PDA

Zobacz pełną wersję : Renowacja belek na poddaszu



BlueCactus
11-03-2012, 12:07
Witam, zaczynamy remont poddasza i już na samym początku pojawił się problem - co zrobić z drewnianymi belkami??? Ekipa budowlana doradza obudować/zabudować wszystko płytami k-g. Mi ten pomysł nie podoba się, chcę miec drewno na poddaszu a nie same płyty. Niestety belki mają po kilkadziesiąt lat i nie grzeszą urodą. Co z nimi zrobić? Czy próbować wyszlifować je, załatać, pomalować, czy rzeczywiście rozsądniej będzie zabudować je???

zosik
11-03-2012, 17:36
Witam!
Nie zasłaniaj ich, cały urok w takich belkach! :)
Proponowałabym wyszlifować, żeby drzazg nie było i posmarować woskiem do drewna i będą śliczne.
Pozdrawiam :)

BlueCactus
11-03-2012, 18:24
Również przychylam się do pozostawienia ich, taki był początkowy zamysł. Jednak opinia naszego szefa budowy (obudować, obudować, obudować! i to o zgrozo płyta k-g) zasiała ziarenka niepewności. W końcu to on jest fachowcem, a ja tyko babą ceniącą stare drewno :D Może spróbuję na jednej belce, jeżeli w miarę uda się ją doprowadzić do "ładu", to zdecydujemy się na renowację.

zosik
11-03-2012, 18:58
No dokładnie :)
Teście tylko woskiem smarowali, bo mieli to szczęście, że belki były równiutkie i wyglądają teraz bosko!! Ale polecam wątek Kubel30, ta to się nad belkami naznęcała :)
A z fachowcami taki jest :) Myślą, że to co "baba" mówi nic nie warte i że pozjadali wszystkie rozumy ;)
Może pokażesz jakieś plany poddasza, inspiracje, pomysły na nie :) Chętnie popatrzę :D

aisa222
11-03-2012, 20:12
Też jestem za pozostawieniem belek :D

m4rsh4ll
11-03-2012, 20:37
Łatwiej jest zabudować, niż zrobić tak żeby postawić płyty KGKa miedzy belkami, ponieważ trzeba kombinować z wycinaniem i z cięciem stelaży oraz płyt..
Poproś swojego fachowca o Trochę inwencji, poszperaj na forum jak sobie ludzie poradzili z belkami i płytami kgk, widziałem gdzieś na forum ładnie wkomponowane właśnie w takie płyty, jak znajdę to dokleję.

Belki spróbuj oczyszczać gorącą woda z szarym mydłem i szorować gąbką, jeśli to nie pomoże szlifierka i delikatnie żeby nie zniszczyć, niektóre szlifierki mają poważną moc, poza tym musisz wiedzieć ze szlifowanie belek to masa pyłu, który wszędzie będzie osiadał. Zakup sobie maseczkę, ale taką lepszą, i okulary ochronne.

Patrząc na te belki.. już wydają się ładne, prawda ? A jak będą wyglądały oczyszczone i zakonserwowane ? Lakieru bym nie używał, zostawiłbym surowe szorstkie, przynajmniej ja nie lubię błyszczących się belek.
Belki można ładnie wyeksponować, tylko trzeba to robić z głową i nie na tzw. "odpiernicz"

Pozdrawiam

Marcin

ps. oto zdjęcia Macieja z forum, jedna z najpiękniejszych galerii jakie widziałem, jeśli chodzi o wykończenie wnętrz..

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=14798&d=1277492361

Więcej tutaj
http://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=1399&attachmentid=14796

zosik
11-03-2012, 21:35
Nie wiem o jaki dokładnie efekt Ci chodzi, ale zerknij jak jest u nas, może w czymś to pomoże

https://lh3.googleusercontent.com/-pHqUDw6e_1E/T10Z1woOxhI/AAAAAAAAAMQ/KIMfmqkom58/s640/IMG1347.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-yWN5eUSNFW8/T10aTj2DU5I/AAAAAAAAAMY/50xK9VpLQwo/s640/IMG1349.jpg

