i na obrzeżach spor.


... Tak samo ten LAN. Też oczywiście dobrze dać kabel na zewnątrz, ... Jeśli będziesz miał szczęście, być może trafi Ci się operator, który do tego przewodu poda normalną linię telefoniczną i media będziesz ciągnął z DSLa...
I tak jest najczęściej -TPSA.


... Warto jednak dać dwa na wypadek modyfikacji, czy choćby bardziej wypasionych instalacji. Wyjątkiem jest miejsce mające być domowym centrum AV, tu daj nawet cztery...
Cztery? Całkiem sporo tylko po co? Trzy to już jest zabezpieczenie na wszystkie możliwości ale więcej to nigdy nie wykorzysta.

adwlodar
11-03-2012, 18:54
W obecnym standardzie HDMI 1.4 nie potrzeba już ciągnięcia LANa do TV, nagrywarki, konsol, itp... Jeśli podłączysz tylko TV do sieci LAN, to pozostałe urządzenia będą do komunikacji z internetem wykorzystywać przewód HDMI.

Wakmen
11-03-2012, 20:12
W obecnym standardzie HDMI 1.4 nie potrzeba już ciągnięcia LANa do TV, nagrywarki, konsol, itp... Jeśli podłączysz tylko TV do sieci LAN, to pozostałe urządzenia będą do komunikacji z internetem wykorzystywać przewód HDMI.

Chyba nikt nie ciągnie kilku skrętek (dla LANu) do pakietu TV bo powyższe to już oczywistość.

Jarek.P
11-03-2012, 22:13
Ja tam pociągnąłem. Bo nie wiem, jak będzie wyglądał mój zestaw AV za 5 lat, a jak za 10. Ethernet to standard na tyle przyszłościowy i na tyle pojemny, że powinien się utrzymać długo, poza tym skrętka tania jest, jej nadmiar tutaj nie oznacza jakichś strasznych kosztów a może się przydać. Jak nie do LANu, to choćby do splittera do dekoderów.

A co do kablowania osiedli - TPSA już od dość dawna niestety nie rozbudowuje swoich sieci, wyjątki są nieliczne i zwykle związane z jakimiś transakcjami wiązanymi albo bardziej zwartymi osiedlami, gdzie developer robi infrastrukturę "na gotowo". Jeszcze kilka(naście) lat temu zdarzały się spółki typu prywatna inicjatywa chodząca od domu do domu i zbierająca chętnych na telefon, o czym owa spółka robiła sieć i "sprzedawała" ją tepsie (a dociekliwi, jeśli bardzo chcieli, mogli bez problemu dojść, że trzon spółki oraz siły wykonawcze tworzyli pracownicy tepsy "po godzinach"), ale taki sposób rozbudowy sieci też już się skończył, zdaje się, że opłacalność takich działań stała się ujemna.

A CaTV? W tym temacie trochę słabiej siedzę, więc może niepotrzebnie dyskutuję, ale aby na pewno zdarzają się operatorzy ciągnący obecnie koncentryk po domach jednorodzinnych? Zwłaszcza w dobie rosnącej popularności IPTV?

J.

kasprzyk
23-03-2012, 23:09
A CaTV? W tym temacie trochę słabiej siedzę, więc może niepotrzebnie dyskutuję, ale aby na pewno zdarzają się operatorzy ciągnący obecnie koncentryk po domach jednorodzinnych? Zwłaszcza w dobie rosnącej popularności IPTV?

J.
IPTV także potrzebuje medium do przeniesienia, czym większe gardło tym lepiej. Od wielu lat intensywnie "kablowane" są obrzeża miast, bo tak na prawdę centra są już porobione, dlatego na porządku dziennym kablówki eksplorują strefę domków jednorodzinnych - przynajmniej jest tak w moich rejonach.
e_tomi - jeśli zamierzasz stawić tunery z możliwością nagrywania - wtedy 2 przewody do każdego punktu - w przeciwnym razie wystarczy jeden przy instalacji na multiswitchu - bo taką planujesz ? (sat w każdym pokoju ? ) możesz pomyśleć o doprowadzeniu kamery do instalacji - dość praktyczna rzecz, kamera ustawiona na furtkę, wjazd - ktoś dzwoni, w dowolnym TV masz podgląd co się dzieje z tego kierunku.
Jak najbardziej skrzynka może być zlokalizowana na strychu.
Pozdrawiam

leem
30-04-2013, 09:23
Witam,
a czy myśleli Panowie u urządzeniach typu PowerLink?
aktualnie są dostępne urządzenia modulujące sygnał na wszystkie fazy.
jedenym adapterem wpuszczamy sygnał do sieci elektrycznej, a później gdziekoliwek chcemy wyciągamy sygnał internetowy z gniazdka. dostępne są adaptery zarówno lan jak i wifi.
[moderowano]
pozdrawiam
ML

