PDA

Zobacz pełną wersję : projekt PARTY pracownia MG PROJEKT



Strony : [1] 2 3 4 5

Gumol
08-03-2012, 12:17
Witam,

Jako, że klamka zapadła że jednak budowa zamiast kupna gotowego domu, proszę Was bardzo o opinie na temat nowego projektu PARTY z pracowni MGprojekt. Czeka mnie jeszcze daleka droga do budowy, zakup działki itd. Niemniej już rozglądam się wstępnie za wymarzonym kątem :)

http://www.mgprojekt.com.pl/party

Zależy mi na prostej bryle domu (dach dwuspadowy, bez wykuszy, balkonów itd), aby zniwelować zbędne wydatki na budowę i późniejsze utrzymanie.

Ogólnie jestem bardzo zauroczony tym projektem, może aż do tego stopnia że przysłania mi pewne wady, których prawie nie widzę (pomijając małe pomieszczenie gospodarcze i 2 łazienki u góry) :no: Jednak są one one proste do zmiany na etapie adaptacji :)

Liczę bardzo na Waszą pomoc w wytknięciu ewentualnych błędów projektowych, które mogą być uciążliwe do codziennego życia. :wiggle:

Gumol
09-03-2012, 21:09
Podbijam :) Serio nikt nie ma uwag nad czym warto by było się zastanowić przed wyborem tego projektu?

Elfir
09-03-2012, 21:41
Do przemyślenia:
- zlikwidowanie mostka cieplnego przy wejściu (zadaszenie powiązane z bryłą budynku i słup betonowy)
- zmniejszenie okna w kuchni, by dało się postawić słupki z wysoką zabudową
-- bardzo duże otwarcie kuchni na salon będzie wymagało utrzymywania w niej idealnego porządku, pracująca zmywarka i wyciąg będą zagłuszać TV
- kominek i TV - ciężko będzie to zaaranżować a nie ma innej wolnej ściany


Moje pomysły:
http://images47.fotosik.pl/1419/edf42a4e2b26f045.jpg
przeszklenie podcienia i tam zrobienie wiatrołapu jako śluzy powietrznej
dodanie ścianki osłaniającej spiżarkę
zmniejszenie okna w kuchni
http://images39.fotosik.pl/1365/458fdf073b78476fgen.jpg

Gumol
12-03-2012, 12:23
Do przemyślenia:
- zlikwidowanie mostka cieplnego przy wejściu (zadaszenie powiązane z bryłą budynku i słup betonowy)
- zmniejszenie okna w kuchni, by dało się postawić słupki z wysoką zabudową
-- bardzo duże otwarcie kuchni na salon będzie wymagało utrzymywania w niej idealnego porządku, pracująca zmywarka i wyciąg będą zagłuszać TV
- kominek i TV - ciężko będzie to zaaranżować a nie ma innej wolnej ściany

Elfir dzięki wielkie za odpowiedź i wizualizację! Jako, żeby nie było zbyt prosto kolejna seria pytań :)

Czy oszklenie podcienia, przyniesie aż tak znaczące zyski ze strat energii? Czy oby koszta zabudowy nie przewyższą korzyści?

Co do zmniejszenia okna w kuchni to bardzo trafna sugestia i zapewne wykorzystam jak tylko będzie sposobność :)

Zastanawiam się również nad celem oddzielenia spiżarni. Sam zabieg na pewno zmniejszy przestrzenność parteru, a czy zwiększy sterylność salonu? Hmm nie jestem do końca przekonany. Fakt za dużego doświadczenia nie mam, a i z widzeniem przestrzennym u mnie ciężko :)

A propos ostatniego punktu to myślę, że tu problemu nię będzie jako, że jestem coraz bliżej podjęcia decyzji o całkowitej rezygnacji z kominka, aby nie robić kotłowni z salonu :)

KasiaG77
20-03-2012, 17:27
My też z mężem zastanawiamy się nad tym projektem, troszkę byśmy zmienili np
- 1 okno w kotłowni,
- zamiast drugiej małej łazienki na górze pralnia z wejściem od holu:) nad resztą jeszcze się nie zastanawialiśmy bo dopiero staramy sie o warunki przyłączy mediów do działki :)
Zastanawialiśmy się jeszcze nad projektem archonu dom w pięciornikach ale chyba wybierzemy party (jest dwustanowiskowy garaż ) http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-pieciornikach/m4f295752c685c,2650

Gumol
21-03-2012, 07:43
Dla mnie bardzo kluczowy jest garaż dwustanowiskowy. Ze zmian, ktore bym na pewno zrobił to:

- powiększenie kotłowni kosztem gabinetu, tak aby gabinet miał ok 9 m a kotłownia ok 7m
- likwidacja jednego okna w kotłowni,
- zmniejszenie okna w kuchni jak radziła Elfir,
- być może skusiłbym się na oddzielenie spiżarni od salonu
- likwidacja kominka (nie lubie kotłowni w salonie)
- zmiana wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną, a więc rezygnacja z kominów wentylacyjnych
- Na piętrze zmiana mniejszej łazienki na pralnię, bądź pomieszczenie gospodarcze (odkurzacz itd.)

Poza tym na obecną chwilę dom wydaje mi się idealny :) Jednak jestem na etapie sprzedaży mieszkania, więc znacznie z tyłu niż Wy :) Przy dobrych wiatrach na jesień ruszę z budową.

KasiaG77
22-03-2012, 20:14
Bardzo fajne pomysły:) o wentylacji mechanicznej też myśleliśmy, kotłownia też mogła by być troszkę większa:) co do kominka obecnie mieszkamy w mieszkaniu opalanym kominkiem więc wiem coś o kurzu ale chyba nie chciałabym z niego zrezygnować:) okno w kuchni do przedyskutowania - przy mniejszym więcej było by miejsca na powieszenie jakiejś szafki na ścianie :) Gumol jak chciałbyś oddzielić spiżarkę od salonu? wejście od str. kuchni?
My budujemy dom własnymi siłami, wystarczy nam kredyt na działkę:/ więc budowa trochę potrwa :) Ale chyba w 99% jesteśmy na ten projekt zdecydowani :) W Następnym roku chcemy zacząć z budową, może fundamenty i parter, zobaczymy ile nam się uda kasy odłożyć:) Dobrze, że będzie ktoś, kto też będzie ten domek budował :) pozdrawiam

iddt
22-03-2012, 21:37
Ja przede wszystkim zastanowiłbym się nad ograniczeniem ilości okien połaciowych. Toż to 10 dziur w dachu. Poza tym:
- likwidacja okna w kotłowni na tylnej elewacji
- odizolowanie kuchni od salonu ścianką jak narysowała Elfir ale przesunął bym tą ściankę w prawo, tam gdzie ta wrysowana wyspa/barek. Z drugiej strony można wówczas postawić stół. Stawiając ścianę już od drzwi do spiżarni zbyt mocno zamykamy przestrzeń.
- likwidacja podcienia na tarasie z tyłu i zmniejszenie przeszklenia pod tym podcieniem. Zależy jakie usytuowanie budynku na działce ale przy takim oknie nie ma szans na oglądanie tv za dnia.
- do przemyślenia wysokość przesuwanych drzwi. Przy h=2,4m będzie chyba potrzebny profil pośredni. O ile dobrze widzę drzwi z tyłu zaznaczone są na rzutach jako rozwierne. Wątpie aby w takim gabarycie były wykonalne jako R. Przesuwane będą z kolei kosztowały majątek i to jeszcze x2 ;)

Czemu chcecie oddzielać spiżarkę od salonu? Przecież ona jest oddzielona - drzwiami :)

A tak poza tym to moim zdaniem bardzo udana modyfikacja Gali, której o mały włos nie budowałem :)

KasiaG77
23-03-2012, 08:46
Rzeczywiście te 10 dziur w dachu to stanowczo za dużo :) Dobra uwaga co do okien na dole, pewnie też je zmniejszymy:) Ja spiżarkę zostawiła bym taką jaka jest:) Party wydaje mi się bardziej funkcjonalny niż gala i zdecydowanie tańszy w budowie :)

Gumol
24-03-2012, 12:49
Podcień na tarasie oczywiście do usunięcia :) Jednak co do okien połaciowych to bym likwidował tylko 3 (1 z klatki schodowej, 1 z duzej lazienki, 1 z małej).

Pokoje są zbyt duże aby jedno okno połaciowe doświetliło wystarczająco pomieszczenia. Wiadomo co kto lubi ja jednak preferuję światło dzienne :)

KasiaG77
26-03-2012, 12:02
Gumol, może i masz racje z tymi oknami w pokojach :) ja bym nie likwidowała tego z klatki ani z małej łazienki bo tam chce zrobić pralnie a klatka schodowa też lepiej żeby była doświetlona :) czy ktoś już kupił projekt? adaptowaliście już go do działki? Ile płaciliście za to?

iddt
26-03-2012, 19:47
Zwróćcie jeszcze uwagę na wysokość stropu w garażu, w części wysuniętej poza bryłe budynku - tylko 240cm! Według danych technicznych z katalogu Hormana dla bramy z prowadzeniem N, wysokości 2250mm wymagana minimalna wysokość stropu to 2460mm. Albo źle zrozumiałem dane katalogowe albo brama jaką podano w projekcie jest nie do zamontowania. Wogóle myśle, że może być problem z montażem bramy przy dostępnych 15cm na prowadnice i całe ustrojstwo.

hogata777
04-05-2012, 06:41
Też myślę o kupnie tego projektu. Jeżeli ktoś zaczął budowę dajcie znać, gdyż bardzo chciałabym go obejrzeć. Jeżeli chodzi o sam projekt to myślę o wysunięciu garażu do przodu i lekko w bok, aby zwiększyć kotłownie bądź dodać pomieszczenie gospodarcze. Zastanawiam się też czy nad garażem nie zrobić tarasu... Napiszcie proszę co myślicie...

Gumol
05-05-2012, 22:00
Też myślę o kupnie tego projektu. Jeżeli ktoś zaczął budowę dajcie znać, gdyż bardzo chciałabym go obejrzeć. Jeżeli chodzi o sam projekt to myślę o wysunięciu garażu do przodu i lekko w bok, aby zwiększyć kotłownie bądź dodać pomieszczenie gospodarcze. Zastanawiam się też czy nad garażem nie zrobić tarasu... Napiszcie proszę co myślicie...


Dla mnie osobiście przedłużanie garażu i poszerzanie budynku aby zwiększyć powierzchnię kotłowni nie w chodzi w grę, jako że chcemy skorzystać z dopłat rodziny na swoim. Taki zabieg zwiększyłby również pow. użytkową na piętrze.

Do tarasu też mam obiekcje :) Raz to kwestia usytuowania budynku, w naszym przypadku front budynku skierowany będzie do ulicy co nie koniecznie stwarza go atrakcyjnym atutem. Dwa (podkreślam, że opinia laika) wyjście na taras podyktowałoby stworzenia lukarny, co w moim odczuciu nie zbyt pasuje do zaproponowanej stylistyki domu, dwa zmniejszyłoby ustawność sypialni.

Ale jak wiadomo, każdy musi modyfikować projekt pod siebie.

hogata777
05-05-2012, 23:52
U mnie niestety rodzina na swoim nie wchodzi w grę, więc poszerzenie garażu stworzy mi pomieszczenie gospodarcze, którego mi brakuje. Garaż ( tak mi się wydaje) nie ma żadnego wpływu na powierzchnię piętra, a wyjście z okna balkonowego sypialni nie zmieniłoby zbytnio bryły budynku. Może rzeczywiście taras od strony wjazdu trochę mija się z celem ( tym bardziej że będzie on u mnie usytuowany od północy). Cały czas myślę, gdzie zrobić pralnię, gdyż likwidacja jednej łazienki na piętrze nie wchodzi w grę. Może jakieś pomysły???

Tobiasz21
07-05-2012, 20:31
hej
Moją propozycją jest zrobienie pralni kosztem spiżarni lecz nie wiem czy to jest dobry pomysł. Moze na tym forum dowiesz się więcej http://www.mgprojekt.com.pl/forum/ tam wypowiadają sie eksperci
powodzenia :)

jezior85
07-05-2012, 23:52
Witam,
Jestem zainteresowany tym projektem - przestrzeń i idąca za nią funkcjonalność mnie zauroczyły! Czy ktoś z Was drodzy forumowicze dysponuje kosztorysem szczegółowym tego projektu? Będę bardzo wdzięczny za info [jezior85[at]poczta.fm]
Pozdrawiam :)

Gumol
18-06-2012, 09:59
No to projekt zakupiony :) Jak dobrze pójdzie we wrześniu ruszamy z budową :) Jak tam u Was? Ruszył już ktoś?

KasiaG77
22-06-2012, 08:42
Gumol braliście jeszcze jakieś pakiety dodatkowe typu ogrzewanie podłogowe? My projekt kupujemy w lipcu, sierpniu ale zaczynamy budowę może dopiero w następnym roku. w tym załatwiamy przyłącza i pozwolenia :) 121513121514 My takie zmiany będziemy robić :D (ciekawe czy wejdą zdjęcia :))

Gumol
24-06-2012, 21:35
KasiaG77 nie, braliśmy tylko wersję podstawową. Co prawda na parterze będzie podłogówka, jednak po co przepłacać za coś co i tak bez problemu powinien położyć sprawny majster. Może rozumuje błędnie jednak podejrzewam, że i tak instalacja byłaby podyktowana pod jeden konkretny sponsorowany system.

Zmiany podobne do naszych, zastanówcie się jednak nad posadowieniem lodówki w kuchni, a nie w spiżarni. Jako że likwidując zarezerwowaną wnękę, będziecie musieli ciągle latać do spiżarni. Dla mnie jest to mało ergonomiczne :)

KasiaG77
24-06-2012, 21:46
Gumol może i masz rację z tą podłogówką, co do kuchni zmniejszamy okno od str. spiżarni tak żeby zmieścił się słupek z lodówką i piecykiem, muszę przeliczyć jeszcze czy starczy bo jak nie to zostawię tak jak w podstawowej wersji (okno będzie i tak zmniejszane) chciała bym większą tą spiżarkę bo na ściance od wejścia za dużo się nie zmieści bo wydaje się wąska :/
Myśleliście może nad wentylacją mechaniczną?
Szkoda, że tak daleko mieszkacie od nas, mogli byśmy śledzić waszą budowę:) Mam nadzieję jednak, ze będziecie dodawać uwagi i zdjęcia z prac budowlanych :)

Gumol
25-06-2012, 08:49
Co do podłogówki to warto jedynie wspomnieć o takim zamiarze podczas adaptacji projektu, wtedy projektanci uwzględnią odpowiednie wartswy w fundamentach :)

Wentylacja mechaniczna była przesądzona jeszcze przed wyborem projektu :D Szczególnie że "Party" jest dobrym kandydatem na dom energooszczędny.
Sama izolacja w projekcie podstawowym ma (20,16 i 12 cm) a dach bodajże 22cm.

My zwiększamy w całości ścian domu do 20cm i 30cm na dach. Bez dobrej wentylacji obawiałbym się zbyt dużej wilgotności w domu. No ale póki co etap załatwiania formalności do budowy :) i liczenia PLN co bedzie podstawowym problemem inwestycji :cool:

Jak czas pozwoli to oczywiście będę się dzielił postępem albo brakiem prac na budowie :)

KasiaG77
25-06-2012, 09:30
Dzięki za podpowiedzi :D Najgorsze to liczenie PLN :/ My budujemy własnymi siłami (bez kredytu i firmy budowlanej) więc trochę nam zejdzie :D Na szczęście się nam nie spieszy :) Chociaż fajnie by było za rok czy dwa już się wprowadzić :D
Z tą wentylacją projektant wam będzie jakoś zaznaczał jak ma przebiegać? Mój mąż chce kupić pakiet ale nie wiem czy nie będzie tak jak mówisz z podłogówką :/

Rrafał
13-07-2012, 11:30
Jeśli ktoś dysponuje zdjęciami z budowy lub widział gdzzieś w necie to poprosze :)

KasiaG77
24-07-2012, 20:54
Gumol kupiliście projekt przez internet? czy przez któreś z biur podanych przez mg projekt?

Gumol
25-07-2012, 10:14
KasiaG77 my kupiliśmy projekt przez biuro które jednocześnie zajmuje się jego adaptacją. Jednak nie ma to większego znaczenia, jako że biuro i tak dzwoni do pracowni jak zwyczajny klient :)

U nas już pojawiają się pierwsze problemy na horyzoncie:/ ENEA dała termin realizacji przyłącza energetycznego za jakieś 3 lata, bo trzeba wybudować nową stację transformatorową. Trochę dziwne skoro sąsiad obok ma prąd, ale może jeszcze uda się coś ponegocjować :cool:

Birds
26-07-2012, 09:22
to można tak zamówić projekt? gdzie są podane te biura przez ktore można zamówić projekt

Gumol
26-07-2012, 10:43
Birds w zakładce Przedstawiciele i Wykonawcy

http://www.mgprojekt.com.pl/przedstawiciele?woj=7

Odzio
31-07-2012, 09:38
Ja juz kupilem projekt party bezposrednio od mgprojekt. Wysylka szybka i wszystko kompletne. Ksztorys tez zakupilem aby miec jakis wstepny oglad kosztow podczas negocjacji z ekipami. Bede budowal systemem gospodaczym w polowie. SSZ firma a reszte samodzielnie badz wyspecjalizowanymi firmami. Zaluje ze nikt jeszcze nie zdazyl pochwalic sie zdjeciami z budowy. Ja swoja planuje rozpoczac w pazdzierniku i licze ze zamkne dom przed zima.
Pewnie okna bede musial zamówic wmciemno wg.projektu.

Dodam ze bede budowal bez zadnych zmian w projekcie. Nie jestem fanem specjalnej oszczednosci na ogrzewaniu kosztem konfortu. Nie zmniejszam liczby okien ani ich wielkosci. Prawdopodobnie nie bede montowal tez WM.

Jedyne nad czym sie zastanawiam to gdzie wcisne lodowke, mikrowele i piekarnik w zabudowie.....

Jak tylko zaczna sie prace bede wrzucal fotki.

KasiaG77
01-08-2012, 09:55
My też zamówiliśmy przedwczoraj projekt od przedstawiciela i czekamy na dokumenty od mg projektu:) też mam problem z tą kuchnią, jak pomieścić lodówkę, piekarnik i mikrofale bo bardzo bym chciała mieć to w zabudowie. Odzio, nie myślałeś, żeby zmniejszyć okno i tam zmieścić słupek np z lodówką? My tak robimy:) czekamy na zdjęcia z prac budowlanych i uwagi co do budowy bo my jak już pisałam zaczynamy może w następnym roku dopiero:/

jezior85
08-08-2012, 22:15
Witam,
Najprawdopodobniej zamówimy projekt Party. Moje propozycje zmian wyglądają następująco:
1. Parter:
- modyfikacja ścian kuchni, okien, wiatrołapu i kotłowni.
- rezygnacja z zabudowania tarasu od strony ogrodu.
2. Piętro:
- modyfikacja wejścia do małej łazienki (pomieszczenie gospodarcze/garderoba),
- modyfikacja balkonu.
- modyfikacja ścian dwóch bliźniaczych pokoi.
3. Dach:
- wydłużenie części dachu tak aby oparł się o część wystającą z budynku (garaż).
- poszerzenie dachu nad balkon.

130079130080130081130082130083

Gumol
09-08-2012, 19:06
Jezior85 parę komentarzy ode mnie do przemyślenia :)

1. Widzę, że chcesz oszklić wejście do domu. Nie wiem jaki jest zamysł tej czynności. Jeśli estetyczny to ok nie mam uwag, jeśli chodzi o mostek termiczny to zastanów się czy straty ciepła będą faktycznie na tyle duże, aby pakować sporą ilość PLN w taki zabieg.

2. Co do podcienia z tyłu, to bym zastanowił się czy faktycznie chcesz go wywalać. Jeżeli taras będziesz miał od strony południowej (ja tak mam), to jest on według mnie niezbędny. W słoneczne dni nie skorzystasz w ogóle z tarasu.

3. Sam myślałem o przedłużeniu dachu nad garaż, ale ze względów estetycznych zrezygnowałem. Po pierwsze Wystający garaż poza bryłę budynku nadaje nowocześniejszego wyglądu, a dwa po zadaszeniu i tak część garażu z boku budynku nadal pozostanie odkryta co według mnie będzie wyglądało kiczowato.

Livvy
09-08-2012, 20:38
Witam wszystkich, którym podoba się projekt. załączam propozycje zmian. Może kogoś zainspirują, pomogą co nieco poprawić. Pozdrawiam
130315

Livvy
09-08-2012, 20:41
pomieszczenie za łazienką to pralnia
130319

jezior85
10-08-2012, 13:38
Jezior85 parę komentarzy ode mnie do przemyślenia :)
Ad1. Przede wszystkim estetyka (dobrze to wygląda w połączeniu z dachem). Wirtualne wysunięcie wiatrołapu z wnętrza budynku.
Ad2. Świadomie rezygnuję z trwałych budowli tarasowych. Jak dla mnie dobrym sposobem na poradzenie sobie ze słońcem są np. markizy PRZYKŁADg (http://markizy-rolety.pl/wp-content/uploads/2009/07/markiza-tarasowa.jpg)
Ad3. Dach został nie tylko wydłużony w dół do garażu ale również w bok - tak aby tworzył całkowite zadaszenie części wystającej i balkonu na piętrze. Wyrównano również ścianę kotłowni do ściany garażu - mocno wystający dach ma się o co oprzeć (zewnętrzna "murłata").

Odzio
25-08-2012, 16:23
Szczegółowo patrzyłem dzisiaj na poddasze i znalazłem jeden mankament tego domu.
Może nie aż tak duży ale zaczalem się nad nim zasanawiać.
Chodzi o wysokosc dolnej krawędzi okien dachowych. Wychodzi 170 cm.....!!!

