PDA

Zobacz pełną wersję : Jak dzialac z zagranicy? Remont generalny domu - znajde polska firme budowlana?



Philipa
13-03-2012, 16:50
Witam wszystkich.
Z gory przepraszam za naiwnosc moich pytan i prosze o cierpliwosc, jestem nowa...:-)

Od "wiekow" mieszkam w Berlinie, wraz z mezem zamierzamy kupic tu dom. Dom, ktory mamy na oku, wymaga remontu kapitalnego - oprocz okien (dziwne, ale ostatnio wlasciciel je wymienil....) nalezaloby w nim odnowic wszystko, do tego wysuszyc piwnice i rozbudowac strych...

Dom jest z lat 30 i ma 128 m2 powierzchni mieszkalnej + 120 m2 dodatkowo pow. urzytkowej (strych i piwnica), a fakt, ze sie nim interesujemy wynika z tego, ze nowy dom (lub dom w stanie bdb.) w tej dzielnicy kosztuje dla nas za duzo.

Problem polega na tym, ze chetnych do kupienia tego domu jest kilku i sprzedaz odbedzie sie po przeprowadzeniu przez maklera prywatnej licytacji - dom kupi, kto da najwiecej...

Wiec musimy stwierdzic, ILE trzeba w ten dom zainwestowac, by ocenic, jaka sume mozemy podac podczas licytacji.

A teraz moje naiwne pytanka:

- jaka jest szansa, ze znajde polska firme bud. (najchetniej 2-3 fachowcow potrafiacych "wszystko") ktora zechce przeprowadzic ten remont i nie zrobi mnie cenowo w Karola - wiadomo, ze chce zaoszczedzic, jesli tego bym nie chciala, zatrudnilabym Niemcow. Obawiam sie, ze wiekszasc firm zaoferuje mi "niemieckie" ceny. jestesmy gotowi zaplacic troche wiecej, niz za prace w Polsce, ale nie przesadzajac.

Jak do tego podejsc? Dac ogloszenie i zaprosic 2-3 ekipy do Berlina (jak wiadomo, to tylko (?) 100 km od granicy), by zrobily mi kosztorys? Pozwolenie na prace w Berline nie jest potrzebne, wystarczy miec NIP europejski, z tego co wiem... (tego sie jeszcze dowiem).

-Czy mozna ocenic mniej wiecej koszty remontu (czytalam tu gdzies cos o 1500 - 2000 Zl./m2 - jak mam to rozumiec? Powierzchni calej, czyli lacznie z piwnica i strychem do adaptacji?).

Do zrobienia byloby:

- elektryka
- nowe rury
- izolacja domu
- wysuszenie piwnicy (wilgoc na jednej scianie) i jej izolacja, by z 2 pomieszcen zrobic kiedys moze pokoje
- nowy dach, rozbudowa dachu, by tez uzyskac pokoj (ogrzewanie nie bedzie tam potrzebne, ale prad) i moze tez podwyzszenie dachu - przynajmniej z jednej strony....
- zamontowanie schodow na strych (moga byc np. schody wysuwane)
- usuniecie plesni (przedpokoj)

oprocz tego (tu wiem, ze ceny sa b. rozne, bo material moze byc tanszy i drozszy, my chcielibysmy wyladowac w kategorii dobry-bardzo dobry)
- WC dla gosci i lazienka
- odnowienie schodow
- wszystko w 6 pokojach (z tego 2 b. male)- sciany, podlogi (lepszy laminat), sufity
- drzwi
- kuchnia (wszystko)
- przedpokoj

Jak na moim miejscu podeszlibyscie do tej sprawy? Ciezko bedzie, prawda? Dodam, ze my nie mamy zielonego pojecia o remontowaniu (wlasnie zaczynam sie doksztalcac:-)
Prawda jest taka, ze mozemy pozwolic sobie na ten dom, tylko, jesli uda nam sie go taniej niz w Berlinie wyremontowac.
Z jakimi kosztami musialabym sie liczyc?