Jarek.P
30-04-2013, 09:28
Wiesz... 99% osób dyskutujących tutaj, to ludzie dopiero budujący dom i planujący nowa instalację. Na jakiego grzyba mają oni myśleć o rozwiązaniu będącym erzatzem działającej sieci, do zbudowania za niemałe pieniądze w miejscu, gdzie takiej sieci nie ma i nie da się już jej zrobić normalnie? Trochę kiepskie miejsce na reklamę wybrałeś ;)

J.

orasje
24-10-2013, 16:50
Witam. Zapytam bo za bardzo się na tym nie znam. Na zdjęciu dużo przewodów na zewnątrz domu. Wewnątrz domu w 7 pomieszczeniach mam takie gniazda jak na zdjęciu. Mam pytanie. Czy ten rodzaj przewodów pozwoli mi na instalację anteny satelitarnej (telewizji satelitarnej) i telewizji DTV-B?. Są to 2 różne anteny jaki wiemy ale czy możliwe byłoby korzystanie z tych telewizji wykorzystując jedno tylko gniazdo ?. (oczywiście mówię tylko o jednym pomieszczeniu np. salon). Domyślam się, że 1 kabel to 1 antena...czy dobrze myślę?.

fenix2
26-10-2013, 09:01
Zamierzam wykonać powyższe inastalacje w sposób następujący
RTV/SAT - układ gwieździsty, do pokoi i salonu po 2 przewody antenowe na 1 punkt, na dach pod antenę sat - 4, pod antenę naziemną - 1, przed dom pod kablówkę - 1
LAN - układ gwieździsty, do większości pomieszczeń po 2 przewody na punkt, na dach - 2, przed dom - 2




Ja słyszałem o układzie w gwiazdę, ale o gwiaździstym to nie słyszałem. ;)

dendrytus
26-10-2013, 16:06
Ja słyszałem o kładzie w gwiazdę, ale o gwiaździstym to nie słyszałem. ;)

A ja nie słyszałem ani o jednym, ani o drugim

fenix2
26-10-2013, 19:24
A ja nie słyszałem ani o jednym, ani o drugim

Nie słyszałeś o kładzie pomalowanym w gwiazdę!

hal9
04-11-2013, 20:24
Czy ja dobrze widzę tą żyłę na zdjęciu?

homecactus
04-11-2013, 20:58
Ja mam zrobione tak:
- miejsce na router z wifi zaplanowane na piętrze. Do tego miejsca doprowadzone kable ETH do każdej sypialni oraz salonu. Wszędzie po jednym przewodzie za wyjątkiem salonu, gdzie są doprowadzone 2 przewody (jeden do telewizora/dekodera, drugi do ewentualnego drugiego AP, gdyby router na piętrze nie pokrywał odpowiednio całego domu zasięgiem WIfi)
- Na piętrze przy routerze jest zrobiona mała wkuta szafeczka, w której jest patchpanel. Z niego będzie można podłączyć odpowiednie pomieszczenia do routera, w zależności od potrzeb (wątpię, aby zaistniała konieczność używania przewodu eth w każdej sypialni)

Z routera mam poprowadzone dodatkowo przewody:
- do pieca gazowego
- do rekuperatora
- do centrali alarmowej
na wypadek, gdyby powyższe miały moduły eth do których można się podłączyć i zrobić coś zdalnie

Przewód "WAN" poprowadzony od routera do szafeczki umieszczonej w garażu. Do tej szafeczki wchodzi infrastruktura telco z zewnątrz budynku.


Jeżeli mogę doradzić, to od domu do płota położyłbym peszel - dostawca może korzystać z różnych typów mediów - od skrętki z jedną parą, przez kabel eth (wcale nie jest to wykluczone, wiem o czym mówię - np FTTPole + ETH), po światłowodowy GPON, lub nawet koncentryk.

Ja na taki wypadek w garażu mogę postawić ONTa lub router kablowy, a dalej po domu już tylko ETH.

pzdr

Po***ni
27-11-2013, 21:18
Ja mam zrobione tak:
Z routera mam poprowadzone dodatkowo przewody:
- do pieca gazowego
- do rekuperatora
- do centrali alarmowej
na wypadek, gdyby powyższe miały moduły eth do których można się podłączyć i zrobić coś zdalnie
pzdr

Te przewody to skrętka UTP?

Czy od pieca od sterownika pogodowego, oraz do sterownika domowego można dać skrętkę UTP?

Jakie najczęściej przewody stosuje się do wideodomofonów, lub standardowych domofonów? FTP, UTP, koncentryk?