To strasznie wysoko. Zastanawiałem się nad kupnem wysokoosiowych okien polaciowych ale teraz chyba to nie ma sensu.
Chyba że obniże ściank,e kolankową. Ale to znowu zmniejszy optycznie pokoje oraz realnie powierzchnie uzytkową....

Jeszcze jedną opcją jest zastąpienie 4 par okien połaciowych 4 oknami połaciowymi w polączeniu z 4 oknami kolankowymi.
Powierzchnia okien pozostalaby prawie niezmieniona a widok na swiat nieporównywalnie lepszy. Jedyny klopot to dodanie środkowej rynny w centralnej części dachu po obu stronach budynku.

Co o tym myślicie, co radzicie?

aLien01
24-09-2012, 09:33
Witam

Zaciekawił mnie ten projekt. Zmiany jakie bym chciał wprowadzić to:
- poszerzyć dom o 0,5m
- głębokość domu o 1m
- likwidacja tarasu z tyłu a zrobienie go z boku przy jadalni + balkon u góry, który robił by za zadaszenie tarasu.
- dodanie od frontu na piętrze symetrycznie wykusz aby urozmaicić bryłę budynku aby nie wyglądała jak stodoła
Naprawdę rozkład pomieszczeń jest bardzo funkcjonalny. Połączenie kuchni, jadalni, holu i salonu daje wrażenie dużej przestrzeni. Góra też jest bardzo funkcjonalna. Ktoś może buduje w okolicy Szczecina?

aLien01
16-10-2012, 20:39
Jakaś grobowa cisza nastała a niby miała być impreza 'Party". Mam nadzieje, że na wiosnę wszystko się ruszy. Lada chwila kupujemy z żonka ten projekt tylko geodeta dostarczy mapkę do celów projektowych i mamy wszystkie niezbędne dokumenty do adaptacji Można wiedzieć kto startuje na wiosnę a może ktoś już zaczął budowę?

Gumol
17-10-2012, 08:10
aLien my już ruszyliśmy - hehe no może nie do końca:) Niestety czekamy na sfinalizowanie spraw kredytowych i bez tego nie możemy użyć wkładu własnego :( Bądź co bądź mamy "już" wyznaczone geodezyjnie granice budynku i mamy nadzieję ruszyć ze stanem zero najdalej pod koniec przyszłego tygodnia, jak pogoda pozwoli. Chcemy, aby w tym roku powstał przynajmniej fundament, żeby móc szybciej rozpocząć prace na wiosnę. Chyba, że pogoda będzie jak w zeszłym roku to ruszymy z murami :)

aLien01
22-10-2012, 20:44
Gumol trzymam kciuki i liczę na relacje. My planujemy ruszyć z budową po długim weekendzie w maju.

KasiaG77
23-10-2012, 18:00
My czekamy na pozwolenie na budowę :) ruszamy z budową dopiero następnym roku i tylko fundamenty stawiamy :/ no chyba że zbierzemy więcej kasy :) Trzymam kciuki Gumol i czekam na zdjęcia z budowy!!

Gumol
25-10-2012, 08:52
No to zaczęliśmy :) Wczoraj koparka w ciągu 7h wykopała dół wielkości basenu olimpijskiego. :) Działka zawalona na około piachem, a że największych rozmiarów nie jest to nie ma gdzie się ruszyć :) Dzisiaj ekipa miała zacząć robić zbrojenie i szalunek, zobaczymy co im z tego wyjdzie... :cool:

leon_za
25-10-2012, 20:04
Witam wszystkich.

W przyszłym roku zamierzamy również zacząć budowę tego projektu jednak z wprowadzeniem małych zmian. Gumol buduj szybko bo zanim zacznę budowę chciałbym zobaczyć stan surowy zamknięty na żywo :). Moje zmiany zamieszczam na załączonych rysunkach.144210144211

Jedyne co się zastanawiam to czy powiększyć górę do ściany garażowej czy nad garażem i kotłownią zostawić płaski dach.

Powodzenia dla tych co już zaczęli budowę.

Szanta
26-10-2012, 19:27
No to zaczęliśmy :) Wczoraj koparka w ciągu 7h wykopała dół wielkości basenu olimpijskiego. :) Działka zawalona na około piachem, a że największych rozmiarów nie jest to nie ma gdzie się ruszyć :) Dzisiaj ekipa miała zacząć robić zbrojenie i szalunek, zobaczymy co im z tego wyjdzie... :cool:

Zazdroszczę, my ruszamy w przyszłym roku. Byliśmy zafascynowani Party, ale ze względów na plan zagospodarowania musieliśmy zrobić takie zmiany w projekcie, że
szkoda mówić:
- doprojektować taras nad garażem
- dorobić lukarnę z przodu jako wyjście na ten przymusowy taras
- wysokość fasady u nas musi być 3 metry, a w projekcie było 3,49 i musieliśmy zjechać to 49 cm, okap niemal dotyka dachu garażu ;(

Zła byłam jak diabli, ale teraz już się przyzwyczaiłam doi widoku PARTY z lukarną ;)
Niemniej w oryginale podoba mi sie najbardziej.

Gumol
28-10-2012, 12:59
Szanta nie ma co zazdrościć :( Zrobiliśmy wykop, są zbite deski na szalunek, zrobione zbrojenie, jednak grunt wydaje się mało ubity i kierowniczka zarządziła konsultacje z projektantem. Nie wykluczone że będziemy musieli przeprojektować płytę i zrobić badania geotechniczne na zagęszczenie podłoża.
Także wszystko się przedłuży i dodatkowe $$ trzeba będzie położyć :/ No ale najważniejsze, aby konstrukcja była stabilna i nic złego nie działo się w przyszłości.

Masz może jakąś wizualizację Party z lukarną? Zaciekawiło mnie to :)

Szanta
28-10-2012, 17:21
Masz może jakąś wizualizację Party z lukarną? Zaciekawiło mnie to :)

Mam rysunki, ale nie wiem jak wkleić :(
Mam w pdf ale za duży rozmiar pliku

leon_za
28-10-2012, 19:27
Też myślałem nad dołączeniem lukarn do party i pisałem nawet w tej sprawie do MG Projekt, ale po przemyśleniu sprawy zrezygnowałem z kilku przyczyn:
- po dołożeniu lukarn domek staje się mniej energooszczędny,
- zwiększają się koszty budowy, (chyba że ktoś ma kasę to robi jak chce, ale jak ktoś ma kasę to projektuje domek tylko pod siebie)
- wygląd zewnętrzny zmieni się mniej więcej do wizerunku projektu Julka 3

W zasadzie wszystko zależy od właściciela czy chce mieć wygląd nowoczesny czy standardowy. Jeśli nowoczesny to nie wstawiamy lukarn, a jeśli standardowy to lukarny trzeba wstawić.
Ja na przykład nie jestem zwolennikiem balkonów ze względu na to że i tak się z nich nie korzysta (wiem z autopsji od znajomych co już się wybudowali).

Gumol dawaj zdjęcia, myślę że wszystkich zaciekawią nawet same fundamenty i sam wykop pod nie :)

Szanta
28-10-2012, 19:45
No cóż, ja też wolałam oryginał. Lukarny mnie nie interesowały, miał być tylko dorobiony taras, żeby projekt przeszedł w urzędzie. Niestety
ktoś nie dojrzał, że wysokość fasady jest za duża, w konsekwencji doszło kilka zmian i zostaliśmy po prostu "zmuszeni" do wstawienia lukarny,
albo do zakupu nowego projektu. Ponieważ Party wewnątrz spełnia nasze oczekiwania zdecydowaliśmy się na dodanie tej paskudnej również dla mnie lukarny :(
Niestety Party nowoczesny nie jest mile widziany przez urzędasów w mojej okolicy :(

Gumol
28-10-2012, 19:54
Leon_za mówisz i masz, chociaż zdjęcie robione na szybko o późnej porze :) Gdyby nie warunki podłoża jutro byłyby pewnie wylewane ławy. No ale nic mam nadzieję, że co się odwlecze to nie uciecze :)

Dla porównania wielkości wykopu, w środku dołu moja 2 letnia córa z teściem :)

144853

Szanta
29-10-2012, 09:05
Gumol wielki ten wykop :)
My mamy Party na działce na styk, 4 m od granicy z jednej i 3 m z drugiej strony.
Po wykopie miejsca chyba nie będzie ;)

Gumol
29-10-2012, 10:51
Szanta, my też nie mamy dużej działki :) Z jednej strony mamy 5m z drugiej 3 :) Profile geodezyjne są poszerzone o ok 2m, żeby fachowcy mieli swobodne dojście do murów z tąd też wrażenie wielkości wykopu, choć nie ukrywam że na żywo i tak wydaje mi się małe.

Póki macie czas zastanówcie się jeszcze gdzie będziecie składować piach :) U nas cała działka zwalona (3 wielkie chałdy) :)

leon_za
29-10-2012, 19:40
Niestety Party nowoczesny nie jest mile widziany przez urzędasów w mojej okolicy :(

Widać urzędasy starej daty :)


Gumol

Piękny wykom aż zazdroszcze że już zacząłeś:p Już nie moge się doczekać kiedy ja zacznę budowę. Jak będziesz miał fundamenty to zdjęcie obowiązkowo ma się rozumieć.

A tak dla porównania na jakich działkach budujecie? Moja ma 25,5 x 35 m (8,9 ara)

Gumol
30-10-2012, 13:28
Leon_za my mamy niewielką działkę bardziej w kształcie trapezu coś około 23x34 (sumarycznie 762m2).

aLien01
30-10-2012, 17:19
Dzisiaj odebrałem wtórnik a 02.11.2012 zamawiamy projekt. Działkę mamy 1040m2 (35x30m). Zastanawiam się tylko nad jednym chcemy poszerzyć dom o 1,8m czyli zwiększyć salon. Zastanawiam się tylko czy nie będzie problemy ze stropem. Wyczytałem, że max rozpiętość terrivy wynosi 7,8m a ja planuje 7,3m. Sufit planuje w całym salonie i kuchni podwieszany gdyż terriva lubi pękać.

leon_za
30-10-2012, 20:02
Dzisiaj odebrałem wtórnik a 02.11.2012 zamawiamy projekt. Działkę mamy 1040m2 (35x30m). Zastanawiam się tylko nad jednym chcemy poszerzyć dom o 1,8m czyli zwiększyć salon. Zastanawiam się tylko czy nie będzie problemy ze stropem. Wyczytałem, że max rozpiętość terrivy wynosi 7,8m a ja planuje 7,3m. Sufit planuje w całym salonie i kuchni podwieszany gdyż terriva lubi pękać.

Proponuję napisać maila do MG Projekt. Już trzy tygodnie z nimi piszę i naprawdę potrafią dużo pomóc (wkońcu to oni zaprojektowali "nasze" PARTY :)
Jeszcze jakbyś zmienił projekt o co Ci dokładnie chodzi i zamieścił rysunki to odpowiedź będzie napewno satysfakcjonująca. A projekt zamówiłbym dopiero po otrzymaniu maila zwrotnego z odpowiedzią z MG Projekt.

Salon większy o 1,8 m :) czy to ma być hala produkcyjna? :) Też bym tak chciał ale wymiary działki nie pozwalają :)


Leon_za my mamy niewielką działkę bardziej w kształcie trapezu coś około 23x34 (sumarycznie 762m2).

Działka nie taka mała skoro na PARTY wystarcza.

A tak na marginesie kto pierwszy wybuduje PARTY ten organizuje dla reszty Party w PARTY.
Gumol narazie prowadzi :)

Gumol
31-10-2012, 06:03
Gumol narazie prowadzi :)

Spokojnie spokojnie jeszcze mnie wyprzedzicie. Jeśli całość będzie szła w takim tempie jak teraz to za 10 lat może skończę :)

KasiaG77
31-10-2012, 16:44
O kurcze Gumol rzeczywiście wykop wydaje się duży :)ILe płaciłeś za koparkę? My mamy działkę sporawą 1075 m2 i spadek na dodatek z jednej strony więc ziemia się przyda:) chyba że najpierw wyrównamy cały teren :) Leon_za my też poszerzyliśmy kotłownię ale zostawiamy płaski dach:)

leon_za
31-10-2012, 20:10
Wreszcie jest i Kasia - witam - dyskusja się rozwija :)


Leon_za my też poszerzyliśmy kotłownię ale zostawiamy płaski dach:)

Zaakceptował Wam już ktoś to że nie poszerzacie góry? Bo ja też tak chciałem ale napisałem do MG Projekt i mówią że przy poszerzeniu kotłowni też trzeba poszerzyć górę ponieważ ściana kotłowni jest ścianą nośną dla góry.

Wklejam cytat z MG Projekt - coprawda z nikim go jeszcze nie konsultowałem.

"Ad2/ Co z górą ? Również należy powiększyć górę . Chodzi o to , że górna ścian szczytowa opiera się obecnie na ścianie kotłowni o podciągu . Po przesunięciu wszystko powinno wyjść w jednej osie ( najlepiej w łącznej ścianie szczytowej budynku ) . Wówczas przeróbka , prócz powiększenia przestrzeni , nieco uprości konstrukcję ( wyleci jeden podciąg ) . Dom nie straci raczej na urodzie . Będzie trochę mniej interesujący od strony bocznej od garażu , ale podejrzewam , że to będzie najrzadziej oglądana strona domu . " - tak odpisali z MG Projekt.


Gumol nie strasz bo ja chciałbym zobaczyć chociaż stan surowy zanim zacznę budowę :) Najbardziej interesuje mnie czy na dole w WC zmieści się kabina prysznicowa czy raczej trzeba to przerobić.

Gumol
01-11-2012, 11:39
Kasia,

Za koparkę płaciłem 90zł/h, przy czym wykop powstał w 7h.

Na twoim miejscu nie wyrównywałbym terenu przed przyjazdem koparki. Z wykopu jest sporo ziemi, którą z powodzeniem można rozplanować po działce. U mnie też jest różnica w terenie, którą mam zamiar zniwelować właśnie właśnie nią.

Leon,

Robiłem sobie wstępne wizualizacje właśnie dolnej łazienki właśnie pod kątem prysznica. Niestety nie widzę tego, aby zmieściła się tam standardowa kabina. Opcją może się okazać mokra łazienka (przykładowe linki dawałem na forum mgprojektu), choć ja chyba pozostanę przy zwykłym wc.

leon_za
01-11-2012, 20:10
Leon,

Robiłem sobie wstępne wizualizacje właśnie dolnej łazienki właśnie pod kątem prysznica. Niestety nie widzę tego, aby zmieściła się tam standardowa kabina. Opcją może się okazać mokra łazienka (przykładowe linki dawałem na forum mgprojektu), choć ja chyba pozostanę przy zwykłym wc.

Linki widziałem jednak "mokrej łazienki" raczej niechcę, odrazili mi koledzy którzy już się wybudowali.

Jednak na dole musi być kabina prysznicowa (wg mnie). Potwierdzę to argumentami :)

1. Goście którzy nie są w stanie wyjść z grilla i zostają u Ciebie po co rano mają kręcić się na górze :)
2. Na dole jest dodatkowy pokój dla gości, lub w przyszłości dla rodziców, teściów - niech mają swoją łazienkę, tym bardziej że na stare lata ciężko starszym chodzić po schodach.
3. Ze względu na ten prysznic właśnie powiększam kotłownie do rozmiarów garażu, czym zyskam miejsce żeby powiększyć pokój jak i WC.
4. Szybki prysznic na dole przyda się także Tobie.
5. Miałem niepełnosprawnego ojca (na wózku) więc dodatkowo uwarzam że prysznic na dole powinien być na tyle duży żeby starsza osoba mogła nawet usiąść na przystosowanym do tego krzesełku (są takie kabiny, napewno widziałeś), a żeby tak było to łazienka na dole napewno musi być powiększona.

Jesteś w początkowej fazie budowy więc możesz to jeszcze rozważyć ale ostateczne zdanie należy do Ciebie.

Pietruch
02-11-2012, 11:53
Na wstępie chciałam się*przywitać oraz pochwalić się tym że wystartowaliśmy w zeszłym tygodniu z budową Party. Co prawda na razie wylane są ławy ale w tym roku chcemy mieć skończony stan 0.
Działkę mamy 14 arów ze spadkiem w stronę południową. Dom stawiamy wejściem do północy.

Nasze zmiany parter:
-w kotłowni okno w ścianie szczytowej zamieniamy na drzwi
-w garażu wstawiamy okienko
-w spiżarni likwidujemy okno
-zmniejszamy okno w kuchni
-prawdopodobnie zmniejszymy też drzwi wyjściowe na taras
-podcień na tarasie przenosimy na stronę zachodnią (wyjście bliższe kuchni)
-i największa zmiana to dolna łazienka
-likwidujemy 2 schody w dół do łazienki i równamy ją z resztą domu przez co przesuwają nam się schody na piętro w stronę holu o 2 stopnie
-powiększamy łazienkę o miejsce na kabinę prysznicową o 1m2 kosztem gabinetu
-zmieniamy okno na lufcik
-zastanawiamy się nad zmianą dolnej część schodów na ażurowe

Nasze zmiany piętro:
-zamiana dużej łazienki z sypialnią (chcemy sypialnię od ogrodu i żeby nie była nad garażem)
-rezygnacja z jednego okna połaciowego w dużej łazience
-rezygnacja z małej łazienki na rzecz pralni/pomieszczenia gospodarczego

Nasze zmiany ogólnie:
-zamiana wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną z rekuperacją

Gumol
02-11-2012, 12:49
Leon,

Znam dobrze zalety przysznica na dole, jednak dla mnie ważniejszy jest gabinet, który i tak jest pomniejszony kosztem większej kotłowni.
Niestety rozmiary działki + wymogi kredytu rodzina na swoim nie pozwalały nam zbytnio zwiększać powierzchni domu.

Marta,

Widzę, że udało się w końcu aktywować konto :) Witamy na forum!

Zastanówcie się jeszcze nad likwidacją części okien połaciowych (np. po jednym z każdego pokoju). Wiem, że ładnie wyglądają, jednak jest to spora ilość dziur w dachu. Okna szczytowe same w sobie dają dużo światła, więc zbytnio się na tym nie ucierpi.
Wystarczy poczytać opinie ludzi, którzy już się wybudowali i mają je u siebie.
Latem przez połaciówki strasznie się nagrzewa piętro, także bez rolet zewnętrznych nie ma co montować, a wewnętrzne nic nie pomagają.
Rolety zew. do okien dachowych to też spory koszt. Także my osobiście zeszliśmy do 4 sztuk :)
Bywa również, że nieprawidłowo posadowione lubią przeciekać, no i nie uniknie się strat energii.
Wiadomo decyzja należy do Was, ale warto się nad tym chwilkę zastanowić.


U nas dzisiaj z samego rana był geotechnik, który wykonywał badanie gruntu. Uspokoił nas troszkę, że ziemia jest stabilna i można spokojnie ruszać dalej.
Niemniej jak tylko przygotuje mi dokumentację będę musiał udać się do projektanta, czy aktualny projekt fundamentów będzie odpowiedni pod ten grunt.

Pietruch
02-11-2012, 14:20
Leon,
pytanie do Ciebie. Czy nie przeszkadzają*Ci 2 schodki do dolnej łazienki? Ja właśnie z myślą o starszych osobach zrównałam łazienkę do poziomu całego dołu i powiększyłam o wielkość sporej kabiny prysznicowej kosztem gabinetu. Według mnie jest to największy mankament tego projektu. Dużo lepiej jest to rozwiązane w Gali, tylko kto by sprzątał i ogrzewał*ponad 200m2.

Łukasz,
ja teraz mieszkam w mieszkaniu 2 poziomowym. Na górze same skosy i okna połaciowe. Znam wady i zalety takiego rozwiązania. Rolety mamy wewnętrzne z masy perłowej, które dość dobrze izolują od ciepła i światła. Okna nam nie przeciekają. A wartością samą w sobie jest popatrzeć na gwiazdy tuż*przed zaśnięciem ;) Mimo to cały czas zastanawiam się nad likwidacją po jednym oknie w każdym pokoju. Zostawimy na pewno w łazience, na klatce schodowej i tym dodatkowym pomieszczeniu które sobie zrobimy zamiast łazienki.

pozdr. m.

KasiaG77
02-11-2012, 21:43
leon_za no to mnie zaszokowałeś tym co mg odpowiedziało, nam architekt nic nie mówil że lepiej poszeżyć też górę:/ przystosował już nam budynek do działki a teraz czekamy na pozwolenie na budowę bo już złożyliśmy papiery. Chyba że w urzędzie cofną i każą coś poprawić:( Gumol może i masz rację żeby nie wyrównywać terenu, bez sensu dodatkowa kasa wydana na koparkę. Co do okien połaciowych my zostawiliśmy tylko 3 szt. (pralnia(łazienka przy sypialni), klatka schodowa i duża łazienka) Co do dolnej zastanawialiśmy się nad tą mokrą ale jeszcze nie wiemy:)zawsze można w trakcie coś zmienić:)

leon_za
03-11-2012, 09:09
Gumol

No tak każdy musi brać pod uwagę swoje warunki jak i to czym dysponuje.

Pietruch

Schodki do łazienki na dole zostaną zlikwidowane. Dom poszerzam właśnie po to żeby zwiększyć łazienkę na dole. Górę zwiększam (chyba) bo tak mi poradzili z MG Projekt, chyba że uzyskam inne informacje od architekta adoptującego projekt a ma być on od razu kierownikiem budowy.

Kasiu

Zobaczysz że wszystko będzie dobrze, pewnie nie trzeba powiększać góry, ja miałem tylko opinię projektanta z MG Projekt i jeszcze na pewno zasięgnę języka u kogoś innego. To czy powiększam górę jeszcze nie jest na 100% przesądzone.


Pytanie do wszystkich.
A tak na marginesie to budujecie ściany tak jak w projekcie z Porotherm 25 + styropian czy zmieniacie na inny materiał?

