PDA

Zobacz pełną wersję : strop teriva prosze o porady.



pawel2210
12-03-2012, 20:02
witam wszystkich:)
za trzy tygodnie zamierzam robić strop terive... chce to zrobić bez żadnych fachowców tylko z pomocą rodziny (w sumie będzie nas czterech młodych silnych chłopaków:D) powierzchnia stropu to niecałe 140m2. do zrobienia są dwa balkony; jeden nad wykuszem(monolit) drugi nad nad drzwiami frontowymi na dwóch okrągłych filarach(tez monolit) mam do was kilka pytań odnośnie tego przedsięwzięcia i proszę o cenne wskazówki żebym o czymś nie zapomniał...

pyt1: ściany mam wymurowane z suporeksu 24cm najlepiej zamiast szalować wieniec w kolo kupił bym gotowe krztaltki(tym bardziej ze mogę je kupić tanio i bez watu) problem w tym ze przemurowałem ostatnia warstwę z cegieł i jak dodam jeszcze krztaltki to pomieszczenia będą wyższe o 15cm niż na projekcie... co zrobić skuć cegły?

pyt2 jak dobrze ustawić slupy pod balkonem żeby się wszystko nie rozlecialo podczas zalewania?

pyt3 jak szybko jesteśmy w stanie to przygotować do zalania?(chęci mamy dużo):D

był bym bardzo wdzięczny gdyby ktoś odpowiedział na moje pytania i/lub dodał jakieś cenne wskazówki. pozdrawiam:D

pawel2210
12-03-2012, 20:05
nie mam elektronicznej wersji projektu ale postaram się zrobić zdjęcie i wkleić...

MusiSieUdac
12-03-2012, 20:11
pyt1: ściany mam wymurowane z suporeksu 24cm najlepiej zamiast szalować wieniec w kolo kupił bym gotowe krztaltki(tym bardziej ze mogę je kupić tanio i bez watu) problem w tym ze przemurowałem ostatnia warstwę z cegieł i jak dodam jeszcze krztaltki to pomieszczenia będą wyższe o 15cm niż na projekcie... co zrobić skuć cegły?
Albo zrobic wieniec w deskowaniu, albo skuc cegly i w ksztaltkach (znacznie ulatwia prace), albo zlozyc aneks do pozwolenia na budowe o podniesienie wysokosci budynku o 10cm ( tyle podnosi ksztaltka).


pyt2 jak dobrze ustawić slupy pod balkonem żeby się wszystko nie rozlecialo podczas zalewania?
Metalowe sztyce czy stemple drewniane, stemple mozna zbic ze soba, zabiajajac je deskami na krzyz
Sztyce trzymaja legary na glowicach


pyt3 jak szybko jesteśmy w stanie to przygotować do zalania?(chęci mamy dużo):D
Mozna i w tydzien, ale lepiej powoli i dokladnie

pawel2210
12-03-2012, 20:17
ze zmiana wysokosci budynku raczej nie bylo by problemu, ale nie wiem jak by to wygladalo...

MusiSieUdac
12-03-2012, 20:38
To zostaw cegly i zrob wieniec w deskowaniu, taniej niz ksztaltki ( jak masz deski na szalunek oczywiscie)

pawel2210
12-03-2012, 20:40
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2bc98a36077a067a.html

pawel2210
12-03-2012, 20:45
http://images49.fotosik.pl/1380/2bc98a36077a067am.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=2bc98a36077a067a)

pawel2210
12-03-2012, 20:52
coś się udało wkleić:) nad garażem jest zmiana i tez będzie teriva ale nie mam aktualnego rysunku...
jeśli zostawię cegły to mogę wtedy układać belki prosto na cegły? i jak dobrze przymocować szalunki z desek?(mam bk 400)

pawel2210
12-03-2012, 20:57
nie ukrywam ze zależy mi trochę na czasie, będę miał 2 tyg urlopu i chciałbym jeszcze zacząć ścianę kolankowa... wiec może leprze krztaltki?