Z gory dziekuje i pozdrawiam!

awieuro
13-03-2012, 17:43
600tyś zł

Elfir
13-03-2012, 18:05
Philipa:
"Wiec musimy stwierdzic, ILE trzeba w ten dom zainwestowac, by ocenic, jaka sume mozemy podac podczas licytacji."

Trzeba znaleźć inżyniera konstruktora lub jakiegoś kierownika budowy, który oceni stan techniczny
http://muratordom.pl/budowa/remont-domu/jak-kupic-dom-na-rynku-wtornym-zeby-remont-domu-nie-okazal-sie-koszmarem,23_3969.html
http://muratordom.pl/budowa/remont-domu/kupno-domu-rynek-wtorny-remont-domu,23_7175.html

Spisze on ewentualne naprawy.
Teraz trzeba by to było wycenić. Pomocą będzie dokumentacja techniczna domu. Możecie do tego celu posłużyć się jakąś niemiecką firmą budowlaną.

Pleśń powinna was bardzo zaniepokoić - świadczy niekiedy o nieusuwalnych bez przebudowy usterkach!

Będziecie wiedzieli ile was to będzie kosztować na warunki niemieckie.

Biorąc polską firmę w zasadzie będziecie musieli zapewnić mieszkanie, bo nie wyobrażam sobie jeżdżenia codziennie po 240 km (w tę i z powrotem).
Gdzie chcecie kupować materiały? Jeśli w Niemczech, musicie to zrobić sami, bo rzadko który majster będzie znał na tyle niemiecki, by się dogadać w hurtowni.


- nowy dach, rozbudowa dachu, by tez uzyskac pokoj (ogrzewanie nie bedzie tam potrzebne, ale prad) i moze tez podwyzszenie dachu - przynajmniej z jednej strony....

Z tego co piszecie, koszt remontu i rozbudowy domu może byc równy wybudowaniu domu od zera.

Philipa
13-03-2012, 18:48
po pierwsze - b. dziekuje za odpowiedz.

Masz racje, ciezko bedzie, ale wybudowanie PODOBNEGO domu z piwn. w Berlinie kosztuje bez dzialki kolo 250000 Euro (przez dobra niem. firme bud)! Dzialka w tej dzielnicy (lub innej podobnej, czyli ladnej plus oddalonej max. 15km do pracy - mala, tzn. 500 m2 kolo 200000 Euro, a najwiekszym problemem jest, ze takich dzialek po prostu NIE MA, sa w rekach firm budowlanych oferujacych pakiety dom+dzialka za pol miliona w gore (da sie taniej, ale w mniej atrakcyjnym miejscu, i daleko...).

Co do rzeczoznawcy - mam zamowionego niemieckiego, wiec w nast. poniedzialek bede wiedziala, ile kosztuje remont "po niemiecku" (mam nadzieje).

Materialy chcialabym - jesli sie da - oczywiscie z Polski, bo taniej (?) . Ekipa musialaby miec odpowiedni samochod i mi w tym pomoc...

Uwazasz, ze moje plany sa nierealistyczne?

Elfir
13-03-2012, 20:45
materiałów nie przywiezie ekipa. Jaki by musieli mieć samochód by przewieź np. pokrycie dachowe i więźbę!
Będziesz musiała przeliczyć, czy nie będzie bardziej opłacało się zakupić na miejscu zamiast płacić za transport.

Twoje plany na razie się bardzo ogólnikowe.
Nie wiesz dokładnie czego chcesz. Będziesz pewnie potrzebowała projekt na adaptację piwnicy na pomieszczenie mieszkalne oraz na podniesienie dachu.
Bez tego nie ma co zawracać ekipom głowy.

Moim zdaniem powinnaś sobie te koszty rozbić na dwa etapy - przebudowa dachu i izolacja piwnic, izolacja domu
oraz wykończeniówka (elektryka, gładzie lub tynki, kafelki)

Musisz też przemyśleć, jak dogada się wasz niemiecki kierbud z ekipą?

Philipa
14-03-2012, 06:21
600tyś zł

dlaczego tak myslisz, mozesz rozwinac temat?
chetnie przez PW

Philipa
14-03-2012, 06:22
Drogi Elwirze,

dziekuje na razie - odpisze potem.