Gumol
03-11-2012, 09:20
Leon,

Ja idę w ciut tańsze rozwiązanie tj. gazobeton 24cm + styropian na całości domu 20cm. Bloczki gazobetonu są w podobnej cenie, ale są większe i wygodniej się je układa, na dodatek późniejsza ich obróbka jest przyjemniejsza. Wiercenie otworów w dziurawce nie należy do zbyt przyjemnych :)

Czytając wasze posty widzę, że ja wprowadzałem najmniej zmian względem oryginału :) Choć podejrzewam, że etap budowy i tak wszystko zweryfikuje.

KasiaG77
03-11-2012, 11:13
Leon, mam nadzieję że będzie wszystko ok i wszystko rozwiąże się na wiosnę:) jak na razie się nie martwię budową, teraz mamy inne rzeczy na głowie bo za ok 2 tyg powiększy nam się rodzina :lol2:
My pozostajemy co do materiałów przy Porothermie 25 + styropian:) Mam pytanie na stronie mg projektu na forum ktoś też zaczął już budową, czy macie od nich jakieś zdjęcia bo nie wiem czy pytać czy coś prześlą?

leon_za
03-11-2012, 20:14
za ok 2 tyg powiększy nam się rodzina :lol2:


Ha Kaśka stawia pempkowe :) GRATULACJE !!!
Jeżeli chodzi o zdjęcia to pytać wszystkich którzy mają do czynienia z PARTY. A najlepiej jechać i oglądnąć jak już mają stan surowy.


Gumol

Też zastanawiam się nad zmianą materiału do budowy tylko nie wiem na jaki. Boję się Prothermu właśnie ze względu na późniejsze wieszanie mebli itp. Powiedz mi tylko czy gazobeton i kołki rozporowe wytrzymają "ciężkie" meble do powieszenia? Zastanawiałem się również nad Ytong-iem

Szanta
03-11-2012, 21:13
No to ja dopiero teraz dowiedziałam się o tych schodkach do dolnej łazienki !!!
Jakoś to przeoczyliśmy. Nawet nasz przyszły kierownik budowy, który adaptuje projekt nic o tym nie mówił, kiedy
ustalałam zmiany odnośnie poszerzenia łazienki kosztem gabinetu, aby zmieścił się prysznic.
Zwracał tylko uwagę na wentylację, która jest w ścianie i którą wówczas będzie trzeba inaczej rozwiązać
po przesunięciu ścianki działowej w gabinecie.
Będę dzwonić w tej sprawie w poniedziałek. Jednak przypuszczam, ze u nas nie da rady zlikwidować tych schodków w łazience,
bo wydłużamy wiatrołap kosztem holu i wówczas nie bedziemy mieli dużo miejsca na przesuniecie stopni :( / zmniejszy nam się odległość miedzy ostatnim stopniem a wiatrołaem/

Nam doradzono pozostawienie wentylacji grawitacyjnej mimo, że chcemy rekuperator i wentylację mechaniczną...
Normalnie zgłupiałam :(
Zakupiłąm w MG Projekt dodatkowy projekt na rekuperator i wentylację mechaniczną do Party. Czy zamiana wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną musi być dokonana przed uzyskaniem pozwolenia na budowę?

I jeszcze jedno. Czy zostawiacie dodatki drewniane w elewacji?
Przyznam, ze bardzo mi sie to podoba, ale przestrzegano mnie przed kłopotami z
konserwacją takiej elewacji. Niemniej mój mąż uważa, ze gdy zastosujemy deski thermo
to nie będzie obaw odnośnie trwałości materiałów.

Pietruch
04-11-2012, 14:14
Szanta,

dziwi mnie te, że doradzano wam pozostawienie wentylacji mechanicznej. U nas człowiek od rekuperacji zaleca likwidację kominów wentylacji grawitacyjnej. Podobno nie powinno się mieszać mechanicznej i grawitacyjnej a po drugie po co płacić dodatkowo za kominy wentylacyjne.
Co do pozwolenia na budowę nasz kierownik twierdzi że wystarczy wpis do dziennika budowy o zamianie grawitacyjnej na mechaniczną.


Mam jeszcze pytanie do wszystkich. Czy kupowaliście jakiś dodatkowy pakiet w MG do waszego Party? My mamy wersję elektroniczną projektu.

pozdr. m.

Szanta
04-11-2012, 15:18
Też mamy wersję elektroniczną i dodatkowo jeszcze ten pakiet z wentylacją mechaniczną i kominkiem.
Mój mąż również twierdzi, że nie można mieszać mechanicznej wentylacji z grawitacyjną, bo mija się to z celem.
Dzwonię jutro do Pana kierownika budowy :)
To na zasadzie lepiej zostawić grawitacyjną, bo jak nawali mechaniczna to lipa.
Mój mąż się śmiał, że na tej zasadzie można mieć dwa auta dla jednej osoby,
bo jak jedno nawali to zostaje jeszcze drugie pod domem ;)

Rozumiem, że już na etapie adaptacji projektu zlikwidowaliście kominy wentylacji grawitacyjnej?

Gumol
04-11-2012, 16:11
Nie wolno mieszać dwóch rodzajów wentylacji! Może być tylko grawitacyjna albo mechaniczna. Do zmiany wystarczy wpis w dzienniku budowy przez kierownika.

Szanta,

Kominy wentylacji nie trzeba likwidować w fazie adaptacji. Ja np zrobię to podczas budowy.

Deski bardzo mnie kuszą i szczerze to nie mogę sobie wyobrazić Party bez nich :) U nas przesądzą kwestie finansowe :) Zobaczymy jak całość będzie się kulała. Jedno jest pewne, że decyzję musimy podjąć przed wykonaniem izolacji, ponieważ w projekcie na poddaszu oryginalnie jest 18cm, a my całość budynku wyrównaliśmy do 20cm. Także jeśli deski powrócą to będzie na piętrze trzeba położyć 18cm, aby ściany elewacji były równo.

Leon,

Gazobeton jest bardzo wytrzymałym materiałem, także nie sądzę by były jakiekolwiek problemy z wieszaniem jakichkolwiek mebli :) Przynajmniej ja nie znam takich przypadków :) Warto zastanowić się typowo nad gazobetonem jako, że konstruktor przewidział go jako alternatywę w trakcie projektowania (widnieje zapis w projekcie).

leon_za
04-11-2012, 19:36
Warto zastanowić się typowo nad gazobetonem jako, że konstruktor przewidział go jako alternatywę w trakcie projektowania (widnieje zapis w projekcie).

Dzięki za informację.

Ja jeszcze projektu nie kupiłem więc o tym nie wiedziałem, a na stronie MG Projekt takiej informacji nie znalazłem.

Jeżeli chodzi o elewację to my będziemy raczej zmieniać całą, nie chcemy drewna (ze względu na koszty oraz na utrzymanie) i nie chcemy też "rowków" w elewacji (ze względu na osadzanie się brudów itp). Zresztą chyba wszyscy przyznają mi rację że najlepiej w czystości utrzymać gładkie ściany oraz najłatwiej, najszybciej i najtaniej je w późniejszym czasie odnowić. Także z zewnątrz domek najprawdopodobniej będzie w jednolitym kolorze. Ewentualnie jakieś 0.5-1.0 metra od ziemi będzie jakaś atrapa cegieł lub kamieni. Wolę więcej kasy wydać na inne rzeczy niż na elewację która jest narażona na najbardziej niekorzystne warunki pogodowe (mróz, minusowa temperatura, słońce itp.):). Zresztą dla mnie liczy się funkcjonalne wnętrze a nie wygląd zewnętrzny w myśl zasady "nie ocenia się książki po okładce":).


A przy okazji zapytam o Wasze zdanie.

Planuję ogrzewanie gazowe ziemne z sieci miejskiej, wentylację mechaniczną z rekuperacją oraz dodatkowo ogrzewanie kominkowe (bez płaszcza wodnego) - jak mam co jakiś czas palić w kominku to niech zyska na tym cały dom. W zimie wiadomo grzejemy w domku to i mamy ciepłą wodę, ale co z latem? Czy grzać wodę gazem przez cały rok czy lepiej dla samej ciepłej wody latem zainstalować alternatywne ogrzewanie np: kolektory słoneczne?

Pietruch
Mógłbyś wstawić jakieś zdjęcia, podziel się tym co masz :).

leon_za
07-11-2012, 18:34
Chyba Wszyscy zajęci budową oprócz mnie i nie mają już czasu na forum :) A chętnie jakieś zdjęcia by się oglądnęło z postępu robót.

aLien01
07-11-2012, 19:36
Myślę, że na wiosnę dopiero grupa się ożywi parę osób planuje budowę w tym ja więc będzie się działo. U mnie projekt zamówiony wszystkie dokumenty do architekta skompletowane mam nadzieje na styczeń mieć pozwolenie na budowę.

Gumol
08-11-2012, 09:14
Leon a ja bym chętnie zobaczył postępy na budowie zamiast zdjęć :)

A tak na serio jak nic niespodziewanego się nie wydarzy to w przyszłym tygodniu wznawiamy roboty. Ostatni tydzień dość sporo się nalatałem, żeby załatwiać wszystkie formalności z badaniami geologicznymi oraz potwierdzeniem dopasowania ław do warunków gruntowych.

W efekcie czego na połowie terenu pod budynkiem musimy wybrać ziemię ok 30 cm (warstwa nasypowa) i zastosujemy ławy schodkowe, aby specjalnie nie nawozić i nie ubijać ziemi. Niestety ze względu na glebę niejednorodną musimy podążyć zgodnie z projektem i zrobić najpierw chudziaka, na którym to powstaną ławy.

Miejmy nadzieję, że już dalej będzie szło bez niespodzianek i dodatkowych kosztów :cool:

leon_za
08-11-2012, 20:29
No nareszcie coś się dzieje :) Jednak to prawda że w okresie zimowym i budowa stanie i na forum mniej osób będzie a aLien01 ma rację że na wiosnę się ożywi :).

Nie dziwcie się o moje częste pytania ponieważ ja jestem na etapie "papierkowym":) i zamiast siedzieć na budowie (jak niektórzy:)) siedzę w necie :)

15.11 - podpisuję akt notarialny na własność działki
27.11 - geodeta (dzisiaj dzwonił) wyznaczy granice działki
za 3 tygodnie mam wizytę u kierownika budowy który ma od razu papiery architekta i może zaadoptować projekt (na razie pokażę mu wydruki ze strony MG Projekt - w celu uzyskania jego opinii) - także załatwianie spraw z energetyką, gazownią, wodociągami itp spadnie na głowę kierownika budowy
W zasadzie projektu jeszcze nie kupiłem chociaż wiem że kupię :)
Raczej nie powinienem mieć problemów natury papierkowej ponieważ działka kupiona od Urzędu Miasta, geodeta z Urzędu miasta, kierownik budowy z Urzędu Miasta :)

Żeby zacząć budowę muszę sprzedać najpierw mieszkanie na które od miesiąca nie ma chętnych ponieważ rynek jest zawalony mieszkaniami (przynajmniej w naszym regionie). Na szczęście mam czas do wiosny. Martwi mnie tylko to że im później sprzedam mieszkanie tym później będę szukał budowlańców a jeśli na wiosnę wszyscy będą zajęci to "lipa" :)

Gumol

Też wolałbym zobaczyć na żywo postęp robót (ty masz tą możliwość u siebie na budowie i na pewno każda wizyta cieszy jak widzisz że prace się posuwają do przodu) dlatego też jak wcześniej pisałem budujcie szybko żebym mógł przyjechać zobaczyć stan surowy zamknięty zanim ja zacznę budowę :)

Jesteśmy w tej ciężkiej sytuacji że Party jest projektem z tego roku i jak na razie niema gdzie go oglądnąć chociaż ja jestem w stanie przejechać nawet pół Polski.

Pietruch
09-11-2012, 13:05
Witam.

Nie było mnie kilka dni na budowie bo w poniedziałek pojechałam na porodówkę urodzić syna ale już dziś byłam podoglądać. Trochę się zmieniło jako że pogoda dopisuje. Po niedzieli mają nawieść piachu i zalać chudym betonem cokolwiek to znaczy. No a później już mury do góry.

Leon
My z ogrzewaniem planujemy podobnie. Gaz, rekuperacja i może kominek. Zastanawiamy się*jeszcze czy nie wspomóc wody solarami ale na to mamy trochę czasu.


146900

KasiaG77
09-11-2012, 15:55
Pietruch gratuluję Wam synka!! Ja za ok tydz jadę rodzić córkę :) Skąd jesteście? Może udało by się zajechać do was na budowę? Zazdroszczę wam postępów budowy, też bym chciała już zacząć :/

Gumol
09-11-2012, 17:25
Marta gratulacje z okazji powiększenia rodziny! Mam nadzieję, że poszło szybko i gładko :)

Czy mogłabyś się podzielić ile Was do tej pory kosztował fundament? Byłbym też wdzięczny za informację jaką ~ ilość bloczków i betonu pochłonął już ten dół :)

Z moich wstępnych obliczeń wychodzi:

- ok 6.5 m3 na chudziaka pod ławy
- ok 16.5 m3 na ławy
- ok 1000-1100 bloczków betonowych
- ok 420 ton piasku do zasypania wnętrza

Jestem ciekawy jak to będzie się miało do rzeczywistości.

Pietruch
09-11-2012, 19:16
Dzięki wszystkim za gratulacje.

Kasia,
jesteśmy z Trzebnicy pod Wrocławiem. Jeżeli będziecie chcieli zobaczyć budowę to zapraszamy na wiosnę bo teraz to nie ma czego oglądać. No chyba że ktoś ma bardziej zaawansowaną budowę i tam się spotkamy.

Łukasz,
nie wiem ile nas to na razie kosztowało. Budowlańcy mają zrobić wszystko do dachu i za to mamy ustaloną kwotę. Taka była pierwsza wersja i to mieliśmy robić w tym roku. Niestety papierowa robota nam się przeciągnęła i teraz wszystko od pogody zależy.

pozdr. m.

leon_za
10-11-2012, 19:57
Jeszcze ja się dołączam do GRATULACJI. Fajnie tak budować a w wolnym czasie dziecko urodzić :) Ile to wyrzeczeń, zaangażowania, itp. tylko Ty jedna wiesz PODZIWIAM !!! :)

Marta zgadaj się z Kasią to pępkowe będzie na Twojej budowie :) Zdjęcie imponujące, z chęcią poprosiłbym o więcej ale wiem że teraz może to być kłopot ponieważ czas trzeba poświęcić największemu szczęściu na świecie :) Ja mam dwóch synów (6 lat i rok). Na wiosnę chętnie się wybiorę (jeśli zaprosicie). Jestem z Głogowa - 100 km od Wrocławia.

Gumol specjalnie opóźniasz budowę żeby nie robić pierwszego party w PARTY ? :)


Budowlańcy mają zrobić wszystko do dachu i za to mamy ustaloną kwotę.

a można wiedzieć jaka jest ta ustalona kwota? Do dachu czyli bez dachu? Stan surowy otwarty? Marto masz najbardziej zaawansowaną budowę więc robisz za "królika doświadczalnego" :)

Gumol
10-11-2012, 20:25
Leon,
Gdyby to zależało ode mnie to dom już by był zamieszkiwany :) Niestety tak już w życiu bywa, że wszystkiego się nie przewidzi:rolleyes: Jak pogoda pozwoli to ruszamy w poniedziałek z szalunkiem do chudziaka. W tym roku jest plan by wykonać fundamenty i mam nadzieję, że zima przyjdzie późno aby zrealizować cel :)

Marta,

Ponawiam prośbę Leona o koszt budowy :) też jestem ciekawy na ile wycenili ten projekt. Ja za prace murarskie (fundament, ściany parteru, strop, ściany poddasza, schody wewnętrzne i zew + taras z podcieniem) jestem umówiony na 24 000 + materiały ze sprzętem ciężkim po mojej stronie.

Pietruch
11-11-2012, 11:59
Nasz koszt to 120k. Z tym że nic nas nie interesuje i możemy w ogóle nie pojawiać się na budowie. Budowlańcy nam ogrodzili, wykopali, sami materiały sobie kupują, zapewniają transport a teraz już budują. Tylko żeby pogoda była to może i w tym roku zamkniemy parter stropem.

Gumol
11-11-2012, 18:48
Marta a to 120k to koszt włącznie z wykonaniem więźby i dachówki czy same prace murarskie? Jeśli całość to cena rewelacyjna!

Pietruch
11-11-2012, 19:15
To cena bez dachu. Z tym że stan 0 to u nas duże koszty bo działka pochyła i trzeba dużo bloczków fundamentowych i piasku. Sam dach z tego co się orientowaliśmy bardzo wstępnie to koszt 50k. Cenę u nas podwyższa jeszcze płaska dachówka.

Leon jak będzie u nas już coś do pokazania to zapraszamy na zwiedzanie.

leon_za
12-11-2012, 19:48
Leon jak będzie u nas już coś do pokazania to zapraszamy na zwiedzanie.

Za zaproszenie dziękuję i napewno skorzystam chociaż uważam że do pokazania to już macie co pokazać:)

120k mury + 50k dach - wydaje mi się trochę dużo chociaż nie wiem jak kształtują się ceny pod Wrocławiem. Napewno są dużo wyższe niż w mojej okolicy. Do tego doliczyć okna żeby zamknąć stan surowy na dobre i wychodzi około 200k.

Powiem szczerze że ja planowałem (bo teraz już nie wiem:)) zrobić stan surowy zamknięty (z dachem i oknami) za około 120-150k ale teraz nie wiem czy to się uda. Czas pokaże.

Jednak to co pisze Marta zgadzałoby się z tym co piszą na stronie MG Projekt.

cytuję stronę MG Projekt - jakby ktoś dawno tam nie zaglądał:)
"Koszty realizacji:
Realizacja stanu surowego otwartego 120 570,00 zł
Realizacja stanu surowego zamkniętego 187 275,00 zł
Koszt robót wykończeniowych 200 364,00 zł
Realizacja domu pod klucz 387 638,00 zł"

Jeszcze nic nie zacząłem a już się zaczynam bać :) Liczyłem na to że ceny są trochę na wyrost :)

"Niech się mury pną do góry
Niech kominy mają pion
Zbudujemy po raz pierwszy
Nowy dom."
Smoleń i S-ka - budujmy ze śpiewem na ustach :)

sundari86
15-11-2012, 13:48
Witam Wszystkich.

Bardzo spodobał mi się projekt Party wew., jak i zew., jednak jest jeden problem.... Otóż nasza działka od frontu ma tylko 19m i jest skierowana mniej więcej na wschód, zatem cała strefa dzienna musi być na tyłach domu.

Mam zasadnicze pytanie, gdyż ja totalnie nie znam się na budownictwie a z wyobraźnią przestrzanną brył różnie bywa....Zależy mi poprostu na opnii.

1. Czy jest sens budowy Party prostopdle do ulicy tym bokiem gdzie jest kotłownia? Wtedy bedzie potrzeba poszerzenia garażu i zrobienia wjazdu do niego od ulicy. W tej sytuacji, dla walorów estetycznych bedzie konieczne dużo okno w kotłowni. Zresztą i kotłownię chciałabym powiększyć-zrównać z linia garażu i dać drzwi na drugiej ścianie zamiast okna.
Wczesniej czytając Wasze opinie doczytałam, że MG projekt uważa,że to najmniej atrakcyjna ściana domu (zwlaszcza po zrównaniu z kotłownią) i tu pojawia się problem jak w przypadku każdego dwuspadowego z frontem i drzwiami garazowymi na krótszym boku.....Ale my nie mamy wyjścia-musi być duży garaż w bryle budynku z wjazdem prosto z ulicy.

2. Przy ww. sytuacji konieczne byłoby wydłużenie sieni aż do podestu wejściowego i dalej dać ten podest i zadaszyć aż do końca ściany garazowej,aby wchodząc od strony ulicy iść do drzwi wejściowych pod tym zadaszeniem.Wtedy powstaje naprawdę spory taras... Aby na niego wyjść to trzeba go powiększyć kosztem sypialni i garderoby na górze (to mi nie przeszkadza,bo chcę małą sypialnię tylko z miejscem na łóżko i komodę). Jednakjak wyglądałby taki niesymetryczny taras i te barierki/ew. murek?!

3. Na górze zamiast dużej sypialni z garderobą i łazienką chcę małą sypialenkę i oddzielnie pralnię z garderobą - w 1nym większym pomieszczeniu, najlepiej z wyjściem na taras z tej pralnio-garderoby (chcę mieć "bałagan" w 1nym miejscu z możliwością suszenia i wietrzenia na tarasie).

4. Zatem dlaczego rozważam Party mając projekty typu "dzisiejszy" albo "atlanta" na dompasja?
Bo na stosunkowo małej powierzchni jest idealne rozmieszczenie parteru: garaż w bryle na 2 auta, kotłownia z możliwością wyjścia na ogród, wc,gabinet, możliwość aranżacji duzej kuchni ze spiżarką, miejsce na duży stół i wypoczynek.

http://projekty.muratordom.pl/projekt_dzisiejszy,2223,0,0.htm


"dzisiejszy" wygląda poprostu stodolasto i ma za małą kuchnię. Jednak zastanawiam się, czy kombinując tak z Party nie przerabiam go przypadkiem na zlizony do Dzisiejszego, tyle, że z dziwnym tarasem i większą kuchnią?


http://www.dompasja.pl/project/341

a ta atlanta ma dla mnie zły dół, ale górę: w pralni na górze mozna pomiescić reczniki, pościel itp. i już nawet zgodziłabym się na te minigarderoby w każdej sypialni i na dodatkowy pokój na wszelki wypadek ;). Jednak w Atlancie schody są pośrodku co wpływa na ten dół niekorzystnie....brak gabinetu i spiżarki,mała kuchnia... Czy jestem skazana na indywidualny pojekt który połączyłby to wszystko w 1-no idealne?!