MusiSieUdac
12-03-2012, 21:07
No niekoniecznie belki prosto na cegly, bo belka musi wejsc w wieniec,musisz podniesc belki wyzej. ( najlepszym rozwiazaniem jest wieniec opuszczony)


Wieniec w deskowaniu, robisz tak. Jesli wieniec mialby miec np 24cm to zbijasz blat na ok 45 cm. Robisz dwie - trzy laszki na 24cm i lekko przybijasz je do wewnetrznej strony blatu ( tak bys pozniej mogl je latwo wyjac). Licujesz je z jego wierzchnia krawedzia. Przykladasz blat do sciany, tak ze opiera sie na tych laszkach, a dolna czesc ma naddatek. Przywiercasz do sciany ta czesc co Ci sie laczy ze sciana ( czyli ten naddatek). Od gory przywiazujesz blat do belek drutem wiazalkowym zlozonym na trzy i naciagasz go. I tak kazdy blat po kolei i potem laczysz je ze soba. Trzeba pamietac o poziomowaniu szalunku, no i o mocnym i stabilnym zaparciu go, beton to jest sila

Jesli chodzi o projekt to pamietaj o wymianach przy kominach, sitakach podporowych ( ladnie naniesione) i zeby zebra byly w przedziale od 7 do 15 cm

pawel2210
13-03-2012, 10:05
No niekoniecznie belki prosto na cegly, bo belka musi wejsc w wieniec,musisz podniesc belki wyzej. ( najlepszym rozwiazaniem jest wieniec opuszczony)


Wieniec w deskowaniu, robisz tak. Jesli wieniec mialby miec np 24cm to zbijasz blat na ok 45 cm. Robisz dwie - trzy laszki na 24cm i lekko przybijasz je do wewnetrznej strony blatu ( tak bys pozniej mogl je latwo wyjac). Licujesz je z jego wierzchnia krawedzia. Przykladasz blat do sciany, tak ze opiera sie na tych laszkach, a dolna czesc ma naddatek. Przywiercasz do sciany ta czesc co Ci sie laczy ze sciana ( czyli ten naddatek). Od gory przywiazujesz blat do belek drutem wiazalkowym zlozonym na trzy i naciagasz go. I tak kazdy blat po kolei i potem laczysz je ze soba. Trzeba pamietac o poziomowaniu szalunku, no i o mocnym i stabilnym zaparciu go, beton to jest sila

Jesli chodzi o projekt to pamietaj o wymianach przy kominach, sitakach podporowych ( ladnie naniesione) i zeby zebra byly w przedziale od 7 do 15 cm

dziekuje za odpowiedz:D co to te siatki podporowe? a jesli chodzi o te szalunki to duzo roboty z nimi... moze szybciej by bylo skuc cegly i dac ksztaltki nawet na klej bo sciany mam bardzo rowno wymurowane...?

pawel2210
13-03-2012, 11:45
a moze by ktos napisal mniej wiecej ile potrzebuje stepli? bo nie wiem jak to wyliczyc... no ico jeszcze powinienem kupic(mam stal belki pustaki deski szalowki 1,3m3 nazedzia) nie wiem czy nie przydadza sie kliny drewniane?
zastanawiam sie czy kupic szalunki na filary papierowe czy moze sa jakies betonowe do murowania? bylo by wtedy stabilniej i latwiej moze by poszlo z szalowaniem balkonu?
zastanawiam sie tez nad kolejnoscia prac zeby wszystko dobrze szlo?