BlueCactus
12-03-2012, 07:49
Bardzo dziękuję za porady i zdjęcia! Warto powalczyć o takie efekty :-) Na poddaszu stawiamy na dużą przestrzeń, chcemy miec dużo drewna, na ścianach cegły...trochę taki klimat loftowy. Po podłodze mamy 110 m2 i i połowa tej powierzchni będzie otwarta, dlatego nie bardzo wyobrażam sobie obudowanie belek :-)

zosik
12-03-2012, 09:01
No i o to chodzi :) tak 3maj i nie dawaj się fachowcom :)
W razie czego zapraszam do siebie, może coś podpatrzysz :)

gumis107
13-03-2012, 18:23
Witam belki niezle wyglada tez malowane lakierobejca typu DELTA.To taki lakier ,ale bardzo gesty o konsytencji towotu ,wiec nie kapie przy malowaniu ,ani nie wsiaka w plyty k-g.Robilem nim juz 2 strychy i moge polecic.Pzdr

BlueCactus
14-03-2012, 07:25
To zapisuję sobie producenta i poszukam w sklepach internetowych, pewnie na taką ilośc drewna to będzie trzeba kupić sporo takiej lakierobejcy. Dziękuję!

BlueCactus
14-03-2012, 07:33
Mam jeszcze pytanie - czego najlepiej użyć do szlifowania tych belek? Zwykły papier ścierny - ręce odpadną i zajmie to strasznie dużo czasu. Użyć zwykłej tarczy na wiertarkę, czy np pokusić się o zakup jakiegoś urządzenia (np. http://sklep.internetowy.trops.pl/index.php?page=shop.product_details&product_id=466&flypage=garden_flypage.tpl&pop=0&option=com_virtuemart&Itemid=3 )?

gumis107
14-03-2012, 18:14
Witam sloje drewna ladnie wychodz pod szczotka ,mona robic recznie ,ale dosc dlugo to trwa albo szczotke zalozyc na wiertke ,idzie duzo szybciej ,ale bardzo sie kurzy.Delte mozesz kupic w specjalistycznych sklepach chemicznych ,nie jest tania ,ale biorac pod uwage wydajnosc to warto ja kupic ,poza tym bardzo ladnie nia wychodza laczenia plut k-g z drewnem .Pzdr

BlueCactus
23-03-2012, 07:18
A możecie polecić inną sprawdzoną lakierobejcę? Delty nie mogę dostać w żadnym sklepie.

JAGIENKA
23-03-2012, 19:03
My użyliśmy szczotki drucianej na wiertarce. Potem pomalowaliśmyto LAZURĄ OHRONNĄ 3V3. Jeśli chcecie zostawić belki to pomalujcie je i zabezpieczcie przed pobrudzeniem przy szpachlowaniu itp. My tego nie zrobiliśmy i trochę musiałam szlifować te zabrudzenia i podmalowywać lazurą i to ostrożnie bo ten preparat bardzo farbuje. Część belek musieliśmy obudować i lazura na tych nowszych drewnianych elementach jest jaśniejsza (malowaliśmy dwukrotnie).

BlueCactus
26-03-2012, 06:40
Dziękuję za wszytskie rady! Belki są już po wstępnym "wyczyszczeniu". Mąż potraktował je strugiem elektrycznym, później dopieszczał papierem ściernym. Szczeliny uzupełnilismy masą szpachlową do drewna i jak wyschnie malujemy :-)

Masert
25-04-2018, 11:23
Witam, zaczynamy remont poddasza i już na samym początku pojawił się problem - co zrobić z drewnianymi belkami??? Ekipa budowlana doradza obudować/zabudować wszystko płytami k-g. Mi ten pomysł nie podoba się, chcę miec drewno na poddaszu a nie same płyty. Niestety belki mają po kilkadziesiąt lat i nie grzeszą urodą. Co z nimi zrobić? Czy próbować wyszlifować je, załatać, pomalować, czy rzeczywiście rozsądniej będzie zabudować je???

Ja na poddaszu mam płyty gipsowo-włóknowe z firmy :spam:l. Płyty są lekkie, bardzo niska waga konstrukcji, a przy tym jest to sztywne, aha i jeszcze są dzwiękoszczelne. Przed montażem miałem wilgoć w pomieszczeniu teraz nie ma tego problemu. Ze szwagrem zakładaliśmy, dosyć prosto się to robi, ale my pracujemy w budowlance

Bernard123
03-05-2018, 19:30
Cały urok i ozdoba w takich belkach, dodatkowo jak widać że jest to wiekowe drewno to tym bardziej :D