Dodam,że slędzę projekty domów z poddaszem, dwuspadowych w prostej bryle z garażem 2stanowiskowym od dawna i nie mam za dużego wyboru ( przez te wymiary działki 19 na 31) a już na wiosnę chciałabym ruszyć z planami,pozwoleniami itp.

leon_za
15-11-2012, 19:57
Witamy nową forumowiczkę :)

Wybór projektu to niestety jedno z cięższych zadań. Nie wiem jaką taktykę wybraliście, ja na przykład wchodziłem na strony projektantów i zamawiałem darmowe katalogi - uzbierałem 11 sztuk. Lepiej (przynajmniej mi) się oglądało na kartkach niż w necie i uważam że wybór parterówek z użytkowym poddaszem i dwuspadzistym dachem oraz podwójnym garażem jest bardzo duży. Oczywiście najważniejsze jak dla mnie było rozmieszczenie pomieszczeń w środku, później dopiero wygląd zewnętrzny.

Jest bardzo duży wybór projektantów ale osobiście uważam że MG Projekt ma najbardziej czytelną stronę internetową.

Jeżeli masz problem z szerokością działki proponuję napisać do MG Projekt. Znajdą jakieś rozwiązanie. Może zaproponują zmniejszenie domku o 1 metr, likwidację jakichś okien itp. itd. Zanim zdecydowałem się na Party pisałem z nimi maile przez półtora miesiąca, naprawdę są mili i bardzo szybko odpowiadają na maile.

Powodzenia

aLien01
16-11-2012, 21:29
No to projekt oddany do architekta. Zmiany na jakie się zdecydowaliśmy to:
1. Poszerzenie salonu o 1.8m wiąże się to ze zmiana stropu z teriwy 1 na terive 2.
2. Z licowanie ściany kotłowni z garażem + zmiana okna na drzwi
3. Przeniesienie tarasu na ścianę boczną przy salonie
4. Dodanie balkonu, który będzie tworzył zadaszenie tarasu. Wymiary balkonu 5,2m na 2,5m
5. Zmiana wielkości okien w salonie

Koszty poniesione do tej pory:
1. Projekt - 2150zł
2. Mapka do celów projektowych - 850zł
3. Adaptacja projektu do pozwolenia na budowę (wszystkie projekty przyłączy, uzgodnienia) - 4000zł

leon_za
17-11-2012, 19:55
Koszty poniesione do tej pory:
1. Projekt - 2150zł
2. Mapka do celów projektowych - 850zł
3. Adaptacja projektu do pozwolenia na budowę (wszystkie projekty przyłączy, uzgodnienia) - 4000zł

No to pięknie :) Jak widzę te wszystkie ceny to coraz mniej mi się spieszy do rozpoczęcia budowy :) Chyba że sprzedamy jak najszybciej mieszkanie to wtedy już z górki ale jak na razie nie ma chętnych na kupno.

U nas natomiast pojawił się mały problemik (mam nadzieję że mały). Po rozmowach z kierownikiem budowy najpierw polecił mi zwrócić się do wojewódzkiego konserwatora zabytków o wyrażenie opinii na temat projektu PARTY ponieważ działkę mamy w strefie ochrony zabytków i może okazać się ze party z zewnątrz wygląda za nowocześnie w stosunku do innych budynków. Dobrze że jeszcze nie kupowaliśmy projektu ale jak sobie pomyślę ile to przeglądania i wybierania to pewnie będę wolał przerobić party na "stary styl" :) W przyszłym tygodniu się okaże a tym czasem 27.11. - geodeta.

Pietruch
18-11-2012, 08:46
Proszę Państwa, jak się nikt nie sprzeciwia, a wręcz przeciwnie, nie mam nic naprzeciwko, to pozwolę sobie raz na czas jakiś zamieścić tu fotografię.
Zdjęcia są z 11 i 18 listopada i widać na nich jak dużo bloczków fundamentowych i piasku poszło na naszej niezbyt równej działce.

pozdrawiam i życzę wszystkim postępów

p.

148944148945148946

aLien01
18-11-2012, 09:04
Pietruch gratuluje postępów w budowie. Czy możesz podać ile poszło Wam bloczków fundamentowych i piachu do zasypania fundamentów?

Gumol
18-11-2012, 11:31
Miło widzieć, że chociaż ktoś ma znaczący postęp :) U nas dopiero chudziak wykonany i prawie szalunek pod ławy. Jest plan by w środę zalewać.

Też jestem bardzo ciekawy ile bloczków i piasku Wam poszło, ja szacuje u siebie ok 6 -7 warstw (na warstwę ok 140 bloczków).

Tak się przyglądam u widzę, że macie izolację poziomą w postaci papy i pionową dysperbitem. Nie myśleliście o ociepleniu fundamentu (styropianem xps albo styrodurem), żeby zlikwidować mostki cieplne z gruntu?

Pietruch
18-11-2012, 14:57
Niestety nie wiemy ile nam poszło materiału dotychczas. Całe rozliczenie stanu zero dostaniemy na koniec czyli pewnie za kilka dni. Szacunkowo to mamy ponad 10 warstw bloczków.
Co do izolacji to wiem tylko tyle że będzie to robione ale jeszcze nie na tym etapie. Nasz budowlaniec stwierdził że styropian w trakcie budowy może ulec zniszczeniu i dlatego lepiej zrobić to później. Powiedział chyba że rozgarnie się pospółkę i wtedy się to porządnie zaizoluje albo jakoś tak ;) Z tego co pamiętam będą to robić tuż po zalaniu.

p.

leon_za
18-11-2012, 21:22
Jak miło byłoby powstawiać już jakieś zdjęcia ze swojej budowy ale niestety....... nie każdemu jest to dane :)

Niemniej jednak ciesze się że inni mają postępy tym bardziej że mam zaproszenie żeby oglądnąć to co już powstało :)

Na etapie spraw papierkowych jedynie mogę dopytywać o technologię, materiały, zmiany itp. I oczywiście liczę na więcej zdjęć z Waszej budowy (Waszych budów) czy jak to się mówi :)

KasiaG77
19-11-2012, 10:59
Ehh ja też zazdroszczę :)
Leon my podobnie płaciliśmy za papierki:/ za mapkę jedynie 50 zł mniej a za adaptację 3800 więc porównywalne ceny :/
Marta mam pytanie, poszerzaliście łazienkę? jak widzę po zdjęciach fundamentów to chyba nie? ja się właśnie zastanawiam jak zmieścić ten prysznic na dole bo na górze będzie tylko 1 łazienka i pralnia:( poczekam,zobaczymy :) przyjadę do was przed zaczęciem budowy to popatrzę jak to w realu wygląda i zdecydujemy z mężem :)
sundari86 nie wiem jak by wyglądało party postawione bokiem do wjazdu:/ nie wiem czy nie zastanowiła bym się nad tą altaną, ale leon ma rację, napisała bym do mg projektu albo poszukała jeszcze czegoś :)

Trzymajcie kciuki, jutro jadę do szpitala :)

sundari86
19-11-2012, 14:30
Leon, dzięki za odpowiedź :)

Mam kilka katalogów, niestety nic ciekawego nie znalazłam. Jednak najprościej będzie zebrać wszystkie zebrane z netu i pójść do architekta, który zrobi to od początku to końca,bo jak tak zliczam ile brutto kosztuje "gotowy" projekt, to nie wydaje mi się,aby taki indywidualny, ale mimo wszystko nieudziwniony, kosztował nie wiadomo ile wiecej :) chyba wolę dyskutować en face z osoba bezpośrednio odpowiedzialną niż mailować miesiącami z poszczególnymi pracowniami.

Co do nieszczęsnej szerokości dzialki - są plany liberalizacji tych pozwoleń na budowę i przy okazji zmniejszenie minimalnej odległości domu od sąsiadów. Znaczne zmniejszenie. Może do 2014 coś ruszy... O ile zgodnie z zapowiedziami w 2013 r projekttrawfi do parlamentu. Zatem nie wszystkie nadzieje stracone.

leon_za
19-11-2012, 21:03
Leon, dzięki za odpowiedź :)

Mam kilka katalogów, niestety nic ciekawego nie znalazłam. Jednak najprościej będzie zebrać wszystkie zebrane z netu i pójść do architekta, który zrobi to od początku to końca,bo jak tak zliczam ile brutto kosztuje "gotowy" projekt, to nie wydaje mi się,aby taki indywidualny, ale mimo wszystko nieudziwniony, kosztował nie wiadomo ile wiecej :) chyba wolę dyskutować en face z osoba bezpośrednio odpowiedzialną niż mailować miesiącami z poszczególnymi pracowniami.

Z konserwatorem zabytków sprawa załatwiona - podobno za bardzo się nie wcina do projektów - więc party zostaje.

A propos architekta to właśnie dzisiaj u niego byłem i pojawił się kolejny problem :) Jednak przyznaję sundari86 ma rację że jeśli architekt zobaczy projekt "na żywo" to więcej może o nim powiedzieć i doradzić

Zaproponował mi zaadoptowanie party do stanu domku pasywnego motywując mnie tym że od przyszłego roku ma być dofinansowanie max do 50.000 zł na domy pasywne (sprawdziłem w necie oczywiście na MURATORZE i zgadza się) - koszt adaptacji 5000 zł ale chyba się opłaci. Jednak jeszcze decyzji nie podjąłem.

leon_za
21-11-2012, 20:29
Za oknem mgła i pogoda nie sprzyja budowaniu ale jakby ktoś wstawił jakieś zdjęcie to i dyskusja się zacznie oraz atmosferę rozgrzeje. (Nie chce mi się szukać naszego tematu na dalszych stronach forum, wolę jak jest na pierwszej stronie wiec proponuję co jakiś czas coś napisać) :)

Jutro tj. 22.11. (czwartek) wizyta u przyszłego kierownika budowy a później u projektanta.

Trzeba zgłosić projekt do sejmu że jak ktoś zaczyna się budować to na czas budowy bierze urlop macierzyński :) bo idzie się zajechać, rano do pracy a po pracy załatwianie spraw itp.

A nasze dziewczyny (z forum) w trakcie budowy jeszcze rodzą dzieci :). Jak Wy to ogarniacie? PODZIWIAM !!!

Odzio
22-11-2012, 10:33
Witam ponownie wszystkich "Partowiczów".

U mnie budowa leci pełną parą - okolice Krakowa. Rozpoczęliśmy budowę 15.10.2012 i w tym momencie instalowana jest już więźba. Do końca miesiąca (najpóźniej 1-szy tydzień grudnia) zakończymy SSO z dachem oczywiście. Więc cała budowa W 1,5 miesiąca jest jaknajbardziej realna.
Tymbardziej, że ekipa będzie na budowie do końca budowy max 31 pracujących dni.
Chciałbym wprowadzić się max.po roku od rozpoczecia budowy dlatego w zimie będą instalowane wszelkie instalacje etc.

Co do zmian w projekcie:

1 Płyta zero zbrojona na grunce tak jak płyta piętra. Wystarczyło przeprojektować zstrop i ekipa wzorowała się na tym projekcie przy obu płytach.
Wg.mnie monolit to dużo lepsze rozwiązanie - cenowo wychodzi podobnie.

2. Buduję z bloczków Termalica z Bruk Bet - wykonawca dał mi wybór bo w cenie nie bylo żadnej różnicy. Zdecydowałem się na beton komórkowy z racji szybkości budowy, wy ższych parametrów energetycznych i innych. Niest.w polsce pokuje uprzedzenie do betonu komórkowego i niezdrowe przyzwyczajenie do czerwonej cegły - szczególnie wśród wielu ekip budowlanych.

3. Zmian konstrukcyjnych nie ma wiele poza płytami monolitycznymi, poszerzeniem drzwi wejsciowych (aby weszły PCV) wyrzuciłem jeszcze okno w kotłowni tylne. Był problerm z zespoleniem okna w kotłowni i gabinecie - to w gabvinecie było by zaraz w rogu pomieszczenia.
Wyrzuciłem je a to 2 w kotłowni zwiększyłem na wysokość do 150cm.

4. Poza tym cała reszta po staremu, łazienka dolna bez prysznica i reszta w standardowym układzie

5. Będzie wentylacja mechaniczna więc nie robię kanałów grawitacyjnych. Wyrzuciłem teżą komin z kotłowni - będzie kondensacyjny kociol gazowy z rurą przez ścianę (oszczednośc 5-7k).

Uprzedzając wszystkie pytania koszt SSZ wyjdzie mniej więcej 200 k. Wraz ze ściankami działowymi, zbrojonym stropem monolitycznym i zbrojoną płytą zera, wraz z 10 oknami Roto, oknami pionowymi 3-szybowymi Okno-Plus, drzwiami wejściowymi za 5K, brama garazową Hormannn, płaską dachówką Meyer Holsen za 20 k, więźbą, orynnowaniem, podcieniem, papami itd itp. Długo szukałem i oferta była najlepsza. Oczywiście praca jednej firmy - i nic mnie nie interesuje - jedynie wybór kolorów.

Fotka stanu sprzed tygodnia: 150082

Jeśli będą chętni wstawię więcej fotek po weekendzie - powinna to już być pełna więźba.

Pozdrawiam wszystkich dzielacych trud budowy PARTY :)

leon_za
22-11-2012, 20:37
Uprzedzając wszystkie pytania koszt SSZ wyjdzie mniej więcej 200 k.
Oczywiście praca jednej firmy - i nic mnie nie interesuje - jedynie wybór kolorów.

Jeśli będą chętni wstawię więcej fotek po weekendzie - powinna to już być pełna więźba.

No proszę mamy lidera :) Więc wiadomo już gdzie się odbędzie party tylko czy od razu z pępkowym oto jest pytanie :)

A teraz kilka pytań:

1. Jakiej grubości dajesz ocieplenie i z jakiego materiału?
2. Skoro okna potrójne to czy zmierzasz do budowy domu pasywnego czy jednak niskoenergetycznego?
3. SSZ - 200k czy możesz to rozbić na materiały i robociznę firmy? (skoro jedna firma to nie powinno być większego problemu) :) - przyznam szczerze że planowałem SSZ za max 150k ale teraz jestem w kropce (dzięki Tobie:)).
4. Czy w adaptacji projektu likwidowałeś wszystkie mostki termiczne?

Fotek z budowy nigdy nie jest za dużo - masz 10 wstaw 10; masz 20 wstaw 20 :)

Odzio
22-11-2012, 21:44
No proszę mamy lidera :) Więc wiadomo już gdzie się odbędzie party tylko czy od razu z pępkowym oto jest pytanie :)

A teraz kilka pytań:

1. Jakiej grubości dajesz ocieplenie i z jakiego materiału?
2. Skoro okna potrójne to czy zmierzasz do budowy domu pasywnego czy jednak niskoenergetycznego?
3. SSZ - 200k czy możesz to rozbić na materiały i robociznę firmy? (skoro jedna firma to nie powinno być większego problemu) :) - przyznam szczerze że planowałem SSZ za max 150k ale teraz jestem w kropce (dzięki Tobie:)).
4. Czy w adaptacji projektu likwidowałeś wszystkie mostki termiczne?

Fotek z budowy nigdy nie jest za dużo - masz 10 wstaw 10; masz 20 wstaw 20 :)

Niestety na pepkowe to u mnie juz za pozno :-) Ale kto wie, moze kiedys...
Generalnie wszystko robie wg.projektu poza wczesniej wspomnianymi zmianami.

Ad1. Ocieplal bede standardowo 20cm, zastanawia sie nad garazem bo bedzie strefa zimna. Albo zostawie na garazu tak jak jest 12cm i doloze styropian wewnetrznie w garazu aby nie ochladzal reszry domu albo dam zewnetrznie 20 i teraz do przemysenia czy dawac wewn.te 5cm czy odpuscic. A jki to jeszcze nie wiem bo nie mm propozycji od wykonawcy. Ocieplanie bedzie robione pewnie wiosna, najpierw instalacje.

Ad2. Dom ma byc oszczedny ale raczej nie prywiazuje ndmiernej uwagi do mostkow i na pewno nie bedzie to pasywniak. Po pierwszej zimie bedzie wiadomo.

Ad3. Nie potrafie tego rozbic. Dostalem oferte i zaakceptowalem. Byla najkorzystniejsza dla mnie. Mysle ze robiac samemu, organizujac materialy i oszczedzajac na nich spokojnie da sie zrobic SSZ za 150. Mnie ekipa organizowala wszystko, mnie tylko pytali o wszelkie decyzje. Byl w tym koszt kierownika budowy, wytyczenia itp.
Moge powiedziec co pochlonelo najwieksze koszta ktore znam. Okna pionowe i drzwi pcv 30k, brama 8k, okna dachowe 15 k, dachowka 20 k., wiezba 15k. Razem wychodzi 88k. Zostaje 112. Ktos tu pisal ze bez dachu wyszlo mu 120 wiec niby u mnie taniej wychodzi. Chociasz oszczedzajac i robiac blache to z tych88 ze 30 moznby urwac. Z tych 112 pewnie dzialajac samemu przy organizacji tez ze20 sie oszczedzi. Takze 150 jest realne w zasadzie. Prawdziwe wydatki zaczna sie po SSZ.

Ad4. Nie robilem tego. Wszelkie betonowe fragmenty beda ocieplone jednak wprojekcie nie dokonwyalem w zwiazku z tym zadnych zmian.

Wrzuce jakies forki w weekend...pozdrawim

leon_za
23-11-2012, 19:00
Ad2. Dom ma byc oszczedny ale raczej nie prywiazuje ndmiernej uwagi do mostkow i na pewno nie bedzie to pasywniak. Po pierwszej zimie bedzie wiadomo.

Ad3. Nie potrafie tego rozbic. Dostalem oferte i zaakceptowalem. Byla najkorzystniejsza dla mnie. Mysle ze robiac samemu, organizujac materialy i oszczedzajac na nich spokojnie da sie zrobic SSZ za 150. Mnie ekipa organizowala wszystko, mnie tylko pytali o wszelkie decyzje. Byl w tym koszt kierownika budowy, wytyczenia itp.
Moge powiedziec co pochlonelo najwieksze koszta ktore znam. Okna pionowe i drzwi pcv 30k, brama 8k, okna dachowe 15 k, dachowka 20 k., wiezba 15k. Razem wychodzi 88k. Zostaje 112. Ktos tu pisal ze bez dachu wyszlo mu 120 wiec niby u mnie taniej wychodzi. Chociasz oszczedzajac i robiac blache to z tych88 ze 30 moznby urwac. Z tych 112 pewnie dzialajac samemu przy organizacji tez ze20 sie oszczedzi. Takze 150 jest realne w zasadzie. Prawdziwe wydatki zaczna sie po SSZ.

Wrzuce jakies forki w weekend...pozdrawim

Do Ad2. Czy dom pasywny ktoś Ci zdecydowanie odradził? Mój adaptator wręcz namawia mnie na dom pasywny.

Do Ad3. Nie mogę oszczędzać na materiałach bo mam rygorystyczny plan zagospodarowania przestrzennego. Muszę mieć dachówkę ceramiczną. Mam działkę w strefie ochronnej "K" dla strefy ochrony zabytków "A" (tak to dokładnie brzmi). A jeżeli dodatkowo decydowałbym się na dom pasywny to +10%.
Jedyne co to u mnie nie wszystko będzie robiła jedna firma. Osobno geodeta, osobno kierownik budowy, jedna firma ma postawić mury a inna dach.
Dodatkowo na pewno ceny pod Krakowem są wyższe niż w Głogowie.

A jakie będziesz miał systemy ogrzewania i CWU?

Czekamy na zdjęcia.

Odzio
24-11-2012, 07:10
Do Ad2. Czy dom pasywny ktoś Ci zdecydowanie odradził? Mój adaptator wręcz namawia mnie na dom pasywny.

Do Ad3. Nie mogę oszczędzać na materiałach bo mam rygorystyczny plan zagospodarowania przestrzennego. Muszę mieć dachówkę ceramiczną. Mam działkę w strefie ochronnej "K" dla strefy ochrony zabytków "A" (tak to dokładnie brzmi). A jeżeli dodatkowo decydowałbym się na dom pasywny to +10%.
Jedyne co to u mnie nie wszystko będzie robiła jedna firma. Osobno geodeta, osobno kierownik budowy, jedna firma ma postawić mury a inna dach.
Dodatkowo na pewno ceny pod Krakowem są wyższe niż w Głogowie.

A jakie będziesz miał systemy ogrzewania i CWU?

Czekamy na zdjęcia.

Uwazam ze naklady na dom pasywny sa niewspolmierne z zyskami pozniejszymi. Ludzie ciesza sie stowa zaoszczedzona na ogrzewaniu miesiecznie zapominaja ze traca nakomforcie i ze nigdy nie zwroca im sie naklady. Wg.mnie najlepszym sposobem jest kupowac rzeczy ze sredniej polki z najlepszym stosunkiem cena/jakosc. Domy pasywne sa jak droge samochody, mozna sie nimi pochwalic ale kiepsko z oszczednoscia - a akurat okna 3 szybowe teraz sa standardem.
Podobnie jest z solarami i pompa ciepla - ciezko zaoszczedzic na nich realnie. To akurat informacja od znajomego z branzy Thermo.

Co do ogrzewania to wybralem opcje komfortowa i umiarkowanie oszczedna. Gaz zkotlem kondensacyjnym wraz z zasobnikiem.

aLien01
24-11-2012, 08:25
Party będzie moim drugim domem w przeciągu 3 lat. Też uważam podobnie jak Odzio, że nie ma co przeinwestowywać się, jedynie w co warto zainwestować to w dobre okna, i ocieplenie - styropian ze współczynnikiem 031 -15-20cm i wełnę supermatę 033 okolo 30cm. Tak zaizolowany dom trzyma ciepło. W pierwszy domu nie miałem gazu paliłem tylko drewnem (kominek z płaszczem wodnym) koszt grzania na cały sezon zimowy to około 1700zł temp. w domu 23-24C Teraz będę miał podobnie + piec gazowy kondensacyjny.

leon_za
25-11-2012, 19:29
Party będzie moim drugim domem w przeciągu 3 lat.

aLien to Ty jesteś doświadczony budowlaniec. Przynajmniej wiesz jakie błędy były popełnione przy budowie pierwszego domu.

