PDA

Zobacz pełną wersję : Prośba o aranżację kuchni



ignacy75
06-03-2012, 21:13
Bardzo proszę o aranżację kuchni w nowo wybudowanym domu. Chciałbym aby w kuchni były: kuchenka, lodówka, zmywarka, stolik.

Aantenka
07-03-2012, 07:50
Prośba o dodatkowe informacje

a) jaka jest odległość okien od podłogi

b) czy są przyłącza. jeśli można sprzęty ustawiać dowolnie, to nie ma problemu. jesli chcesz, żeby jakieś przyłącze uwzględnić to je zaznacza

c) kuchenka - rozumiem że płyta gazowa lub indukcyjna,
jaka lodówka (szerokość)
jaka zmywaka (45 czy 60)
stolik na ile osób (czy wystarczy np. barek z hockerami)
czy któryś ze sprzętów agd masz i chciałbyś wykorzystać

W międzyczasie zachęcam do oglądania wątków "pochwalcie się swoimi kuchniami" oraz "projekty kuchni - wizualizacje", jeśli oczywiście jeszcze tam nie zaglądałeś. Ostatnie 100 stron to dużo wizualizacji i dyskusji na temat różnych rozwiązań, więć możesz podpatrywać rozwiązania i może jakieś szczególnie przypanie Ci do gustu.

ignacy75
07-03-2012, 18:26
a) W tej chwili nie umiem powiedzieć jaka będzie odległość okien od podłogi gdyż nie ma jeszcze parapetów ale zapewne będzie to standart ok 90 cm.
b) Jak narazie odpływy wodne są doprowadzone tam gdzie są niebieskie kropki na rysunku (dołączam nowy rysunek) ale ich zmiana również nie będzie kłopotem. Reszty przyłączy jeszcze nie ma.
c) Jeśli chodzi o kuchenkę to będzie to płyta indukcyjna i oddzielnie piekarnik.
Lodówka 60 cm
Zmywarka 60 cm
Jak narazie nie posiadam żadnych sprzętów które bym wykorzystał, wszystko będzie kupowane.
Jeśli chodzi o stolik to chciałbym dowolne miejsce do zjedzenia np śniadania dla 2-3 osób.

Elfir
08-03-2012, 17:17
Proponuję klasycznie, przy czym, jesli to możliwe, podniosłabym okno przy zlewie do wysokości 100-110 cm.

http://images41.fotosik.pl/1363/0a897b6df8ef0786gen.jpg

ignacy75
08-03-2012, 19:46
Dziękuję, czy są jakieś inne propozycje? Zastanawiam się czy w tym ustawieniu nie będzie zbyt mało miejsca w szafkach?

Elfir
08-03-2012, 20:11
w zasadzie nie masz miejsca na szafki wiszące z powodu okien. Możesz je dać jedynie od lodówki do narożnika.
Chcesz mieć stół, więc nie ma możliwości pociągnięcia szafek do przejścia do salonu.
Półwyspu nie zrobisz, bo za wąsko.

Zastanów się ile miejsca potrzebujesz na rzeczy do kuchni. Część rzadko używanych możesz trzymać w jakimś pomieszczeniu gospodarczym.

Aantenka
09-03-2012, 09:03
Tutaj masz moją propozycję.

Moim zdaniem też nie ma co kombinować z półwyspem, lepiej ustawić stół.

Tutaj rzut z góry - niestety stół musiałam dorysowac, bo w moim programie nie mam możliwości dodawania stołu z krzesłami. Stół standardowy 120x70, można zrobić np. z tego samego materiału co blat tak, aby wyglądał jak jego przedłużenie.
http://images41.fotosik.pl/1363/8a030b52d45b6811.jpg

Wymiary szafek i kolory są orientacyjne, choć starałam się zachować sensowny rozkład. Wiadomo natomiast, że jeśli robsz meble na wymiar pewne rzeczy możesz sobie dopasowac, przemieścić o 5-10cm.

Pod obrazkami komentarz do projektu.

http://images50.fotosik.pl/1426/647792be3c7c4e0b.jpg

ZABUDOWA DOLNA

Na prawo od wejścia z korytarza słupek z piekarnikiem i mikrofalówką oraz lodówka 60cm w zabudowie. Ponieważ kuchnia jest prostokątna nie dawałabym zbyt wysokich słupków, żeby uniknąć efektu "kloca" (na wizu są 215cm).
Następnie szafka z szufladami głębokimi 60cm, kuchenka 60cm, szafka narożna 80cm (nie każda firma ma w ofercie), zmywarka 60cm (nie jest zabudowana, żeby było widać, gdzie się znajduje, możesz sobie zabudować), nastepnie zlew (tutaj 60cm plus blenda 70cm, moim zdaniem zmieści się półtorakomorowy z ociekaczem, ociekacz skierowany w róg).
Potem szafka narożna 120cm, i szuflady 80cm (można te 80cm podzielić inaczej). Wizualnie chodzilo o to, żeby zabudowa sięgała do okna, a pod oknem stanął już stół.

