PDA

Zobacz pełną wersję : Jak usunąć duży pień?



magdalenazz
15-03-2012, 19:36
Mam na działce pień po wierzbie. Szerokość - około 80 cm. Brzydko ścięty dodatkowo w bardzo niefortunnym miejscu. Czy macie jakieś doświadczenie, jak się go pozbyć?

adam_mk
15-03-2012, 19:46
Poczekać.
Spróchnieje za kilka latek...

Podkopać, zaczepić łańcuchem i wyszarpać jakim czołgiem.
Ciężki ciągnik gąsienicowy/spychacz da se radę.
Tylko skąd go wziąć.
Chyba, że obok jaką drogę budują, bo gęsto teraz budują.

Adam M.

magdalenazz
15-03-2012, 20:02
Poczekać.
Spróchnieje za kilka latek...

Podkopać, zaczepić łańcuchem i wyszarpać jakim czołgiem.
Ciężki ciągnik gąsienicowy/spychacz da se radę.
Tylko skąd go wziąć.
Chyba, że obok jaką drogę budują, bo gęsto teraz budują.

Adam M.

Dzięki! Ten pień jest już od 17 lat i nie spróchniał. Czołgu nie mam do dyspozycji niestety.

kalumet
15-03-2012, 20:07
zamówić fadromę
podkopać, zaczepić łańcuch i powinna wyrwać chwasta

piotrmak
15-03-2012, 20:53
Może jakaś koparka do obkopania, potem łańcuch i but do oporu na gaz:)
Może spalinowa piła łańcuchowa i łańcuch na straty? Ciąć byle jak i łańcuch na koniec kupić nowy?
Co by nie radzić to kasa, kasa, kasa i jeszcze raz kasa:P

Elfir
15-03-2012, 21:33
Albo zrobić wokół niego rabatę :)

dorota.k
15-03-2012, 21:58
1. Zastosowac specjalny preparat: http://zwalczaj.pl/preparat-kompostowania-rozkladu-pniakow-korzeni-bioekol-p-263.html
2. Wyżarzyć (nawiercić kilka/kilkanaście otworów, nasypać saletry azotowej, zakorkować, poczekać aż się wchłonie w drewno i podpalić. Drewno powinno się żarzyć).
3. Założyć hodowlę boczniaka
http://www.dogoryzielonym.org/showthread.php?107-Jak-szybko-pozbyć-się-zbędnego-pieńka

magdalenazz
16-03-2012, 06:07
Dzięki za porady. Oj czuje, że będzie problem z tym pniem. Wiem, że kiedyś poprzedni właściciel próbował usunąć traktorem, ale nie dało rady. Korzenie ma olbrzymie - widać pod ziemią. Zaczynam się zastanawiać jak go zagospoarować żeby nie musieć usuwać.

Regut1
16-03-2012, 08:09
Dzięki za porady. Oj czuje, że będzie problem z tym pniem. Wiem, że kiedyś poprzedni właściciel próbował usunąć traktorem, ale nie dało rady. Korzenie ma olbrzymie - widać pod ziemią. Zaczynam się zastanawiać jak go zagospoarować żeby nie musieć usuwać.

Można obsadzić wokół , a na pniu postawić jakieś donice z kwiatami na lato.
Jeżeli zdecydujesz się jednak usunąć - nie ma nic lepszego niż kopraka i nie musi być to Fadroma, za to musi być dobry operator bo inaczej trzasną kable hydrauliczne. Jeżeli ktoś lubi wyzwania to można też obkopać ręcznie i szarpać ciągnikiem ale to raczej zabawa na jedna karpę i dla bardzo upartego człowieka. Ja po dwóch wyciągnietych samodzielnie miałem dość .

mineralka
17-03-2012, 19:42
u mnie w miejscowości facet wydłubał nie wiem jak (może było spróchniałe) w środku pnia sporą dziurę nasypał ziemi i wsadził tam inne drzewo - stało to może ze dwa lata i nawet rosło ale nie było zagrodzone i małolaty po jakiejś dyskotece mu to zdewastowali spalili i potem po kawałku facet wywalał - zawsze to jakiś sposób :D

voytas80
20-03-2012, 07:25
Otwórz gazete, np.: "Gratke" na 100% znajdziesz tam ogłoszenie "wyrywanie korzeni".
Ja miałem 4 korzenie dębowe o obwodzie 300cm, zamówiłem człowiek w 3 godziny było po robocie.
250PLN za korzeń.

magdalenazz
27-03-2012, 13:53
Dzięki.

Bad
28-03-2012, 20:49
Można zamówić też frez do pni.