Dzięki za odpowiedzi. Ja zaczynam dopiero na wiosnę więc mam jeszcze czas na zastanowienie się nad niektórymi aspektami budowy chociaż wiem że pół roku zleci bardzo szybko.

PS.
Odzio pamiętaj o obiecanych zdjęciach po weekendzie :)

Odzio
25-11-2012, 21:07
PS.
Odzio pamiętaj o obiecanych zdjęciach po weekendzie :)

Wstawiam obiecane fotki. Miłego oglądania.
150774150775150776150777

Gumol
25-11-2012, 22:19
Odzio u mnie tak jak życie pozzwoli będzie w maju :) zazdroszczę postępu!

Po zdjęciach Odzia ja swoje wstawie dosyć nieśmiało :) ale przynajmniej będziecie mieli porównanie początków ze stanem otwartym :P

150788150789150790


Jutro w planach izolacja pozioma i wyciąganie narożników. Trzymajcie kciuki!

aLien01
26-11-2012, 20:10
Wstawiam obiecane fotki. Miłego oglądania.
150774150775150776150777

Odzio i Gumol gratuluje postępów. Odzio czy poszerzałeś może salon?

Odzio
27-11-2012, 11:33
Odzio i Gumol gratuluje postępów. Odzio czy poszerzałeś może salon?

Nie, u mnie salon poststał w oryginalnym kształcie.
W sumie żadne z pomieszczeń nie zostało zmienione.

KasiaG77
28-11-2012, 15:45
Jak miło popatrzeć jak będzie w przyszłości wyglądał nasz domek :D czekam na zdjęcia z wnętrza :)

Pietruch
28-11-2012, 17:33
My powoli ruszamy z budową. Jak pogoda będzie sprzyjała to parter będziemy mieli na dniach.

Leon jakie zmiany trzeba wprowadzić żeby był to dom pasywny? I czy robiłeś wstępne przymiarki o ile to będzie droższe?

pozdr. m.

151266

Gumol
29-11-2012, 09:27
Odzio,

Mógłbyś proszę napisać ile sztuk gazobetonu (podejrzewam, że 24x24,59) poszło na ściany? Dostałem całkiem przyzwoita ofertę jednak muszę znać ilość :) Z moich wstępnych szacunków wyszło ok 1600 bloczków na ściany nośne zew. i wewnętrzne.

leon_za
29-11-2012, 19:27
Leon jakie zmiany trzeba wprowadzić żeby był to dom pasywny? I czy robiłeś wstępne przymiarki o ile to będzie droższe?
151266

Zmian dużych w zasadzie nie ma, mój architekt mówi że trzeba zlikwidować wszystkie mostki termiczne, zwiększyć grubość ocieplenia i kupić okna oraz drzwi o mniejszej przenikalności (oryginalny projekt jest opary tylko i wyłącznie na mostkach termicznych i jest ich sporo - przy każdym oknie i drzwiach) - materiał na budowę nie ulega zmianie (może być porotherm lub gazobeton). Oczywiście obowiązkowa wentylacja mechaniczna.

Jak architektowi powiedziałem jakie zmiany chciałbym wprowadzić to od razu sam stwierdził że po zmianach jesteśmy bliżej domu pasywnego niż energooszczędnego.

Koszt budowy domu pasywnego niby ma być większy o 10-15%.

Ja zastanawiam się nad pasywnym tylko i wyłącznie dlatego że:
1. Każdy nowo wybudowany dom musi mieć świadectwo energetyczne - im lepsze tym lepiej :)
2. Nie wiem czy do końca życia będę mieszkał w domku, mam małe dzieci i co jeśli zechcą pójść na studia lub zamieszkać w większej miejscowości bo tam będzie praca. Myślę o przyszłości, może będzie trzeba kiedyś sprzedać dom żeby kupić dzieciom jakieś kawalerki w Wawie, Wrocku, Poznaniu czy Krakowie itp., itd. A za 20 lat najlepiej będą sprzedawały się domy z odpowiednim świadectwem energetycznym.
3. Kupiłem działkę w miejscu gdzie już za 5 do 7 lat jej wartość podskoczy minimum dwukrotnie a na tej działce ma stać jeszcze dom na który (możliwe) że w przyszłości musiałbym znaleźć kupca.
4. Dodatkowo wyczytałem tu i ówdzie (również na forum muratora) że w przyszłym roku mają być dofinansowania od państwa do domów pasywnych (max. do 50 tys.). Biorąc pod uwagę dofinansowanie to zakładając że budowa normalnego party wyniesie 500 tys (myślę że to i tak jest cena zawyżona) a budowa domu pasywnego ma kosztować +10% czyli 550 tys i miałbym dostać dofinansowanie 50 tys. (na razie się nie łudzę tylko kalkuluję) to kwota budowy normalnego party wyniesie tyle samo co budowa party pasywnego. A pasywny w przyszłości na pewno będzie można szybciej i lepiej sprzedać.

Czy mam rację , czy się mylę to na pewno dopiero życie pokaże chociaż ja jeszcze nie jestem zdecydowany czy będę budował dom pasywny.


I jeszcze oczywiście komentarz do zdjęć:

Pięknie to wszystko wygląda, tylko pozazdrościć - ja na razie jestem na etapie papierkowym.

Pietruch
29-11-2012, 20:15
leon co to znaczy że oryginalny projekt jest opary tylko i wyłącznie na mostkach termicznych i jest ich sporo - przy każdym oknie i drzwiach
skąd się biorą i jak się ich pozbyć? (siłą czy prośbą wystarczy)

i jeszcze jedno pytanie skoro pasywny to z ogrzewania całkiem rezygnujesz?

m.

Odzio
29-11-2012, 21:28
Odzio,

Mógłbyś proszę napisać ile sztuk gazobetonu (podejrzewam, że 24x24,59) poszło na ściany? Dostałem całkiem przyzwoita ofertę jednak muszę znać ilość :) Z moich wstępnych szacunków wyszło ok 1600 bloczków na ściany nośne zew. i wewnętrzne.
Powiem szczerze i bez bicia ze nie mam takich danych. W kosztorysie nie mialem wyszczegolnionych takich ilosci a zakupem materialow u mnie zajmowal ske wykonawca.
W zasadzie to moze i lepiej ze nie znalem zbyt wielu szczegolow bo jeszcze bym osiwial od liczenia. Wystarczyly mi typy materialow i ogolna kwota aby podjac decyzje :-)

Odzio
29-11-2012, 21:40
leon co to znaczy że oryginalny projekt jest opary tylko i wyłącznie na mostkach termicznych i jest ich sporo - przy każdym oknie i drzwiach
skąd się biorą i jak się ich pozbyć? (siłą czy prośbą wystarczy)

i jeszcze jedno pytanie skoro pasywny to z ogrzewania całkiem rezygnujesz?

m.

Tez zastanqwiam se o co chodzi....o wience i nadproza betonowe? Mozna ie bawic i nie licowac ich ze sciana i dokladac w tym miejscu styropianu ale dla mnie to sztuka dla sztuki. Jak dowali sie 20 cm dobrego styropianu spokojnie sytka.
Garaz i trzeba zrobic jako strefy zimne (tak aby tylko mrozu tam nie bylo) i ocieplic od srodka dodatkowo styropianem. Od zewnatrz tez warto ocieplic na okolo cala czesc wystajaca poza garaz. Wtedy mostki termiczne mamy wyeliminowane.

Ew.mozna sie jeszcze bawic i tak jak ja zrezygnowac z podestu betonowego przed wejsciem bo to spory i chlonny mostek.

Balkonow nie ma wiec gdzie te pozostale mostki?

Gumol
30-11-2012, 13:56
Też nie popadałbym w paranoję w likwidację mostków itd. Party sam w sobie jest projektem na tyle prostym , że potencjalnych mostków prawie nie ma.

Zadajmy sobie pytanie ile wydamy na ich całkowitą likwidację, a ile na tym faktycznie zyskamy w skali roku. Oczywiście inwestycja w izolację ma sens, ale zabiegi ponad to w moim mniemaniu mijają się z celem.

Osobiście, aby zminimalizować koszty za ogrzewanie zwiększam ocieplenie ścian do 20 cm (włącznie z garażem) + 30 cm wełny na poddaszu i strychu.
Do tego dodam okna 3 szybowe, które są w zasadzie już standardem i wentylację mechaniczną z rekuperatorem. Moim zdaniem to w zupełności
wystarczy.

leon_za
30-11-2012, 19:05
Osobiście, aby zminimalizować koszty za ogrzewanie zwiększam ocieplenie ścian do 20 cm (włącznie z garażem) + 30 cm wełny na poddaszu i strychu.
Do tego dodam okna 3 szybowe, które są w zasadzie już standardem i wentylację mechaniczną z rekuperatorem. Moim zdaniem to w zupełności
wystarczy.

Dokładnie takie same zmiany zaproponowałem mojemu architektowi (koledze - przyjacielowi) i po tych zmianach stwierdził że już jesteśmy blisko domu pasywnego jednak mostki termiczne nie zostają zlikwidowane. Na zmiany jakie proponuje Gumol już trzeba wydać więcej pieniędzy załóżmy że o 5% więc dlaczego nie posunąć się dalej o kolejne 5% kosztów i zyskać dofinansowanie (jeżeli będzie).


Garaz i trzeba zrobic jako strefy zimne (tak aby tylko mrozu tam nie bylo) i ocieplic od srodka dodatkowo styropianem. Od zewnatrz tez warto ocieplic na okolo cala czesc wystajaca poza garaz. Wtedy mostki termiczne mamy wyeliminowane.

Balkonow nie ma wiec gdzie te pozostale mostki?

Przez źle ocieplone ściany ucieka 10% ciepła, a przez źle ocieplone okna, drzwi itp ucieka 20% ciepła - wystarczy popatrzeć na zdjęcia z kamer termowizyjnych w internecie. Więc skupienie się w większym stopniu na ścianach nie jest priorytetem.

Niepotrzebne balkony żeby były mostki termiczne - wystarczy że na piętrze są w każdym pokoju drzwi balkonowe które stwarzają następne mostki termiczne.


Następny punkt odnośnie projektu - chociaż ja go jeszcze nie kupiłem i nie widziałem:
Jeżeli ktoś kupił projekt to niech mi powie czy są osobne rysunki odnośnie słabych punktów termicznych - cytuję jedną ze stron.

"Niestety, choć każdy projekt - nie tylko domu jednorodzinnego - powinien zawierać szczegóły konstrukcji i izolacji słabych termicznie miejsc w ścianach zewnętrznych budynku, to jest jedynie teoria.
W praktyce często nie przestrzega się przepisów określających zakres dokumentacji projektowej. Najczęściej więc nie zawiera ona rysunków detali – również tych, które mają wpływ na właściwości cieplne ścian. A gdy nie ma szczegółowych rysunków, wykonawca może łatwo popełnić błąd, którego nie zauważy ani inwestor, ani nawet inspektor nadzoru."


leon co to znaczy że oryginalny projekt jest opary tylko i wyłącznie na mostkach termicznych i jest ich sporo - przy każdym oknie i drzwiach
skąd się biorą i jak się ich pozbyć? (siłą czy prośbą wystarczy)

i jeszcze jedno pytanie skoro pasywny to z ogrzewania całkiem rezygnujesz?

m.

Odnośnie mostków termicznych to wystarczy wpisać w wyszukiwarce i wiadomości jest mnogo.

Prawo polskie nie pozwala na całkowite zrezygnowaniu z ogrzewania i ogrzewanie musi być, kwestia tego ile będziemy w przyszłości na nie wydawać.

Ja planuję: piec gazowy dwufunkcyjny (ogrzewanie + CWU) wentylacja mechaniczna z rekuperacją; dogrzewanie pomieszczeń ciepłem z kominka (bez płaszcza wodnego) - jeżeli będzie możliwość to podłączenie kominka do rekuperacji (czyli dodatkowo odzysk ciepła z kominka) - i jeszcze się zastanawiam nad solarami tylko i wyłącznie do CWU latem ale jak na razie nie jestem do solarów przekonany. Jeżeli fotowoltaika byłaby w cenie solarów to myśle że nikt z nas nie miałby problemów co wybrać.

Przypominam że nie wiem ile będę mieszkał w "wymarzonym domku" - może się zdarzyć że będę go musiał sprzedać szybciej niż wybudowałem :) a wtedy energooszczędność będzie miała wielkie znaczenie. Co innego jeżeli ktoś wie że pomieszka 30-40 lat, wtedy koszty na budowę mogą rozkładać się inaczej.

Gumol
01-12-2012, 16:23
Leon, pewnie że można dołożyć kolejne 5%. Jeśli ma się kasę to można wszystko :) Przy ograniczonych środkach trzeba niestety stosować może nie półśrodki, ale zdrowy rozsądek. W ciągu budowy będzie pełno elementów typu "a dołoże trochę więcej i będzie porządniej". Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie zabiegi wpłyną wymienrnie na jakość budowy domu i mieszkania w nim, a jedynie poprawią samopoczucie inwestora.

Podobnie jest z mostkami termicznymi, zakładając izolację jak opisałem prędzej (20cm ściana, 30 cm dach) ile tak naprawdę stracimy rocznie na ogrzewaniu? Może 20-30zł, według mnie nawet mniej, co w skali 30 lat da nam ok 900 zł. Ile tak naprawdę wydamy na tą pasywność 20-30 tyś? :)

Oczywiście jest to każdego indywidualna sprawa. Myślę, że każdy na tym forum przy nieograniczonym budżecie budowałby domy pasywne, ekologiczne.

Dla małej odmiany aktualne zdjęcia z mojej budowy :) Roboty nie są może daleko rozwinięte, ale jeśli pogoda pozwoli to stan 0 zakańczam na koniec przyszłego tygodnia i dalej ruszamy na wiosnę.

151789151791151792

leon_za
01-12-2012, 19:22
Gumol w zupełności się z Tobą zgadzam, mi po kupnie działki nawet nie stać na rozpoczęcie budowy :)
Zgadzam się również z kwestią że niektóre dodatkowe inwestycje uspokoją tylko inwestora że jest porządniej a w rzeczywistości nic nie ulepszą.
Oczywiście że kto ma kasę ten buduje dom-elektrownie (bardzo popularne teraz w Niemczech).




Podobnie jest z mostkami termicznymi, zakładając izolację jak opisałem prędzej (20cm ściana, 30 cm dach) ile tak naprawdę stracimy rocznie na ogrzewaniu? Może 20-30zł, według mnie nawet mniej, co w skali 30 lat da nam ok 900 zł. Ile tak naprawdę wydamy na tą pasywność 20-30 tyś? :)

Bardziej chodziło mi o Wasze zdanie ponieważ ja do końca nie jestem zdecydowany co do domu pasywnego ale czy na przykład nie warto zainwestować te 20-30 tys do pasywniaka o których piszesz i dostać dofinansowanie 50 tys które rzekomo ma być w przyszłym roku.

Jeżeli chodzi o technologię budowy to stoję murem :) po Twojej stronie ocieplenie zwiększam + wentylacja mechaniczna z rekuperacją.

Co do zdjęć bardzo szybko widać postęp GRATULUJĘ. Gdybym mógł rozpocząć w tym roku napewno bym to zrobił widząc postępy w pracy tym bardziej że pogoda jak na razie dopisuje - powodzenia

leon_za
05-12-2012, 19:29
Widać że już wszyscy zapadli w sen zimowy ale jakby ktoś jakieś fotki wstawił to byłoby świetnie :)

crategus
11-12-2012, 13:25
Dzień dobry. Trafiłem tu przypadkowo, ale widzę, że rozpoczecie, etap budowy i dalsze dylematy bardzo podobne jak u piszących ostatnie posty. Ale nie o tym- chciałbym zapytać o wspomniane dofinansowanie 50tyś. Czy gdzieś coś można o tym poczytać? Jest jakiś plan, info, czy na razie tylko plotki? Bardzo by mi to pomogło z pewnymi decyzjami... :)

leon_za
19-12-2012, 18:35
Dzień dobry. Trafiłem tu przypadkowo, ale widzę, że rozpoczecie, etap budowy i dalsze dylematy bardzo podobne jak u piszących ostatnie posty. Ale nie o tym- chciałbym zapytać o wspomniane dofinansowanie 50tyś. Czy gdzieś coś można o tym poczytać? Jest jakiś plan, info, czy na razie tylko plotki? Bardzo by mi to pomogło z pewnymi decyzjami... :)

http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/doplaty-do-kredytow/doplaty-do--kredytow-na-domy-energooszczedne/

Proszę poczytać na tej stronie

Gumol
21-12-2012, 22:22
Widzę, że troszkę zapadliśmy w zimowy sen. Aby ożywić wątek wrzucę dwa z ostatnich zdjęć z 7 grudnia. Aktualnie fundament przysypany z zew i wewnątrz.

Jako że priorytetem było ochronienie ław przed przemarzaniem, ponieważ grunt jest wysadzisty, układanie rur i chudziak pozostawiliśmy na marzec.


156076156077

Jako, że pogoda nie rozpieszcza i na budowie jest przestuj :) moim głownym zadaniem jest teraz organizacja materiałow do budowy na wiosnę. Gazobeton już zamówiony, teraz negocjacje z systemem teriva i kominem :) może uda się zaoszczędzić parę PLN. A wieczorami studiowanie projektu i planowanie kolejnych etapów.

Informacyjnie podam, że najlepsze ceny jakie dostałem to 7500zł za system terivy, a komin (8,5m z potrójną wentylacją) z przesyłką 2100zł.

Mam również pytanie czy jednak ktoś z Was zamawiał pakiet dodatkowy do wentylacji mechanicznej? Jestem ciekawy jak zostały umieszczone czerpnia i wyrzutnia oraz ile przewidzieli anemostatów (wywiewnych i wiewnych).

Odzio
23-12-2012, 11:46
No to i ja wrzuce przed swietami kilka fotek. Stan surowy zamkniety. Stan na 2mce od rozpoczecia. Pelnych tygodni pracy ekipy: 5tyg.
156320 156322156323

Gumol
23-12-2012, 14:26
Odzio Gratuluje i zazdroszczę! Jestem pod wrażeniem szybkości w jakiej powstał dom i jednocześnie coraz bardziej utwerdzam się w przekonaniu że wybraliśmy odpowiedni projekt. Śliczny!

Mógłbyś zdradzić ile finalnie wyszedł Cię aktualny stan? Było jak pisałeś 200 000 czy może więcej?

Odzio
23-12-2012, 18:19
Mógłbyś zdradzić ile finalnie wyszedł Cię aktualny stan? Było jak pisałeś 200 000 czy może więcej?

Dzieki. Od stycznia planuje zaczac dzialac z instalacjami tak zeby do konca kwietnia o ile pogoda pozwoli zakonczyc wszystkie mokre prace. Chcialem zmiescic sie w 200 a wyszlo doslownie kilka wiecej.

Gumol
23-12-2012, 21:15
Odzio zdradź jeszcz proszę, jak masz zrealizowany poniższe elementy:

- podcień - rozumiem, że zgodnie z projektem krokwie - jednak co na nie (papa, gont, dachówka)? A na podbitkę deski czy płyta pilśniowa?
- czerpnię i wyrzutnię pod wentylację mechaniczną - montowałeś w dachu, czy planujesz umieśćić na którejś ze ścian?

Gdyby nie przygody z gruntem i biurem projektowym to pewnie bylibysmy na podobnym etapie. A tak pozostało mi podziwiać :) Co też ma dobre strony.
Co do instalacji to nie dziwię Ci się - też bym zaczłą. Ja jeszcze nie mam dokończonego finalnie stanu "0", a już rozmyślam o wszystkich instalacjach, aby w sezonie budowlanym ruszyć pełną parą. Podejrzewam, że u mnie prace mokre rozpoczną się najszybciej w sierpniu, jako że przynajmniej elektrykę oraz wentylację mechaniczną będę chciał kłaść samemu co przedłuży realizację.

Masz już jakieś wyceny na instalacje? Jeśli tak podziel się proszę :) Na pewno ułatwi to szukanie przedziału cenowego innym.

KasiaG77
25-12-2012, 16:46
Odzio a ja bym poprosiła o parę zdjęć wnętrza np. łazienki na dole, salonu itp:)baardzo proszę :D

Gumol
25-12-2012, 19:50
Odzio póki pamiętam, powiedz proszę jak zrealizowaliście odpowietrzenie kanalizacji? Tak jak w projekcie przed dodatkowy kanal wentylacyjny w kominie czy dostawialiscie dodatkopwy upust na dachu?

Przy okazji Wesolych Świąt dla wszystkich Partowiczów :)

stefandam
02-01-2013, 12:58
Witajcie! W najbliższym czasie powiększy się nam rodzinka, także planujemy budowę domu Party. Na stronie pracowni jest podany kosztorys realizacji, ale chcielibyśmy uzyskać dokładniejsze wycenę od osoby która już wybudowała ten dom. Znajdzie się ktoś kto pomoże ? :)

aLien01
02-01-2013, 13:27
Witajcie! W najbliższym czasie powiększy się nam rodzinka, także planujemy budowę domu Party. Na stronie pracowni jest podany kosztorys realizacji, ale chcielibyśmy uzyskać dokładniejsze wycenę od osoby która już wybudowała ten dom. Znajdzie się ktoś kto pomoże ? :)

Witamy na forum.

Co do twego pytania to chyba nie ma tu nikogo co już się wybudował. Jest kilka osób co jest w trakcie i kilka które planują start na wiosnę w tym ja :)

aLien01
06-01-2013, 19:44
Mam pytanie do tych co zdążyli postawić już SSZ jak zabezpieczyliście dach płaski nad garażem na zimę. Czy zdecydowaliście się już zabezpieczyć go tak jak jest w projekcie? Chyba jest to najsłabszy punkt tego projektu.

stefandam
09-01-2013, 11:14
Witamy na forum.