ZABUDOWA GÓRNA

Żeby optyczine odciążyć zabudowe proponuję szafki poziome na wszystkich ścianach (65 cm wysokości). Można zrobić je albo jako poziome otwierane oddzielnie albo jako otwierane do góry z drzwiczkami składane (droższe mechanizmy). Dodatkowo, na ścianie ze stołem dolne szafki są przeszklone, co również ma za zadanie dodać lekkości zabudowie.

POZOSTAŁE :D
W powyższej propozycj ilość miejsca do przechowywania powinna być wystarczająca.
Przy czym w szafce 120 cm można zamontować jakiś fajny mechanizm magic corner (mnie akurat podoba się takie cudo
http://nawymiar.com.pl/text/images/tresci/osn/1.jpg
albo po prostu półki i upychać rzeczy najrzadziej uzywane.
W szafce 80cm narożnej możesz zrobić albo karuzelę (w wersji delux nawet coś takiego
http://nawymiar.com.pl/text/images/tresci/osn/8.jpg
albo nawet kosztem utraty odrobiny miejsca szuflady narożne takie jak tutaj:
http://nawymiar.com.pl/text/images/tresci/osn/10.jpg

Jest też odpowiednia ilość blatu. Jedyny minus to oddalenie lodówki od zlewu, ale wydaje mi się, że taka odległość jest nadal akceptowalna.

Aantenka
09-03-2012, 09:24
Poniżej wizu ustawieniem funkcjonalnym proponowanym przez Elfir.
W tej opcji ładnie zrealizowany jest tzw. trójkąt roboczy (lodówka-blat-zlewozmywak-blat-płyta-blat i lodówka na przeciwległym rzędzie)

Mnie osobiście wydaje się, że miejsca w szafkach będzie wystarczająco, chyba że masz naprawdę duużo rzeczy do przechowywania. :yes:

Do tego wariantu wstawiłam następujące szafki:
60 cm słupek z piekarnikiem, 60cm lodówka w zabudowie, 80cm głębokie szuflady, 120cm szafka narożna, 60cm zlew, 60cm zmywarka, 80cm szafka narożna, 60cm płyta z szufladami pod spodem, 60cm szafka z głębokimi szufladami.
Znowu żeby odciążyć wizualnie górę zrobilam szafki poziome.

http://images38.fotosik.pl/1408/d7e0b3aa6e648714.jpg


OCZYWIŚCIE wymiarami szafek dolnych, lokalizacją zmywarki itd. można jeszcze manewrować.
Ja np. zostawiłam 60cm od płyty do krawędzi zabudowy, a można zrobić 80cm i przesunąc płytę bliżej rogu.
Jeśli wolisz miejsce do przechowywania zamiast blatu to zamiast pomiędzy lodówką a piekarnikiem możesz jeszcze wstawić słupek wysoki 60cm do przechowywania. Itd, itp. (Teoretycznie, gdyby nie okno, można by na całej ścianie od wejścia z korytarza do ściany z oknem, tzn. na 329 cm pociągnąć wysoką zabudowę włacznie z podniesioną zmywarką :yes:. Dla mnie byłaby to akurat u Ciebie zbyt ciężka opcja, myślę, że ja dałabym max trzy słupki, ewentualnie dwa słupki 60cm plus dwa węższe - także ze wzgledu na ilośc blatu, ale gusta i potrzeby są różne)


Mam nadzieję, że mogłam pomóc :D :D Masz materiał wyjściowy nawet z obrazkami i jakiś punkt wyjścia do własnych przemyśleń. :D Ciekawa jestem, co ty na to :D

Aantenka
09-03-2012, 09:34
P.S. Zgodnie z sugestią Elfir okno nad zlewem jest osadowione na wysokości 110cm na obrazku

ignacy75
09-03-2012, 16:50
Bardzo mi się podobają Wasze pomysły, natomiast chciałbym jeszcze prosić o opinię na pomysł żeby słupek z piekarnikiem i lodówka były po przeciwnej stronie niż dotychczas, na ścianie pomiędzy dwoma oknami??? gdyż mam wrażenie że słupek jak i lodówka w dotychczasowym ustawieniu mogą przysłonić okno które jest usytuowane tylko 30 cm od ściany. A płyta indukcyjna z okapem byłaby po drugiej stronie.
A może się mylę??? Doradźcie :)


Czy okrągły stół w tej kuchni raczej odpada??? bo wg mnie jest zbyt wąska.