Sladi2012
14-03-2012, 08:01
Witam wszystkich,

niestety ja musze odradzic wszelkie szukania oraz zatrudnienia "polskich fachowcow", mialem jak narazie dwie rozne firmy i wyglada to tak: duzo chwalenia, wszyscy to sa zlote raczki umieja wszystko o co sie czlowiek zapyta, ale tak naprawde na niczym sie nie znaja a jak cos czlowiek zareklamuje to wtedy sie dopiero zaczyna.
Lepiej brac miejscowa fimre, zbierac oferty, pytac o gwarancje itd by nie wyrzucac pieniedzy w bloto.
Ja obecnie scigam elektryka i wiem co to znaczy. Swoje zrobil, ale tak ze amator wykonal by to duzo lepiej.
Nie chce obrazac innych dobrych wykonawcow, ale pisze ze swojego doswiadczenia a mam go sporo jezeli chodzi o takie cos.
W polsce ludzie mniej przykladaja uwagi do jakosci i tez wierza w to co "fachowcy" im wciskaja.

Pozdrawiam


Witam wszystkich.
Z gory przepraszam za naiwnosc moich pytan i prosze o cierpliwosc, jestem nowa...:-)

Od "wiekow" mieszkam w Berlinie, wraz z mezem zamierzamy kupic tu dom. Dom, ktory mamy na oku, wymaga remontu kapitalnego - oprocz okien (dziwne, ale ostatnio wlasciciel je wymienil....) nalezaloby w nim odnowic wszystko, do tego wysuszyc piwnice i rozbudowac strych...

Dom jest z lat 30 i ma 128 m2 powierzchni mieszkalnej + 120 m2 dodatkowo pow. urzytkowej (strych i piwnica), a fakt, ze sie nim interesujemy wynika z tego, ze nowy dom (lub dom w stanie bdb.) w tej dzielnicy kosztuje dla nas za duzo.

Problem polega na tym, ze chetnych do kupienia tego domu jest kilku i sprzedaz odbedzie sie po przeprowadzeniu przez maklera prywatnej licytacji - dom kupi, kto da najwiecej...

Wiec musimy stwierdzic, ILE trzeba w ten dom zainwestowac, by ocenic, jaka sume mozemy podac podczas licytacji.

A teraz moje naiwne pytanka:

- jaka jest szansa, ze znajde polska firme bud. (najchetniej 2-3 fachowcow potrafiacych "wszystko") ktora zechce przeprowadzic ten remont i nie zrobi mnie cenowo w Karola - wiadomo, ze chce zaoszczedzic, jesli tego bym nie chciala, zatrudnilabym Niemcow. Obawiam sie, ze wiekszasc firm zaoferuje mi "niemieckie" ceny. jestesmy gotowi zaplacic troche wiecej, niz za prace w Polsce, ale nie przesadzajac.

Jak do tego podejsc? Dac ogloszenie i zaprosic 2-3 ekipy do Berlina (jak wiadomo, to tylko (?) 100 km od granicy), by zrobily mi kosztorys? Pozwolenie na prace w Berline nie jest potrzebne, wystarczy miec NIP europejski, z tego co wiem... (tego sie jeszcze dowiem).

-Czy mozna ocenic mniej wiecej koszty remontu (czytalam tu gdzies cos o 1500 - 2000 Zl./m2 - jak mam to rozumiec? Powierzchni calej, czyli lacznie z piwnica i strychem do adaptacji?).