Co do twego pytania to chyba nie ma tu nikogo co już się wybudował. Jest kilka osób co jest w trakcie i kilka które planują start na wiosnę w tym ja :)

:welcome: Dzięki za odpowiedz ;) W takim razie, będzie mi musiał wystarczyć kosztorys podany na stronie pracowni. Może ja wkrótce do Was też dołączę.:)

Pozdrawiam!

Odzio
10-01-2013, 14:51
Odpowiem po kolei...


Odzio a ja bym poprosiła o parę zdjęć wnętrza np. łazienki na dole, salonu itp:)baardzo proszę :D

Zdjęć ze środka nie mam niestety gdyż uznałem, że słabo widać pomieszczenia w których nic nie ma i są stosunkowo małe - ciężko je obiąć obiektywem. Rzadko bywam teraz na budowie bo nic się tam nie dzieje (instalacje zaczynam od lutego). Ale na Twoją prośbę przy najbliższej wizycie postaram się coś cyknąć.


Odzio póki pamiętam, powiedz proszę jak zrealizowaliście odpowietrzenie kanalizacji? Tak jak w projekcie przed dodatkowy kanal wentylacyjny w kominie czy dostawialiscie dodatkopwy upust na dachu?

Ja nie mam kanałów wentylacyjnych gdyż planuje WM, komin z kotłowni też wyrzuciłem. Do odpowietrzenia mam 2 piony tak jak w projekcie z grzybkami na dachu. Będą puszczone na żywca przez poddasze.


Mam pytanie do tych co zdążyli postawić już SSZ jak zabezpieczyliście dach płaski nad garażem na zimę. Czy zdecydowaliście się już zabezpieczyć go tak jak jest w projekcie? Chyba jest to najsłabszy punkt tego projektu.

Ja nie zabezpieczałem - stoi tam teraz woda/lód :P Finalne nie będę tam robił wnęki ze spadkiem (takiego korytka jak w projekcie). Zrobię tam wypełnienie styropianem i zaprawą i obłoże blachą taką jak do obróbek i dołożę naokoło rynienkę. Wg. mnie bezpieczniejsze rozw na przyszłość. Tak jak w projekcie to ciągle by się zatykały rynny i mogło by przeciekać...

KasiaG77
11-01-2013, 21:14
Dzięki wielkie Odzio:) A co do tego daszku płaskiego nad garażem mój mąż też myślał, żeby zrobić jak ty opisujesz :)

aLien01
11-01-2013, 23:17
Przygotowałem kosztorys zawierający ilości materiałów + ceny z okolic Szczecina. Jest to mój drugi dom na przełomie 3 lat tak więc jakieś doświadczenie mam. Część cen jest wyliczonych z projektu przez firmy, hurtownie gdzie zamierzam się zaopatrywać cześć cen jest z allegro (ceny średnie). Kosztorys podzieliłem na 2 części stan developerski i wykończeniówka. Jeśli chodzi o koszty stanu developerskiego powinien on nieznacznie odbiegać od innych kosztorysów inaczej jest wykończeniowce tu mogą być znaczne rozbieżności. Chciałbym to udostępnić aby Ci co już wybudowali i Ci co planują mieli wgląd aby każdy mógł wnieś jakiś wkład :). Zastanawiam się nad dropboxem czy tam nie udostępnić i każdy będzie mógł sobie ściągnąć. Ktoś ma jakieś propozycję?

P.S. Jestem dzisiaj lekko zdenerwowany wracałem 3,5 godziny z pracy gdzie normalnie wracam 40min. Cały Szczecin stał w korku wrrrrrrrr. Miłego wieczoru i weekendu.

stefandam
14-01-2013, 10:56
Chciałbym to udostępnić aby Ci co już wybudowali i Ci co planują mieli wgląd aby każdy mógł wnieś jakiś wkład :)


Mógłbyś mi przesłać na pocztę ten kosztorys ? :)

Pozdrawiam.

aLien01
14-01-2013, 11:29
Podaj maila


Chciałbym to udostępnić aby Ci co już wybudowali i Ci co planują mieli wgląd aby każdy mógł wnieś jakiś wkład :)


Mógłbyś mi przesłać na pocztę ten kosztorys ? :)

Pozdrawiam.

leon_za
14-01-2013, 13:56
Ja również poproszę o kosztorys.
Mój mail

[email protected]

Z góry dziękuję :)

Gumol
14-01-2013, 14:29
Alien,

Jak już będziesz wysyłał to podeślij do mnie również :) Zobaczę jak bardzo rozmija się z moimi założeniami :)

[email protected]

boja2401
14-01-2013, 16:35
aLien01
Również nieśmiało podpinam się do prośby o przesłanie kosztorysu na Party.
Obserwuję ten wątek bo Party jako tańsza wersja Gali bardzo mi się podoba.
Ja również jestem ze Szczecina, więc twój kosztorys będzie dla mnie bardzo pomocny w podjęciu decyzji o kupnie tego projektu.
[email protected]
Dziekuję bardzo i pozdrawiam

aLien01
14-01-2013, 17:02
Poszło do Wszystkich

Szanta
14-01-2013, 17:13
Ja również poproszę o kosztorys i z góry dziękuję :)

[email protected]

Pozdrawiam serdecznie

Gumol
14-01-2013, 18:56
Alien dzięki wielkie za Twój kosztorys! Nie ukrywam, że troszkę mnie zestresował :)

Dla porównania wklejam swój:

http://filestore.to/?d=T334TCJ8OF

Nie jest tak ładny i czytelny jak Aliena, niemniej przedstawia szacunkowe ceny za poszczególne etapy niezbędne do wprowadzenia :) (czyli brak kostki, ogrodzenia) . Pozycje z datą oznaczają faktyczne koszty jakie poniosłem do tej pory.

Oczywiście zakładam, że przy niektórych etapach będę pracował własnymi siłami (ocieplenie poddasza, instalacja elektryczna i wentylacyjna), tak więc koszt może okazać się nieco niższy. Nie wykluczam również że część pozycji jest niedoszacowana.

W najbliższym czasie jak znajdę dłuższą chwilkę, aby dokończyć projekt wentylacji mechanicznej to podzielę się zwynikiem z Wami. A nóż się komuś jeszcze przyda.

aLien01
14-01-2013, 20:22
Dzięki Gumol za kosztorys.

Bardzo mało wyszło Ci bloczków ale to chyba dlatego, że miałeś mało humusu do zdjęcia całe 30cm ja mam spadek lekki na działce i dlatego wyszło mi więcej
Strasznie dużo poszło ci betonu na strop, schody, wieniec itp coś około 35m3. Zauważyłem, że bardzo mało poszło ci cementu na fundament. Ogólnie gratuluje bardzo dobrego wyniku finansowego ja chyba mogę tylko marzyć o takim :(

Gumol
14-01-2013, 21:13
Alien bloczków mi poszło wcale mało - mam około 5 i 6 warstw (ława schodkowa). Przy czym chudziak pod ławę około 10-12 cm, ława ok 36 cm reszta to bloczki ok 100cm. W sumie wykop miał około 1,5m bo również miałem nie równy teren - spadek ok 80cm na szerokości fundamentu.

Co do betonu do stropu itd, nie miałem bladego pojęcia ile pójdzie więc założyłem na górkę :) Akurat beton z pompą do tanich nie należy, dlatego wolę się miło zaskoczyć niż rozczarować. W pozostałych pozycjach może być różnie, niemniej staram się szukać materiałów cena/jakość.

Nie mam daleko zaawansowanej budowy, ale już nauczyłem się jednej rzeczy. Nigdy nie przyjmować pierwszej wyceny z hurtowni budowlanej :) Dzwonić, negocjować - na samym gazobetonie udało się przyoszczędzić około 2000zł. Nie wspominając o styropianie itd.

Jak komuś zależy na zachowaniu paru groszy to proponuję również wzięcie gazobetonu zamiast porothermu. Jak widać po kosztorysie ilość jest znacznie mniejsza przy nie wiele wyższej cenie. Dodatkowo budowlańcy biorą mniej za robociznę, gdyż szybciej budynek pnie się w górę.

stefandam
15-01-2013, 14:18
Mój email

[email protected]

Pozdrawiam!

cris_iw
15-01-2013, 20:46
Witam wszystkich budujących lub zamierzających budować dom Party! Od dłuższego czasu namiętnie czytamy to forum. My zaczynamy na wiosnę. Projekt już kupiony, na razie w adaptacji. W międzyczasie załatwiamy całą papierologię.
Alien - również bardzo prosimy o kosztorys na maila:
[email protected]

Pzdr

stefandam
16-01-2013, 10:58
Proszę o kosztorys na e-maila [email protected]

Pozdrawiam :)

Blez
18-01-2013, 08:24
Odpowiem po kolei...



Zdjęć ze środka nie mam niestety gdyż uznałem, że słabo widać pomieszczenia w których nic nie ma i są stosunkowo małe - ciężko je obiąć obiektywem. Rzadko bywam teraz na budowie bo nic się tam nie dzieje (instalacje zaczynam od lutego). Ale na Twoją prośbę przy najbliższej wizycie postaram się coś cyknąć.



Ja nie mam kanałów wentylacyjnych gdyż planuje WM, komin z kotłowni też wyrzuciłem. Do odpowietrzenia mam 2 piony tak jak w projekcie z grzybkami na dachu. Będą puszczone na żywca przez poddasze.



Ja nie zabezpieczałem - stoi tam teraz woda/lód :P Finalne nie będę tam robił wnęki ze spadkiem (takiego korytka jak w projekcie). Zrobię tam wypełnienie styropianem i zaprawą i obłoże blachą taką jak do obróbek i dołożę naokoło rynienkę. Wg. mnie bezpieczniejsze rozw na przyszłość. Tak jak w projekcie to ciągle by się zatykały rynny i mogło by przeciekać...

Dzień dobry,

witam wszystkich budujących dom PARTY. Najprawdopodobniej również zdecydujemy się na ten projekt, choć ja osobiście jeszcze rozmyślam nad projektem Wygodny 3 pracowni Projekty z Wizją, choć jest droższy w wykonaniu i pewnie dlatego wybierzemy PARTY. Stąd też mam szczególną prośbę do Odzio - czy byłaby możliwość obejrzenia Twojego domu w realu na budowie?My też jesteśmy z Krakowa wiec bez problemu moglibyśmy podjechać. Bardzo bym prosiła o odpowiedź na mojego maila: [email protected]

stefandam
18-01-2013, 13:54
Dziękuje za ksoztorys :) Projekt już zamówiony :)

pozdrawiam

Pietruch
19-01-2013, 18:01
Alien ja też poproszę :)

[email protected]

Gumol Twojego nie mogę pobrać. Wyskakuje mi błąd

pozdr. m

KasiaG77
20-01-2013, 11:47
Alien dzięki za kosztorys, Gumol ja też nie mogę otworzyć twojego kosztorysu:/ przesłał byś mi na maila [email protected] ? Była bym wdzięczna :) Nam wydaje się, że też można troszkę zmniejszyć koszty budowy, jak zaczniemy budowę to damy znać ile wydaliśmy :)

Polif
20-01-2013, 21:19
Witam,

Czy mógłbym prosić o przesłanie kosztorysu na adres [email protected]

Z góry dziękuję!

Polif
21-01-2013, 20:39
Witam,

Jestem zainteresowany budową tego domku.c chcę wprowadzić następujące zmiany.
- w garażu umiejscowić od skrajnej strony budynku okno
- kotłownie poszerzyć do rozmiarów garażu
- od strony bocznej w kotłowni umiejscowić drzwi
- w gabinecie od strony łazienki umiejscowić prysznic
- w łazience zrezygnować z małego okienka nad spocznikiem schodów
- wydłużyć sień, wraz ze spiżarnią w stronę holu (na równi z kuchnią
- łazienkę od sypialni zastąpić garderobą
- wydłużyć garderobę w stronę sypialni o 0,5m
- waham się jeszcze nad redukcją okien połaciowych

Proszę o Wasze życzliwe opinie.
Chciałbym w miarę możliwości zobaczyć taki domek " na żywo" lub jak kto ma proszę o zdjęcia. Jeśli ktoś mógłby pokazać (np. stan surowy lub już dom wykończony) to z chęcią we wskazane miejsce dojadę
Również miło widziany byłby kosztorys. Podaję adresik [email protected]

kakmar
21-01-2013, 20:52
Witam

Również prosimy o przesłanie tego kosztorysu.

[email protected]

Pozdrawiamy

aLien01
23-01-2013, 12:54
Pod tym linkiem umieściłem planowany kosztorys dla Party http://dl.dropbox.com/u/23581003/Zestawienie%20materia%C5%82%C3%B3w%20Party%202013. xlsx wiele osób pisało o niego tak więc najłatwiej będzie go udostępnić online.

stefandam
29-01-2013, 11:33
Macie zdjęcia z realizacji ?

leon_za
29-01-2013, 20:57
Właśnie.

Zdjęcia z realizacji by się przydały szczególnie od wewnątrz tym bardziej że ktoś obiecał :)

aLien01 dzięki za kosztorys.

Pozdrawiam.

stefandam
30-01-2013, 14:17
Właśnie.

Zdjęcia z realizacji by się przydały szczególnie od wewnątrz tym bardziej że ktoś obiecał :)

aLien01 dzięki za kosztorys.

Pozdrawiam.


Hm.... a próbowałeś poszukać na innych forach ? :) jak nie to ja spróbuje

KasiaG77
30-01-2013, 15:24
Leon, Odzio teraz może zajęty i czasu nie ma:) mam nadzieję, że dotrzyma jednak słowa o zdjęciach z wnętrza o które prosiłam :D Na innych forach nie znalazłam żadnych zdjęć, gdyby ktoś coś namierzył to niech da znać :)

Gumol
30-01-2013, 20:19
Spokojnie jeszcze zdarza nam wszystkim zbrzydnac te wnetrza:) hihi ale jakby co to rowniez z checia obejrze:)

KasiaG77
31-01-2013, 18:50
Oj na pewno nie mnie :) ja już nie mogę się doczekać mojego Party :)

stefandam
01-02-2013, 13:04
Oj na pewno nie mnie :) ja już nie mogę się doczekać mojego Party :)

Mnie też nie zbrzydnie :) Jak znajdziecie fotki dajcie znać :)

aLien01
01-02-2013, 13:26
Na fotki wnętrz trzeba poczekać przynajmniej do lata :(

KasiaG77
01-02-2013, 15:28
a u mnie jeszcze dłużej :/ ja na razie czekam na wasze :)

leon_za
01-02-2013, 18:31
Mi jak na razie zbrzydło czytanie o budowie, materiałach, ociepleniu, rekuperacji, ogrzewaniu podłogowym, piecach c.o., oknach, balkonach itp, itd.

A jak ktoś wstawia fotki z postępu robót to jakoś chęć czytania powraca i zaraz się nasuwa myśl że ja też już tak chce mieć wybudowane jak autor zdjęć.

Zdjęcia są boźcem do kolejnych działań tym bardziej że ja jestem jeszcze na etapie adaptacji projektu, a później jeszcze projekt rekuperacji.

Gumol
02-02-2013, 15:23
Leon,

Niestety z braku czasu nie udało mi się jeszcze dokończyć projektu wentylacji mechanicznej, jednak wstawiam efekt dotychczasowej pracy może wspólnie uda nam się wypracować optymalną instalację :)

Niestety projekt z pakietu w moim wypadku w ogole nie mógł być zaakceptowany, w związku z umieszczeniem rekuperatora na stryszku (który nię będzie ogrzewany).

Przyjąłem nawiewy i kubaturę jak poniżej:

166985166986166987

Rekuperator umieszczony został w kotłowni dwa głowne przewody (nawiew i wywiew) o (srednicy 180mm) wychodzą na stryszek gdzie umieszczone zostały dwie skrzynki rozdzielcze. Przewody ze skrzynek poprowadzone są w dół na podłogę poddasza (będą zalane w posadzce) oraz pod podłogę stryszka (będą nad podwieszonym sufitem).

Nie obliczyłem jeszcze strat oraz potrzebnego sprężu, jednak wstępnie założyłem że rekuperator o sprawności 400m3 będzie najodpowiedniejszy (aby nie pracował na najwyższym biegu), dodatkowo przewody od skrzynek będą mialy srednicę 100 mm2 co zapewni prędkość przepływanego powietrza w granicach 1,7-2 ms. Będę musiał jeszcze parę rzeczy przemyśleć np. gdzie umiejscowić wyrzutnię i czerpnię, jednak myślę że ma to ręce i nogi :)

leon_za
04-02-2013, 09:44
Do rekuperacji najprawdopodobniej będe miał firmę. Robią wszystko kompleksowo włącznie z projektem, obliczeniami, doborem rekuperatora oraz montażem, gwarancją i późniejszymi przeglądami. Dysponują też filtrami.

Po wstępnych rozmowach bez pokazywania projektu bo jest w adaptacji koszt wyliczył mi na około 14-15 tyś. myślę że nie tak drogo.

Jednak jak narazie nic bliżej nie mogę napisać ze względu na brak końcowej wersji projektu.

Gumol
04-02-2013, 11:55
Leon,

Samą instalację wentylacji nie jest trudno wykonać, jeśli robi się to na odpowiednim etapie budowy (uwzględniając przepusty podczas robienia stropu.)

Materiały na instalację to ok 3000-4000, rekuperator 6000-7000. Myślę, że jest to jeden z elementów robocizny za które szkoda płacić 4000zł, wolę zapłacić za instalację elektryczną niż za to :)

Wiem, że nie każdy musi się tym martwić, jednak ja będę musiał ostrożnie zlecać prace ze względu na mocno ograniczony budżet :(

leon_za
04-02-2013, 18:55
Wiem, że nie każdy musi się tym martwić, jednak ja będę musiał ostrożnie zlecać prace ze względu na mocno ograniczony budżet :(

Również mam mocno ograniczony budżet. Jak większość która się buduje (chyba).

Ja natomiast zaoszczędze na elektryce, mogę wszystko zrobić sam (jestem elektrykiem) do tego w tym roku robie kurs na pomiary eksploatacji i dozoru czyli wszystko zrobie sam i jeszcze sam sobie podbije protokoły pomiarów.

Co do rekuperacji przeglądając strony zauważyłem właśnie że nie jest ciężka do zrobienia.

leon_za
05-02-2013, 20:01
Gumol .

Wyrzutnia powinna a wręcz musi być wyżej niż czerpnia (wkońcu rekuperacja ma likwidować również "zapachy" z kuchni - tym bardziej jak ktoś ma jak w projekcie kuchnię otwartą na salon). Żona mnie zapytała czy okap w domku będzie tylko atrapą jak w bloku czy będzie użyteczny. Odpowiedziałem że odciąg rekuperatora będzie przy okapie.

Nie wiem jaka odległość między wyrzutnią a czerpnią byłaby optymalna.

Następnym wyznacznikiem może być koszt materiałów. Im wyrzutnia i czerpnia bliżej rekuperatora tym koszty mniejsze.

Polif
06-02-2013, 21:08
Dzięki wszystkim za gratulacje.

Kasia,
jesteśmy z Trzebnicy pod Wrocławiem. Jeżeli będziecie chcieli zobaczyć budowę to zapraszamy na wiosnę bo teraz to nie ma czego oglądać. No chyba że ktoś ma bardziej zaawansowaną budowę i tam się spotkamy.

Łukasz,
nie wiem ile nas to na razie kosztowało. Budowlańcy mają zrobić wszystko do dachu i za to mamy ustaloną kwotę. Taka była pierwsza wersja i to mieliśmy robić w tym roku. Niestety papierowa robota nam się przeciągnęła i teraz wszystko od pogody zależy.

pozdr. m.

Witam

Mam pytanie. Jesteśmy z zona zainteresowani budową domu party. To trzebnicy niemałym daleko.
Byłaby możliwość zobaczenia domku na żywo? Jesli tak to proszę informacje zawrotną na adres [email protected]

Z góry dziękuję

Maciej

Gumol
07-02-2013, 12:15
Fundament niedokończony, mury nie wybudowane, o dachu nie ma co wspominać.... ALE kupiłem jedną z najważniejszych zabawek w domu :D:D:D

http://www.kostrzewa.com.pl/#69

Chyba się trochę pospieszyłem, ale cena dobra to czemu nie skorzystać, skoro i tak był w planach :) Uwolnijcie mnie od kaca moralnego :cool:

KasiaG77
07-02-2013, 21:24
gumol z tego co się znam a nie znam się za wiele to wydaje mi się że dobry wybór!! Mi się bardzo podoba i też o czymś takim myślimy :) Ile kw wzięliście? Cena to ta z dotacją eco?

Gumol
07-02-2013, 21:52
Kasia wzielismy 25KW, cena troche nizsza niz z dotacja bo 10625zl. Kupilem od producenta model ktory byl ok 2 tyg testowany w laboratorium. Plus taki ze na dostawe umowilem sie na sierpien, dodatkowo ma pelna gwarancje liczona od pierwszego uruchomienia u nas w domu przez serwisanta. Piec jest rewelacyjny bo ma samozaplon do wszystkich obslugiwanych przez siebie paliw oraz ma automatyke pogodowa.

aLien01
08-02-2013, 07:51
Mam pytanie do tych, którzy mają już SSO i zdecydowali się na beton komórkowy (ytong, solbet, H+H). Czy jakoś specjalnie zabezpieczaliście mury na zimę. Nie obawialiście się, że mury będą bardziej nasiąkać wynikając z dużej chłonności wody przez BK? I ogólnie jestem ciekaw czemu akurat zdecydowaliście się na BK. Zastanawiam się z czego budować i wykonawcy z którymi rozmawiałem namawiają mnie na BK. Wiem, że jest im to na rękę gdyż łatwiej się buduję ale dla inwestora też są plusy. Jeden wykonawca u którego byłem w domu własnie użył BK firmy H+H i sobie bardzo chwali. Twierdzi on, że warto w tym samym roku co stawia się mury zabezpieczyć je również robią od razu ocieplenie (sam styropian i siatka z klejem). Jakie jest Wasze zdanie?