Elfir
09-03-2012, 20:49
okragły stół będzie przeszkadzął w przejściu do salonu.

Anatenka zaproponowała podobny do mnie układ mebli - wysokie słupki pod tą sama ścianą - to raczej nie byl przypadek :)

ignacy75
10-03-2012, 08:12
A mogłybyście mi przedstawić wersję z okapem pod szafkowym??? być może będzie bardziej symetrycznie, co bardzo mi się podoba.

Elfir
10-03-2012, 17:40
a nie przydałaby się inwencja z twojej strony? My pomagamy, ale co za problem ściągnąć sobie program IKEA i ustawić meble samemu?
Z resztą nie potrafisz sobie wyobrazić szafki zamiast okapu? Nawet w paincie możesz sie pobawić i wyciąć okap a wkleić szafkę.

Nie lubię, kiedy ktoś wykorzystuje mnie nie dając nic w zamian.

Aantenka
10-03-2012, 20:26
Jeśli chodzi o supki po drugiej stronie, to oczywiście mogą stać. :D Miejsce jest na max 2 slupki plus male cargo.
Slupki ja umiesciam na ścianie z drzwiami z korytarza ponieważ w takim ustawieniu zabudowa lżejsza i niższa laczy sie ze stolem i z salonu widzisz nie dwa kloce, tylko bardziej urozmaiconą zabudowę. No i dla osoby pracujacej jest lepszy kontakt z salonem, a przeciez to jest po czesci sens otwartej kuchni, żeby osoba gotujaca nie byla odizolowana.

Natomiast mam propozcyje, żebyś np. w paincie narysowal rozmieszczenie szafek, tak jak ty to widzisz (mniej wiecej wymiary i lokalizacja sprzetow) a ja sprobuje to dla Ciebie zwizualizoawac w miare mozliwosci programu.

ignacy75
11-03-2012, 09:23
Dziękuję Anetka, już biorę się do projektowania w Paincie :)

ignacy75
11-03-2012, 09:26
a jeśli chodzi o przemieszczenie lodówki i słupka z piekarnikiem i mikrofalą to macie rację, nie chcę efektu klocka patrząc z salonu. Także Wasz pomysł na pewno pozostanie.

ignacy75
11-03-2012, 10:25
Narysowałem mniej więcej gdzie chciałbym żeby były usytuowane sprzęty. Tak więc idąc od wejścia na korytarz: słupek z piekarnikiem i mikrofalą (60 cm) + jakieś szuflady, dalej zabudowa dolna: szuflady szerokość ok 120 cm, następnie szafka narożna, następnie np cargo ok 35 cm, zmywarka 60 cm zabudowana, szafka narożna, płyta indukcyjna, jakieś szuflady ok 60cm.
Zastanawiam się czy może warto by było zamontować płytę indukcyjną wraz z okapem pod szafkowym w szafce narożnej w samym rogu a zlewozmywak przesunąć bardziej pod okno na środek?

Zabudowa górna

od lodówki szafki poziome prawie do samego okna otwierane go góry, ściana z oknem wolna, z drugiej strony też szafki poziome od rogu do okna przy którym stoi stół. 105712

Aantenka
11-03-2012, 18:09
Przeczytałam Twojego posta i chyba będę musiała prosić o korektę i uszczegółowienie, bo brakuje mi kilku inoformacji.

Pytania uszczegóławiające
- te "jakieś szuflady" to jeszcze jakieś małe cargo pomiędzy piekarnikiem a lodówką?
- czy szafki narożne mają być ścięte tak jak na twoim rysunku? (takie szafki ścięte to najczęściej 90cm i tyle trzeba na nie planować)
- gdzie umieścić zlew? ty proponujesz cargo 35 i zmywarkę 60 i dwie szafki narożne, więc zagospodarowałeś całą powierzchnię pod oknem.
A na standardowy zlew jednokomorowy potrzeba ok. 50cm, im większy zlew tym wiecej. Zlew można dać w szafce narożnej ściętej, ale wtedy masz zlew praktycznie przy płycie, czyli w ogóle nie masz blatu roboczego pomiędzy płytą a zlewem.
Zasady ergonomii trójkąta roboczego w kuchni sugerują ok. 120 cm blatu roboczego między zlewem i płytą, ja mogę potwierdzić, że u wielu osób jest to przestrzeń gdzie odbywa się najwięcej przygotowywania. Oczywiście jeśli tak chcesz, to nie ma problemu, w końcu to Twoja kuchnia.