Jarek.P
27-11-2013, 21:35
Wszystko możesz opędzić przewodem UTP.
FTP czy STP w domu nie używaj o ile naprawdę nie wiesz co zrobić z jego ekranem i jak to zrobić dobrze.
Ale:
- jeśli coś wychodzi na zewnątrz (domofon?) - potrzebny przewód ziemny, żelowany. Sporo droższy jest.
- jeśli do furtki jest daleko (licząc po kablu!), powiedzmy więcej, niż kilkanaście metrów, warto położyć przewód z żyłami większej średnicy, ew. większą ilością żył, które potem można wykorzystać równolegle, można też rozpatrzyć opcję położenia osobnego koncentryka do wideodomofonu, ale to już naprawdę przy jakiejś bardzo rozległej instalacji.

J.

Po***ni
28-11-2013, 11:55
Ok, dzięki za odpowiedź.
Wyczytałem że pasowało by dać podwójnie UTP do punktów odbioru (jeżeli internet będzie hulał 100 mb/s)? Z jednego punktu puszczam 2X UTP do 4 pomieszczeń, dodatkowo UTP do 2 pomieszczeń (góra i dół) gdzie będą stały ew routery. Z tego samego punktu 2x na komin i do furtki (żelowany)
Czy łączenie UTP nie będzie szkodziło sygnałowi? Kupiłem 300 m UTP wyjdzie mi pewnie z 150 m, a chcę puścić na zewnątrz jeszcze pod kamery, do furtki itp. Dokupiłbym żelowany żeby połączyć wewnątrz i na zewnątrz wyjść żelowanym.
Jeżeli w pobliżu jest światłowód to jakim przewodem najlepiej wyjść na zewnątrz?
Jak daleko od koncentryka może przebiegać zasilanie 3x2,5 ?

Jarek.P
28-11-2013, 12:09
Łączenie nie będzie szkodziło, jeżeli tylko jest robione w sposób prawidłowy. W domowych realiach najpewniejsze jest zaciśnięcie na obu końcach wtyczek RJ45 i użycie przelotki RJ45-RJ45, ewentualnie zakup specjalnej złączki, w której się zaciska oba końce przewodów (ciężko kupić, niestety).
Z tym, że do furtki nie wychodzisz LANem, to są zwykłe analogowe sygnały i wystarczy połączyć jakkolwiek, choćby scotchlockami (wpisz w gógla jeśli nie wiesz, co to jest).
Szczerze mówiąc jednak odradzałbym wykonywanie takich połączeń w przypadkowych miejscach rozsianych po domu, lepiej nawet kosztem kilku metrów przewodu więcej sprowadzić te żelowane do wspólnego węzła, tam gdzie i inne i bezpośrednio je zarobić na jakiejś przełącznicy (choćby na patchpanelu RJ45). Na komin, jeśli planujesz tam aktywną antenę do internetu 5GHz też wypuść przewód żelowany, dawaj go też wszędzie tam, gdzie przewód wychodzi nieosłonięty na zewnątrz (tak, że może na niego kapać woda i świecić słońce, nawet odbite, bo np. przewód do kamery schowany pod (czy raczej nad) podbitką dachu może być już zwykły.
Na użytek przyszłych ewentualnych światłowodów najlepiej puść pusty peszel zaczynający się w tym węzłowym miejscu, a kończący gdzieś poza domem, samemu światłowodu nie ułożysz, bo nie masz (podejrzewam) ani wiedzy, ani co ważniejsze narzędzi, żeby to zrobić.

kasprzyk
02-12-2013, 19:10
Te przewody to skrętka UTP?

Czy od pieca od sterownika pogodowego, oraz do sterownika domowego można dać skrętkę UTP?


Witam
Co to za "piec" ?
Jeżeli sterownik będzie dedykowany do danego urządzenia komunikujący się po magistrali danych - UTP się nadaje, jednak lepiej zasięgnąć opinii u producenta przed położeniem przewodu.
Jeżeli będzie to sterownik "robiący" jako standardowy termostat pokojowy ZAŁ/WYŁ ( zakładam, że kilka set złotych robi dla Ciebie różnicę) to nie możesz położyć przewodu UTP.
Do pogodówki owszem, jednak bardziej praktyczny będzie OMY, (przekrój zależny od odległości między czujką pogodową a kotłem, czy innym urządzeniem grzewczym)
Pzdr
1000Mbps teoretycznie uzyskujesz na skrętce kat5e Jak chciałbyś powyżej potrzebujesz kat 6

Co do domofonu/videofonu wszystko zależy od zaleceń producenta - przeważnie w postaci tabeli przedstawia przekroje żył w stosunku do odległości - unifon - bramofon, czy centrala - bramofon. Nie byłoby też przesadą przygotowanie koncentryka pod to połączenie.
Co do internetu - porozmawiaj z lokalną firmą kablową, być może nieodpłatnie przygotują Tobie wtórnik pod docelowy przewód światłowodowy.
Jarek.P - sam przewód światłowodowy jest łatwiejszy i prostszy do położenia od np. koncentryka antenowego czy przewodu elektrycznego. Oczywiście do wszelkich zakończeń/połączeń wymagane są już odpowiednie urządzenia.