PDA

Zobacz pełną wersję : schody zewnętrzne - betonowe



marcin_bnk
13-03-2012, 18:35
witam.
Mam pytanko , otoz chce wykonac samodzielnie schody zewnetrzne.
Mam wiatrołap szeroki na 2,5 m a w tych dwóch i pół metra otwór szeroki na 1 m na drzwi wewnętrzne, czy wystarcze jak
te schody z podestem szerokie na 2,5 m beda oparte tylko na tym metrze na fundamencie , a boki beda wisiały ? czy trzeba zrobic takie stopy przy krajach dodatkowo .
Jeśli by wystarczylo to czy drut w miejscu gdize jest sciana trzeba "wsadzić w sciane " tzn czy dziurawić ściane aby drut wsunac ??
Ma ktos moze zdjecia z przykladowego szelowania schodów zewnetrznych??

marcin_bnk
20-03-2012, 18:06
widze ze chyba sie niejasno wyraziłem , moze ten pseudo rzut schodów cos wyjasni .

http://w612.wrzuta.pl/obraz/9oLJjIOWyqs/rzut_schodow

Chodzi o to czy jak opre na fundamencie domu tylko spocznik (w otworze 1010 mm ) i na dole zrobie fudament na szerokowsc stopni , to
czy ten spocznik bedzie sie trzymał bez robienie dodatkowych slupków na brzegach ??
Jesli będzie sie trzymał to czy nawiercać w scianie (obok otworu drzwiowego ) otwory ab wsunac zbrojenie tak do połowy pustaka .
Proszę o pomoc .

elka51
20-03-2012, 18:46
Chodzi o to czy jak opre na fundamencie domu tylko spocznik (w otworze 1010 mm ) i na dole zrobie fudament na szerokowsc stopni , to czy ten spocznik bedzie sie trzymał bez robienie dodatkowych slupków na brzegach ??
NIE, nie będzie się trzymać.


Jesli będzie sie trzymał to czy nawiercać w scianie (obok otworu drzwiowego ) otwory ab wsunac zbrojenie tak do połowy pustaka .

Jak Pan myśli czego te pręty w nawierconym pustaku (proszę się zastanowić czemu pustak nazywa się tak jak się nazywa...) miały by się trzymac?

Na trudne pytania w budownictwie zaczynające się od "jak......?" jest jedna odpowieć - wg projektu.

marcin_bnk
21-03-2012, 20:13
chodzi o to ze w projekcie nie mam pokazanego oparcia tych schodów.
Po drugie jak nawierce otwory to drut zbrojeniowy opre takze na fundamencie podobnie jak w otworze drzwiowym , z róznica tylko taka ze płyta juz sie nie bedzie opierac na fundamencie tylko drut zrojeniowy .
Nikt Pania nie prosił o madrzenie sie .

homecactus
21-03-2012, 20:39
Taras czy schody raczej nie powinny być uwiązane do ściany. Powinny mieć własny fundament i styropianem oddylatowane od domu, aby przemarzanie schodów nei powodowało przemarzania ściany.

Kicker
21-03-2012, 21:33
Raz przemarzanie, dwa zbrojenie to nie jest półka na której coś się opiera albo wisi. Ma ono konkretny cel konstukcyjny. To że wywiercimy sobie dziurę w ścianie i wstawimy kawał pręta to nie znaczy, że zrobiliśmy zbrojenie. Owszem są metody dodawania zbrojenia po przez np. wklejanie w ścianę żebetową ale to jest zupełnie inna bajka i też wymaga zrobienia tego z głową, czyli zrobienia projektu. Proszę się nie dąsać ale koleżanka jasno i krótko powiedziała NIE, tak sie nie da i ma racje. Jeżeli Pan wie lepiej to proszę spróbować bo przecież to nie my po tych schodać będziemy biegać. Jedyne co mogę poradzić to zrobienie schodów jako niezależnego elementu z dwoma podparciami (na poczatku i końcu biegu)oddylatowanego od reszty konstukcji domu albo próba podłączenia konstrukcji schodów do konstrukcji spocznika ale to już będzie wymagało odkrycia zbrojenia spocznika. Przy czym oba wymagają zrobienia zbrojenia i wypadałoby żeby ktoś to policzył a nie na pałę wstawił sobie 15 prętów fi10. Jeżeli będzie Pan miał taki projekt (naprawdę to nie duże pieniądze) i umie Pan łączyć zbrojenie (kręcić je) oraz zrobić odpowiedni szalunek to resztę zrobi Pan sam.

marcin_bnk
22-03-2012, 16:59
posiadam projekt schodów w projekcie domu , tylko nie ma w nim pokazanego górnego mocowania.
Mam napisane zbrojenie głowne fi 8 co 12 , oraz rozdzielcze fi 6 co 20 . O ile mam pokazane ze na dole jest fundamnecik na 20 cm szeroki , to na górze mam
linie przeywana bez zadnego wymiaru , jest tylko grubosc plyty spocznika 12 cm .
Stąd moje pytanie , bo ile było by to na górnym stropie to jest logiczne ze płyte leje sie razem ze schodami , to tutaj nie jest to pokazane i nie ma płyty na parterze jest tylko chudziak .
Dlatego pytam mając nadzieje ze ktoś mi pomoże , a nie zbluzga że nie daje zarobic projektantom.
Rozumiem ze musze te schody wykonac jako konstrukcje odrebna i samonośna.
Dziekuje za pomoc.