Gumol
08-02-2013, 12:23
Alien,

Ja co prawda nie mam jeszcze SSO, ale już zakupiłem bloczki solbetu. Dla mnie decydującymi kreyteriami były:

- była szybkość budowy (większe bloczki)
- niższy koszt sumaryczny - ekipy biorą mniej za układanie, cena materiału za m2 w porównaniu do porothermu też jest niższa
- brak problemów z późniejszymi pracami typu powieszenie ramki na ścianie (jednolita struktura wew bloczka), nie trzeba się martwić, że trafi się na pustą przestrzeń itd.
- jest to materiał wytrzymały oraz ma przyzwoite parametry akustyczne (mniejsze niż silkatów, ale nadal ok)

Ze względu na nasiąkliwość o której wspominałeś (poprzez zalegający śnieg), nie decydowałem się na kontynuacje budowy w porze wcześniejszej (ciepłe dni w styczniu czy lutym). Jeśli nie planujesz wykańczania w danym roku to nie ma większych problemów.
Jeśli jednak pozostawiasz ściany na zimę podczas której nasiąkną i chcesz kontynuować prace wiosną wówczas wilgoć nie zdąży odparować.

Szczególnie jeśli wczesną wiosną chcesz kłaść, tynki wylewki itd. to dołożysz kolejna porcję wody w ściany i będzie bardzo długo wysychać.

Warto również pamiętać, że aby ściany dobrze wyschły po tynkach, wylewkach - warstwę izolacji nakłada się z odstępem 2-3 miesięcy.

aLien01
09-02-2013, 07:53
Gumol ,

W tym roku planuje zakończyć na posadzkach. Czyli zrobić w środku wszystkie instalację, tynki i na końcu posadzki. Oczywiście będą okna, brama garażowa i drzwi budowlane. I tak chcę przeczekać do marca/kwietnia wtedy ruszę z ociepleniem i zabudową dachu następnie wykończeniówka w środku. Elewację chcę zacząć maj/czerwiec

Gumol
09-02-2013, 14:56
Alien,

Wiadomo, że dla murów najlepszym rozwiązaniem byłoby ocieplenie w tym samym sezonie budowlanym. Jednak najważniejszą kwestią jest to by śnieg nie zalegał na bloczkach czy stropie, co w wypadku etapu SSZ już nie występuje.

Szanta
10-02-2013, 16:11
Mam pytanie odnośnie wentylacji mechanicznej.
Cały czas z mężem stawialiśmy na rekuperator i wentylację mechaniczną, ale mamy teraz dylemat.
Otóż z pewnością chcemy kominek albo z DGP albo z płaszczem wodnym. Czytałam, że wówczas rekuperacja nie jest wskazana :(
Jak to wygląda u Was? Jakie ogrzewanie planujecie?
Dodam, że jako podstawowe planuję ogrzewanie gazowe, ale nie wiem czy gazownia zrobi przyłącze na czas....
Zaintrygowały mnie również kominki na pellet lub piece na pellet ( Twój Gumol jest fajny), jednak przeraża mnie wizja, że nie będę mogła
wyjechać na dłuższy czas w ferie, bo trzeba będzie dom ogrzewać....
No ja dopiero wszystko doczytuję ;) więc przepraszam za niewiedzę ;)
ogrzewanie to ważna sprawa, a skoro musiałabym zrezygnować z mechanicznej wentylacji przy kominku to dobrze,
że nie wyrzucałam kominów wentylacji grawitacyjnej na etapie adaptacji projektu....

Gumol
11-02-2013, 13:41
Szanta,

Gazowe czy pompa ciepła wiadomo, że najwygodniejsze. U nas póki co przyłącza gazu ziemnego nie ma, więc wybrałem to co optymalne dla portfela.

Piece z zasobnikiem są również wygodne, w zależności od zadanej temperatury i warunków pogodowych wystarczają nawet na 5-7 dni. Podłączając pod piec "inteligentne" sterowanie, możesz przed wyjazdem zapełnić zasobnik, a powiedzmy 2 dni przed przyjazdem kazać mu za pomocą np. smsa zacząć grzać :) Np kostrzewa ma automatyczny zapalnik dla wszystkich obsługiwanych paliw, więc jest to przyjemna opcja.

Co do rekuperacji, to niestety nie zagłębiałem tematu dla kominków. Jednak wydaje mi się, że tym bardziej szkoda marnować taką energię. Pamiętam, że na forach pojawiały się już podobne tematy, także warto rozpoznać temat. Nie wydaje mi się, żeby jedno totalnie dyskryminowało drugie.


Mam pytanie do Was wszystkich. Tak sobie kombinuję i kombinuję, jak wcisnąć prysznic w dolną łazienkę. Nagle do głowy przyszedł mi pomysł i może nawet nie głupi :), żeby wykorzystać przestrzeń pod schodami. Na szafkę zawsze znajdzie się miejsce na łazienkę już nie :) Co o tym myślicie?:cool:

KasiaG77
11-02-2013, 15:01
Gumol super pomysł, nawet nie pomyślałąm o nim, a też zastanawiałam się co z tym fantem zrobić!! myślisz że dało be radę wykorzestać tą przestrzeń? ja ogólnie myślałąm żeby na wprost drzwi wstawić kibelek a na jego miejscu mały prysznic a wy co o tym myślicie

Szanta
11-02-2013, 16:24
[B]Mam pytanie do Was wszystkich. Tak sobie kombinuję i kombinuję, jak wcisnąć prysznic w dolną łazienkę. Nagle do głowy przyszedł mi pomysł i może nawet nie głupi :), żeby wykorzystać przestrzeń pod schodami. Na szafkę zawsze znajdzie się miejsce na łazienkę już nie :) Co o tym myślicie?:cool:

Ja pod schodami planuję kuwetę dla naszych kotów, a mamy całą trójeczkę ;)

Gumol, a gdzie będziesz składował opał, tzn. mam na myśli pelet ?
Mąż twierdzi, że nie można tego przechowywać tak jak drewno do kominka bo zamoknie...

Gumol
11-02-2013, 21:00
Gumol super pomysł, nawet nie pomyślałąm o nim, a też zastanawiałam się co z tym fantem zrobić!! myślisz że dało be radę wykorzestać tą przestrzeń? ja ogólnie myślałąm żeby na wprost drzwi wstawić kibelek a na jego miejscu mały prysznic a wy co o tym myślicie

Kasia,

Wydaje się to być realizowalne o ile nie ma się jeszcze zalanych fundamentów :) Na moje laickie oko wystarczyłoby obniżyć poziom posadzki pod schodami , powiedzmy do wysokości schodków prowadzących do łazienki. Wówczas mielibyśmy dodatkowy kwadrat ok. 1mx1m gdzie możnaby usmieścić prysznic, bądź może nawet lepiej kibelek, gdzie nie przeszkadzałby skos. W miejscu planowanego wc możnaby umieścić kabinę narożną 80 cm. Póki co teoria hipotetyczna, którą będę musiał potwierdzić z kierowniczką budowy, jednak zaczyna mi się podobać z minuty na minutę coraz bardziej.


Szanta,

Pelet kupuje się workowany po 25kg bądź big bagi, także przechowywanie jest troszke łątwiejsze niż w przypadku węgla (jest bardziej ustawne). Część będę chciał trzymać w kotłowni, część w garażu. Docelowo mam w planach postawienie drewnianego domku na działce, gdzie będą podstawowe narzędzia i właśnie pelet.

Coś w ten deseń:

http://allegro.pl/domek-narzedziowy-2-drewniany-ogrodowy-dzialkowy-i2938201473.html

KasiaG77
12-02-2013, 07:23
Gumol jak już potwierdzisz u kierownika, że tak można to daj znać. My mamy dopiero pozwolenie na budowę więc jeszcze wszystko możemy zmienić a twój pomysł bardzo mi się podoba :)

Gumol
14-02-2013, 11:55
Kasia nie ma problemu z przesunięciem tej ścianki pod schodami. Co do posadzki to pod schodami trzeba ją zrobić na poziomie -0,36( rys. 7) i powiększyć łazienkę o przestrzeń pod schodami na max 80cm ( w rzucie na około 3 stopnie po 27 cm ) i wtedy wysokość pom. w tym najniższym miejscu ( czyli tam gdzie byłoby wc) byłaby około 1,64 m.

leon_za
19-02-2013, 19:48
Mam wielką prośbę.

Czy ktoś mógłby zeskanować świadectwo energetyczne z projektu party i wysłać mi mailem ewentualnie wkleić na forum.

Mój adres:

[email protected]

Proszę o pomoc i z góry dziękuję.

Gumol
27-02-2013, 17:57
Hey,

I kiedy rozpoczynacie sezon budowlany? Ja wczoraj miałem niepowtarzalna okazję (mam nadzieję że niepowtarzalną :)) odśnieżać wszystkie pomieszczenia parteru, a jutro ruszamy z montażem wstępnej kanalizy pod fundamentem :) Jak dobrze pójdzie to w poniedziałek chudziak i dalej mury yupi! :lol2:

Miejmy nadzieję że zima już do nas nie zawita w tym roku :cool:

anaj
03-03-2013, 10:50
Witam!!
Niedawno kupiliśmy działkę teraz przyszedł czas na wybór projektu. Bardzo spodobał nam się PARTY.
Mam prośbę czy ktoś buduje ten dom w lubuskim lub zachodniopomorskim???
Bardzo chciałabym zobaczyć jak wygląda "na żywo" przed podjęciem ostatecznej decyzji. Pozdrawiam

leon_za
05-03-2013, 13:06
Gumol ostatnio pytałeś o rekuperację. Z tego co sobie przypominam ktoś kto kupił projekt PARTY pisał że dokupił też projekt rekuperacji do PARTY tylko nie pamiętam kto to był.

anaj projekt PARTY jest stosunkowo nowym projektem i chyba jeszcze nikt nie ma zakończonej budowy. Jeżeli przejrzysz posty to natrafisz na zdjęcia z budowy. SSZ jest obecnie chyba najbardziej zaawansowany - są fotki. Wiem że fotki to nie to samo co na żywo ale zawsze coś.

KasiaG77
05-03-2013, 19:20
Leon my mamy i już się dogadałam z gumolem :) a tak przy okazji za 3 dni minie rok jak założone zostało to forum :) ciekawa jestem co przyniesie następny!! Oby był udanym rokiem dla "Partowiczów" :)

leon_za
05-03-2013, 23:16
Leon my mamy i już się dogadałam z gumolem :) a tak przy okazji za 3 dni minie rok jak założone zostało to forum :) ciekawa jestem co przyniesie następny!! Oby był udanym rokiem dla "Partowiczów" :)

A ze mną też się dogadasz ? :) Co przyniesie następny rok - wiadomo co sobotę odjazdowe PARTY :)

aLien01
08-03-2013, 19:15
Pochwale się właśnie odebrałem pozwolenie na budowę 4,5 miesiąca zajęła mi cała biurokracja. Jutro finalizuję rozmowy z wykonawcą SSZ i kwiecień/maj ruszam z budową. 8 miesięcy po wyprowadzce z 1-wszego domu ruszam na drugą przygodę

Gumol
08-03-2013, 20:20
No to dzisiaj mamy podwójne święto :) Z okazji tego ważniejszego życzę wszystkim wielbicielkom "Party" wszystkiego najlepszego!!!!!:cool::cool:

Drugie może i mniejsze, bo wątek założyłem równy rok temu, jednak z tej okazji parę komentarzy i fotek z ostatniego tygodnia (a był on pracowity).

Poniedziałek rano:

Godzina 7:00 chłopaki na szybko muszą poprawić odpływ w toalecie bo źle się zrozumieliśmy i kibelek byłby niemal pod prysznicem :) Niemniej beton spóźnił się o dobre dwie godziny, więc spokojnie się uwinęli.

175242175244

Wtorek.

Nie próżnując ekipa ułożyła izolację poziomą pod mury (2 razy papa 3mm) i wyciągneła pierwszą warstwę.

175245

Środa

Mamy już 4 warstwy oraz rozplantowany piasek, który pozostał po wykopie fundamentów.

175246

Czwartek

Niech się mury pną do góry - 7 warstw z 12 wymurowanych:)

Gumol
08-03-2013, 20:23
Powtórka z czwartku :)

175248175249

Gdyby ktoś miał wątpliwości, że garaż jest za mały :)
175250

Piątek

10 warstw, ale było mi za zimno żeby robić fotki :)


Alien,

Super gratuluję pozwolenia! Teraz czekamy na relację z boju :)

KasiaG77
08-03-2013, 20:54
Gumol dziękuje za życzenia!! Nawet nie wiesz jak wam zazdroszczę postępów budowy!! Ten kibelek i prysznic to na dole robisz tak jak mówiłeś?

Alien Gratuluję i czekam na zdjęcia z postępów twojej budowy!!

Gumol
08-03-2013, 21:12
Kasiu robie tak jak mówiłem, chociaż sam boję się co z tego wyjdzie :) Na razie nie wygląda źle, ale poczekam na schody i na działówki wtedy będę mógł się więcej wypowiedzieć:cool: Jednak przyjąłem, że zakładając geberit będzie można lekko wyregulować wysunięcie kibelka, więc mam nadzieję że z użytkowaniem na stojąco nie będzie problemów :) O siedząca pozycję się nie boję :)

175276

Teraz największym zmartwieniem pogoda - zima znów wraca :(

KasiaG77
09-03-2013, 07:25
Rzeczywiście ten kibelek nie wyglada na za duży, ale mam nadzięję że się uda bo my chcemy zrobić tak samo jak ty:D Współczuje z tą pogodą :( u nas ponad 10 cm śniegu spadło:( ale podobno to jej ostatnie podrygi :) później ma przyjśc wiosna :) Jak mamsz jakieś jeszcze zdjęcie to wklejaj :) miło chociaż na zdjęciach na domek popatrzeć :)

leon_za
09-03-2013, 07:48
Nareszcie coś się dzieje.

Kasiu - dziękuję.

Gumol - toż to w oczach rośnie :) tylko pozazdrościć.

Żebyście mieli porównanie wstawiam pierwszą z pięciu wycenę budowy SSO z dachem (Głogów, woj. dolnośląskie)
175295175296175297

Przed nawiasem cena robocizny, w nawiasach cena materiału.

Gumol
09-03-2013, 12:20
Kasiu,

U nas jeszcze śniegu nie ma ale zapowiadają, że ma przyjść w nocy i pewnie prace zostaną przerwane na tydzień, chociaż wykonawca zdeterminowany :(

No to jeszcze 3 fotki z dzisiejszego dokańczania 10 warstwy oraz widok salonu :)

175322175323175324

Leon,

Strasznie wysoka wycena. Jak szukałem ekipy to też takie miałem, jednak jak się podrąży idzie znaleźć dobrą za przyzwoite pieniądze.

Fakt u mnie tylko dwóch murarzy z jednym pomocnikiem, ale idą jak burza i są bardzo dokładni. Złego słowa nie mogę powiedzieć i pewnie do innych prac wykończeniowych będę się z nimi dogadywał. Ceny zawyżają firmy które mają np 8 pracowników - idzie wtedy pewnie dużo szybciej jednak 2-3 tygodnie, mnie nie zbawią a 20 tysięcy w kieszeni na dalsze etapy pozostaje.

Za robocizne (cała murarka, fundament, wstępna kanaliza, komin, taras, schody itd.) - 24500zł. Po mojej oczywiście stronie wynajem koparki co w sumie wyszło 2300zł - ściągnięcie humusu, wykopanie fundamentu, zasypywanie piaskiem fundamentów, rozplantowanie ziemi na działce.

W poniedziałek będę również podpisywał umowę na dach (więźba, układanie membrany, dachówki, montaż 4 okien połaciowych, 3 kominki wentylacyjne, rynny, zadaszenie tarasu wraz z słupami) 10800zł, a miałem nawet tańsze propozycje.

A wierz mi ceny w Bydgoszczy nie są wcale niskie. Kwestia podrążenia tematu i popytania ludzi np w wątkach regionalnych tu na forum.

KasiaG77
09-03-2013, 19:16
Leon nie ma za co :) Dzięki za wycenę :)

Gumol zmniejszaliście okno w kuchni? Jakie jest teraz duże? i jeszcze to okno tarasowe co miało być, jakiej jest teraz szerokości?

Gumol
09-03-2013, 20:41
Kasia,

Okno w kuchni zostało zmniejszone do 180/130cm, a tarasowego nie ruszaliśmy :) Zmieniliśmy jedynie drzwi w "jadalni" na okno również o wymiarach 180/130.

Ogólnie już teraz widać, że będzie bardzo dużo światła w części dziennej. Na szczęście na letnie dni będzie zadaszenie nad tarasem to troszkę przysłoni żar słonca :)

Aktualne otwory w murach będą oczywiście troszkę podmurowane, bo są jeszcze za wysokie, ale to już detal.

KasiaG77
09-03-2013, 21:06
No właśnie my też zmniejszaliśmy okna, na szczęście w kuchni uparłam się też na 180/130 bo chcieli mi wstawić tam 150 ale kuchnie mam od zachodu i wolałam ją mieć bardziej doświetloną:) w jadalni drzwi też mamy zmienione na okno tylko że na 150/150 a widzę że ty wysokość masz na 130. Nam architekt tak zmienił i nie wiem czy to dobrze będzie:/ tarasowe też zostałam przymuszona zmniejszyć do 180/240 i nie wiem czy nie będzie za małe, Mam nadzieję że uda się zobaczyć domek na żywo zanim postawimy mury :D

aLien01
10-03-2013, 16:49
Gumol gratuluje postępów. Czy możesz podać ile kupiłeś BK na ściany?

Gumol
10-03-2013, 20:41
Kasia ,
Ja zostawiałem w jadalni na 130, żeby mieć okna na równym poziomie. Gdybym brał 150/150 wówczas parapet musiałby być 75cm, chyba, że linia górna okna miałaby być wyżej co na moje estetycznie by nie wyglądało.

Alien,

24 - 1545szt
12 - 536szt

aLien01
11-03-2013, 07:15
Kasia ,
Ja zostawiałem w jadalni na 130, żeby mieć okna na równym poziomie. Gdybym brał 150/150 wówczas parapet musiałby być 75cm, chyba, że linia górna okna miałaby być wyżej co na moje estetycznie by nie wyglądało.

Alien,

24 - 1545szt
12 - 536szt

Super dzięki a pamiętasz ile betonu poszło Ci na ławy a ile na stan 0?

Gumol
11-03-2013, 08:51
Alien,

Na stan 0 - 14,5m3 (ale momentami miałem nawet 15 cm wysokości).

Początków nie pamiętam dokładnie, ale coś około:

Chudziak ok 10m3 - wysokość ok 12cm, szerokość 65cm, dł ok 65mb
Ławy ok 15m3 - wysokość ok 36cm, szerokość 55 cm, dł ok 65mb

Te wartości zależą jednak od dokładności szalunku.

aLien01
11-03-2013, 09:08
Gumol jeszcze raz dzięki. Ja ruszam w kwietniu i pewnie nie raz będę Cię prosił o informację :)

leon_za
11-03-2013, 20:11
No nie powiem Gumol żebyś mnie pocieszył z tą moją ceną :). Patrząc na stronę MG Projekt i cenę 120 tyś za SSO to ja byłem nawet zadowolony z ceny którą mi wycenili ale po Twoich słowach już nie za bardzo. No nic poczekam jeszcze na kolejne wyceny a później będe się targował.

Muszę znaleźć firmę która sama będzie zaopatrywała się w materiały. Ja niestety mam taką pracę że nie dam rady jeździć jeszcze za materiałami.

Gumol
11-03-2013, 20:31
Leon,

Jeśli stan SSO (ze schodami tarasem, dachem itd.) wyszedłby Ci te 130 000 z hakiem to cena za całość rewelacyjna. Jednak widząć po tym jakie ceny załatwiłem za materiały i ceny robocizny które mam od ekip to wydaje się to być lekko przesadzone.

Spójrz na knyfy jakie masz w umowie:

- piasek do zasypywania po Twojej stronie (do tego dolicz koparkę która będzie wsypywała) - ja miałem co prawda fundamenty na ok 120 cm (chudziak, ława, mur) i weszło 11 wywrootek 30tonowych (koszt 5500zł + koparka do zasypywania 9h - 820zł ) - co już podnosi wycenę chyba że masz ładny piasek na działce (ja mam glinę:/)

- dwa zwróć uwagę aby fundament był poniżej strefy przemarzania - 70 cm wydaje się być mało, chyba że masz mega nierówny teren i zamierzasz nawozić tony piasku żeby to później wyrównać/przykryć. Pamiętaj każda kolejna warstwa powyżej 70 cm to w Twojej wycenie + 2000zł

- zwracaj uwagę, żeby nie doliczali astronomicznych kwot za materiały, bo coś zabrakło itd.

country
14-03-2013, 20:45
Witajcie:)

Też będziemy budować PARTY!! Jak dla nas projekt jest rewelacyjny. Przeglądałam Wasze wpisy i u nas będziemy wprowadzać podobne zmiany. Jak będę po wizycie u p.architekt to pokażę fotki jak to będzie wygladać. Planujemy w tym roku zacząć budowę i dojść do SSZ. Resztę skończymy jak odłożymy kaskę bo nie chcemy brać mega kredytu. A teraz pytanko.. Kto z Was jest z mazowieckiego?? :)

leon_za
15-03-2013, 11:38
Leon,

Spójrz na knyfy jakie masz w umowie:

- piasek do zasypywania po Twojej stronie (do tego dolicz koparkę która będzie wsypywała)

- Pamiętaj każda kolejna warstwa powyżej 70 cm to w Twojej wycenie + 2000zł

- zwracaj uwagę, żeby nie doliczali astronomicznych kwot za materiały, bo coś zabrakło itd.

Piasek po mojej stronie, koparkę daje firma budowlana która robiła wycenę.

O te 70 cm się obawiam.