william.bonawentura
13-03-2012, 15:43
Jeśli masz ściany z betonu komórkowego to odległość belki od tego pustaka powinna być jak największa (by rozłożyć nacisk). Zamiast tych cegieł najlepiej byłoby dać wysoki wieniec opuszczony. 35cm przy Terivie 24cm będzie jak dla mnie wystarczająco by belki weszły powyżej dolnych prętów i jeszcze została "poduszka" na rozłożenie nacisku. Choć 40cm to byłby ideał. Odmierz sobie to teraz na ścianie i zdecyduj czy skucie cegieł czy deskowanie,

pawel2210
13-03-2012, 16:14
Jeśli masz ściany z betonu komórkowego to odległość belki od tego pustaka powinna być jak największa (by rozłożyć nacisk). Zamiast tych cegieł najlepiej byłoby dać wysoki wieniec opuszczony. 35cm przy Terivie 24cm będzie jak dla mnie wystarczająco by belki weszły powyżej dolnych prętów i jeszcze została "poduszka" na rozłożenie nacisku. Choć 40cm to byłby ideał. Odmierz sobie to teraz na ścianie i zdecyduj czy skucie cegieł czy deskowanie,
no a jakbym dal te ksztaltki stropowe to bedzie zle? na nich mozna opierac belki i zostaje jeszcze miejsce na zbrojenie pod nimi...

pawel2210
13-03-2012, 16:30
oczywiscie chodzi mi o ksztaltki betonowe, bo ceramiczne sa bardzo drogie...

pawel2210
13-03-2012, 20:21
jest na forum ktos zyczliwy i sie na tym zna?:)

beton44
13-03-2012, 21:01
ładny filmik, wersja z kształtkami

/w wersji bez kształtek trzeba zrobić szalunek tak żeby wlany w niego beton zastąpił też i kształtki


http://www.youtube.com/watch?v=nGHiyCc6p6Y

william.bonawentura
13-03-2012, 21:45
Według mnie rozłożenie nacisku na bloczek będzie lepsze przy tych kształtkach i usunięciu cegieł niż z nimi i niskim wieńcem. Ale najlepszym rozwiązaniem byłby wysoki wieniec, w którym pomiędzy belką a miękkim pustakiem byłoby 15cm betonu.

pawel2210
14-03-2012, 15:59
a jak uzyje tych ksztaltek to musze steplowac belki przy samej scianie czy tylko w srodku?

beton44
14-03-2012, 19:05
tak, tak jest przecież na filmiku...

ten szalunek pod ścianą pełni rolę podtrzymywania ciężaru /sporego/ do czasu związania betonu
oraz rolę wyrównawczą - coby było równo :stirthepot:

pawel2210
14-03-2012, 20:25
tak, tak jest przecież na filmiku...

ten szalunek pod ścianą pełni rolę podtrzymywania ciężaru /sporego/ do czasu związania betonu
oraz rolę wyrównawczą - coby było równo :stirthepot:
myślałem ze jak się daje te kształtki to nie trzeba stemplować przy ścianach... ale młody jestem i mało jeszcze wiem:) no nic jak ma być to oczywiście będzie:) kurcze to ze 200 stempli będę potrzebował... pozdrawiam

pawel2210
16-03-2012, 20:42
jesli nawet jak dam krztaltki to trzeba steplowac pod scianami to chyba lepiej zostawie cegly a wieniec zaszaluje deskami...

beton44
17-03-2012, 06:05
w właśnie tak, klasycznie

tylko pamiętaj o wieńcu opuszczonym i naciskaj na jego wykonanie

wykonawca raczej będzie udawał że nie słyszy jak o czymś takim mówisz:stirthepot:

pawel2210
17-03-2012, 17:57
w właśnie tak, klasycznie

tylko pamiętaj o wieńcu opuszczonym i naciskaj na jego wykonanie

wykonawca raczej będzie udawał że nie słyszy jak o czymś takim mówisz:stirthepot:
wykonawca to ja:) dam rade(chyba) :)

rainder
23-03-2012, 10:12
ładny filmik, wersja z kształtkami

/w wersji bez kształtek trzeba zrobić szalunek tak żeby wlany w niego beton zastąpił też i kształtki

O, jaki film spoko, nie wiedziałem, że takie wizualizacje są w necie.