Do zrobienia byloby:

- elektryka
- nowe rury
- izolacja domu
- wysuszenie piwnicy (wilgoc na jednej scianie) i jej izolacja, by z 2 pomieszcen zrobic kiedys moze pokoje
- nowy dach, rozbudowa dachu, by tez uzyskac pokoj (ogrzewanie nie bedzie tam potrzebne, ale prad) i moze tez podwyzszenie dachu - przynajmniej z jednej strony....
- zamontowanie schodow na strych (moga byc np. schody wysuwane)
- usuniecie plesni (przedpokoj)

oprocz tego (tu wiem, ze ceny sa b. rozne, bo material moze byc tanszy i drozszy, my chcielibysmy wyladowac w kategorii dobry-bardzo dobry)
- WC dla gosci i lazienka
- odnowienie schodow
- wszystko w 6 pokojach (z tego 2 b. male)- sciany, podlogi (lepszy laminat), sufity
- drzwi
- kuchnia (wszystko)
- przedpokoj

Jak na moim miejscu podeszlibyscie do tej sprawy? Ciezko bedzie, prawda? Dodam, ze my nie mamy zielonego pojecia o remontowaniu (wlasnie zaczynam sie doksztalcac:-)
Prawda jest taka, ze mozemy pozwolic sobie na ten dom, tylko, jesli uda nam sie go taniej niz w Berlinie wyremontowac.
Z jakimi kosztami musialabym sie liczyc?

Z gory dziekuje i pozdrawiam!

Kalisa
14-03-2012, 08:43
600tyś zł

Nie ma to jak konkrety ...

Elfir
14-03-2012, 10:31
Sladi - po to publikujemy białe listy polecanych, by nie trzeba było szukać byle kogo z łapanki.

Elfir
14-03-2012, 10:34
Nie ma to jak konkrety ...

Kalisa - tak naprawdę "jakie pytanie taka odpowiedź". Awieuro był sarkastyczny po prostu.
Philippa chciała by jej podać orientacyjne koszty remontu.
Jak mamy na to odpowiedzieć nie wiedząc o jaki budynek chodzi, jak duże prace są potrzebne?
Przecież to może być kwota od 100 tyś. wzwyż. Górny pułap - ?

Philipa
14-03-2012, 13:28
Sarkazmu tu nie szukalam.
Forum pelne jest roznego rodzaju pytan o koszty. I pelne tez sarkazmu. Dlatego prosba: jesli ktos nie ma ochoty nic konkretnego tu napisac lub mi poradzic jak czlowiek, niech sobie odpusci.

JASNE, ze nikt mi nie powie ILE bedzie kosztowac wyposazenie mojej lazienki, bo to ja zdecyduje, jak drogi bedzie moj kibelek!
Ale chyba nie jestem pierwsza osoba planujaca remont kapitalny starszego domu!? Niektorzy maja to za soba i wiedza mniej wiecej ile wydali - chocby za robocizne za poszczegolne prace!?

Fajnie byloby uslyszec wlasnie takie OD-DO.
Oczywiscie, ze trzeba bedzie przygotowac sie na "wiecej" niz zaplanowane.


@ Elfir: oczywiscie nie kupie dachu w PL, ale inne materialy czesciowo pewnie tak. Z kosztami transportu masz racje, trzeba bedzie porownac.


Moze powinnam poczekac do poniedzialku do rozmowy z rzeczoznawca i wtedy bede mogla podac tu wiecej "faktow" dot. domu.


@ Sladi: Wlasnie tego sie boje. Ale pomysl z "bialymi listami" moze i dla mnie nie jest zly.

Pozdrawiam

KrzysztofLis2
15-03-2012, 07:30
Konkretnie zatem napiszę Ci: od 100 000 do 2 000 000 (od stu tysięcy do dwóch milionów).

Philipa
15-03-2012, 11:35
Kurde, jacy tu sa mili ludzie... moze wiecej swiezego powietrza by sie przydalo, mega-ekspercie, zamiast pisac bzdury, ktorych nikt nie potrzebuje?

Elfir
15-03-2012, 12:35
philippa - nikt to nie pisze bzdur. Każda wypowiedz zawiera prawdę.
Może poszukaj informacji o kosztach remontów w dziale "remonty i przebudowy"?

Philipa
15-03-2012, 15:54
Tak zrobie.
A sarkazmu i glupiej ironii naprawde nikt tu nie potrzebuje.

Chyba, ze to forum dla ekspertow i madrali, ktorzy i tak juz wszystko wiedza. Wiec po co tu w ogole o cos pytac.

Elfir
15-03-2012, 20:01
ale my właśnie nie wiemy :)