Zastanawiam się czy może warto by było zamontować płytę indukcyjną wraz z okapem pod szafkowym w szafce narożnej w samym rogu a zlewozmywak przesunąć bardziej pod okno na środek?
Ja nie widzę powodów. Wprawdzie można i są szafki do tego przystosowane, ale moim zdaniem w Twojej kuchni nie trzeba robić takich kombinacji z dostosowaniem szafek i okapu (okapu podszafkowego w szafce narożnej to szczerze móiwiąc jeszcze nie widziałam)

Ale znowu, to Twoja kuchnia, więc jeśli chcesz, to spróbuję ująć to na wizualizacji.

Czekam na informację zwrotną w sprawie kwestii otwartych. Ja moim zdaniem optymalną propozycję już przedstawiłam, więc nic mądrzejszego nie wykombinuję o własnych siłach. Ale skoro zobowiązałam się, że zrobię Ci jeszcze jedno wizu, to chciałabym szczegółowy plan, żeby nie marnować czasu i sił na darmo :D



-

ignacy75
13-03-2012, 18:24
1. Jeśli chodzi o te jakieś szuflady to chodziło mi o zagospodarowanie miejsca między lodówką a szufladami narożnymi.
2. Jeśli chodzi o rogi to tak tylko narysowałem natomiast skłaniam się do szuflad narożnych (załączam rysunek) z obu stron.
3. Tak, zapomniałem o szafce która jest pod zlewem :) tak więc, z obu boków szuflady narożne a w środku szafka pod zlew i zmywarka. Zlew pod oknem. Chciałbym 1,5 komorowy + ociekacz.
Pozdrawiam :)

Aantenka
14-03-2012, 07:48
1. Jeśli chodzi o te jakieś szuflady to chodziło mi o zagospodarowanie miejsca między lodówką a szufladami narożnymi.

Chyba jakieś słowo uciekło.


2. Jeśli chodzi o rogi to tak tylko narysowałem natomiast skłaniam się do szuflad narożnych (załączam rysunek) z obu stron.
3. Tak, zapomniałem o szafce która jest pod zlewem tak więc, z obu boków szuflady narożne a w środku szafka pod zlew i zmywarka. Zlew pod oknem. Chciałbym 1,5 komorowy + ociekacz.
Pozdrawiam

Niestety, jako osoba pomagająca z zamiłowania i pracująca na darmowym programie mam ograniczone możliwości przygotowując wizualizacje. Mój program, nie umie wstawić ani szuflad narożnych ani zlewu półtorakomorowego. Można by spróbować na programie Ikea Planner (tam są chociaż zlewy półtorakomorowe) ale ja z niego nie korzystam, bo nie bardzo działa na moim sprzęcie.

Tak więc mimo szczerych chęci nie jestem w stanie stworzyć projektu, który odzwierciedlałby wszystkie Twoje oczekiwania względem zabudowy kuchennej. To co mogłabym zrobić przypominałoby optycznie projekt w poście nr 8 w tym wątku (może z wyjątkiem zabudowanego okapu), więc nie ma sensu się powtarzać.

Myślę, ze masz już przegląd różych możliwości ustawienia podstawowej zabudowy i sprzętów i wchodzisz w etap dopracowywania projektu. Na tym etapie, jeśli celujesz w ponadstandardowe rozwiązania np. narożne szuflady (bardzo dobry pomysł moim zdaniem) to pora rozważyć kontakt z firmą, która będzie wykonywała dla Ciebie tę kuchnię i z krótą usiądziesz i omówisz wymiary poszczególnych szafek (bo szuflada narożna może być większa lub mniejsza i to determinuje np. wielkość zabudowy na pozostałych częściach ścian, tak samo usytuowanie zlewu półtorakomorowego może być rozplanowane róznie, i jeśli zdecydujesz się na jakiś młynek to też taki zlew potrzebuje innej ilości miejsca itd. itp. ) . Większość wykonawców oferuje zresztą wizualizacje swoich projektów i jednak bardziej profesjonalne niż z darmowych programów.

A jak już będziesz miał ostateczny projekt, to zawsze możesz wrzucić do konsultacji :D

ignacy75
14-03-2012, 11:35
Ok, rozumiem, dziękuję BARDZO Anetkaa za pomoc :) jeśli będę miał projekt kuchni od danej firmy to nie omieszkam go wstawić :) Jeszcze raz dziękuję bardzo :)