Za materiały nic nie będą doliczali, cena ma obejmować SSO z dachem (bez schodów i tarasu), materiały ma zapewnić sobie firma budowlana, wiem że mogą doliczać do ceny materiału ale zamierzam się jeszcze targować po ostatecznej wycenie. Jeżeli zabraknie materiału to idzie w koszty firmy budowlanej.

A jak narazie czekam jeszcze na wyceny z czterech innych firm.

Gumol
19-03-2013, 17:41
Ehhh gdzie ta wiosna:/ Prace budowlane od ponad tygodnia stoją ....:/ Mam nadzieję, że niebawem zima odpuści.

Co nie zmienia faktu, że można rozmyślać nad innymi aspektami:) Tak rozmyślam i rozmyślam i po moich poprawkach do projektu nie mam miejsca na lodówkę side by side :( Zarezerwowana wnęka za płytka (szerokość to nie problem), koło okna nie postawię, bo musiałbym je przesunąć za mocno w stronę krawędzi co wpłynęłoby na ogólny wygląd domu. Może Wy macie jakieś pomysły? Coś czuję, że jedynie zasbudowa w chodzi w grę...

KasiaG77
21-03-2013, 14:18
ja też miałam nadzieję, że przyjdzie wiosna a tu śnieg sypie niemiłosiernie :/ Gumol mi też podoba sie taka lodówka wiec pod nia zmniejszałam okno w kuchni zeby sie zmiesciła, zobaczymy czy sie uda:)

aLien01
21-03-2013, 14:28
Też czekam chcę w połowie kwietnia wystartować ale chcę poczekać aż trochę ziemia wyschnie pod roztopach.
Mam już podpisane umowy:
1. Ekipa na SSZ
2. Kierownik
3. Geodeta
4. Finalizuję rozmowy z hydraulikiem

Wstępnie jestem umówiony na ceny z lokalną hurtownią

Gumol
21-03-2013, 20:45
Alien przy takiej organizacji to mnie przegonisz raz dwa:) U nas cisza... Jutro jak nie przeszkodzą warunki atmosfer\yczne to jade do lasu po 200 stepli :)

Kasia ja chcialem poszerzyc wneke zeby zmiescila sie side by side, ale nie zwrocilem uwagi na glebokosc. Niestety wystawalaby za mocno takze pozostaje mi obejsc sie smakiem...

Szanta
24-03-2013, 09:20
Alien w kosztorysie, który udostępniłeś podajesz ceny netto czy brutto?

Stoję przed dylematem ile kredytu zaciągnąć, a chcę, żeby wystarczyło, żeby nie mieć później kłopotu.

A tak na marginesie w jakich bankach zaciągaliście kredyt?

Oj chcielibyśmy już ruszyć, PNB już jest, wykonawca również, teraz kwestia kredytu....

aLien01
24-03-2013, 11:16
Alien w kosztorysie, który udostępniłeś podajesz ceny netto czy brutto?

Stoję przed dylematem ile kredytu zaciągnąć, a chcę, żeby wystarczyło, żeby nie mieć później kłopotu.

A tak na marginesie w jakich bankach zaciągaliście kredyt?

Oj chcielibyśmy już ruszyć, PNB już jest, wykonawca również, teraz kwestia kredytu....

Ceny brutto

aLien01
25-03-2013, 17:50
Hej Gumol pamiętasz ile wydałeś na stal na stan 0?

Gumol
26-03-2013, 08:19
Alien,

W sumie ok 1900zł z transportem. Początkowo wydałem 1700, jednak podczas budowy zabrakło stali do wystawienie na podciągi i ekipa dokupowała,

leon_za
28-03-2013, 20:25
No nareszcie czuć wiosnę, chociaż może po pogodzie tego nie widać.

Papiery o pozwolenie na budowę złożone.

Dzisiaj podpisałem umowę z firmą budującą dom.

Wycena opiewała na 173.917,32 zł (SSO z geodetą, kierownikiem budowy, ze schodami wewnętrznymi, tarasami, dachem (10 okien połaciowych energooszczędnych 3 szybowych+nadbitka), fundamenty poniżej poziomu zamarzania 100 cm (Gumol zwrócił na to uwagę), oczywiście materiał załatwia firma budująca.

Ja zaproponowałem 150.000,00 zł - miny były kwaśne negocjacje prowadzone były na ich terenie i ich było dwóch a ja sam - nie zgodzili się więc zaproponowałem upust 10% i tu jakoś od razu się zgodzili ale gdy przeliczyli sobie cenę to nie byli zadowoleni jednak słowo się rzekło. Cena ostateczna to 156.500,00 zł - ja jestem zadowolony (wiem Gumol że można by taniej :)). Jeżeli ekipa będzie solidna to będą budować dalsze etapy.

Dodatkowo właściciel firmy będzie w przyszłości moim sąsiadem.

Za 30 dni powinienem mieć pozwolenie na budowę, więc jutro jadę podpisać umowę z energetyką o korzystanie z sieci bo przyłączenie podobno też trwa około 30 dni.

Gumol
29-03-2013, 11:37
Leon,

Cena jak z materiałami uważam, że rewelacyjna :) Ja przy ostrych negocjacjach i lataniu pewnie osiągnę podobny bądź ciut wyższy wynik :) fakt, że mam wtedy wpływ na każdy element materiału :) Za ok miesiąc, półtora będę w stanie powiedzieć ile dokładnie mnie wyniosła ta przyjemność. Ze względu na pogodę już 3 tydzień nic się nie dzieje ,jednak mam nadzieję, że po świętach ekipa będzie mogła ruszyć pełną parą. W końcu dzień będzie dłuższy o 1 h :)

Pietruch
02-04-2013, 19:14
Chociaż zima jeszcze trzyma u nas powoli się rusza. W związku z tym mam pytanie o schody. Robicie jak w projekcie lane betonowe czy ktoś może myśli o lekkiej konstrukcji drewnianej jak my. Czy ktoś się już do tego przymierzał i zna jakieś wady takiego rozwiązana.

180836180837180838180839

Gumol
03-04-2013, 10:23
Pietruch,

Miło widzieć, że ktoś ma postępy :) nam póki co pogoda skutecznie psuje wszelkie plany :(

Co do schodów to my robimy zgodnie z projektem czyli monolityczne, nie pasuje nam osobiście idea schodów o lekkiej konstrukcji. W moim oczuciu są one mniej stabilne, podczas chodzenia czuć jak pracują.

Inna sprawa, że wygodniej będzie przebiegała budowa mając od początku schody na piętro, a dwa że z reguły schody lane wychodzą mimo wszystko taniej.

W przypadku gdy schody wychodzą prosto z salonu na górę mógłbym się nad tym zastanowić jako że wygląda to zgrabniej, w przypadku dedykowanej klatki schodowej wybieram lane :)

aLien01
06-04-2013, 07:09
Witam w sobotni poranek

Wczoraj miałem wolne i troch pojeździłem za oknami, drzwiami i bramą. Razem z zaprzyjaźnioną firmą rzuciliśmy okiem na projekt a dokładnie na montaż bramy. I tu mam pytanie do tych co już wstawili bramę ewentualnie są chwilę przed montażem. Czy nie ma za mało miejsca na montaż jej. Chodzi o wysokość nadproża w miejscu gdzie jest płaski dach nad garażem. Zostaje tam 15cm tylko.
Poniżej zdjęcie dla zobrazowania

aLien01
06-04-2013, 07:20
Na stronie MG Projekt w komentarzach znalazł się też ten problem przy projekcie Gala (bardziej wypasiona wersja Party)
"Witam ponownie. Ważna informacja dla budujących i dla MG Projekt: Podciąg P7 w garażu zaczyna się za nisko i jest problem z bramą garażową, a raczej z silnikiem do niej, po otwarciu bramy nie ma miejsca na silnik i trzeba kombinować. Mi zamontują w końcu silnik boczny, ale nie wiem czy sobie poradzi z tak dużą bramą. Dla budujących mam radę aby w podciągu pozostawić przepust na wysokości 240cm średnica 10cm powinna wystarczyć, a podciągowi chyba nie zaszkodzi :) mój ma 80 cm wysokości i 37 szerokości bo budowałem ściany na ytongu 36,5. Fajnie by było jakby Pan Michał przeanalizował co z tym fantem zrobić. Pozdrawiam Marcin Mazerewicz
Odpowiedź MG Projekt
Witam serdecznie . Panie Marcinie - przekazuję to architektowi , który opracowywał Galę i postaramy się coś wymyślić . Faktem jest , że garaż jest w ogóle niski i nie można go za bardzo podnieść , a więc i podciągu P7 nie ma za bardzo gdzie unieść w górę ... Postaramy się zmodyfikować część garażową ,aby swobodnie mieścił się napęd górny bramy garażowej . Pozdrawiam , Michał Gąsiorowski"

Coś jest na rzeczy :(

Szanta
06-04-2013, 11:45
Planuję ogrzewanie gazowe ziemne z sieci miejskiej, wentylację mechaniczną z rekuperacją oraz dodatkowo ogrzewanie kominkowe (bez płaszcza wodnego) - jak mam co jakiś czas palić w kominku to niech zyska na tym cały dom. W zimie wiadomo grzejemy w domku to i mamy ciepłą wodę, ale co z latem? Czy grzać wodę gazem przez cały rok czy lepiej dla samej ciepłej wody latem zainstalować alternatywne ogrzewanie np: kolektory słoneczne?


Leon mam pytanie....
Czy robicie kominek z DGP? Doczytałam, że są trudności z [połączeniem rekuperacji z WM i kominka z DGP.
Zrujnowało to moją koncepcję i teraz wahamy się z mężem czy w ogóle robić DGP, bo ogrzewanie planujemy tak jak Ty gazowe,
kominek z DGP no i wówczas wentylacja musiałaby zostać grawitacyjna :(
Pompa ciepła wydaje mi się zbyt kosztowną inwestycją. Radzono nam jeszcze żeby wstawić kominek ale bez rozprowadzenia, Rekuperacja podobno wymiesza w domu to ciepło.... No nie znam się :(

A jak robią inni... Gumol, Kasia, Alien ?

Gumol
06-04-2013, 13:27
Alien,

Są bramy z prowadzeniem L, taka też jest zaproponowana w projekcie.

Póki co nie zwróciłem na to uwagi i mam wycene na brame z prowadzeniem typu N. Jednak zobacz poniżej

http://www.systemo.com.pl/bramy_garazowe_prowadzenia.html

typ L jest do 120 mm

W poniedziałek zadzwonie do przedstawiciela Krispolu i sie dowiem.


Szanta,

Przykro mi ja nie pomogę :( My osobiście rezygnowaliśmy z kominka także ten aspekt nam odpada i możemy robić wentylację mechaniczną bez najmniejszych problemów.

aLien01
06-04-2013, 14:26
U siebie na projekcie mam napisane "Brama segmentowa Hormann 500x225 (Lz xRm) dla prowadzenia N"

Gumol po ile policzyli ci bramkę Krispola?
Macie już ceny okien? U mnie wychodzą wszystkie wyceny około 20tys. z czego nie robię okna na taras przesuwanego tylko tradycyjnie otwierane.
Dostałem też wycenę więźby wyszło 8tys.

leon_za
06-04-2013, 20:17
Leon mam pytanie....
Czy robicie kominek z DGP? Doczytałam, że są trudności z [połączeniem rekuperacji z WM i kominka z DGP.

Rekuperator, GWC i DGP miała robić u mnie jedna firma - czyli zarobiliby troszkę kasy. Jednak sam właściciel firmy odradza mi GWC i DGP. I najprawdopodobniej z tego zrezygnujemy zabudowując tylko i wyłącznie rekuperator.


Straszny ruch na forum, jakby wiosna się zbliżała.
Problemu z bramą mam nadzieję że nie będzie bo ja dodatkowo poszerzyłem ją do 5,5 m. Bramę będę zamawiał z firmy Wiśniowski - wstępna wycena z napędem i pilotem coś około 7.000 - 7.500

Szanta
07-04-2013, 05:56
Rekuperator, GWC i DGP miała robić u mnie jedna firma - czyli zarobiliby troszkę kasy. Jednak sam właściciel firmy odradza mi GWC i DGP. I najprawdopodobniej z tego zrezygnujemy zabudowując tylko i wyłącznie rekuperator.


Czyli rezygnujesz również z kominka? czy zostawiasz kominek w salonie bez DGP ?
/tak mi również sugerowano/

Wówczas kominek jest używany jedynie sporadycznie....
Nie lubię ogrzewania gazowego. Kiedy robią się zimne grzejniki w największe mrozy /temperatura w pomieszczeniach nagrzana do
określonej temperatury/ wówczas mam takie uczucie zimna. W mieszkaniu dogrzewam kominkiem z DGP i jest ok.
A w domu, to nie wiem. Chyba kominek bez DGP spełnia wówczas funkcję raczej już tylko rekreacyjno-ozdobną.

No mam dylemat. Rekuperacja mnie kręci, ale brak alternatywnego ogrzewania do gazu zniechęca...

leon_za
07-04-2013, 07:53
Czyli rezygnujesz również z kominka? czy zostawiasz kominek w salonie bez DGP ?
/tak mi również sugerowano/

Z kominka nie rezygnuję. Poniekąd będzie spełniał tylko rolę rekreacyjną jednak umieszczenie wywiewu rekuperacji nad kominkiem sprawi że ciepłe powietrze z kominka będzie wracało do rekuperatora i bardziej ogrzeje "nowe" powietrze z zewnątrz.

Ogrzewanie zakładam podłogowe wtedy temperatura 21 st C jest odczuwalna jak 22 st C ponieważ najwięcej ciepła ucieka przez stopy i głowę a stopy już będziemy ogrzewać od podłogi. Kaloryfery jedynie w garażu (i może kiedyś na brzuchu :))

A tak na marginesie u mnie sprawy idą do przodu. Projekt pojechał do konserwatora zabytków, umowa z energetyką prawie podpisana, umowa z firmą budowlaną podpisana i czekam już tylko na PNB. Mamy zamiar w maju ruszyć.

Gumol
07-04-2013, 10:55
Alien co do bramy to masz rację w projekcie też mam prowadzenie N, źle kojarzyłem :) Co nie zmienia faktu że są bramy na L, które mogą mieć zastosowanie u nas :)

Ogólnie wycenę mam póki co tylko jedną, jeszcze czekam, na oknoplast, vetrex i bramę wiśniowskiego.

Z Krispolu:
- brama Sirroco Slick dla prowadzenia N - 5143.56 brutto + zestaw automatyki 1089,29 brutto + montaż bramy 540 brutto + montaż automatyki 324
-Okna 3 szybowe w kolorze winchester na profilu FEN 76, okucie winehouse z ciepłą ramką, 7 komorowe, klamki secustic, Uw od 0,87 do 1,02.
Cena za 11 okien (w tym jeden fix) 16 559 zł + montaż 1550zł
-12 rolet z silnikami i montażem 10500 brutto.

Nie wygląda to źle, ale jeszcze zobaczymy jak będzie z innymi i może uda się zbić cenę.

Gumol
08-04-2013, 14:09
Mam dodatkową wycenę bramy od Wisniowskiego jednak u nich najnizsze prowadzenie to 160 mm, więc nie do końca ma zastosowanie u nas przy standardowych zalozeniach.

TYP BRAMY: SSt
- TYP PANELA: G
- STRUKTURA PANELA: Smoothgrain
- KOLOR: WINCHESTER
- INNY KOLOR: ---
- WYMIAR TYPOWY BRAMY: TAK
- SZEROKOŚĆ: 5000
- WYSOKOŚĆ: 2250
- SPOSÓB OTWIERANIA: A
- NAPĘD BRAMY: OPTIMUM 600
- NADPROŻE: 160
- POWIERZCHNIA: 11,2500
- PRZESTRZEŃ BOCZNA W1: 110
- PRZESTRZEŃ BOCZNA W2: 110
- GŁĘBOKOŚĆ GARAŻU E: 3550
- HAMULEC BEZPIECZEŃSTWA: TAK
Cena z montażem: 6 839,64

aLien01
12-04-2013, 13:48
Dzisiaj miałem tyczenie budynku przez geodetę a jutro wjeżdża koparka - sezon budowlany uważam za otwarty :)

Gumol
13-04-2013, 21:17
ALien,

Gratulacje, zapewne szybko mnie dogonisz! U nas szalowanie nadproży podciągw itd, a w tygodniu pewnie zaczną układać strop.

Podziel się zdjęciami z wykopów, jestem ciekawy jak wielką dziurę tworzysz :)

aLien01
14-04-2013, 07:57
Gumol ile kosztował Cię strop (belki,pustaki). Zdjęcia już wkrótce :)

Gumol
14-04-2013, 12:04
Alien,

Kupowałem strop czamaninka i kosztowało mnie to odpowiednio:

- belki stropowe + pustaki terriva 7508,52 brutto
- siatki dozbrajające belki 375 brutto

PS. Czekam na fotki :)


Jeszcze jedna uwaga do Wszystkich, jako, że ja to zauważyłem dopiero wczoraj :) Zwróćcie uwagę na okno w dolnej łazience. Do wczoraj myślałem, że składa się ono z dwóch części (90 +40), jak się okazało 40 jest tylko doświetleniem spocznika co jak dla mnie mija się z celem (uwidoczni kurz na spoczniku :P, może często dostać parę ciosów z nogi, wizualnie średnio pasuje, choć to kwestia gustu). Wczoraj poprosiłem murarzy o załatanie dziury w jego miejscu, więc w czerwcu przekonamy się czy był to dobry wybór.

leon_za
17-04-2013, 20:48
Dla porównania mi zaproponowano następujące ceny: (zaznaczam że ja bramę powiększyłem do 550)

Brama HORMANN:
Firma nr 1: 7.600
Firma nr 2: 8.260

Brama NORMSTAHL: 11.100

Czekam jeszcze na następne wyceny (KRISPOL odpada ponieważ robią bramy tylko do 500 cm)

Co do okien wyceny bardzo przybliżone do Gumola - czekam jeszcze na wycenę okien w systemie VEKA

Gumol
21-04-2013, 11:57
Widzę, że w temacie ostatnio duża cisza to powrzucam coś na ożywienie atmosfery :) Jako, że ekipa walczy głownie ze zbrojeniem, mam wrażenie że prace idą teraz bardzo wolno. Mam cichą nadzieję, że do końca tygodnia ułożą strop.
184915184916184917184918184919

Alien,

Pisałeś, że masz wstępną wycenę na więźbę na 8000. Ile m3 liczyłeś? Mi po drobnych poprawkach cieśli wyszło 12,5m3. Licząc że jakimś cudem uda mi się dostać zaimpregnowane drewno przy cenie 800zł za 1 m3 to wychodzi 10 000 :( Fakt, że to z wliczeniem słupów na taras.

Pietruch
21-04-2013, 12:21
U nas stan przed więźbą. Więźba ma kosztować 750 z impregnacją i dostawą. Ułożenie dachu 75 na gotowo. Dachówka Actua, okna Velux (8 szt.), rynny, folie i inne materiały 35000. Mają ruszać po długim weekendzie.
Jakie wybraliście okna dachowe?

184922

aLien01
21-04-2013, 16:38
W dwóch składach liczyli mi i wychodziło podobnie około 7m3 drewna. koszt około 7500zł do 7800zł z deska czołową

aLien01
21-04-2013, 19:56
Gumol czy salon z kuchnią masz nie zmieniony zgodny z projektem?

Gumol
21-04-2013, 20:05
Alien,

W załączniku masz zrzut drewna od mojego cieśli. W zestawieniu oryginalnym brakuje łat i kontrłat a to już prawie 3m3. Dodatkowo prawdopodobnie będę zmieniał płatwę kalenicową na dwie płatwie w połowie każego skosu - dzięki temu dach będzie wytrzymalszy co jest ważne przy dachówce ceramicznej. U mnie natomiast brakuje deski czołowej, muszę dodać :)

184962

Co do układu spiżarni i kuchni to zostaje bez zmian. Jedynie okno w kuchni zostało zmniejszone.

Gumol
22-04-2013, 20:46
No i jednak dach będzie standardowej konstrukcji. Kierowniczka przekierowała mnie do architekta celem przeliczenia obciążeń itd., więc odpuszczam temat. Szkoda czasu, nerwów i pieniędzy. Niemniej więźba zamówiona na 8 maja i wtedy to mają wchodzić cieśle do dachu. Kiedy to się stanie faktycznie to wyjdzie w praniu :) Impregnowana więźba w ilości 12m3 (wliczając deskę czołową, łaty i kontrłaty :)) wraz z transportem tirem wyjdzie 8900.

Pietruch,

Okien dachowych jeszcze konkretnych nie mam. Będzie albo velux albo roto :) U mnie co prawda tylko 4 sztuki, ale planuje wziąść opcję z kołnierzem styropianowym oraz markizą zewnętrzną. Zdecyduję się na uchył 1/2 bądź 3/4 ze względu na wysokość ich posadowienia ok 170cm od posadzki, jako że i tak widać z nich będzie głownie niebo :)

W chwili obecnej mam już wybrane wstępnie okna, rolety i bramę garażową. Ostateczną decyzję podejmę po pomiarze jednak za komplet (całość Krispola) + kontaktrony w rolety wyjdzie ok 34 -35 tysięcy.


A Wy już się rozglądaliście za oknami? Jakie są Wasze decyzje i przemyślenia?

aLien01
22-04-2013, 21:02
Cześć Gumol
Ja zdecydowałem się na okna krispola - dąb antyczny - umowa podpisana 18.500zl z montażem - troche pozmieniane względem oryginalnego projektu
Brama Hormann - jasno szara
Drzwi wejściowe frontowe i do kotłowni - Wikęd - jasno szare
Koszt bramy i drzwi 14800zł ale chcę zejść do 14tys.
Okien połaciowych mamy 5szt.. Całość materiałów na dach czyli dachówka Robena antracytowa, okna, rynny, 2 wyłazy, wszelkie dodatki 18.900zł z transportem